Šta je novo?

Cene nekretnina

Bitong svaka tebi cast na zrtvovanju i ličnim finansijskim uspesima, niko ne spori tvoje pravo da svoj novac investiras u Beograd i cuvas ga od inflacije, ne znam samo koja je potreba moralisanja drugima, ima ljudi koji su ostali ovde i pokušavaju da nešto promene ovde ili makar podele neke svoje frustracije sa istomišljenicima ili sukobe mišljenja sa drugima…sve u cilju da se možda nešto promeni i Srbija se nadje na putu da postane uredjena država i društvo…to podrazumeva da se zadrži omladina ovde, jedan od preduslova su prihvatljive cene nekretnina!

Prva mera patriotizma bi bila uložiti u selo iz koga si došla, onda moralisati drugima, da me ne shvatiš pogrešno…

Kakva zamena teza, optuzujes za moralisanje nekoga ko napise post protiv moralisanja.

Cak i da ovaj forum ima nekakav jak uticaj na drustvena zbivanja, ja ne vidim kako cemo doci do te promene u drustvu ako se diskusija konstantno skrece na teorije zavere i populisticka opsta mesta.

Da bi do promene doslo mora se problem razumeti. A da bi se problem razumeo moraju se razmotriti svi uglovi, ne samo oni koji nam prijaju uhu. A upravo to moralisanje koje cini 50% ove teme konstantno gusi svaku ozbiljnu analizu.
 
Bitong svaka tebi cast na zrtvovanju i ličnim finansijskim uspesima, niko ne spori tvoje pravo da svoj novac investiras u Beograd i cuvas ga od inflacije, ne znam samo koja je potreba moralisanja drugima, ima ljudi koji su ostali ovde i pokušavaju da nešto promene ovde ili makar podele neke svoje frustracije sa istomišljenicima ili sukobe mišljenja sa drugima…sve u cilju da se možda nešto promeni i Srbija se nadje na putu da postane uredjena država i društvo…to podrazumeva da se zadrži omladina ovde, jedan od preduslova su prihvatljive cene nekretnina!

Prva mera patriotizma bi bila uložiti u selo iz koga si došla, onda moralisati drugima, da me ne shvatiš pogrešno…
A omladinu iz San Franciska i Londona, ko njih sljivi?

Ni tamo nije nista bajnije s prosecnom platom kupiti stan, a zivot tj mladost je samo jedna i prodje.
 
Bitong svaka tebi cast na zrtvovanju i ličnim finansijskim uspesima, niko ne spori tvoje pravo da svoj novac investiras u Beograd i cuvas ga od inflacije, ne znam samo koja je potreba moralisanja drugima, ima ljudi koji su ostali ovde i pokušavaju da nešto promene ovde ili makar podele neke svoje frustracije sa istomišljenicima ili sukobe mišljenja sa drugima…sve u cilju da se možda nešto promeni i Srbija se nadje na putu da postane uredjena država i društvo…to podrazumeva da se zadrži omladina ovde, jedan od preduslova su prihvatljive cene nekretnina!

Prva mera patriotizma bi bila uložiti u selo iz koga si došla, onda moralisati drugima, da me ne shvatiš pogrešno…
Uložila sam se brini. Na selu živim a u Beograd investiram jer vidim koliko ima ljudi kojima je stalo da baš tamo žive bez obzira na cenu I ne moralisem vama nego okrecem ogledalo. Ja verujem u ovu zemlju koja ima milion problema. Jedan je i pristupačnost nekretnina, da me ne shvatiš pogrešno...
 
A omladinu iz San Franciska i Londona, ko njih sljivi?

Ni tamo nije nista bajnije s prosecnom platom kupiti stan, a zivot tj mladost je samo jedna i prodje.
😂😂😂😂pravda za omladinu u celom svetu!
Jbg ja pokušavam da budem lokal patriota, kako kažu u avionu koji pada , prvo pomozi sebi da bi mogao da pomazes ostalima …
 
Uložila sam se brini. Na selu živim a u Beograd investiram jer vidim koliko ima ljudi kojima je stalo da baš tamo žive bez obzira na cenu I ne moralisem vama nego okrecem ogledalo. Ja verujem u ovu zemlju koja ima milion problema. Jedan je i pristupačnost nekretnina, da me ne shvatiš pogrešno...
Bravo Bitong, samo napred…ja verujem isto u ovu zemlju i odlucio sam svojevremeno da ne odem iz nje…takođe se nadam i da moja deca ostanu u njoj, bilo bi cool da im je ostavimo u nešto boljem stanju…
 
Meni samo nije jasno kakva sila zadržava sposobnog čoveka kao npr Miloša 78 u ovakvoj raspaloj korumpiranoj takoreći afričkoj prćiji sa priglupim narodom koji ne ume da prepozna ni sopstvenu korist a kamoli štetu, a još manje kako tako natprosečno pametni ljudi ne uspevaju da zarade bar po 5 stanova u konkurenciji opštih glupandera kakvi naseljavaju našu postoje*******inu?! Razumem frustraciju, samo ne razumem nedostatak akcije. Nema žive sile koja bi me sa takvom spoznajom ovde zadržala. Slično sam razmišljala sa 23 godine al sam tada odmah zapucala van.

Moram i sa Vradovicem da se složim - cene stanova u Beogradu su prenapumpane jer Beograd jeste neka vrsta matice za celu dijasporu pa gde god da zaradimo novac, dobar deo ulažemo u Beograd. Nije možda racionalno ali tako je tako je. Drugarica koja je pre par godina se preselila u Štutgart i gde nadprosecno zarađuje (inžinjer sa iskustvom), traži investicioni stan u Beogradu jer kaže da za te pare u Štutgartu ne može ništa da kupi a želi negde da parkira štednju. Čak i stranci (recimo Izraelci koje poznajem) kupuju investicione stanove u Beogradu i ponašaju se kao da su isti skoro pa džabe. Dakle postoji određena vrsta poverenja da će cena stanova ako ne da raste onda bar da se drži. Lično očekujem pad zbog cene kreditiranja koja polako ali sigurno postaje previsoka i to ne samo u Srbiji.
Lepo je imati toliko samopouzdanja, samo je problem kada je to lazno.

Ako se pitas zasto sposobni ne odlaze, pa bogami odlaze, ne samo obrazovani nego svako ko moze da nadje bolji zivot i zaradu. Evo zasto imamo manjak vozaca npr. Svi znamo koliko nas je otislo, sto drugara, sto prijatelja, sto rodbine, a po popisu to se kao nije desilo.

Ne vidim da je moja malenkost bitna, ali posto si pitala, jedini razlog sto smo u Srbiji, supruga i ja je zbog nasih roditelja,
Nama je porodica broj jedan. A nisam nasao normalan nacin kako bih mogao sve nas da preselim u drugu zemlju, da im pruzim zdravstvenu zasitu a i sta bi ljudi radili u zemlji u kojoj ne govore jezik cak i da sam milioner.

Druga stvar je i da sam napolju, pisao bih isto kao sada! I mnogi na forumu to i pisu iako ne zive ovde.
I ovo nije nikakva frustracija, vec casna borba. Nasi preci su ginuli za Srbiju boreci se protiv neprijatelja, mozda su neki dezertirali, a ovo je milion puta lakse od tog ratovanja i sramota je da se svi zajedno ne borimo protiv unutrasnjeg neprijatelja. Umesto toga neki se hvale uspesima u trgovanju nekretninama. investiraju radi licne zarade, ne razmisljajuci o tome koliko trajno unistavaju zemlju i grad i citavu buducnost. Ali ja to i ne ocekujem od njih niti ih krivim. Ali obicno je to povezano sa viskom samopouzdanja. Totalna nesvest.
Kriva je vlast i sistem koji dopusta da se najgori i najnemoralniji bogate a najpametniji i najmoralniji beze i jureci za hlebom ostavljaju svoje roditelje, a neki cak i decu.

Ja sam u 22 godine bio medju ovim narodom na slici, gutao suzavac.
Mozda sam naivan sto mislim da ovde moze biti dobro, ali zaista nikad se ne bih hvalio da sam odmah odustao i otisao a onda se jos hvalio kako invesitram u projekte koji unistavaju zemlju.

Generalno danas su ljudi jako sebicni, plitki ne ne gledaju opste dobro. Imaju licne komplekse i frustracije i bave se trivijalnim glupostima. ezgif-5-e9dfddf092.jpg
 
Svrha drzave je da medicinskoj sestri koja opsluzuje lokalno stanovnistvo omoguci da od svog rada kupi stan gde ce ziveti, a ne da Biltong iz US i drugarica iz DE parkiraju visak kapitala u domace nekretnine i rentiraju iste pomenutoj.

U Kanadi je neko mislio na ovo pa su i doneli novi zakon o zabrani kupovine nekretnina strancima.
 
Sta se desava u USA?
Svakih par godina isto. Kucaj debt ceiling crisis na gugl trends i videces da je apsolutno nista.
 
Ovde je pisano o tome da se instrumentima poreske politike može uticati na suzbijanje investicione kupovine nekretnina i samim tim umanjenje njihove cene. Evo primera iz Australije. Stan od 400.000 australijskih dolara. Godišnja stanarina je 24000 dolara. Vlasnik stana plaća 5000 porez na imovinu, 5000 porez na prihod od izdavanja stana, 3000 održavanje stana (popravke itd) i zgrade, 1000 osiguranje stana. Prema tome, ostane mu 10-ak hiljada dolara čestog profia od izdavanja stana koji vredi ponavljam 400.000 dolara. Sa druge strane, ukoliko tu sumu novca oroči u banci dobiće 20.000 dolara godišnje kamate (5% trenutno), od čega će platiti oko 5000 poreza i tako dolazimo do 15.000 dolara neto od štednje u banci. Ovo ne znači da u Australiji ljudi ne kupuju stanove radi izdavanja. Ali nema šanse da godišnju stanarinu skoro u celosti zadrže za sebe kao što je to slučaj u Srbiji. Na taj način Australija stimuliše ulaganje novca u proizvodnju, znanje, preduzetnitvo ili bar potrošnju tog novca, a destimuliše ulaganje u zidove i rast cena kvadrata. Takođe, tako se vrši progresivno oporezivanjs pa svi učestvuju u finansiranju države srazmerno ekonomskoj snazi. U redu je biti bogat, ali nije u redu otimati od siromašnih da bi se dalo bogatima. Treba napomenuti da su uprkos tome cene kvadrata u Australiji do sada išle u nebo (sada padaju), ali zbog drugih razloga (veliki priliv ljudi iz inostranstva, ogromne zarade za naše uslove itd).
 
Ovde je pisano o tome da se instrumentima poreske politike može uticati na suzbijanje investicione kupovine nekretnina i samim tim umanjenje njihove cene. Evo primera iz Australije. Stan od 400.000 australijskih dolara. Godišnja stanarina je 24000 dolara. Vlasnik stana plaća 5000 porez na imovinu, 5000 porez na prihod od izdavanja stana, 3000 održavanje stana (popravke itd) i zgrade, 1000 osiguranje stana. Prema tome, ostane mu 10-ak hiljada dolara čestog profia od izdavanja stana koji vredi ponavljam 400.000 dolara. Sa druge strane, ukoliko tu sumu novca oroči u banci dobiće 20.000 dolara godišnje kamate (5% trenutno), od čega će platiti oko 5000 poreza i tako dolazimo do 15.000 dolara neto od štednje u banci. Ovo ne znači da u Australiji ljudi ne kupuju stanove radi izdavanja. Ali nema šanse da godišnju stanarinu skoro u celosti zadrže za sebe kao što je to slučaj u Srbiji. Na taj način Australija stimuliše ulaganje novca u proizvodnju, znanje, preduzetnitvo ili bar potrošnju tog novca, a destimuliše ulaganje u zidove i rast cena kvadrata. Takođe, tako se vrši progresivno oporezivanjs pa svi učestvuju u finansiranju države srazmerno ekonomskoj snazi. U redu je biti bogat, ali nije u redu otimati od siromašnih da bi se dalo bogatima. Treba napomenuti da su uprkos tome cene kvadrata u Australiji do sada išle u nebo (sada padaju), ali zbog drugih razloga (veliki priliv ljudi iz inostranstva, ogromne zarade za naše uslove itd).
Od kada je kamata 5%, posto je sirom planete do skoro bilo 0. Mislim to je lepa vest da i ovde bude...
 
Gde nadjoste Australiju i Kanadu za primere dobro kontrolisanog trzista nekretnina, kad su gori baloni od srpskog (koji sada pucaju konacno posle 20 godina rasta).

Dobro regulisano trziste je taj toliko pominjani Bec, samo sto svi pominju cene a niko ne pominje mehanizme koji su doveli do tih cena, kako ih primeniti u Srbiji, i koliko bi trebalo vremena za to. Koga zanima da udje malo u detalje ima ovde npr:

 
Mlose78, nadam se kad cene padnu da neceš kupiti stan jer ne želiš biti deo problema. Isto se nadam i za ostale koji morališu. Dakle recite stop kupovini stanova i napred ulaganju u proizvodnju, biznis i zemlju. Čak i da padne na 1000e po m2 penthaus na terazijama, nemojte kupovati, ostavite nešto i za druge. Nemojte trajno uništavati grad, zemlju i čitavu budućnost.

@Biltong
Rasni Beogradjani moraju živeti u centru Beograda i da imaju posao na koji ne moraju da putuju. U pravu si, ma po koju cenu moraju živeti tu. To pravo im sleduje po rodjenju. A svi koji ne žive u Beogradu su ljubomorni neobrazovani seljaci i zato nam je loše i nema opšteg dobra za rasne Beogradjane. Ko tebe šljivi što si iz sela i nisi učila školu u Beogradu da i ti budeš obrazovana. Tako bi zaradila čast da kupiš stan.
 
Da, videli smo da se ponuda dodatno pojacava sumnjivo dobijenim gradjevinskim dozvolama.

To moze samo da spusta cene, al ne sumnjam da ti imas BalkanInfo teoriju koja se kosi sa svakom logikom i govori suprotno.

Da, "povecala" se ponuda za minus 1,36 miliona stambenih objekata (=55 godisnjih proizvodnja stanova u SRB), koje su isti ti zabranili.
 
Da, "povecala" se ponuda za minus 1,36 miliona stambenih objekata (=55 godisnjih proizvodnja stanova u SRB), koje su isti ti zabranili.
Pa ne moze i zabrana prometovanja divljom gradnjom i legalizovanje divlje gradnje da dizu cenu. To su dve suprotne radnje. Moras se odluciti sta tvrdis.
 
Za one koji nisu primetili, isticem da zadnjih dan-dva imamo aktivnosti na forumu sa ciljem saniranja situacije usled dokaza manipulacije cenama nekretnina od strane ljudi iz vlasti i prisvajanja protiv-pravne koristi (nalazi BIRNa).

Neke od manipulativnih komunikacionih tehnika koje mozete prepoznati na prethodnim stranama su:

1) Prvih dana - tisina = zataskavanje - osmatranje hoce li se diskusija pokrenuti i priprema taktike ukoliko to ne bude slucaj.

2)...posto je diskusija pokrenuta imali smo sledece tehnike distrakcije paznje:

2a) Straw man fallacy tehnika manipulacije uz information flooding

= napad na drugu srodnu temu, da se skrene paznja uz intenzitet punjenja strana irelevantnostima

An informal fallacy. The "straw man" consists of appearing to refute the opponent's argument while actually attacking another topic. For it to work properly the topic that was actually refuted and the one that should have been refuted need to be similar.

2b) Distraction by scapegoat tehnika manipulacije

= diskreditacija clanova koji iznose informacije na temu BIRN, kako bi se iste obismislile

This is a combination of the straw man fallacy and the ad hominem argument. It is often used to incriminate someone in order to argument the innocence of someone else.


Vise o ovim (i drugim koriscenim od strane poznate socijalne grupe) tehnikama manipulacije mozete procitati recimo ovde:

 
Pa ne moze i zabrana prometovanja divljom gradnjom i legalizovanje divlje gradnje da dizu cenu. To su dve suprotne radnje. Moras se odluciti sta tvrdis.
Ne kapiras razliku. Zabrani se prometovanje nelegalizovanih stanova koje je u vlasnistvu obicnog naroda i koja bi mogla da se prodaje po nizim cenama, a legalizuje se divlja gradnja sumnjivih investitora koja se prodaje po nerealno visokim cenama.
Nisi ti baš razumeo :) Napisao si da ti je pre 3 godine cena od 2000e po m2 bila preskupa, a sada ti je 2000e pa čak negde i 3000e ok. Tačno, napisao si da ti je sada 4000e preskupo ali ne pričamo o tome. Znači za samo 3 godine standard je skočio (2000e preskupo, 2000e ok i jeftino). I dalje ti ne gine kazan.
Ocigledno ne razumes sta je inflacija. Plate jesu u proseku porasle, ali su cene porasle mnogo vise nego plate. A meni je plata izmedju ostalog porasla i zbog toga sto sam presao u drugu firmu za 2 puta vecu platu, pa mi je malo lakse da platim ono sto je precenjeno. Nisam nigde napisao da mi je 3000e ok, nego da pokusavam sebe nekako da vestacki "ubedim" da je to neka normalna cena da bih lakse prihvatio ovo ludilo od cena, mada je sva prilika da necu zuriti sa kupovinom. Po ovim cenama se jednostavno ne isplati kupovati, pa cu sacekati ili da padnu cene ili trenutak kada cu otici u inostranstvo.
Naravno oni koji su zaradili novac su nemoralni i žele da profitiraju po svaku cenu na račun obespravljene sirotinje. Kad već svi crtaju strawman-a evo i ja da probam: prosečna žrtva podivljalog investitorskog kapitalizma na ovom forumu je IT-jevac iz Beograda (ima jedan i iz Niša), u roditeljskom stanu otkupljenom od drzave za paklo cigara, studirao 7-8 godina na budžetu, sa solidnom platom, od koje ipak ne može da priušti da iskesira stan u centru ili bar na Novom Beogradu radeći posao sa malo ili nimalo rizika. Kada sam kao dete sa sela po završetku faksa otišla u pustinju da radim, niko od mojih prijatelja iz BG nije hteo sa mnom. Komfornija im bila platica od 650 evra i mamin ručak. Sad svi od reda kukaju baš kao Miloš 78. I ja ispadoh zli kapitalista "landlord koji bi rodjenu majku i zemlju prodao samo da se dokopa svog mesta pod suncem" itd .. a ne samo neko ko je radio malo teže i rizikovao malo više i sad treba da se stidi jer u institucijalnoj vukoje*******ini kako u Srbiji tako i u inostranstvu nema se gde sačuvati uštedjevina a da vas ne potkradaju raznorazni dužnici (kroz inflaciju, QE itd). Situacija nije dobra ni za koga, slažem se, samo ovo moralisanje je malo degutantno.
Kako mozes da tako lupas. kazes da ja zivim u roditeljskom stanu otkupljenom od drzave za paklicu cigara, i da sam studirao 7-8 godina na budzetu. Boze. Kao prvo, ne zivim u roditeljskom stanu, nego u stanu koji sam sam zaradio i kupio pre 3 godine. Kao drugo moji roditelji nemaju stan otkupljen od drzave, nego mali porodicni stan kupljen pre 10-ak godina po trzisnoj ceni od ustedjevine skupljane 15 godina. Nikad nista u zivotu nismo dobili od drzave. Kao trece, nisam stiduraio 7-8 godina na budzetu, nego 4+1 koliko traju studije. Kao peto, imao sam i stipendije, s tim sto sam drzavi kroz poreze i doprinose vratio 10 puta vise nego sto sam dobio od stipendija. I kao sto je neko vec rekao, rado bih otisao iz Srbije, ali je problem zbog roditelja.

Inace, ja ne planiram kupovinu stana u Beogradu kao investiciju, nego da bih tamo potencijalno ziveo mozda ne stalno, ali recimo da zivim na relaciji Nis-Beograd.
Da je ova drzava normalna, trebala bi da destilumise investicionu kupovinu nekretnina, ali to im nije u interesu.
 
Za one koji nisu primetili, isticem da zadnjih dan-dva imamo aktivnosti na forumu sa ciljem saniranja situacije usled dokaza manipulacije cenama nekretnina od strane ljudi iz vlasti i prisvajanja protiv-pravne koristi (nalazi BIRNa).

Neke od manipulativnih komunikacionih tehnika koje mozete prepoznati na prethodnim stranama su:

1) Prvih dana - tisina = zataskavanje - osmatranje hoce li se diskusija pokrenuti i priprema taktike ukoliko to ne bude slucaj.

2)...posto je diskusija pokrenuta imali smo sledece tehnike distrakcije paznje:

2a) Straw man fallacy tehnika manipulacije uz information flooding

= napad na drugu srodnu temu, da se skrene paznja uz intenzitet punjenja strana irelevantnostima

An informal fallacy. The "straw man" consists of appearing to refute the opponent's argument while actually attacking another topic. For it to work properly the topic that was actually refuted and the one that should have been refuted need to be similar.

2b) Distraction by scapegoat tehnika manipulacije

= diskreditacija clanova koji iznose informacije na temu BIRN, kako bi se iste obismislile

This is a combination of the straw man fallacy and the ad hominem argument. It is often used to incriminate someone in order to argument the innocence of someone else.


Vise o ovim (i drugim koriscenim od strane poznate socijalne grupe) tehnikama manipulacije mozete procitati recimo ovde:

Ok, onda je tema izgubila smisao. Ako neka porodica ima 6 prosecnih plata i to je zanemarljivo, nebitno i opravdano da su stanovi toliko nepristupacni onda nemamo sta vise da pricamo na temu nekretnina. Evo za kraj, zamolio bih samo da mi nadjes bilo koju eu zemlju gde porodice sa 4 prosecne plate ne mogu da kupe stanna kredit od 30 godina (ne mora 6 plata) nakon 4 godine stednje i gde ce im biti rata 1.5 prosecna plata u zemlji. Povlacim se iz dalje diskusije.

Ja sam mislio da su mahom divlje gradnje bahatih gradjana problem.....koliko sam bio u zabludi to je neverovatno. Ranije su drustvene firme (drzavne stvar) pravile stanove, lokale, TC. Dobar deo projekata koje su izgradile drustvene firme nije regulisao vlasnistvo nad zemljom (drzavna stvar). Ili opstina nije prenela na drustvenu firmu koja je sad propala (drzavna stvar). Desavalo se da katastar nije obradio zahteve godinama, menjali su se 2-3 puta zakoni i tako predmeti izgubljeni u vremenu (drzavna stvar). Nije izdata potvrda o prijemu u kriznim godinama od epsa, vodovoda jer je tada bio raspad zemlje i nevidjeni javasluk (drzavna stvar). I od 2015-2016 godine, umesto resavanja dvodecenijskog javasluka drzave i pokusavanja da se sve jednom za svagda rese problemi (mahom prouzrokovani zbog drzave), oni zabrane promet objekata 🤣. A pojedinac ne moze to nikad da resi dok drzava ne pritisne opstinu, urbanizam i katastar. Koji su to carevi. Da neko toliko radi protiv svog naroda to je cudo
Sjajno. Drzavu unistava milion sitnih kratkotrajnih interesa koje je omogucila drzava. Evo moj prilog Mirijevu od 5K:
Zanimljive su projekcije.
Mozete slobodno da prelistate ranije poruke i da sagledate apsurdnost trenutne situacije.

Sustina je da zemlja Srbija na svakih 8 minuta ima jednog stanovnika manje i da drzava svojim ponasanjem radi protiv svojih građana vec uspesno par decenija.
 
Poslednja izmena:
Vise o ovim (i drugim koriscenim od strane poznate socijalne grupe) tehnikama manipulacije mozete procitati recimo ovde:

Procitaj o F24, kaci muskarce u tridesetim sa vecom inteligencijom.
Inace ovo je covek koji ce se pojaviti samo da napise kako je posmatranjem otkrio zaveru, naravno usmerenu protiv njega, tako sto ce svaki put kada on obelodani otkrice biti napisano more postova (koji se na ovoj temi pisu svaki dan inace, sa njim ili bez njega).

Ja na ovoj toksicnoj temi nisam sest nedelja napisao ni jedan post, pa opet doticni ima umisljaje.

Niti cu biti vise prisutan na ovoj temi upravo jer sam shvatio da imam posla sa sumanutim osobama, bez uvrede, cinjenica.
Naravno moj odlazak sa teme ce postati jos jedan dokaz za tebe, da su me zamenili jer sam postao ocigledan...
 
Kakva borba? Što pišeš "žestoke" postove na beobuildu? Haha.
Pa ovo i jeste neka vrsta borbe. Npr. neko bi mozda kupio stan, ali smatra da su cene nenormalne, a u medijima se vrsi propaganda da ce biti jos vece. Onda on moze da dodje ovde i da vidi da nije bas sve onako kako mu mediji serviraju i da postoji velika sansa da cene nekretnina padnu, a moze da vidi da u inostranstvu moze kupiti nekretninu dosta povoljnije. Cak i da ne planira da se seli, postoje agencije koje mogu izdavati taj stan u njegovo ime,
I dalje čekam genijalce da mi kažu šta uraditi sa parama koje imaš na kamari a da ne kupiš stan...
Nazalost, u Srbiji nemas mnogo investicionih alternativa. Berza prakticno i ne postoji, kripto je rizik koji nikom ne preporucujem, kupovina finansijskih instrumenata u inostranstvu je nesto sto neki praktikuju, ali ni za to ne znam koliko je pametno. Ako sam nemas neko specificno znanje, npr. da nesto proizvodis, da otvoris privatnu kliniku, i sl, i ako ti je jedini cilj da imas pasivne prihode i da ne radis nista ili nista i ne znas da radis, onda kupovina nekretnine i jeste mozda jedino resenje, Ali zato bi drzava trebalo da se umesa, i da destimulise investicionu kupovinu nekretnina i da stimulise druge vidove investicija, narocito za startupove. I nije problem kad Pera ima 1 stan, ali je zaradio pare i kupio jos jedan. Problem je kad imas ucesnike na trzistu koji imaju na desetine stanova koji manipulisu na trzistu.
 
Poslednja izmena:
Ovde je pisano o tome da se instrumentima poreske politike može uticati na suzbijanje investicione kupovine nekretnina i samim tim umanjenje njihove cene. Evo primera iz Australije. Stan od 400.000 australijskih dolara. Godišnja stanarina je 24000 dolara. Vlasnik stana plaća 5000 porez na imovinu, 5000 porez na prihod od izdavanja stana, 3000 održavanje stana (popravke itd) i zgrade, 1000 osiguranje stana. Prema tome, ostane mu 10-ak hiljada dolara čestog profia od izdavanja stana koji vredi ponavljam 400.000 dolara. Sa druge strane, ukoliko tu sumu novca oroči u banci dobiće 20.000 dolara godišnje kamate (5% trenutno), od čega će platiti oko 5000 poreza i tako dolazimo do 15.000 dolara neto od štednje u banci. Ovo ne znači da u Australiji ljudi ne kupuju stanove radi izdavanja. Ali nema šanse da godišnju stanarinu skoro u celosti zadrže za sebe kao što je to slučaj u Srbiji. Na taj način Australija stimuliše ulaganje novca u proizvodnju, znanje, preduzetnitvo ili bar potrošnju tog novca, a destimuliše ulaganje u zidove i rast cena kvadrata. Takođe, tako se vrši progresivno oporezivanjs pa svi učestvuju u finansiranju države srazmerno ekonomskoj snazi. U redu je biti bogat, ali nije u redu otimati od siromašnih da bi se dalo bogatima. Treba napomenuti da su uprkos tome cene kvadrata u Australiji do sada išle u nebo (sada padaju), ali zbog drugih razloga (veliki priliv ljudi iz inostranstva, ogromne zarade za naše uslove itd).
Čekaj, hoćeš da kažeš da je za investiciju od 400 nekih jedinica, normalno da prihod bude 10 jedinica godišnje? Mislim da si pobrkao lončiće. Neki normalni (konzervativni) ROI za investicije je 6-7% godišnje. Na primeru nekretnina, ako investiram u stan, očekujem da mi se taj stan u celosti isplati za max 15 godina.
 
Ocigledno ne razumes sta je inflacija. Plate jesu u proseku porasle, ali su cene porasle mnogo vise nego plate. A meni je plata izmedju ostalog porasla i zbog toga sto sam presao u drugu firmu za 2 puta vecu platu, pa mi je malo lakse da platim ono sto je precenjeno. Nisam nigde napisao da mi je 3000e ok, nego da pokusavam sebe nekako da vestacki "ubedim" da je to neka normalna cena da bih lakse prihvatio ovo ludilo od cena, mada je sva prilika da necu zuriti sa kupovinom. Po ovim cenama se jednostavno ne isplati kupovati, pa cu sacekati ili da padnu cene ili trenutak kada cu otici u inostranstvo.
Ma ne razumem. Tu si ti da mi objasnis. Iako i dalje ne razumes sta pises samo da te ne bi strpali u tabor botova. Pravo pitanje je zasto zelis da kupis stan u Beogradu? Imas dobru platu i ne zavisis od njega. Zasto zelis da zivis na relaciji bg-nis i time da pokopas sve ovde koji pisu pa i tebe da se treba spreciti centralizacija, investiciona nekretnina i gomilanje stanova? Zasto onemogucavas porodicama da se skuce? Drugo i sami pricate da se treba spreciti investiciona nekretnina ali da se ipak nema gde uloziti u Srbiji. Sta to onda sprecava nekog ko ima desetine stanova da imas jos neki? Eto ti imas jedan, hoces jos jedan i to za samo 3 godine, za sledech 3 ces hteti jos jedan… i neko ce tebe smatrati kriminalcem jer odakle ti.
 
Čekaj, hoćeš da kažeš da je za investiciju od 400 nekih jedinica, normalno da prihod bude 10 jedinica godišnje? Mislim da si pobrkao lončiće. Neki normalni (konzervativni) ROI za investicije je 6-7% godišnje. Na primeru nekretnina, ako investiram u stan, očekujem da mi se taj stan u celosti isplati za max 15 godina.
Ajde posmatraj stvari na ovaj nacin. Ti ocekujes da ti ljudi 15 godina placaju kiriju koja ce pokriti celokupnu cenu stana? Pretpostavimo da nema inflacije ili da je jako niska i da su kamatne stope na kredite takodje niske. Takodje, zbog lakse racunice, recimo da stan kosta 180.000 evra, to ti je nekih 60m2 na nekoj pristojnoj lokaciji u Bgu. Znaci, ti ocekujes da svake godine prihodujes 180.000 evra / 15 godina = 12.000 evra, tj. svakog meseca 1.000 evra? Da li si realan? Taj ko ima 1.000 evra za kiriju sigurno nije lud da placa toliko kiriju, nego ce sam uzeti kredit i placati ratu za svoj stan. To sto trenutno mozda i moze da se uzme malo veca kirija za stan zbog Rusa i Ukrajinaca, to je samo privremeno, za nekih par godina kad oni budu otisli cene ce morati da padnu. Realno je da stan od 60 m2 koji sad kosta 180.000 evra kosta ne vise od tipa 120.000 evra i da mesecna kirija bude tipa 500 evra za skroz prazan stan ili max 700 za skroz opremljen.,
Ma ne razumem. Tu si ti da mi objasnis. Iako i dalje ne razumes sta pises samo da te ne bi strpali u tabor botova. Pravo pitanje je zasto zelis da kupis stan u Beogradu? Imas dobru platu i ne zavisis od njega. Zasto zelis da zivis na relaciji bg-nis i time da pokopas sve ovde koji pisu pa i tebe da se treba spreciti centralizacija, investiciona nekretnina i gomilanje stanova? Zasto onemogucavas porodicama da se skuce? Drugo i sami pricate da se treba spreciti investiciona nekretnina ali da se ipak nema gde uloziti u Srbiji. Sta to onda sprecava nekog ko ima desetine stanova da imas jos neki? Eto ti imas jedan, hoces jos jedan i to za samo 3 godine, za sledech 3 ces hteti jos jedan… i neko ce tebe smatrati kriminalcem jer odakle ti.
Ne razumem zasto pokusavas da me strpas u tabor botova, kad sam ja prvi protiv ovakvog rasta cena. Pokusavas da izvrnes nesto sto sam napisao tako sto ga tumacis na neki svoj pogresan nacin. Cak i da sam se mozda lose izrazio, jasno je sta sam hteo da kazem.
Pitas zasto zelim da kupim stan u Beogradu? Iskreno, nije bas da sam lud za stanom u Beogradu, ali razmisljam o toj opciji zbog toga sto cu za par godina biti u prilici da kupim jos neku nekretninu. Kucu na selu imam, stan u Nisu imam, zasto bih kupovao jos dodatni stan u Nisu? Bolje mi je da kupim na nekom drugom mestu gde mogu da odem u svakom trenutku i da se malo "promajem", da malo promenim nesto, da mi bude kao vikendica, a i mesto gde bih mogao da upoznam nove ljude, da udjem u neke nove price i sl.. Plus, vrlo cesto zbog posla i dolazim u Beograd, a tamo imam i dosta prijatelja i rodbine, tako da mi to nije skroz nepoznata teritorija. Medju njima ima i onih u IT prici sa kojima saradjujem i gde postoji ideja da mozda pokrenemo neki nas start up. Tacno je da da mogu da radim od kuce, ali vise volim da sam u zivom kontaktu sa ljudima. Znam da bih mogao da u Bg-u iznajmim stan ili hotel, ali cene su nenormalne, i ne zelim da placam derikoze da mi izdaju stanove za 100 evra za noc, a koji su njihovi roditelji dobili za paklicu cigareta. Plus, zelim da nesto stvorim u zivotu, da imam mogucnost da mi npr. deca zive u Beogradu i imaju besplatne vrtice, udzbenike i sl. Zasto da se patimo na periferiji? A imam i stan u Nisu pa mogu i tamo da se vratim uvek. Mogu da biram. Sa druge strane, ja kao pojedinac ne mogu da sprecim centralizaciju, to treba drzava da uradi, ona usmerava celokupan ekonomski tok u zemlji svojom politikom, ja ga samo pratim. I ja ne sprecavam nikog da se skuci. Mozda se i budem odlucio da se i trajno preselim u Beograd. I time nikog ne bih sprecio da se skuci, jer mnogo njih koji bi da se skuce takodje imaju svoje nekretnine, ali ne u Beogradu, pa su zato podstanari. Nije poenta da ja ne kupim stan da bi neko drugi kupio, nego da drzava prosecnom coveku omoguci da lakse dodje do stana. Dalje, ja ne kupujem stan zbog izdavanja, nego jednostavno zelim da stvorim nesto za sebe i svoju buducu porodicu, da imamo mogucnost da zivimo gde zelimo, da promenimo ako zelimo, a stan uvek mogu da prodam i povratim novac koji sam ulozio. A ako pricas o buducnosti, ako bih kupio stan u Beogradu, i ako i dalje budem solidno zaradjivao, sledeci stan sigurno ne bi bio u Beogradu, nego u inostranstvu. Ako ne budem kupio stan u Beogradu, tj. ako cene budu ostale ovako nenormalne, samo cu preskociti Beograd i kupiti negde u inostranstvu, u nekoj zemlji u kojoj bih se potencijalno preselio. Ja uopste ne moram da kupim stan u Beogradu, to je samo opcija o kojoj razmisljam
 
Vrh