Šta je novo?

Cene nekretnina

Sa obzirom da sam svakodnevno na građevini, ono što znam je da cene padnu i za 50% investitori će imati zaradu 10 % jedini koji mogu nešto da izgube su kupci stanova. Sada se ulaže u vodu i zemlju, jer Čike znaju kako i šta zato i imaju pare i kupuju vinograde, hotele, i šume i zemlju, pametne čike kupuju stan u Beču, Budimpešti u Grčkoj od para za koje su vama prodali precenjeni kvadrat.
Savo nisi se do sada hvalio da si svakodnevno na gradjevini?
Jbt., ja mislio da si neki magistar ekonomije, a ti izgleda gradjevinac.
 
Upravo je to moj argument da potražnja za stanovima neće opadati. Ovde svi govore ko papagaji "Rusi rentiraju stanove, tu su samo privremeno" Naravno da će prvo da rentiraju dok se ne snađu prvih godinu ili dve. Ali nakon toga mnogi od njih koji imaju novac i prihode, a koji ne žele da se vraćaju u Rusiju će shvatiti da im se više isplati da kupe stan nego da rentiraju u nedogled.
Paa sta mislis da ti rusi nisu videli dalje od rusije i srb.i da ce novac da uloze u nerazvijenoj srb.gde se ne zna red i zakon..apsolutno nista ne funkcionise kako treba i da sav novac ulozi ovde da mu ovde deca zive..😂😂😂 daj molim te razmisli malo logikom i kreni od sebe..jel bi ti radije ulozio novac u srb.ili nekoj drugoj zemlji a da nisi iz srb.
 
Zasto ne bi, nismo Somalija. Pogotovo ako sam vec stvorio neki zivot ovde i ok mi je. To sto je prosecnom Srbinu nezamislivo da se iko nastani u nekoj negermanskoj zemlji je vise do nekih nasih kompleksa. Odlaze ljudi i iz Norveske u Afriku ako ih zivot nanese.
 
I nelogično je da neko ostane godinu, dvije, pa da se opet seli. Radi djece, skole, navikavanja... Mnogo je logičnije da ostane tu gdje je došao. Zašto bi nama na CG primorju svaki drugi stanovnik bio Rus/Ukrajinac, zašto bi im ovdje bilo prihvatljivo, a u Beograd koji je svjetlosnu godinu ispred nas ne bi?
 
Zasto ne bi, nismo Somalija. Pogotovo ako sam vec stvorio neki zivot ovde i ok mi je. To sto je prosecnom Srbinu nezamislivo da se iko nastani u nekoj negermanskoj zemlji je vise do nekih nasih kompleksa. Odlaze ljudi i iz Norveske u Afriku ako ih zivot nanese.
Potpuno se slazem. Ne da nismo Somalija nego smo tigar u regionu i to regionu Evrope a ne neke tamo Afrike. I ja bih pre uvek ulozio ovde pare nego bilo gde drugde, makar tamo imao i duplo veci povrat. Nije sve u parama ima nesto i u ljubavi prema svojoj zemlji i patriotizmu.
 
To vazi za ceo SSSR, u Azerbejdzanu isto. U principu nije losa fora, evo u Central Residence u Bakuu (to je najjaca novogradnja ovde, sva u belom mermeru - zona kao od Slavije do Beogradjanke) cena je 1.8-2.2k EUR/m2, ali treba jos 1000 EUR po kvadratu da se sredi. Mali problem je sto su stanovi u principu od 150-250 kvadrata, pa na kraju opet treba bar pola milona evra za novogradnju u centru. Ono sto se dobje za taj novac se vidi na poslednjoj slici.
Link:
Meni je to bolje nego da mi naplate zidove okrečene polikolorom ko da su od mermera.
 
Paa sta mislis da ti rusi nisu videli dalje od rusije i srb.i da ce novac da uloze u nerazvijenoj srb.gde se ne zna red i zakon..apsolutno nista ne funkcionise kako treba i da sav novac ulozi ovde da mu ovde deca zive..😂😂😂 daj molim te razmisli malo logikom i kreni od sebe..jel bi ti radije ulozio novac u srb.ili nekoj drugoj zemlji a da nisi iz srb.
Ma Rusi su zapravo došli u Bg nevezano od rata, slučajno se poklopilo. Jednostavno čuli da je u Bg bolje nego u Sankt Petersburgu i Moskvi i krenuli u masovnu seobu.
 
Mapa zagadjenja trenutno, Moskva 10-15, Beograd 200-250 (samo 8. mesto na svetu za danas). Vracaju se Rusi nazad cim se zavrsi rat.
Leskovac doduse 500, mislim da preko toga i ne mere, sta li rade tamo, dal imaju neku fabriku u kotlini ili su toliko podlozili najgori ugalj.
Problem zagadjenja su 95% individualna lozista, uglavnom po periferijama velikih gradova gde ljudi loze sve i svasta. Kamo srece da je u pitanju ugalj, loze se sve vrste smeca, plastika, guma - sve sto moze da gori i greje. Jedino resenje je gasifikacija/elektrifikacija makar i silom i drasticne kazne za takva lozista, kao i unistavanje nehigijenskih naselja koji su i najveci zagadjivaci. Industrija, automobili, itd. je zanemarljiv problem jer cim prestane grejna sezona prestaje i problem zagadjenja bez obzira sto industrija i dalje radi, automobili se i dalje voze, itd.
 
Nije bas tako. I leti je zagadjenije nego u Becu. Ako pogledas vrednosti, one su tokom noci bile vece nego ujutru. Ne verujem da neko ustaju u 3 ujutru i lozi gumu. Ima tu neki veci izvor zagadjenja...
 
Da ne citiram post gde je neko lupio kako je u Srbiji bolji standard. Bukvalno ide facepalm smajli.
Dobro poznajem SNG zemlje ( bivše sssr ), zbog familije i zbog toga što sam proveo poslednjih 4 godina u Ukrajini. Zvanična plata u ovim državama jeste mala ali zbog čega jer državni poslovi su jako malo plaćeni a pola Rusije je propast... Moskva, ST. Petersburg, Kijev, Odesa, Lviv, ne ubrajaju se u taj prosek. Ja ću pisati za Kijev ali sve što napišem još je više u Moskvi.
U normalno vreme cena izdavanja stanova u Kijevu je bila minimum 300-400 evra na kraju grada ne pored metroa. Ja sam iznajmljivao u gradu pored Kijeva za 200 evra. 35 kilometara od centra Kijeva. Da li u Beogradu, osim tokom noći kada izlaze narkomani, budzovani, možeš videti preskupe automobile??? Ne... To je za Kijev a pogotovu za Moskvu normala.
Zemlje SSSRa su pune IT stručnjaka koji rade za američke firme ili sami rade kao freelanceri i zaradjuju ogromnu količinu novca. Ukrajina je po mnooooooooooogo čemu ispred Srbije i ispred celog zapada. Sve usluge koje možeš raditi ( otvoritti račune u banci... itd...) se radi na jedan klik.
Bitno je napomenuti da Ukrajinci, mladi, ne trče da se zaposle za stalno i da češaju j..a... nego lepo smišljaju svoje biznise i zaradjuju na tome.
Ako nekoga interesuje više oko standarda života u Ukrajini možete pitati :)
 
Nije bas tako. I leti je zagadjenije nego u Becu. Ako pogledas vrednosti, one su tokom noci bile vece nego ujutru. Ne verujem da neko ustaju u 3 ujutru i lozi gumu. Ima tu neki veci izvor zagadjenja...
Zimi je situacija gora zbog dve stvari, dodatni zagadjivaci iz individualnih lozista i hibernacija listopadnog bilja. Najveci zagadjivaci u Srbiji su termoelektrane i one rade 24/7, a kvalitet rude koje sagorevaju je losiji iz godine u godinu i za to je odgovoran rukovodeci deo. Inace aero zagadjenje je medju vodecim faktorima smrtsnosti i to ne moze se izbeci ma koliko para imao. Jednostavno svi su izlozeni tome, deca, odrasli. Deca mozda i najvise jer nisu svesna sta se desava. Elem neko se ovde hvalio kako je uspeo da ubedi da se 2-3 porodice vrate iz Kanade, pa tamo je zivotni vek u proseku 81 god a u Srbiji 74. Uspesno im je skratio zivot za x * 7 godina.

Nego gledam oglase vec duze vreme za novi bg (par odredjenih blokova) i vidim da je vise oglasa nego ranije otprilike sa 7-8 po bloku na 15-20. Puno je stanova koje cene 150K+ za komplet renoviranje :D sada je normalno da bude 2.6K/m2 za izvorno stanje barem ovde gde sam ja. Koji balon, ljudi ne mogu da prodaju po toj ceni svoj a da kupe ne mogu da dobiju ispod. Bukvalno svi su zaglavljeni tu gde su. Verovatno je to strategija kako bi se forsirala novogradnja.
 
Nije bas tako. I leti je zagadjenije nego u Becu. Ako pogledas vrednosti, one su tokom noci bile vece nego ujutru. Ne verujem da neko ustaju u 3 ujutru i lozi gumu. Ima tu neki veci izvor zagadjenja...
Ne pratim dnevno, ali od maja do septembra u Beogradu PM2 varira od 10-14, sto je odlicno za veliki grad. WHO smatra sve ispod 10 odlicnim. To sto je u Becu npr. 8 je zbog boljih automobila, autobusa, kamiona. Naravno da su termoelektrane takodje zagadjivaci ali one su daleko od BG (najbliza 30km) i ipak doprinose veoma malo u samom BG (nekoliko mcg/m3). Cim pocne grejna sezona, u danima sa slabijim vetrom PM2 ide na 75-100. Tacno je i da nedostatak zimzelenog drveca utice na povecani PM2, ali ne da poraste 10 puta. Individualna lozista, pa ogroman razmak, pa onda sve drugo.
 
Poslednja izmena:
Zvanična plata u ovim državama jeste mala ali zbog čega jer državni poslovi su jako malo plaćeni
Sto je inace znak neverovatnog standarda. A drzavni poslovi su u Srbiji inace placeni hiljade evra pa nam dizu prosek.

Moskva, ST. Petersburg, Kijev, Odesa, Lviv, ne ubrajaju se u taj prosek. Ja ću pisati za Kijev ali sve što napišem još je više u Moskvi.
U normalno vreme cena izdavanja stanova u Kijevu je bila minimum 300-400 evra na kraju grada ne pored metroa. Ja sam iznajmljivao u gradu pored Kijeva za 200 evra. 35 kilometara od centra Kijeva.
Pa evo sad je i u Beogradu, ne znam koliko je to pozitivno. Kako je placaju ti sa slabo placenih dezavnih poslova?
Da li u Beogradu, osim tokom noći kada izlaze narkomani, budzovani, možeš videti preskupe automobile???
Da.
I cek, kako to narkomani voze preskupe automobile?

Zemlje SSSRa su pune IT stručnjaka koji rade za američke firme ili sami rade kao freelanceri i zaradjuju ogromnu količinu novca.
Pa i Srbija je. Procentualno cak vise od njih. Po poslednjij statistici koju sam gledao smo i skuplji u proseku.

Ukrajina je po mnooooooooooogo čemu ispred Srbije i ispred celog zapada. Sve usluge koje možeš raditi ( otvoritti račune u banci... itd...) se radi na jedan klik.
E/M-banking postoji odavno i ovde.

Bitno je napomenuti da Ukrajinci, mladi, ne trče da se zaposle za stalno i da češaju j..a... nego lepo smišljaju svoje biznise i zaradjuju na tome.
Kao i Srbi.

Inace, ko im onda radi te slabo placene drzavne poslove koji guraju prosek na dole?

Ako nekoga interesuje više oko standarda života u Ukrajini možete pitati :)
Zanima me standard prosecnog Ukrajinca, ne IT strucnjaka. IT strucnjaci i u Srbiji imaju vrlo dobar standard, otvaraju firme itd. I opet je prosek u Srbiji po svim statistikama visi nego u Ukrajini. Znaci ili je taj IT procentualno jos jaci kod nas, ili je njihov ne-IT jos gori, ili oba.
 
Poslednja izmena:
Džaba ideje kada nema puta do te ideje ili je put pun rupa. Dobar primer je Stara Planina, ako si ikada pokušavao da odeš na Stara Planina MR sigurno si imao prilike da vidiš kakav je put(mada su ga nešto i sređivali) i koliko vremena je potrebno da se ode tamo iz BG-a. Stara planina baš nije uporediva sa Zlatiborom iz više razloga od kojih su neki demografija područja i infrastruktura. Država je odlučila da sredi put novog hotela na Staroj planini tek kada je napravljen hotel(koji je država i finansirala btw).

Ništa nije "džaba", pa ni ideje. Svi uspešni ljudi su strpljivi i lagano godinama grade svoje biznise, samo se lopovi i pokvarenjaci bogate preko noći i sve im je "na izvolte". Ali valjda nam oni i njihova idologija nisu uzor!? Ajde da bar malo ostavimo taj način razmišljanja, to nije stvaralačka i pokretačka logika
I šta sad ako trenutno nema puta (iako ga ima i do mnogih udaljenijih sela), vidiš da su i taj hotel počeli graditi sa to malo asfalta. Prvo se naspe tucanik pa onda dođe i asfalt.
Kinezi kad prave staze u parku prvo ostave livadu da vide gde ljudi najviše idu, pa kad narod "izliže" travu i ostavi trag, tek onda betoniraju
Ko je ranije mogao pomisliti da za 1 sat dođe do Požege iz Bgd-a, pa evo i to će biti sledeće godine.
 
Onda dođem kući, vidim baš na ovoj temi link, ukucam Havanu i potpuno se šokiram! 😲 😲😲 U redu, nije iz Havane, nego iz nekog Matanzosa, ali opet...

Ovo me trigerovalo,
nedavno je Goran Milić radio 4-delnu putopisnu emisiju sa Kube (Cuba si, Cuba no - ima na YT, preporuka) bilo je delova posvećenih i poslovima, medicini, primanjima, ali i stanovanju. Pa reče u jednom trenutku da ima "dosta suseda Srba", koji su zahvaljujući viznom režimu, kupovali nekretnine i ušli u AirBnB biznis
 
Pa pazi, ako dete posaljes posle 3 godine u vrtić teško će se adaptirati, ne moraš da čekaš 4. Nijedno dete naravno ne želi da ide vrtić, uglavnom videćeš na svom primeru pogotovo kad aih tako kasno pošalješ. Uglavnom pohvale ako nećeš da ih šalješ uopšte sve do početka školske godine ali te bolesti ćete tad sačekati. Deca najuspešnije krenu i adaptiraju se do 2 godine, e sad to što se roditelji ne adaptiraju to je druga situacija. A postoji i nešto drugo, a zove se socijalizacija. Eto, Ja ne znam nijedno dete koje je uspešno krenulo u vrtić posle treće godine, kod nas u vrtiću sam gledao roditelje kako povlače decu jer nisu uspeli da se adaptiraju, ti imaš drugačije iskustvo pa ko zna, možda bude ok...
Dete ima potrebu za socijalizacojom od trece., cetvrte godine.
Evo ja, krenuo sa 5 godina u "1001 radost" u Sumicama i bilo mi sasvim OK... Doduse mozda drugima nije :)
Zatim moj sin, krenuo sa 4 u italijanski vrtic bez znanja italijanskog i opet se adaptirao bez problema.
Nema pravila, ali 5 godina je poslednji voz, po meni 4 godine idealno - bolje da prve 3-4 godine provede sa roditeljima ukoliko ima mogucnosti.
Zapravo i zna se da dete ima potrebu sa socijalizacijom tek od od trece, cetvrte godine. Sto se tice bolesti, moji to kupe i na igralistima tako da razvijaju imunitet ali na neki normalan nacin a ne da im se spajaju bolesti.
 
Pa zato što jeste sve povezano, kao i potezi centralnih banaka, a US je uvek lider. Taj vremenski lag u ovoj eri je sve kraći, tj vreme koje je potrebno da se sve to prelije ovde. Skočila novčana masa grubo 40%, za toliko i Case-Shiller index (index nekretnina). Sad kad se nešto minimalno to povlači, nešto minimalno i padaju nekretnine (LA 5%, ali Čikago 0%). Ostaju samo da se usklade ostale proporcije, tj da ostala roba sustigne po cenama. To upravo gledamo i to na neki način predstavlja realno pojeftinjenje nekretnina u odnosu na drugu robu, ali ne i u odnosu na fiat novac. Pitanje je uopšte da li su nekretnine u tolikom balonu. Neka kumulativna priznata inflacija od marta 2020. je možda 20%, a subjektivni osećaj je da je to mnogo više.

Nama je bitno i šta se u Evropi dešava. Ko kaže da i u Grčkoj i Španiji nisu porasle cene nekretnina generalno? Potraži malo housing indexe. Negde manje, negde više, na nivou EU je prilično jasno.

Ovi argumenti o kojima govoriš us mlaki, te nekretnine koje su izbačene sa tržišta i treba da se izbace, kamo sreće da živimo u državi gde će te strpati u ludnicu ako digneš nešto bez svih dozvola! Realne kamate su još uvek debelo, debelo negativne (nominalne - inflacija)! Najbitnije od svega, propustio si argument influxa 170 000 ljudi koji će ove godine potrošiti dve milijarde eur u Srbiji! Tako da može da se desi scenario da kad i ako dođe do hlađenja globalno, ovde i dalje imamo minimalni rast i stagnaciju, a da onda kad svi ti ljudi odu, imamo ozbiljniji pad, čak i ako globalno opet budu rasle cene (zbog novih stimulisanja npr).

Da se razumemo, ja iskreno navijam za hlađenje (bez loma privrede) i kraj ovog ludila, ali treba biti realan i navijačke želje pustiti sa strane.
Naravno da te nekretnine ne treba izbaciti iz prodaje privremeno vec trajno regulisati njihovo stanje. Ovako se NAMERNO izazvala manja ponuda. Drugo iz prakse vidim u Beogradu da se i dalje tako gradi i prodaje, a ono sto je izgradjeno ne moze da se proda. Pametnom dosta! Trece, neke od tih nekretnina su normalne, samo nisu placene dazbine. Evo ja zivim u takvoj Stankom zgradi jer je firma bankrotirala.
Gledao sam stanove, u Valensiji neki prosek 1300 a u Grckoj samo iskacu ponude za nekretnine na moru. U Beogradu i Srbiji ne vredi ziveti, bez obzira i da cene padnu trostruko. al to je druga tema.
 
Evo jos jednom:
Ovde ni savski nasip nisu sposobni da rese i nikad nece, divlja gradnja se i dalje isplati, privatizuju se instituti da bi se namestile studije za gradnju na vodoizvoristima, malverzacije u pio zbog vrednih nekretnina koje imaju, o gradjevinskim firmama tipa Milenijum necu ni da pisem. Svaki plac za gradnju je dobijen politicko mafijaskim vezama, svaki dobavljac betona takodje, direktori javnih preduizeca neskolovani (ili skolovani u za to namenski podignutim ustanovama) preko kojih moze da se manipulise. Niko ni zasta nikad nece odgovarati ma koliko nakrao. Reketiranje za kupovinu stanova. Botovanje na svim platformama za stvaranje pozitivne slike javnog mnjenja dovedeno do savrsenstva. Svako ko se na TV pojavi u sakou je ukrao nesto potpisujem. Afere zaboravljamo od brzine pojavljivanja novih. Sad iz cuga mogu da nabrojim 10 zbog kojih svaka normalna zemlja gubi vladu a odgovorni idu na robije. Zagadjenje je ovde i na 20 stepeni ako nema vetra.

Pa NARAVNO da se vestacki regulise trziste. Zar stvarno neko misli da su ovaj segment od interesa preskocili.
 
Bilo je pitanje trenutka kad će neko da lupi da je bolji standard u Beogradu nego u Moskvi/Sankt Petersburga.
Ljudi uporedjuju Beograd sa ova dva grada, a verujem da nisu nikada bili u neka od ta dva grada. Niko ko je iz Moskve ili Peterburga, ne bi zeleo da sjase s konja na magarca

Razlog zbog cega Rusi nece jos uvek kupovati stanove u Beogradu jeste jer oni planiraju da se vrate kuci i ne vide buducnost kod nas. Radim sa njima, jesu oni zadovoljni cinjenicom da su se lepo prilagodili i da su lepo primljeni ovde - ali niko od njih ne zeli da menja svoja mesta sa zivotom u Bg-u
 
Ovo me trigerovalo,
nedavno je Goran Milić radio 4-delnu putopisnu emisiju sa Kube (Cuba si, Cuba no - ima na YT, preporuka) bilo je delova posvećenih i poslovima, medicini, primanjima, ali i stanovanju. Pa reče u jednom trenutku da ima "dosta suseda Srba", koji su zahvaljujući viznom režimu, kupovali nekretnine i ušli u AirBnB biznis
Kuba je bas jedan od primera gde shvatis koliko su brojke kao npr gdp per capita varljive.

Kuba na papiru ima cak i veci nominalni gdp per capita od Srbije, a realni dozivljaj je kao da je deset puta siromasnija.

Havana se generalno raspada, u prodavnicama ko kod nas tokom najgorih sankcija, potpuno nasumicna roba, tipa jedan dan imaju duseke na naduvavanje, crevo za odvod za lavabo i decje gumene cizme, drugi dan lusteri i kaisevi.

Hrana je uglavnom saka pirinca uz saku pasulja uz neku papir tanku sniclu. Cuveni kubano sendvici su bolji u Beogradu nego u Havani, jer sunka tamo kao da je pravljena od novina. 'Mesare' drze meso na otvorenom pored prasnjavog puta. Mastas o Plazmi jer tamo u najboljem slucaju mozes neke neutralne krekere da nadjes. Ponegde moze jako dobra morska hrana da se nadje ali i to je slabo iako su ostrvo jer drzava kontrolise broj ribarskih brodica da ne bi bezali njima u USA. Zato ruma i cigara ima da se udavis u njima.

Ko je dobio kucu koju moze da iznajmljuje ili na drugi nacin moze da zaradjuje od turista taj za lokalne uslove mlati pare. Taksista za dan moze da zaradi vise od doktorske cele plate.

Sa druge strane, muzika se svuda cuje, nema kriminala, ljudi zive u vecoj zajednici i ulica im je kao produzetak dnevne sobe, deca idu uniformisana u besplatnu skolu i pomazu starijima da izadju iz autobusa. Besplatno zdravstvo, skolstvo pa i stanovanje mada je tu lutrija sta ces dobiti.

Generalno, kad se vratis i u ovakav Beograd, osecas se da si putovao 40 godina kroz vreme. Bas se zapitas gde te njihove pare od GDP-a idu. Pa opet, vecini ljudi ovde da kazes da ti je san da zivis na Kubi, klimnuli bi mudro sa odobravanjem, a da kazes da ti je dobro u Beogradu, koji je objektivno po vecini parametara svetlosnu godinu ispred, krenuce tviter tirada.
 
Ljudi uporedjuju Beograd sa ova dva grada, a verujem da nisu nikada bili u neka od ta dva grada. Niko ko je iz Moskve ili Peterburga, ne bi zeleo da sjase s konja na magarca

Razlog zbog cega Rusi nece jos uvek kupovati stanove u Beogradu jeste jer oni planiraju da se vrate kuci i ne vide buducnost kod nas. Radim sa njima, jesu oni zadovoljni cinjenicom da su se lepo prilagodili i da su lepo primljeni ovde - ali niko od njih ne zeli da menja svoja mesta sa zivotom u Bg-u
Upravo tako.
 
Evo ja zivim u takvoj Stankom zgradi jer je firma bankrotirala.
Ja sam mislio da su mahom divlje gradnje bahatih gradjana problem.....koliko sam bio u zabludi to je neverovatno. Ranije su drustvene firme (drzavne stvar) pravile stanove, lokale, TC. Dobar deo projekata koje su izgradile drustvene firme nije regulisao vlasnistvo nad zemljom (drzavna stvar). Ili opstina nije prenela na drustvenu firmu koja je sad propala (drzavna stvar). Desavalo se da katastar nije obradio zahteve godinama, menjali su se 2-3 puta zakoni i tako predmeti izgubljeni u vremenu (drzavna stvar). Nije izdata potvrda o prijemu u kriznim godinama od epsa, vodovoda jer je tada bio raspad zemlje i nevidjeni javasluk (drzavna stvar). I od 2015-2016 godine, umesto resavanja dvodecenijskog javasluka drzave i pokusavanja da se sve jednom za svagda rese problemi (mahom prouzrokovani zbog drzave), oni zabrane promet objekata 🤣. A pojedinac ne moze to nikad da resi dok drzava ne pritisne opstinu, urbanizam i katastar. Koji su to carevi. Da neko toliko radi protiv svog naroda to je cudo 😂.
 
Vrh