Šta je novo?

Cene nekretnina

Niko nije rekao da je to magicni stapic, ali ulaskom u EU moze da nam bude samo bolje, ne vidim sta moze da bude losije ulasokm u EU. Ako ce nam biti 10% bolje nego sto je sada, ja sam zadovoljan.
Kako nije rekao kad kolega pise da u Bugarskoj nema vise laganja i mazanja.
 
Da, u Bugarskoj vise nema pranja para i korupcije.

Ja sam isto za ulazak u EU sto pre ali bojim se erupciji razocarenja kad neki shvate da to nije magicni stapic.
Pa doboljno je da postoje pravila o ulasku novca i investicija.
Kako nije rekao kad kolega pise da u Bugarskoj nema vise laganja i mazanja.
Razlika je sto u Bugarskoj postoji mafija i drzava, a u Srbiji samo mafija. Eto da ti objasnim.
 
Razlika je sto u Bugarskoj postoji mafija i drzava, a u Srbiji samo mafija. Eto da ti objasnim.
Ufffff tesko. Da imaju kontrole iz EU, imaju. Da im se kontrolise poreklo novaca u tim nekim industrijama gde se novac obicno pere - tacno je. Ali su daleko oni od bilo kakve drzave.
Zbog toga su mi i najbolji za poredjenje sa nama

Kod nas je veliki problem sto drzava stoji iza projekata koji su striktno komercijalni i gde se vrsi pouzdano/dokazano pranje para i gde kvadrati dostizu vrtoglave cifre - umesto da drzava kontrolise i bavi se socijalnom kategorijom. Bukvalno svi mi trpamo nas novac u dzepove pojedinaca. Prvo jer nam oduzimaju zemlju, drugo jer trpas novac "investitoru" koji je do lokacije i svega potrebnog dosao bez dinara ulaganja
Umesto da drzavni aparat resava infrastrukturne projekte, drzava se bavi nekretninama i privatnim firmama (iza koje stoji ti koji i vode ovu drzavu, ceo sistem).
Mislim jasno vam je sve, kada smo kao jedina evropska zemlja, zavrsili na crnoj listi pranja para u nekretninama...

vec je bilo, ali ajde ponovo
 
Danas sam cuo jednu genijalnu misao o trenutnoj situaciji
Prvo se iselis sa sela(nema osnovnih uslov internet, put, skola, vrtic, bazen...) i prodas svoje imanje(obradiva zemlja, za buduci rudnik ili turisticki centar) po "nasim" cenama.
Onda kupis stan koji mi gradimo, onda ces opremiti stan u nasim prodavnicama bele tehnike i namestaja.
A onda ces da raditi u nasem kaficu, restoranu... za platu koju ti mi odredimo e onda ako pravis problem zamenicemo te nekim iz srilanke.
E sad pitanje ko smo to mi :)
Mozda samo meni deluje zanimljivo i istinito
 
Ima i tamo i dalje laganja i mazanja, ali im je mnogo suzen prostor za to, ovde kod nas se "mucka" i van propisa, a oni "muckaju" samo u skladu sa propisima, sto bi rekao Sojic. U svakom slucaju, sigurno su trenutno uredjenija zemlja od nas.
Pa sad pitanje koliko je suzen, po ovome su tek 4 poena ispred nas.


Jedno pet puta veca razlika izmedju njih i nekog proseka EU. A da ne pominjemo tek Madjare koji su uspeli da padnu celih 12 poena, i to dok su clanica EU.
 
Pa sad pitanje koliko je suzen, po ovome su tek 4 poena ispred nas.


Jedno pet puta veca razlika izmedju njih i nekog proseka EU. A da ne pominjemo tek Madjare koji su uspeli da padnu celih 12 poena, i to dok su clanica EU.
Bez obzira na to, opet su ispred nas. U svakom slucaju, indeks korupcije nije jedini indikator kvaliteta zivota. Npr. prilicno sam siguran da bi cene mnogih stvari kod nas bile jeftinije kad bismo usli u EU, sto je vise nego dovoljno za kvalitetniji zivot.
 
Bez obzira na to, opet su ispred nas. U svakom slucaju, indeks korupcije nije jedini indikator kvaliteta zivota. Npr. prilicno sam siguran da bi cene mnogih stvari kod nas bile jeftinije kad bismo usli u EU, sto je vise nego dovoljno za kvalitetniji zivot.
Mnogo manje ispred nego sto bi se za 16 godina clanstva u EU ocekivalo da budu.

Nigde ni ne poricem da EU nema prednosti. Samo daleko od toga da tamo prestaje sve ono sto se dogadja ovde danas. Nece nam Nemac resiti stvari, moze samo blago da pogura u nekom smeru.
 
Nego da se vratimo na temu :)

Sada cu lupiti brojke, ali da bi bio neki balans, onda mora da bude sledece -> Da prosecna cena kvadrata u Beogradu treba (u normalnim/realnim okolnostima) da bude manja 20ak% od one u Sofiji i jedno minimum 3x manja u odnosu na one u Becu :LOL:
 
Sve u svemu, konacno smo dosli na realnost a to je da se poredimo s Bugarskom. Dakle nemoj da cujem vise nesto o rastu, razvoju, i o tome kako se ovde lepo zivi. :cool:
 
Sve u svemu, konacno smo dosli na realnost a to je da se poredimo s Bugarskom. Dakle nemoj da cujem vise nesto o rastu, razvoju, i o tome kako se ovde lepo zivi. :cool:
Pa i Bugarska raste, razvija se i bolje se zivi.

Nisu druge zemlje neke staticne tacke pa napredujemo samo kada nekoga prestizemo.
 
Ovde cene stanova nece biti jeftinije od Bugarske kao sto ni automobili, usluge, hrana, namestaj, tehnika nije jeftinija...
 
Ovde cene stanova nece biti jeftinije od Bugarske kao sto ni automobili, usluge, hrana, namestaj, tehnika nije jeftinija...
Ne moraju da budu jeftiniji od Bugarske, dovoljno je da budu priblizno iste cene, kao sto se i ocekuje s obzirom na priblizno isti standard. Kamo srece da su cene stanova kod nas kao sto su u Bugarskoj, skoro duplo jeftinije,
 
Poslednja izmena:
Otišli ste predaleko u poređenju sa Bečom, Sofijom i Stokholmom... možda deluje da je povezano ali je skoro pa potpuno irelevantno. Ne vidim da se mnogo ljudi hvatalo za recimo Kanadu u periodu 2008-2014. godinu... Svaka zemlja ima svoje specifičnosti.


Ilegalna gradnja je jedan od glavnih uzroka visokih cena, ali samo posredno. Zašto jednom Velogu treba da gradi bez građevinske dozvole? Ili jednom Dejanu Stankoviću da gradi preko dozvoljenog? To su samo 2 primera koje sam našao pregledom BIRN-ove baze... Da li na tu količinu kvadrata i takvim investitorima namet za građevinsku dozvolu od ~200EUR po m2 državi/gradu zaista predstavlja problem pa se mora ići zaobilaznim putem i plaćati na crno 20 do 50EUR po m2? Ili je po sredi ucenjivanje od strane ekipe koja radi u državnim institucijama?
 
Mnogo manje ispred nego sto bi se za 16 godina clanstva u EU ocekivalo da budu.

Nigde ni ne poricem da EU nema prednosti. Samo daleko od toga da tamo prestaje sve ono sto se dogadja ovde danas. Nece nam Nemac resiti stvari, moze samo blago da pogura u nekom smeru.
Nemac ce da "blago pogura" ako ima interes. Ako nema interes, sta ga briga. Drugo, da li bi svi ovi ljudi napustali Balkan i selili se u Nemacku da je ovde bar u pola dobro kao u Nemackoj?
Velikim silama nije cilj da ovde i u sirem regionu bude dobro. To je valjda jasno. Zasto nisu pustili da se podeli BiH, zasto nisu okoncali pricu oko Kosova ili pustili nas da je resimo? Zasto nisu Ukrajinu prepustili samu sebi i da ne spominjem mnoge druge primere. Jednostavno im treba neka iskra nestabilnosti da tinja jer su tada na dobitku.
Svi znamo zasto su Rumunija i Bugarska usle u EU. Rumunija je uspela neke stvari da uradi ali kljucno za njih je demografija.
 
Ajde malo teorija zavere, ja nešto mislim da u nekoj agendi se sprema granica na Dunavu ponovo, kad milioni sa Bliskog istoka nagrnu ka Evropi, sto iz ekonomskih razloga, ratova ili klimatskih uslova …pa je idealno da bude sto manje stanovnistva koje bi se opiralo tom talasu, bar do Dunava, pozz iz Bugarske 😂
 
Vredi svaku paru! PS naravno legalizovana zgrada kao i sve do jedne u toj ulici i sve naravno posle 2015 gradjene tj najvise 2018 i 2019. Ni gradjevinske dozvole uopste nisu imale. Jedna ima i 10 spratova sve do poslednjeg kvadrata uknjizeno
 
Screenshot_20230112-094859.jpg

Nisam očekivao da će baš ovoliko da padnu cene...
 
Nisam očekivao da će baš ovoliko da padnu cene...
De si wolf nema te!?

Ja mislim da si ti očekivao pad cena i onda si dovatio i uzeo podatke da ti tu izanaliziraš šta se zapravo stvarno dešava. Toliko si daleko otišao da si nam svima omogućio www.cenenekretnina.rs (hvala na tome). Ali nešto mi osećaj govori da si se smorio kad si video realne podatke.
 
Zakonom zabranis prodaju 1,36 mil. nelegalnih objekata.
Regulises da sve sto se nakon toga nelegalno izgradi bice sruseno.

Obavezes se da ces do 2023. naci resenje za iste.
Do 2023. nista ne uradis, namerno odugovlacis.

U medjuvremenu ti krsis isti zakon, gradis nelegalne objekte, legalizujes ih tajno protivno svim regulativama.

--> uklanjas konkurenciju (smanjujes ponudu) da bi ti nelegalne objekte prodao po nadrealnim cenama.

U medijima pricas kako su cene realne, jer takav je odnos ponude i traznje.

Posteno, nema sta.
 
Ali cityexpert je najveca pobeda vec godinama.

Meni nikad nece biti jasno kako on uopste funkcionise i gde je profitabilan i ko ista proda ili kupi preko njih.

Dobro, mislim da je profitabilan tako sto su uzeli milionske subvencije u evrima i verovatno sada eto fore radi jos drze sajt i kao nesto oglasavaju, pa ako neko i ubode posao jos..

Stanovi sa basnoslovnim cenama su na tom sajtu vec tradicija, svaki stan koji recimo realno vredi 2000 po kvadratu tamo ima cenu 4500 5000 itd… u cemu je poenta?
 
Ali cityexpert je najveca pobeda vec godinama.

Meni nikad nece biti jasno kako on uopste funkcionise i gde je profitabilan i ko ista proda ili kupi preko njih.

Dobro, mislim da je profitabilan tako sto su uzeli milionske subvencije u evrima i verovatno sada eto fore radi jos drze sajt i kao nesto oglasavaju, pa ako neko i ubode posao jos..

Stanovi sa basnoslovnim cenama su na tom sajtu vec tradicija, svaki stan koji recimo realno vredi 2000 po kvadratu tamo ima cenu 4500 5000 itd… u cemu je poenta?
Kakve subvencije su uzeli i po kom osnovu?
 
Za razliku od drugih agencija oni ne odredjuju ili predlazu cene. Sta im prodavac kaze to napisu. Prihvataju sugestije kad prodavac nesto slaze u oglasu. Nisu savrseni ali su bolji od vecine. Subvencije su uzeli kao inovativni biznis. A promet imaju jer im je provizija manja od drugih. Bilo kako bilo oni i nisu prava agencija za promet nekretnina vec platforma za oglasavanje sa minimalnom asistencijom u prometu. Moje iskustvo sa njima je bilo ok.
 
Vrh