Šta je novo?

Cene nekretnina

Upravo. Sve od reci do reci. Posebno poslednja recenica, od poslednjeg zareza do tacke
 
Iskreno tesko je uporedjivati se sa Rumunima, Madjarima i Bugarima zbog razlike u jeziku :(
Trebalo bi vise da znamo o svemu kod njih ali bilo bi dobro da mozemo da uporedimo.

Pogtovo sa Sofijom mozda ili Budimpestom.

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Какав врхунски трол, тешко је упоређивати Београд са Софијом, Букурештом и Будимпештом, али зато цело време упоређује Београд са Сан Франциском, Мајамијем, Хавајима и слично
 
Ja sam nazalost poslom bio nekoliko puta u poslednjih 2 godine. Sve sama bosna i cg tablice i mestani. Pustos onako nerealna.

A ovih dana toliko sponzorisanih objava na instagramu za prazne apartmane stanove u apart hotelima itd dostupni datumi na sve udarne dane i u cik sezone.

Ono je najveci jad i beda, kao bnv demit seljacke solitercine na brdascetu bez drveta sad vec, a kamoli neke ozbiljne prirode. Pritom sam tamo dobar deo detinjstva proveo pre 15 - 20 godina i znam odlicno kada je bilo drugacije.

Ove nedelje popunjenost 88%, za vikend 93%

Bile nekad vikendice i manje zgradice, sad su porasle u nekim delovima Zlatibora. Urbanisti kažu bolje da se širi u visinu nego u širinu na uštrb livada!
Problem su staklo i jeftine fasade na tim nekim udarnim mestima u centru, ali sve manje ljudi kupuje centar. Kraljica Zlatibora se prodaje po 3500 eur/m2 i udaljena je 900m od centra. Bitni su sadržaji i taj hotelski pristup gde imaš recepciju da ne moraš da se bakćeš izdavanjem. Takvi objekti su već u decembru bili na 95% popunjenosti, sada su već na 100% !
 
1673299547338.png

Novi Dorcol🤦‍♂️
 
A jel' nisu cjene skočile unazad godinu dana i jer baš Novi Dorćol nije poskupio taman 1000 €\m2 za unazad godinu dana?
 
3 poruke i odmah u fazonu kupuj dok jos nije poskupelo, ne moze dole. Propadose pare. Sve ce inflacija da pojede 😃

Izgleda u Srbiji ima beskonacno vise para za bezanje od inflacije i ulaganje u nekretnine nego u Svedskoj, Britaniji i Nemackoj:

Švedska pad od 17%.

Pad u UK i Nemackoj

Proslog proleca je bilo mazanje sa cenama materijala i energije pa cene zato skacu. Sad vise niko ne prica o tome, samo o inflaciji. Mene zanima kolika ce biti dobit npr. Novog Dorcola u 2022. :love:
 
Pa i kampanja mora nekad da se ispuva. Tri godine opšteg razbojništva i hohštapleraja. Morao je jednom i tome da dođe kraj. Ili bar svojevrsna ''pauza'' i olađivanje.

Kao što se upinju da i kripto glupostima nabiflaju cene ali posle nekog vremena ispuva se aparatura i istroši ovaca. Ne u potpunosti (ovaca će uvek biti), ali dovoljno da ne mogu više da se obaraju i drže rekordi u hohštaplerisanju odnosno cenama. Ništa ne može doveka da raste pa ni ta šarada.
 
Vecina medija tandrce kako vetar duva jer prepisuju i prevode strane clanke, plus ako im neko plati za clanak ima da pisu sta god treba. Koliko sutra da im neko plati, ide clanak o ponovnom rastu. Samo sto su i spekulanti videli da nema vise uticaja na rast cena pa dzabe da bacaju pare. Em se ljudi istrosili, em se udarilo u plafon sa cenom. Pazi ti te cene koje idu ka 5k za kvadrat. To moze da kupi samo neko ko je pao s Marsa ili mu je izvrsena lobotomija. Ove trenutne cene da se podele sa 2 pa tek onda mogu da se uzimaju u razmatranje.
 
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: Какав врхунски трол, тешко је упоређивати Београд са Софијом, Букурештом и Будимпештом, али зато цело време упоређује Београд са Сан Франциском, Мајамијем, Хавајима и слично
pa napisao sam drugim recima da ja ne umem iz nekoliko razloga. Ne znam jezik i nemam podate o njihovom RGZ-u, njihovom sajtu cene nekretnina, gde se prodaju nekretnine i relativno slabo poznajem trziste. Ono sto umem umem i tu mogu nesto da doprinesem a ono sto ne umem mogu nekad da prokomentarisem nesto ali sad bas na Madjarskom i Rumunskom iskreno tesko bi se snasao a Bugarski ajde i nekako u teoriji :)

Sad kad bi neko posvetio danima da istrazuje pa google translate, pa da konvertuje valute mozda bi nesto i izvukao. Opet bolje bi bilo ada bi imali nekoga sa tog trzista nego da lupamo napamet i da proucavamo.


Evo zanimljivosti
 
Poslednja izmena:
Mnogo poruka ovde bude svakog dana a retko bude neke korisne diskusije.
Ja mislim da su cene u BGu bile lude i pre godinu-dve, a sada da ne pricamo.
Jedini scenario gde vidim da cene stagniraju ili nastave rast je sa daljom dvocifrenom inflacijom - a i to cak ne bi moralo da znaci.

U poslednje vreme sve vise razmisljam o prodaji investicionih nekretnina u BGu i kupovini preko.
Ali ne razumem se u strana trzista nekretnina pa se drzim Beograda za sada.

Meni prodaja i cekanja pada nije opcija, ne volim takav rizik, pre bih pretrpeo pad od 30% nego da cekam u gotovini pad a da inflacija nastavi.
(onaj screenshot sa teme Novi Dorcol mi to potvrdjuje, kupio sam preskup kvadrat a ono otislo jos 30% - vec je tesko da ce tu ikada cena biti niza od tih 3600 koliko sam ja platio).
Jedina opcija mi je da menjam nekretninu u Srbiji za neku u inostranstvu.

Zamena u Srbiji koju bih eventualno razmotrio je zamena betona u BGu za zemlju u Vojvodini.

Kada kazem da bih rado menjao BG za inostranstvo, nije samo zbog nenormalnih cena u BGu - i u inostranstvu su visoke, nego zato sto mislim da je lokalno trziste jako nestabilno.

Tako da ako neko ima neki konkretan predlog za nekretnine u inostranstvu gde:

- Srbi mogu da kupe nekretnine
- Da povrat na ulozeno nije preko 25 godina
- Da nema nekih zakona i poreza koji bi mogli da prave probleme u buducnosti
- Je stabilno i ne ocekuju se neke velike promene u narednih par decenija
- Nije drugi kraj sveta nego moze kolima da se ode u toku dana

Veoma bih cenio svaku informaciju na tu temu...
 
@Hunchback
Ovo je chart traženih cena u bloku koji mene interesuje, ako se uporedi sa prodajnim cenama sa katastra, postoje odstupanja izmedju 100e i 400e po kvadratu.
Slažem se da agencije veštački drže lažne oglase i automatski pumpaju cene, ali podeliti cenu sa 2 i vratiti se na 2016u godinu mi je nerealno.

trazenaCenaHaloOglasi.png
 
pa pazi pad cena duplo je nemoguce ocekivati. Ono sto je mozda realno jeste predvidjanje da moze doci do dvocifrenog pada u procentima. Tj 10-20%.
Pad na period pre ovog skoka je nemoguc, jer jednostavno imamo i visoku inflaciju u medjuvremenu i to je onaj faktor.

Pre svega mora da se stabilizuje traznja, pa onda da se stabilizuju cene, pa onda moze doci do nekog pada... Ali sve je to nepredvidivo.
A inace da, na crnim smo listama u evropi i postoje opravdane sumnje da ogroman kes, tj pranje novca, zavrsi na trzistu nekretnina kod nas

Bili smo jedina evropska drzava na listi u skorije vreme :(

Ponavljam ovde, izgleda da se, trenutno, nalazimo u fazi stabilizacije traznje - to primecujem po agencijama za nekretnine i aktivnosti agenata. Da li ulazimo i u neki period stabilizacija cena, jos je tesko reci - ipak je i period godine takav sam po sebi. Prolece ce nam dati odgovore.
Ako dodje do stabilizacije ove godine, pad se moze ocekivati, po mom misljenju, tek u toku sledece godine (a sad da li ce to biti pad u iznosima ili ce cene ostati iste uz povecanu inflaciju - videcemo)

@MMP za inostranstvo ne znam, ja sam trenutno u procesu trazenja vikendice u Grckoj tj trazim pored obale mora gde mogu lakjo doci autom - ali ne planiram je izdavati tj nije mi u planu investiciona nekretnina, vec nekretnina za uzivanje u toku proleca/leta :)
 
Mnogo poruka ovde bude svakog dana a retko bude neke korisne diskusije.
Ja mislim da su cene u BGu bile lude i pre godinu-dve, a sada da ne pricamo.
Jedini scenario gde vidim da cene stagniraju ili nastave rast je sa daljom dvocifrenom inflacijom - a i to cak ne bi moralo da znaci.

U poslednje vreme sve vise razmisljam o prodaji investicionih nekretnina u BGu i kupovini preko.
Ali ne razumem se u strana trzista nekretnina pa se drzim Beograda za sada.

Meni prodaja i cekanja pada nije opcija, ne volim takav rizik, pre bih pretrpeo pad od 30% nego da cekam u gotovini pad a da inflacija nastavi.
(onaj screenshot sa teme Novi Dorcol mi to potvrdjuje, kupio sam preskup kvadrat a ono otislo jos 30% - vec je tesko da ce tu ikada cena biti niza od tih 3600 koliko sam ja platio).
Jedina opcija mi je da menjam nekretninu u Srbiji za neku u inostranstvu.

Zamena u Srbiji koju bih eventualno razmotrio je zamena betona u BGu za zemlju u Vojvodini.

Kada kazem da bih rado menjao BG za inostranstvo, nije samo zbog nenormalnih cena u BGu - i u inostranstvu su visoke, nego zato sto mislim da je lokalno trziste jako nestabilno.

Tako da ako neko ima neki konkretan predlog za nekretnine u inostranstvu gde:

- Srbi mogu da kupe nekretnine
- Da povrat na ulozeno nije preko 25 godina
- Da nema nekih zakona i poreza koji bi mogli da prave probleme u buducnosti
- Je stabilno i ne ocekuju se neke velike promene u narednih par decenija
- Nije drugi kraj sveta nego moze kolima da se ode u toku dana

Veoma bih cenio svaku informaciju na tu temu...
Grcka ili Bec..i jadna i druga su u eu i stanje je tamo mnooogo stabilnije nego nase..madaa ja bi se vise opredelio za Bec.. jer Bec je od uvek bio Bec
 
kupovina nekretnine u inostranstvu nije samo "evo novaca, idemoooo". Treba lepo izanalizirati koje su vase obaveze tamo, kada kupite nekretninu i koje procedure morate proci dok kupite istu.
Za ljude koji rade "remote" sa solidnijim primanjima, pojedine zemlje nude radne vize i po pravilu tamo je i najlakse kupiti nekretninu (Portugal, Grcka, pa i Spanija). Ali obaveze i porezi se dosta razlikuju i postoji mnogo "ali". Znaci prvo definisati gde zelite da kupite, onda sve na papir :)
Danas bar imate dostupne agencije koje ce Vam pomoci onilne oko svih pitanja ;)
 
@Hunchback
Ovo je chart traženih cena u bloku koji mene interesuje, ako se uporedi sa prodajnim cenama sa katastra, postoje odstupanja izmedju 100e i 400e po kvadratu.
Slažem se da agencije veštački drže lažne oglase i automatski pumpaju cene, ali podeliti cenu sa 2 i vratiti se na 2016u godinu mi je nerealno.

Pogledajte prilog 152196
Meni je recimo blok70 dobar pokazatelj jer je tu cista starogradnja iz doba komunizma. Nista nisu menjali, najveca promena do sada je most na Adi. Kriva rasta, a i cene su skoro iste kao u tvom bloku. Ne treba se cvrsto drzati nekih zacrtanih brojeva jer tu mozes da ispustis dosta dobrih ponuda. Ono sto cu da gledam je stepen i duzina korekcije cena, povecanje dobre ponude. Nije mi uopste nerealno da u narednom periodu prosecna cena bloka70 dodje na nivo iz 2019. tj. oko 1600eur po kvadratu. To naravno nece odmah da padne na tu cenu cim se okrene trend kod nas. Dno moze da bude i 2026, a do tada ce da ispadaju ponude od recimo 1800, 1700, poneki krs i jeftinije. Ako je dobra ponuda onda cu mozda da dam i 1750 i zavrsim posao. Kupovina nekretnina nije isto sto i kupovina zlata, ne dobijas uvek isto po odredjenoj ceni vec je svaki stan razlicit i na dosta toga treba obratiti paznju pre kupovine, a sve to utice na cenu.

Najveci gubitnici u ovom ciklusu ce biti oni koji su uzeli jako precenjene stanove pri samom vrhu cena (kasno se setili ili im se kasno pruzila mogucnost, pali pod uticaj opsteg ludila i hohstaplera), a narocito oni koji su bezeci od ludackih cena kvadrata u gradu otisli na periferiju. Em su i tamo debelo preplatili, em se vecina upropastila losom lokacijom za ceo zivot, kao los brak. U krizi takve rupe ne mozes da prodas, a kada krene rast onda ti izmicu cene.
 
Poslednja izmena:
Predhodno sam napisao da sam odustao od kupovine veceg stana i to za duzi period jer po ovome sto vidimo ovaj balon ce trajati bar naredne 1-3godine kod nas.
Zanima me da li je neko imao iskustva sa kupovinom akcija https://www.interactivebrokers.com/en/home.php
Neka iskustva i sugestije...
 
Ima dosta ljudi iskustva sa njima iz Srbije, imaš i domaće brokere koji su njihovi tzv. "partneri" (uz oprečne komentare). Nije ti ovo tema za tu diskusiju. Pazi se američke berze, tamo po nekim analizama ima prostora za dodatnih 20-30% pada ove godine. Ali svakako se bliži momenat za "ulaz".
 
Predhodno sam napisao da sam odustao od kupovine veceg stana i to za duzi period jer po ovome sto vidimo ovaj balon ce trajati bar naredne 1-3godine kod nas.
Zanima me da li je neko imao iskustva sa kupovinom akcija https://www.interactivebrokers.com/en/home.php
Neka iskustva i sugestije...
Dosta naših ljudi trguje na IBKR jer su im male provizije. Imaš na https://www.reddit.com/r/finansije/ dosta ljudi koji su pisali svoja iskustva. Nije tema, ali i jeste na neki način, jer očigledno da ljudi traže alternative za precenjene kvadrate.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ass

 
Pored stanova, berza je jedna od opcija za ulaganje (ne mislim na beogradsku berzu), dosta su pale akcije ozbiljnih svetskih firmi...
 
Vrh