Šta je novo?

Cene nekretnina

Mnogo poruka ovde bude svakog dana a retko bude neke korisne diskusije.
Ja mislim da su cene u BGu bile lude i pre godinu-dve, a sada da ne pricamo.
Jedini scenario gde vidim da cene stagniraju ili nastave rast je sa daljom dvocifrenom inflacijom - a i to cak ne bi moralo da znaci.

U poslednje vreme sve vise razmisljam o prodaji investicionih nekretnina u BGu i kupovini preko.
Ali ne razumem se u strana trzista nekretnina pa se drzim Beograda za sada.

Meni prodaja i cekanja pada nije opcija, ne volim takav rizik, pre bih pretrpeo pad od 30% nego da cekam u gotovini pad a da inflacija nastavi.
(onaj screenshot sa teme Novi Dorcol mi to potvrdjuje, kupio sam preskup kvadrat a ono otislo jos 30% - vec je tesko da ce tu ikada cena biti niza od tih 3600 koliko sam ja platio).
Jedina opcija mi je da menjam nekretninu u Srbiji za neku u inostranstvu.

Zamena u Srbiji koju bih eventualno razmotrio je zamena betona u BGu za zemlju u Vojvodini.

Kada kazem da bih rado menjao BG za inostranstvo, nije samo zbog nenormalnih cena u BGu - i u inostranstvu su visoke, nego zato sto mislim da je lokalno trziste jako nestabilno.

Tako da ako neko ima neki konkretan predlog za nekretnine u inostranstvu gde:

- Srbi mogu da kupe nekretnine
- Da povrat na ulozeno nije preko 25 godina
- Da nema nekih zakona i poreza koji bi mogli da prave probleme u buducnosti
- Je stabilno i ne ocekuju se neke velike promene u narednih par decenija
- Nije drugi kraj sveta nego moze kolima da se ode u toku dana

Veoma bih cenio svaku informaciju na tu temu...
CG primorje ti je dobro za ulaganje gradjanima iz Srbije. Godišnji porez na imovinu je samo malko veći nego rezidentima i plaćaš turističku taksu koja iznosi isto koliko i boravišna taksa za ljetnju turističku sezonu. Ostalo ti je sve isto kao i nama domaćima. Dobra varijanta ti je i Trebinje. Tu si potpuno izjednačen sa domaćim stanovništvom, a stanogradnja je na visokom nivou - imaš čak i zgrade sa nemalim bazenima na krovu.
Recimo kada stranci zapadnjaci kupuju kod nas, njima je uvijek prva opcija stan u okviru kompleksa (kondomijuma). Nije to slučajno. Tamo imaju recepciju, nekoga ko se brine o njihovom stanu (izdaje za njih, plaća im račune...) i generalno su sigurniji i zaštićeniji. Cijena jeste veća nego za običnu individiualnu zgradu ali dobiješ brojne pogodnosti i sadržaje koje prvenstveno znače stranom vlasniku.
 
Za sve koji su nas ovde ubedjivali kako je divlja i neplansla gradnja u danasnjem Beogradu na nivou statisticke greske, svez tekst koji je okacio HomerJay na drugoj temi:

 
Samo jasi svi smo nasi! Toliko marifetluka, korupcije, bahatosti i kriminala vidim samo u svojoj neposrednoj blizini na mikronivoima da jednostavno mogu da zamislim nivo divljastva na nivou drzave kad to sve ekstrapoliram. Jednostavno ce nas ova vlast satrati na sopstveni srecu i srecu lovaca u mutnom.
 
Za sve koji su nas ovde ubedjivali kako je divlja i neplansla gradnja u danasnjem Beogradu na nivou statisticke greske, svez tekst koji je okacio HomerJay na drugoj temi:

Pa ja ne znam ni jednu zgradu na vracaru i u okolini da nije legalizovana uz dobar reket u rekordnom roku, na svakoj je sprat ili 2 viska, na nekim i po 4 i 5 (cerska, golubacka, preko puta ats v ilica itd) sve su od 2015 do sada

Sve legalno, sve uknjizeno, sve milina. Koliko je samo primera na c krstu i u okolini. Kakvih crnih 300… pritom opet kazem sve zgrade koje znam od pocetka cak nisu ni imale pravosnazne dozvole, onako krene se siroko bahato. I opet sve je to sad uknjizeno kao bombona
 
I to + sto ih je jos vise na kojima nije sve izgradjeno, ili ugradjeno, ili regulisano u skladu sa propisima. Gradjevinski investitori u Srbiji (verovatno i u svetu, ali da ne pricam napamet) imaju taj grabljivacki mentalitet - neki jaci, neki slabiji, ali svi ga imaju. Zbog koga uvek, ali uvek gledaju da ucare na necemu, cak i onda kada to krsi neki propis ili proizvodi pravni spor ili pravnu zackoljicu u buducnosti. I cak i onda kada uopste NEMA POTREBE ZA TIME.

Ja kapiram da postoje profesije u kojima ljudi nesvesno i postepeno postanu zavisnici za time da oderu nekog (npr prijatelj koji zna par zlatara kaze da su svi do jednog onako stereotipski pohlepni i bolesno opsednuti zlatom). Ali za razliku npr od zlatara koji ti po svom nahodjenju daje ponudu za komad zlata (otkup) i ima pravo na to, kod investitora se radi o tome da stalno pokusavaju da prevare i klijenta i drustvo na svemu gde mogu. I pritom na to nemaju zakonsko pravo, jer krsenje nekog propisa nije stvar slobodne volje i slobodne procene, nego ili ga postujes, ili ga krsis. I zna se kada je neki spor rezultat okolnosti, a kada se radi o necemu sto je neko planski ucario, prevario ili prosto ostavio nereseno i otvoreno za sporove.

Cesto se za politicare kaze da su kao profesija u srzi i u svom konceptu kvarna i necasna profesija. Zatim za advokate, za izvrsitelje, i za jos neke. Ali se izostavlja da su i investirori takvi. Da podelis pun brod jabuka s njim na pola, on ce crci ako ti ne uzme onu jednu jabuku vise, samo da bi na neki nacin imao vise nego ti, da bi u svojoj glavi "pobedio" tebe i "nadmasio te". Slican mentalitet vlada i kod ostalih profesija gde su u igri velike pare i gde vlada taj grabljivacki mentalitet, npr kod korporacija. Samo sto se o tom problemu kod investitora manje prica, jer se sve radi perfidnije i pakuje u slatke pravne oblande odnosno izgovore. A zapravo isti grabljivci, pojesce se ziv ako ti ne uzme neku trunku vise, ili te negde na necemu ne osteti.
 
Mislim da vecina nas ima veoma malo znanja, tj da ne razume zbog cega se tj sta se ovo desava na trzistu nekretnina sada.
Ja priznajem da imam velikih problema da razumem i ne kapiram zbog cega kod nas ovako lete kvadrati, kada vrsim neko poredjenje sa zemljama tj gradovima sa kojima mozda mozemo da se uporedjujemo.Uporedjivanja sa drustvima koja imaju daleko uredjenije zemlje, sisteme i daleko vece prosecne plate nas samo jos vise uvodi u konfuziju.

Zbog cega je stan u Bg-u skuplji nego u Sofiji? Kada znamo da u Sofiji imaju vecu prosecnu platu, vise IT firmi, skuplji su majstrori (da da), takodje "mafijaska" drzava sa dosta visokom korupcijom (mozda su i gori po tom pitanju od nas)? :D
Da imaju i vecu stednju u bankama od nas :)

Iako smo po brojevima slični (oko 6,5M) postoje značajne razlike. Ka Beogradu gravitiraju R. Srpska, Crna Gora, KiM (koje ne ulazi u naše statistike o stanovništvu), kao i delovi Makedonije i ostatka BiH. Onda brojevi i nisu toliko uporedivi.

Drugo, Bugarska ima more gde se njihov investicijski potencijal sliva, tj. ne ide sve u Sofiju.
Ista je stvar i sa planinama, gde imaju više planinskih centara nego mi.

Treće (možda najvažnije), Sofija sada ima poprilično razvijen metro sistem koji čini cene nekretnina poprilično ravnomernim u većini grada i razlike u ceni nisu ni približne beogradskim.
Neko je gore napisao da je neko odustao od posla na NBG zbog 2 sata putovanja iz Grocke. Da se na posao/školu/fakultet iz Grocke i periferije putuje do pola sata više bi se platežnih ljudi odlučilo da živi na periferiji. Što bi uzrokovalo da nam periferija ne izgleda kako trenutno izgleda. U svakom smislu. Isto važi i za rentu.
 
@duke23 sve ovo što si izneo ustvari potvrđuje da je Sofia, a i generalno Bugarska razvijenija nego Srbija :) A Bugarska je još uvek najnerazvijenija zemlja Evropske Unije.
Ali mi se ne upoređujemo sa Sofijom (Bugarska), već sa SF-om (Kalifornija), Beč (Austrija), Minhen, Fraknfurt.... London, Moskva, Pariz - jer Beograd je u toj ravni :LOL:

Mnogo smo nerelani, u svemu... Da li ne želimo da priznamo gde smo i šta smo i namerno sklapamo oči ili smo stvarno totalno zaslepljeni.
Da sada krenemo, ovoga momenta, da rešavamo problem kanalizacije na teritoriji grada Beograda (doduše još malo ima sve da pripoje Beogradu) - uz maksimalni fokus nama će trebati dobrih 10-15ak godina da budemo blizu rešenja. Mi nemamo kvalitetno i stabilno snadbevanje električnom energijom, a plasiraju nam svakoga dana planove metro-a, a još ni najosnovnije stvari nisu obezbedili za gradnju istog
 
@duke23 sve ovo što si izneo ustvari potvrđuje da je Sofia, a i generalno Bugarska razvijenija nego Srbija :) A Bugarska je još uvek najnerazvijenija zemlja Evropske Unije.
Ali mi se ne upoređujemo sa Sofijom (Bugarska), već sa SF-om (Kalifornija), Beč (Austrija), Minhen, Fraknfurt.... London, Moskva, Pariz - jer Beograd je u toj ravni :LOL:

Mnogo smo nerelani, u svemu... Da li ne želimo da priznamo gde smo i šta smo i namerno sklapamo oči ili smo stvarno totalno zaslepljeni.
Da sada krenemo, ovoga momenta, da rešavamo problem kanalizacije na teritoriji grada Beograda (doduše još malo ima sve da pripoje Beogradu) - uz maksimalni fokus nama će trebati dobrih 10-15ak godina da budemo blizu rešenja. Mi nemamo kvalitetno i stabilno snadbevanje električnom energijom, a plasiraju nam svakoga dana planove metro-a, a još ni najosnovnije stvari nisu obezbedili za gradnju istog
Razvoj nije neka linearna jednodimenziona skala. Neki grad moze biti ispred drugog po vecini parametara pa opet biti iza u nekim.

A ljudi kad rade ta poredjenja na forumu izaberu samo ono sto se slaze sa slikom koju zele da stvore. To vazi i za ‘optimiste’ i za ‘pesimiste’.

I naravno da ke to mnogo bombasticnije kada se koriste velika imena a ne tamo neke Sofije.
 
Po ovome je Japan samo dva puta bolji od nas, a prosečna cena kvadrata u Tokiju je 4.722 evra, što znači da su cene u Tokiju proporcionalne Beogradu.


Takođe i Nemačka ima smanjenje BDP.
 
Ako se neko pita sto Sofija ima manju cenu nekretnina od Beograda odgovor je jednostavan, bugari imaju pasos sa kojim mogu da odu iz zemlje. Tada glavni igraci gube prostu radnu snagu i prinudjeni su da budu blazi prema svojim slugama. Bansko, gradovi na moru su bili gradjeni i finansirani po istom modelu kao kod nas i onog trenutka kad su dobili sansu(pasos) obicni stanovnici pobeglo je 2M ljudi. Niko nije hteo da kupuje njihove stanove, vikendice i ostale kombinacije, pa su "investitori" morali da smanje cene. Kod nas velika vecina nema pasos i ne moze da ode preko, nema diplomu koja vredi necemu ili nije iz trazene struke i primorani su ljudi da zive rade i doprinose bogacenju vrha.
 
Ako se neko pita sto Sofija ima manju cenu nekretnina od Beograda odgovor je jednostavan, bugari imaju pasos sa kojim mogu da odu iz zemlje. Tada glavni igraci gube prostu radnu snagu i prinudjeni su da budu blazi prema svojim slugama. Bansko, gradovi na moru su bili gradjeni i finansirani po istom modelu kao kod nas i onog trenutka kad su dobili sansu(pasos) obicni stanovnici pobeglo je 2M ljudi. Niko nije hteo da kupuje njihove stanove, vikendice i ostale kombinacije, pa su "investitori" morali da smanje cene. Kod nas velika vecina nema pasos i ne moze da ode preko, nema diplomu koja vredi necemu ili nije iz trazene struke i primorani su ljudi da zive rade i doprinose bogacenju vrha.
Kad udjes u EU ne mozes da petljas sa nekretninama, lazes, mazes, pravis tajne ugovore, peres pare, radis nelegalno i slicno...
Kod nas je sve u fazonu, peremo pare u nekreninama, svi dobrorosli, mito i korupcija za odgovorne iz vlasti, turisti u klubovima dobrodosli, kupuju drogu i zene, moze i na karticu i tako...
 
Kad udjes u EU ne mozes da petljas sa nekretninama, lazes, mazes, pravis tajne ugovore, peres pare, radis nelegalno i slicno...
Kod nas je sve u fazonu, peremo pare u nekreninama, svi dobrorosli, mito i korupcija za odgovorne iz vlasti, turisti u klubovima dobrodosli, kupuju drogu i zene, moze i na karticu i tako...
To je jedan od razloga zasto trebamo uci u EU. Koliko god EU imala svoje lose strane, mislim da je nama kao zemlji ulaz u EU jedini spas.
 
Kad udjes u EU ne mozes da petljas sa nekretninama, lazes, mazes, pravis tajne ugovore, peres pare, radis nelegalno i slicno...
Kod nas je sve u fazonu, peremo pare u nekreninama, svi dobrorosli, mito i korupcija za odgovorne iz vlasti, turisti u klubovima dobrodosli, kupuju drogu i zene, moze i na karticu i tako...
Da, u Bugarskoj vise nema pranja para i korupcije.

Ja sam isto za ulazak u EU sto pre ali bojim se erupciji razocarenja kad neki shvate da to nije magicni stapic.
 
Razvoj nije neka linearna jednodimenziona skala. Neki grad moze biti ispred drugog po vecini parametara pa opet biti iza u nekim.
Sve to stoji. Ja se uvek upravljam prema najbitnijim, a to je komunalna infrastruktura (vodoprivreda, javna komunalna higijena, energetika, saobraćaj i veze, komunalno snabdevanje poljoprivredno-prehrambenim proizvodima dnevne potrošnje, komunalno zelenilo i ostali komunalni poslovi), parkovi, zagađenje, obrazovanje, stres :)

U Bugarskoj je i dan danas takav javašluk, da se pitam gde bi oni bili da im nije EU...

Svoje dvorište moramo sami urediti, neće nam Nemci uređivati - svako od njih će gledati svoj interes. Kao što Arapi gledaju svoj interes, Kinezi, Rusi...
 
Da, u Bugarskoj vise nema pranja para i korupcije.

Ja sam isto za ulazak u EU sto pre ali bojim se erupciji razocarenja kad neki shvate da to nije magicni stapic.
Niko nije rekao da je to magicni stapic, ali ulaskom u EU moze da nam bude samo bolje, ne vidim sta moze da bude losije ulasokm u EU. Ako ce nam biti 10% bolje nego sto je sada, ja sam zadovoljan.
 
Normalno je da se prodavci bore protiv pada cena, problem su samo sredstva kojima se bore protiv toga. Ko zna koliko stanova je dobijeno putem razlicitih marifetluka, npr. investitor da nekom iz katastra ili opstine stan da bi mu progurao dozvole i sl. Ko zna koliko njih je moralo da kupi stan kao vid reketa i sl.
Ja sam čuo da ti korumpirani službenici uzmu gotovinu na ruke da ne bi slali razne inspekcije i slično. Da dobiju stan je suviše očigledno.
 
Ja sam čuo da ti korumpirani službenici uzmu gotovinu na ruke da ne bi slali razne inspekcije i slično. Da dobiju stan je suviše očigledno.
Moguce da je tako.
Svoje dvorište moramo sami urediti, neće nam Nemci uređivati - svako od njih će gledati svoj interes. Kao što Arapi gledaju svoj interes, Kinezi, Rusi...
Problem je u tome sto se plasim da smo kao drzava i drustvo totalno upali u takvo stanje da sami nista necemo moci da uredimo, jedino EU nas moze naterati da se koliko toliko disciplinujemo i uvedemo koliko toliko red u drzavu. Evo, mi smo vec decenijama van EU, zasto do sad nismo uredili svoje dvoriste. A Poljska, Ceska, Slovenija, Hrvatska,... definitivno napreduju u odnosu na nas.
 
Vrh