Šta je novo?

Cene nekretnina

Svet postaje globalno selo sve vise i vise. Sve ce vise da se izjednace plate globalno (barem u svim poslovima koji mogu da se rade remote za pocetak).
Mislim da ce takvi iz cuvenog Maksija da postanu manjina uskoro.

Na primer vozis dron i radis video nadzor u Americi a to radis iz Srbije

Sad ti za svaki posao maltene mozes da kazes radi u IT-ju. Na primer dispicer za kamione po Americi.
Znam devojku radi u "vodovodu" u Americi naravno iz Srbije. Sad ne znam jel to IT ili ne ali definitivno zbog tih poslova
koji mogu da se rade remote dolazi do lokalnog poremecaja na trzistu.
 
Human Development Index (HDI) - merilo kvaliteta zivota (GNI ppp/capita + ocekivano trajanje zivota + br. godina obrazovanja).

1)
2021 od Srbije u Evropi losije Makedonija, Bosna, Ukrajina, Bugarska, Albanija.

2)
Od 2000 do 2012 HDI Srbije raste brze od Hrvatske i proseka sveta (2010-2012 izjednacena sa prosekom sveta).

Od 2012 do 2021 HDI Srbije raste sporije od Hrvatske i proseka sveta.

HDI
2000
SRB 0,690
CRO 0,759
Svet 0,645

2010 vs. 2000
SRB 0,767 +11%
CRO 0,821 +8%
Svet 0,697 +8%

2012 vs. 2010
SRB 0,780 +1,7%
CRO 0,830 +1%
Svet 0,709 +1,7%

2021 vs. 2012
SRB 0,802 +2,8%
CRO 0,858 +3,3%
Svet 0,732 +3,2%

 
To je klasičan outsourcing u zemlje trećeg sveta /ekonomski posmatrano. Ovde se prodaje priča nesrećnicima da je to IT industrija što naravno nema veze sa mozgom. Ljudi rade administrativne poslove za koje ti od kvalifikacija treba samo znanje jezika, i to se radi za male pare, par stotina do 1k eura. Ako hoćeš tačne nazive tih firmi i tačne plate mogu da ti pošaljem, čisto da uporediš sa platama u Severnoj Americi, pa da vidiš da tu nema ni i od izjednačavanja. Da ne pričam o nehumanim večito drugim i trećim smenama.

I ja volim da pogledam na YT kako stranci doživljavaju Srbiju, ali to nikad nije bio neko ko je došao ovde, zaposlio se lokalno i živeo od tih prihoda, već ''digital nomads'' ili ino penzosi. I mojim rođacima iz Kanade kad dođu ovde bude raj i pljuju Kanadu, jer ovde svaki dan na pečenje u kafanu, a tamo nemaju kintu za to.
 
Nisu samo outsourcing kao sto ima ljudi koji samo gledaju negativno da predstave.
Postoje i dobri primeri. Norderus, Frame, Microsoft, HTEC itd itd.

Ono sto postoji to su anomalije. Ljudi koji ne rade za lokalne firme nego direktno za US firmu sa US zaradom a zive u Beogradu. To su ti digitalni nomadi kako ih ti zoves.
Radnici na daljinu koji zaradu iz USA prenose ovde i na taj nacin povecavaju prosek (na to sam mislio) jer ti ljudi imaju 100k+ godisnje sto je 5-6k neto mesecno a zive u Beogradu gde je stan dzabe realno. Na taj nacin prave svojevrsan bubble u nekretninama zato sto je to anomalija. Ta anomalija postaje sve veca jer je sve vise takvih.
 
Svet postaje globalno selo sve vise i vise. Sve ce vise da se izjednace plate globalno (barem u svim poslovima koji mogu da se rade remote za pocetak).
Mislim da ce takvi iz cuvenog Maksija da postanu manjina uskoro.

Na primer vozis dron i radis video nadzor u Americi a to radis iz Srbije

Sad ti za svaki posao maltene mozes da kazes radi u IT-ju. Na primer dispicer za kamione po Americi.
Znam devojku radi u "vodovodu" u Americi naravno iz Srbije. Sad ne znam jel to IT ili ne ali definitivno zbog tih poslova
koji mogu da se rade remote dolazi do lokalnog poremecaja na trzistu.
Dakle svet postaje globalno selo, ljudi se sele iz gradova u sela, iz losih drzava u bolje i eto skacu cene nekretnina na selima a padaju u gradovima i to se bas desava :O)
 
Poslednja izmena:

DER SPIEGEL: You are very critical of central bankers and their lax monetary policy. Is there any central bank that gets it right these days?

Roubini: They are damned either way. Either they fight inflation with high policy rates and cause a hard landing for the real economy and the financial markets. Or they wimp out and blink, don't raise rates and inflation keeps rising. I think the Fed and the ECB will blink – as the Bank of England has already done.

DER SPIEGEL: On the other hand, high inflation rates can also be helpful because they simply inflate the debt away.

Roubini: Yes, but they also make new debt more expensive. Because when inflation rises, lenders charge higher interest rates. One example: If inflation goes from 2 to 6 percent, then U.S. government bond rates will have to go from 4 to 8 percent to keep bringing the same yield; and private borrowing costs for mortgages and business loans will be even higher. This makes it much more expensive for many companies, because they have to offer much higher interest rates than government bonds, which are considered safe. We have so much debt right now that something like this could lead to a total economic, financial and monetary collapse. And we're not even talking about hyperinflation like in the Weimar Republic, just single digit inflation.
 
Ovi stranci kao maljem po glavi ove nase mrzovoljce.
Evo jedne sa realnim predstavljanjem zivota u Beogradu. Doduse poredi sa Vankuverom sto je smesno. Ko izabere Vankuver pre Beograda …..

Ali komentari su najjaci
Pogledajte prilog 152053
Vradovicu pa ako je u srbiji bolje nego u usa, zasto se onda ne vratis u srbiju? Zasto si onda uopste i otisao u usa? Zasto hiljade nasih svake godine ide da rade najteze poslove u usa a nesto ne vidim amerikance ovde da dolaze na crno da rade selidbe, gradjevinu, voze kamione i placaju 30000 evra za srpske papire???
Ps svim ovim koji zive na zapadu a pokusavaju da vam ispiraju ovde mozak kako je tamo tesko a ovde bolje, samo postavite ova pitanja i eto im sah mat😎
 
Poslednja izmena:
To sto je neko avanturista ili digitalni nomad i dosao da zivi u Srbiju ne znaci da je u Srbiji super za zivot. Pogotovo ako si ovde dosao samo da trosis, a realnost zivota u Srbiji se ogleda kad moras da nadjes posao, radis pod ponizavajucim uslovima za malu platu, kad ti zatreba lekar ili kad trebas da ostvaris neko svoje zakonsko pravo. 99% nasih ljudi odlazi u zapadne zemlje. To sto je neko avanturista pa je otisao u Kambodzu (imas i takvih) ne znaci da je Kambodza dobro mesto za zivot. Kao sto je neko vec pitao, ljudi masovno odlaze iz Srbije, ne dolaze u Srbiju, i glupo je izvoditi zakljucke na osnovu izolivanih slucajeva koji se mogu povesti pod: penzioneri, digitalni nomadi, avanturisti,...
 
Naleteh na netu na ovo pa se setih ove teme.


On November 10th, 2016, Danish MP Ida Auken published an essay "Welcome To 2030: I Own Nothing, Have No Privacy And Life Has Never Been Better," for World Economic Forum. In the essay, Auken makes a prediction for year 2030, writing that in 2030 one doesn't own a house, a car, appliances or clothes, instead renting everything. The essay also predicts mass surveillance and a society split in two.

The essay was summarized in the "8 Prediction for the World in 2030" article by the World Economic Forum.
 
Vradovicu pa ako je u srbiji bolje nego u usa, zasto se onda ne vratis u srbiju? Zasto si onda uopste i otisao u usa? Zasto hiljade nasih svake godine ide da rade najteze poslove u usa a nesto ne vidim amerikance ovde da dolaze na crno da rade selidbe, gradjevinu, voze kamione i placaju 30000 evra za srpske papire???
Ps svim ovim koji zive na zapadu a pokusavaju da vam ispiraju ovde mozak kako je tamo tesko a ovde bolje, samo postavite ova pitanja i eto im sah mat😎
Iskreno ako vec zelis da znas moju personalnu situaciju cekam da mi zavrse stan u BNV i da otvore školu u BNV.
Nikad se ne bi vratio da Srbija nije uspostavila pozitivan trend kao sto je u poslednje vreme i da nije projekta Beograd na vodi.
Vrlo sam zadovoljan sa situacijom tako da se svi selimo nazad za Beograd trajno. Ne brini neverne tome kao ti ce biti obavestene.

Smatram da imamo veoma dobru uzlaznu putanju i da je trend odlican. Da li ce ostati tako u buducnosti? Ja to ne znam i ne mogu da znam ali sam spreman da preuzmem rizik i da prodam skoro sve u US i da dampujem na trziste u Srb. Mislim da cu ostaviti nesto malo kao bekap ako nam se trend poremeti :LOL:

Ostala pitanja moras da pitas te koji idu u Ameriku da rade selidbe ili gradjevinu. Verovatno su bili bas dobro informisani pre odlaska. Ne znam sta bi ti drugo rekao. Samo imaj na umu da takvih ima da se javljaju crkvi u bay area svaki cas i ne znaju sta ce sa njima. Najcesce im skupljamo pare za avio kartu ili idu rade neke krs poslove od jutra do sutra da bi imali gde da spavaju.
 
Poslednja izmena:
i bukvalno na prste jedne ruke sam prebrojala BG ili NS table

mi smo bili poslednje nedelje dec 2022 i većina su bile BG i NS table. Inače glavni kupci iz Srbije su upravo BG i NS, pa tek onda dijaspora...tako da ZL najviše vole beograđani i novosađani
 
Iskreno ako vec zelis da znas moju personalnu situaciju cekam da mi zavrse stan u BNV i da otvore školu u BNV.
Nikad se ne bi vratio da Srbija nije uspostavila pozitivan trend kao sto je u poslednje vreme i da nije projekta Beograd na vodi.
Vrlo sam zadovoljan sa situacijom tako da se svi selimo nazad za Beograd trajno. Ne brini neverne tome kao ti ce biti obavestene.

Smatram da imamo veoma dobru uzlaznu putanju i da je trend odlican. Da li ce ostati tako u buducnosti? Ja to ne znam i ne mogu da znam ali sam spreman da preuzmem rizik i da prodam skoro sve u US i da dampujem na trziste u Srb. Mislim da cu ostaviti nesto malo kao bekap ako nam se trend poremeti :LOL:

Ostala pitanja moras da pitas te koji idu u Ameriku da rade selidbe ili gradjevinu. Verovatno su bili bas dobro informisani pre odlaska. Ne znam sta bi ti drugo rekao. Samo imaj na umu da takvih ima da se javljaju crkvi u bay area svaki cas i ne znaju sta ce sa njima. Najcesce im skupljamo pare za avio kartu ili idu rade neke krs poslove od jutra do sutra da bi imali gde da spavaju.
Dao si milion evra za stan i cekas da se otvori drzavna skola?
 
mi smo bili poslednje nedelje dec 2022 i većina su bile BG i NS table. Inače glavni kupci iz Srbije su upravo BG i NS, pa tek onda dijaspora...tako da ZL najviše vole beograđani i novosađani
Ja sam nazalost poslom bio nekoliko puta u poslednjih 2 godine. Sve sama bosna i cg tablice i mestani. Pustos onako nerealna.

A ovih dana toliko sponzorisanih objava na instagramu za prazne apartmane stanove u apart hotelima itd dostupni datumi na sve udarne dane i u cik sezone.

Ono je najveci jad i beda, kao bnv demit seljacke solitercine na brdascetu bez drveta sad vec, a kamoli neke ozbiljne prirode. Pritom sam tamo dobar deo detinjstva proveo pre 15 - 20 godina i znam odlicno kada je bilo drugacije.
 
Poslednja izmena:
E sad moje omiljene dulit sifonjercine na kanalizaciji. Pogled sa ulice, finalni izgled fasade cak i posle vidljivih tac apovanja. Kao i na svim zgradama do sada. A bilo je i gorih primera, nego nisam slikao u prolazu na pocetku. Svaka im cast. Gde radovic ceka da se otvori skola za sve turbo sund kriminal i prostitucija potomke :)

PS bio prinudno tamo u kraju na nekom okupljanju, sa ozbiljnom glavoboljom se vratio kuci od guzve, saobracaja koji potpuno stoji, parkinga na ulici i nemogucnosti nalazenja istog. Dno dna i prazilukluk najgori
3E2D971A-1331-44CA-9FC3-6745904D8C0E.jpeg
35A0D374-E0D5-4D03-A694-DAB9AC289F27.jpeg
CC3273D9-0F3D-4C00-8457-C524A52C0056.jpeg
 
Izvini a sta fali drzavnim skolama? Jel moraju svi da idu u privatne koji imaju novca da plate?
Iskreno i blizina skole mi je vazna.
Prvo fali cela skola. Moze da prodje i vise godina dok se ne otvori, a onda su ti deca vec stasala za srednju skolu.

A sta fali drzavnim skolama ... to je vec mnogo opsirna tema i ne bih da je zapocinjem.

A za simbolicnih 5000 e godisnje imas i privatne skole sa organizovanim prevozom, tako da daljina nije toliki problem.
 
Privatna skola na Dedinju kosta 2000e mesecno sto je manje vise ok za dobru privatnu skolu. Ne znam koja je poenta da ti dete ide sa recimo decom od ambasadora kad ce oni da se odsele posle izvesnog vremena u neke svoje drzave. Malo je cimanje da ide u skolu na Dedinje i da ne moze sam kuci pesaka i da mora uvek prevozom a onu na NBG ne bi razmatrao da se lomata preko mosta. Najbolje je kad ti je skola "u kraju".

Moze da se desi da si u pravu i da ce da potraje. Bas bi voleo da je zavrse jer je tik pored kuce i opisuju je kao najmoderniju :)
Sto se tice tajminga bice ok. Taman dok zavrse stan i skolu eto mene.
 
Human Development Index (HDI) - merilo kvaliteta zivota (GNI ppp/capita + ocekivano trajanje zivota + br. godina obrazovanja).

1)
2021 od Srbije u Evropi losije Makedonija, Bosna, Ukrajina, Bugarska, Albanija.

2)
Od 2000 do 2012 HDI Srbije raste brze od Hrvatske i proseka sveta (2010-2012 izjednacena sa prosekom sveta).

Od 2012 do 2021 HDI Srbije raste sporije od Hrvatske i proseka sveta.

HDI
2000
SRB 0,690
CRO 0,759
Svet 0,645

2010 vs. 2000
SRB 0,767 +11%
CRO 0,821 +8%
Svet 0,697 +8%

2012 vs. 2010
SRB 0,780 +1,7%
CRO 0,830 +1%
Svet 0,709 +1,7%

2021 vs. 2012
SRB 0,802 +2,8%
CRO 0,858 +3,3%
Svet 0,732 +3,2%

Klasična manipulacija podacima, loženje kako su "oni drugi" bili bolji od "ovih sad" i kako se danas živi nikad gore. Kada kažeš raste brže od proseka sveta da li to znači da je naš kvalitet života isti kao prosek sveta? Pa što onda pljujemo po Srbiji? Ili je to samo obmana kao kada Vučić kaže imamo najveći rast u evropi? Gde su podaci za 1990-2000? Ili to možda ima veze jer smo izašli iz ratova tada?
 
Privatna skola na Dedinju kosta 2000e mesecno sto je manje vise ok za dobru privatnu skolu. Ne znam koja je poenta da ti dete ide sa recimo decom od ambasadora kad ce oni da se odsele posle izvesnog vremena u neke svoje drzave. Malo je cimanje da ide u skolu na Dedinje i da ne moze sam kuci pesaka i da mora uvek prevozom a onu na NBG ne bi razmatrao da se lomata preko mosta. Najbolje je kad ti je skola "u kraju".

Moze da se desi da si u pravu i da ce da potraje. Bas bi voleo da je zavrse jer je tik pored kuce i opisuju je kao najmoderniju :)
Sto se tice tajminga bice ok. Taman dok zavrse stan i skolu eto mene.
Klasična gastarbajterska izjava. Ma Ja bih se sutra vratio ali... samo tetki da odnesem lek.
 
Privatna skola na Dedinju kosta 2000e mesecno sto je manje vise ok za dobru privatnu skolu. Ne znam koja je poenta da ti dete ide sa recimo decom od ambasadora kad ce oni da se odsele posle izvesnog vremena u neke svoje drzave. Malo je cimanje da ide u skolu na Dedinje i da ne moze sam kuci pesaka i da mora uvek prevozom a onu na NBG ne bi razmatrao da se lomata preko mosta. Najbolje je kad ti je skola "u kraju".

Moze da se desi da si u pravu i da ce da potraje. Bas bi voleo da je zavrse jer je tik pored kuce i opisuju je kao najmoderniju :)
Sto se tice tajminga bice ok. Taman dok zavrse stan i skolu eto mene.

Ni jedna privatna skola u Bg nije dobra, a cesto ni normalna po sistemu funkcionisanja. To ti iz iskustva vrlo bliskog kazem, od nasih sa intl programima do ovih stranih. Jedna teska bolestina od iskompleksiranih nazovi profesora, koji ako su nasi, ne znaju da beknu na engleskom, a ako su strani, mrze i sebe i tu decu koja idu u skolu, jer su u srbiji i ne svidja im se ovde. Da ne pricam o skupinama dece koja idu.. no kom uvek bilo i uvek bice

I PS te satro najbolje su sve na Senjaku, ne na Dedinju. To vi tako koji ste novopeceni i dalje ne znate da je Senjak po svemu mnogo jaci i ekskluzivniji od Dedinja koje vi takvi po defaultu mislite da je dobro. Jer ne znate i niste culi i vama slicni ne znaju i loze se na iste fake price :) A ne jedno odseceno selo na brdu, solidno daleko od grada, sa katastrofalnim ulicama i infrastrukturom. Da ne pominjem ono fake dedinje tj lisiciji potok kotlinu rakovice.. koje cak i opstinski pripadaju delom rakovici - deo oko baje pivljanina

Hocemo jos realnosti o tome koliko je bas sve dno i besmisleno i bezvredno kod nas? Jel dovoljno skole i to Dedinje kojeg su vama novopecenim puna usta jer nista ne znate?
 
Poslednja izmena:
Vrh