Lozenje sa PIGS-om je kao lozenje sa platama programera. Srpski BDP (PPP po glavi stanovnika) je i dalje duplo manji nego u Italiji, Spaniji, Portugalu i za trecinu manji nego u Grckoj. I onda dodje neko i lozi se kako je u Djenovi lose - pa Djenova je za Italiju kao Leskovac za Srbiju, idi u Leskovac pa vidi kako je.
Razlozi stagnacije u ovim zemljama su razliciti (demografija, zaduzenost, nedovoljna produktivnost u odnosu na zarade), a jedan od njih je i akumulacija bogatstva. Italija i Spanija su u svetskom vrhu
po odnosu bogatstva i dohotka. To je upravo ono cega se ljudi i ovde plase, iako je Srbija jos uvek daleko od tog nivoa akumulacije.
S druge strane, nas relativni napredak nije nikakva fenomenalnost vec iskljucivo rezultat uzasnog zaostajanja i jeftinosti radne snage. Srbija je 2008. bila na 37% proseka EU, da bi se do 2021. popela na 45% (+8%). U medjuvremenu se Poljska popela sa 56% na 79% (+23%), Rumunija sa 55% na 70% (+14%), Madjarska sa 64% na 76% (+12%). Slovacka (sa 63% na 72% proseka EU), pa cak i Bugarska (sa 46% na 55% proseka EU), takodje su daleko ispred nas i konvergiraju brze od nas. Jedino su Ceska, Slovenija i Hrvatska imale manji rast, od kojih su Ceska i Slovenija vec 2008. bile na oko 90% proseka EU, gde su i sada, a i Hrvatska je naravno daleko ispred nas, na preko 70% proseka EU, i zadnjih godina takodje konvergira brze od nas.
To je nominalni BDP, koji nije realna slika rasta i zivotnog standarda. Treba gledati PPP.