Šta je novo?

Problem pasa lutalica

Ovo se reši za mesec dana.
Ne reši se. Nikad se nije rešilo. Na osnovu Nikad da tvrdiš da će za mesec dana... Da ne ulazim dalje Ko misliš će rešiti... I tako dok će u nekoj imaginarnoj Utopiji to decenijama da se reši za mesec dana, dotle će psi grickaju ljude, a ljudi neće smeti budu naoružani da se brane, jer evo sad će to se reši za mesec dana, samo što nije...
 
Pa isto tako ti neće ni Vučić dozvoliti da ljudi budu naoružani i rokaju pse.

U svakom slučaju se podrazumeva da bi neka nova vlast to uradila.
 
Pa isto tako ti neće ni Vučić dozvoliti da ljudi budu naoružani i rokaju pse.

U svakom slučaju se podrazumeva da bi neka nova vlast to uradila.
Pa evo izvoli reši za Mesec dana kako tvrdiš. Samo molim te nemoj da nas slažeš 😇 Ako ne umeš da rešiš što onako ironično napadaš moj predlog koji zaista bi rešio ne za mesec nego za sekundu kad zver napadne čoveka? A sto se tiče nove vlasti da bi rešila, jes prethodnih 10 nije pa će jedanaesta 😅 Odakle izvodiš takvu čudnu logiku? Ajd sto me prvi napadaš, ok, al sto brate još sa pogresnim argumentima
 
Poslednja izmena:
Исти пси су у новембру напали неку девојчицу и против власнице (то јест мајке од тог правог власника који је у затвору) се води кривични поступак, али је она отишла у Француску и оставила псе на чување некој комшиници која је данас ухапшена због истог кривичног дела,
да су пси одмах одузети тај човек би данас био жив

483BC64D-0B1F-48B0-909A-A895239E7DB5.jpeg
 
Svako treba da se potrudi i dodje do vatrenog oruzja.
To je resenje i za lutalice i za ovakav slucaj, kao i za zle ljude.
 
To nije rešenje, rešenje je da imamo državu i sistem koji funkcioniše.

I naravno, ako boga znamo, da više ne "učimo" na sopstvenim greškama.. Kod nas uvek neko mora da nastrada, da se dese smrtni slučajevi, da se kao nešto preduzme... A najgore je što se zapravo ništa i ne uradi.. pa opet isto.

Padne most u Ovčar Banji, poginu žene, e sad ćemo da popišemo sve mostove, da popravimo.. bla, bla, bla..

Iskoči voz sa amonijakom, umru ljudi, e sad ćemo mi da se pozabavimo, da pooštrimo mere, kontrole.. bla, bla, bla.

Potone splav, pukom srećom svi ostanu živi.. e sad ćemo mi da prekontrolišemo dozvole, poslovanje.. bla, bla, bla..

Kao prvo, posle one tragedije u novosadskom Kontrastu, ja ne bih dao dozvolu za poslovanje nijednom ugostiteljskom objektu koji nema barem dva izlaza za slučaj opasnosti.. Ova limena kutija od splava, ni vrata, ni prozora, jedan mostić do obale, nakrkali unutra 3 x više ljudi od dozvoljenog.. Ne daj bože da se desi požar unutra.. ko da se spase, kako sa se spaseš iz te limene kutije? Barem da ima otvorene terase, pa da možeš da skočiš u reku.. ništa..takva mesta su nesreće u najavi.. I ništa se neće opet uraditi, vlasnici krimosi, u dilu sa vlastima..

Ništa se sad neće rešiti ni sa psima lutalicama i opasnim rasama vlasničkih pasa.. Toliko smo šuplji na sve strane, tonemo, nema nikoga normalnog da te rupe polako zatvara..
 
To nije rešenje, rešenje je da imamo državu i sistem koji funkcioniše.
I sam znas da drzavu i sistem nemamo i da ih necemo imati u buducnosti.
Treba li da cekamo da nas pojedu psi i zli ljudi?

Nakon završene obuke za tip oružja koji želite da nabavite i uverenja o zdravstvenoj sposobnosti za posedovanje oružja, možete da se uputite prema lokalnoj policijskoj stanici.

Tamo će vam biti potrebno sledeće:
  1. Važeća lična karta
  2. Dokaz o opravdanosti nabavke oružja
  3. Uplata takse - uplatnice se generišu na portalu eUprave
  4. Uverenje o zdravstvenoj sposobnosti
  5. Uverenje da ste prošli obuku za tip oružja koje nabavljate
 
Padne most u Ovčar Banji, poginu žene, e sad ćemo da popišemo sve mostove, da popravimo.. bla, bla, bla..

Iskoči voz sa amonijakom, umru ljudi, e sad ćemo mi da se pozabavimo, da pooštrimo mere, kontrole.. bla, bla, bla.

Potone splav, pukom srećom svi ostanu živi.. e sad ćemo mi da prekontrolišemo dozvole, poslovanje.. bla, bla, bla..
Niko nece biti kaznjen.
Ovaj narod zeli da zivi u drzavi gde se zlocin ne kaznjava.
 
Pa sad će da "stigne" rešenje, koje je navodno poslato pre 10 dana, sa naredbom da se oduzmu psi..ali je verovatno, kao u Ovčar Banji, zaspao poštar..
 
У суштини животиње тј. љубимци су једна крајње неконтролисана област где се и не зна ко пије а ко плаћа.
 
Pa, ja sam ondašnjem ministru Šarčeviću preneo informaciju da mu se jedna privatna srednja i viša škola nalaze u zgradi Borbe, sa štamparijom ispod, da ta zgrada, u inače krajnje derutnom stanju, ima i stalno dežurnu vatrogasnu jedinicu a zaposleni u štampariji besplatnu dozu mleka, zbog otrova koje udišu... A on će: 'Nemam ja 3.000 inspektora da to sve kontrolišem'. A ja mu rekao, pred svedocima.

Država u pokušaju.
 
Ovo je neviđena sramota, da psi nisu oduzeti posle napada na devojčicu. Ponekad se zapitam da li su službenici ove države, jednostavno, idiyoti.

Сад сам читао, није девојчица, већ дечак, али не мења суштину, прво су напали једног дечака, па је мајка од тог дететеа само упозорила ту власницу, па су онда напали и њено друго дете и тада је лекар по службеној дужности обавестио полицију,
поднета кривична пријава против власнице, али пси нису одузети,
власница отишла у Француску и плаћала некој жени да чува и храни псе, она се правила луда кад је дошла на лице места где је заклан тај човек и рекла да су као луталице напале ти убиле тог човека и она је ухапшена данас и против ње поднета кривична пријава,
директор Ветерине Београд рекао да су пси научени да кидишу на људе, тако да је то огромна грешка што одмах после првог напада нису одузети.
 
Samo da primetim, ovih dana je takodje u Negotinu pas lutalica izujedao starca i ovaj je preminuo u bolnici (ne znam da li odma ili par dana posle i kao ne zna se od cega je preminuo, svakako je direktna posledica to sto ga je izujedao pas) i inace vest je fakticki zataskana (ne moze u medijima da se pronadje) ima i takvih primera. Inace u Negotinu je situacija kriticna, ali stvarno, nije ono da svako misli da je u njegovom gradu najgore, ovde stvarno ima stotine lutalica na 1km2.

Nakon ovoga sto se desilo, Negotin je usao u proces da pravi Azil za pse (tako to funkcionise u SRB ali bukvalno - prvo se desi tragedija pa se onda resavaju stvari). Mada se verovatno ni tad nece resiti.
 
Beograd kao i cela Srbija place za redom i zakonom. Nas narod nije poznat po postovanju propisa i disciplini, ali se ipak mozemo pohvaliti da su u Srbiji vec generacije navikle na licnu bezbednost. Nesprovodjenje zakona, ili nakaradni zakoni, sada tu veliku vrednost ozbiljno potkopavaju. U interesu drzave, ali i u svom interesu (opstanak na vlasti), politicari bi sada morali reagovati sistemski a ne palijativno da vec jednom rese ovaj hronicni i rastuci problem.

Problem napada vlasnickih pasa moze se resiti izmenom Krivicnog zakonika kojim ce se uvesti striktna odgovornost vlasnika za sve postupke psa. U tom slucaju odgovornost ne bi bila uslovljena umisljajem. Negativna posledica te promene bi bila da bi se zatvori brzo napunili vlasnicima pasa koji bi bili na dugogodisnjim robijama za napade na druge ljude. Pozitivna posledica bi bila da bi ogromna vecina vlasnika pasa postali sam svoj komunalni inspektor i vodili racuna da im pas ne ugrozava druge ljude. A oni vlasnici pasa koje je za bezbednost drugih ljudi bas briga, medju kojima je i dosta “opasnih momaka”, bili bi u zatvoru po tom osnovu, na sigurnom za duze vreme.

Druga mera mora biti izmena zakona i uvodjenje odgovornosti za pojedinacna lica u lokalnoj vlasti koja ne uklanjaju pse lutalice sa ulica. Ne mozemo dozvoliti da licni moral opstinskih funkcionera ili nedostatak novca u budzetu odredjuje hoce li se lutalice ukloniti. Niti se moze cekati izgradnja azila da bi se sve lutalice uklonile i unistile u svakom delu Beograda i Srbije. Jasno je da je za ovo potrebna izmena sadasnjeg zakona.

Treca mera mora biti zaokret po pitanju sirenja divljih zveri u Srbiji. Ako vi sada imate organizovanu akciju drzave na sirenju medveda i vukova po Srbiji, onda ne mozete zabraniti ljudima da nose oruzje kako bi se odbranili od napada divljih zivotinja. Politicki pritisak za nosenje oruzja ce postati neizdrziv kad pocnu da padaju zrtve divljih zivotinja u raznim krajevima Srbije. Kao sto znate, neke zemlje, npr Novi Zeland i Britanija, reklamiraju se kao turisticke destinacije gde se mozete setati po prirodi bez bojazni da vas napadnu divlje zveri.

Trebalo bi DOOOBRO razmisliti u kom smeru zelimo ici: da li zelimo bezbednu zemlju u kojoj se mozemo slobodno i bezbrizno setati u svim delovima grada i po svim sumama i gorama, i u kojoj nam oruzje nije potrebno, ili zelimo nebezbednu zemlju u kojoj detetu od 9 godina moramo davati oruzje da nosi sa sobom da se zastiti od napada pasa, medveda, vukova, pa i ljudi na putu za skolu? Drugim recima, zelimo li pitomu ili divlju zemlju?
 
Poslednja izmena:
Овде је проблем пре свега у недефинисаности и неспровођењу.
Пре се проблем луталица решавао сурово, ловачким одстрелом или еутаназијом, па ништа није постигнуто, пошто саме луталице нису узрок проблема већ последица.
Који ауторитет би могао сад да оде у неко нехигијенско насеље и људима без канализације и са краденом струјом да наложи да стерилишу и кастрирају своје псе?
 
Ne znam otkud sad priča o nehigijenskim naseljima (daleko od toga da ih branim) jer vlasnica ovih kerišta u Srpskoj Alabami je neka gastarbajterka koja je zapalila za Francusku.

Naime, Milanka S. živi u Francuskoj, a protiv nje se već vodi postupak u Osnovnom javnom tužilaštvom u Mladenovcu zbog sumnje da je izvršila krivično delo izazivanje opšte opasnosti, odnosno jer su isti psi napali devojčicu i naneli joj lake telesne povrede 1. novembra 2022, u selu Nemenikuće u Sopotu.

Nevezano sad za ova kerišta iz Mladenovca:
Inače, kad smo kod kerova i kučkara (kučkar =/= svaki vlasnik pasa) evo malopre ispod Čubure videh Haskija lutalicu. I mislim se - on, tako vidljivo čistokrvan Haski, nije mogao da postane lutalica da neko nije izbacio na ulicu njega ili možda nekog njegovog ''roditelja''. Obrni okreni, neko je negde izbacio Haskija na ulicu jer ga zabole da se više brine o njemu.

I tu se posebno vidi i ističe licemerje i smrad mnogih današnjih kučara, pogotovu u Beogradu, koji su prepuni priča i izgovora vezanih za kerove, ponajviše o humanosti i odgovnornosti. A isti ti kučkari, kada im ta igračka u vidu kera dosadi, ili kada iz bilo kog razloga više ne mogu ili ne žele da ih izdržavaju, prosto puštaju te kerove na ulicu tako da postanu svačija briga i odgovornost umesto njihovih. To je jedan od brojnih razloga zašto mrzim kučkare, i zašto ih penalim kad god mogu odnosno kad osetim da je neko kučkar.

Inače još jednom da istaknem da pod kučkarima ne mislim na sve vlasnike pasa. Svaki kučkar jeste ujedno i vlasnik pasa, ali nije svaki vlasnik pasa i kučkar. Reč kučkari se odnose na otuđene osobe, uglavnom mentalno ili socijalno neprilagođene, koje svoje komplekse i psihičke probleme maskiraju i kanališu u nezdravu količinu i nezdrav koncept ljubavi (opsesije) prema kerištima, umesto da se obrate psihoterapeutima ili da prosto preuzmu nekad i neku odgovornost na sebe, a ne da se ponašaju kao neodgovorna deca.

Nažalost, to kučkarstvo je danas globalni trend. Al aj što je samo kučkarstvo, nego je i ta licemerština koju oni praktikuju, da hoard-uju igračke dok su im zanimljive i/ili dok imaju para i mogućnosti da ih drže, a onda ih isteruju na ulice čim ih zamrzi da brinu o njima ili se pojavi neki faktor na koji nisu računali pre (jer su razmaženi nepromišljeni debili). Pa je tako u zadnjih par meseci bilo masovnih napuštanja kerova i u Murici i u Britaniji i u Hong Kongu. Verujem da je i kod nas bilo toga u nekoj meri. Moram da priznam da nisam primetio nešto drastičan porast količine pasa lutalica na ulicama odnosno nisam primetio da nešto učestalije nalećem na njih. Ali nesumnjivo ima toga i kod nas. I biće još više kako državni nameti i pljačke budu nastavili da rastu a kupovna i finansijska moć da opadaju. A u 90% slučajeva (u 90% slučajeva kad ker bude isteran na ulicu) uzrok tome je samo nečija obest, licemerština, retardiranost i bezobrazluk, u vidu uzimanja nečega, i to nečega živog, jedne odgovornosti na sebe, a bez prethodnog dobranog razmišljanja o obavezama i posledicama takve odluke. I takvi su sutra najbučniji, najgrlatiji i najmilitantniji kad treba da se drobi o humanosti, o pravima životinja i o odgovornosti. Marš bre.
 
Нехигијенска насеља су главни извор луталица, а овде се позивало на њихов одстрел од стране ловаца.
Овде свакако у овом случају нису били проблем пси без власника већ пси са власником али неодговорним.
Србија је земља са селективном одговорношћу, и то је главни проблем.
 
Vrh