Šta je novo?

Cene nekretnina

инфлација је следствена низу, "контекстуалних" фактора, који су покадкад, део државног деловања, а чешће, ван њене контроле

шта је "контекст"?

семантика, али рецимо, окружујући фактори+унутрашњи, а у неком односу - e. g. Слободан&co, нису самостално произвели колапс у првој половини 90их, но су били део тог алгоритма хаварије :)

Ne, Sloba&CO su bili u jednom zatvorenom sistemu tada, idealnom za eksperiment. Apsolutno njihova odluka je bila da pokrenu hiperinflaciju i obezvrede domaći dug! Mogao je Sloba da kaže nemamo ovaj mesec da vam damo plate (a i ko zna koliko sledećih), ali je znao da će za 3 dana za testise da ga hvataju njegovi, a ne ljudi koji su godinama pre toga bili na ulicama! Umesto toga je rešio da štampa, kao što to rade svi u sličnim situacijama (Mugabe, Zimbabve). Politički je preživeo još 7 godina posle tako nečeg, suprotno ne bi ni fizički preživeo 7 dana! Između ostalog to je razlog zašto verujem da ako dođe do ekstrema, verovatniji je hiperinflatorni scenario na globalu od masovnog difoltiranja (mada ne očekujem da će uopšte do bilo čega doći).

Država je uvek i svuda pokretač inflacije, s tim što mi nemamo mogućnost da obezvredimo spoljni dug (luksuz koji imaju Ameri npr).

Ja ne vidim zasto bi potop bio pad cena nekretnina na realne?

Mi smo narod u nestajanju, drzava za milion egzistencijalnih problema, bez institucija, bez demokratnije, bez vladavine prava, za unistenim zdravstvom, skolstvom, turisticka destinacija za jeftine droge i prosituciju, gde zivot i zdravlje ne vrede nista/
To je POTOP.

Ako pogledamo dostupnost nekretnina u Grckoj ili Spaniji, ispade da smo mi srecni sto ne zivimo tamo. Neko to zove POTOP?

Nisam mislio na potop nekretnina samo, nego generalni ekonomski potop koji osim pada nekretnina nosi još svašta nešto. Ne ide da nekretnine padnu 50% npr, a sve ostalo super.
Generalno se slažem sa ostalim konstatacijama i jesmo narod u nestajanju nažalost, ali BG nije.
 
Ono sto je bitno jeste da se razgranici ovde
A.) Ostrasceni mrzovoljci prema svemu sto je iz Srbije a najvise politicarima
Ova ostrascenost se grana na politicke protivnike da kazes onih koji imaju korist od toga i na one koji su zaslepljeni ludilom da im sve smeta.
B.) Ostrasceni i negativni prema svemu sto je iz Srbije - zbog licnog promasaja
Svako ko nije kupio nekretninu u poslednjih 10 godina se ispalio. Jako je bolno i tesko gledati sumoran rast cena nekretnina koji nikako da stane (a barem 5 godina neki govore evo samo sto nije puklo). Iskreno sa ovom grupom ljudi imam saosecanja jer je to vec psiholoski problem. Iskreno ni ja ne znam kako bi se nosio sa time.
Sa ovom prvom grupom domacih mrzitelja terba da se svi razracunamo jer to nije dobro za drzavu Srbiju.

Istina je stvarno tuzna za one koji nisu kupili a non stop im se servira prica samo sto nije puklo. Sad ako se ispostavi da US dodaje jos $$$ u sistem
i da krene ponovo sve u zeleno plus da Srbija ima dodatni bull zbog ogromnog broja ocekivanih turista .... plasim se da ce biti mnogo vise nervoznih na forumu.

Moje realno ocekivanje je sledece. Malo blago usporavanje rasta par meseci a onda ponovo zesci rast kad nas dohvati novi spednig bill iz US i onda dodatno ulje na vatru sa mega turizmom 2023/2024/2025.
 
Klasika, provuci kroz blato i zamuti vodu mahanjem papirima.

Sustina:

Popis 2022 vs 2011
Br. stanovnika: manje 496k
Prirodni prirastaj: manje 477k
Migracije: manje 19k !?!

19k za 11 godina.
To je prosecno 1,7k godisnje efekat migracija...
Zvuci kao bajka, ali eto tako je po popisu.


Za biraca bolje zvuci
manje 496k, nego
manje 700k+* (zlobnici ce zaokruziti milion) stanovnika.

*20-25k godisnje migracije, a mozda i vise


Sami su izjavljivali da su godišnje migracije 20-25000 (Rzzs). Ne znaju više gde udaraju.
Inače, po lako dostupnim podacima OECD-a, samo njihove članice godiše prime 30-40000 migranata iz Srbije. A bilo je godina (2014,5,6 i sa 60000)
Da predupredim:
Ne, nisu uračunati tranzitni migranti.
i da, po svoj prilici dodali su nam i kosovske migrante(nije eksplicitno navedeno, ali Kosova nema u tabeli)

I ne, nije samo u pitanju što ne zvuči markentiški lepo. To bi dovelo u pitanje mnogo ozbiljnije stvari. Biračke spiskove npr. Da nije birački spisak taj "administrativni izvor"?
 
Poslednja izmena:
Vradovic poziva na razracunavanje sa onima koji su protiv ove vlasti i garniture politicara? Ne priznaje ni kontruktivnu kritiku? Zanimljivo…
 
Stvarno je tesko proceniti kojoj grupi pripadas ali covece mani nas se sa politikom na ovom threadu. Idi na izbori 2020 pa pricaj tamo o Vulinu.

Pusti nas na miru da se raspravljamo hoce li Mirijevo na 5.000e ili nece. Vidis da je neizvesno do samog kraja :)
 
Verujem da sam vise pricao sa njima nego ti.
A zakljucak prostom logikom iznet, jer znas i sam da niko ne radi odjavu.
Pa dobro ako si pricao sta jos kazu? Daj neke relevantne informacije, sto nisi sa time poceo?

Nisam siguran da se slazemo oko toga sta prosta logika nalaze u ovom slucaju.
 
U redu molim te da zavrsimo politika na drugoj temi. Ja ne ucestvujem tamo, razbices ih.


Kako komentarisete objavljene novembarske rezultate? Ja ocekujem decembar veoma solidan!
 
@vradovic

Na kraju ćeš i tu ispasti u pravu. Nešto kao dižu kamate, realni prinosi još uvek negativni, a ubace koliko treba, samo prođe bill koji podrže i mnogi Republikanci. Sve nominalne varijable odoše gore (naravno da plate i prihodi neće pratiti poskupljenja). Ipak može da se desi neko štucanje zbog laga od trenutnih monetarnih politika, a onda sve zavisi koliko brzo i kvantitativno reaguju!

Ovde je druga priča, nas mnogo vadi ovaj influx trenutno, ali kad/ako dođe ta docnja, a poklopi se sa masovnim odlaskom ratnih imigranata, biće nam baš čupavo!
 
Ja mislim da je pogresno da ih zovemo ratni imigranti. Po meni to su mediji pogresno i preneli i shvatili. Nisu oni pobegli masovno od mobilizacije nego zbog toga sto su ih isekli sa interneta i ne mogu da rade iz Rusije. Nemaju prihod ako ostanu u zemlji a lepo im islo. To su ljudi koji imaju 4-5k eura prihoda mesecno od freelancinga. Druga grupa su ovi sto su dosli u Srbiju sa firmama. Firme koje su u EU su se preselile u Srbiju tipa ovaj za automatizaciju automobila. Uplasio se da ce da mu otmu firmu i imovinu i preselio u Srbiju. Nije mogao u Rusiju jer su pod sankcijama pa mozda bwm ili slicni ne bi vise radili sa njim.
Ja bi ih pre nazvao imigranti koji su remote sljakeri ili radnici koji zbog sankcija vise ne mogu da rade iz Rusije.
Ako sam ja u pravu nece oni skoro nazad ili barem ne dok im ne ukinu sankcije.

Kao sto vidis demokrate naprave bill da pokriju minus i za novi budzet da se nastampaju $$ ali tako da se da vojsci, teksasu ili ono sto je prihvatljivo republikancima i eto svi prihvate i ide se dalje. Samo stampaj i cim krene malo na dole odmah uletis $$$ u trziste.

Treca stvar koju ocigledno na forumu niko ne zeli ni da cuje ja mislim da u narednih 3 godine idemo na x4-5 u broju turista. Sto znaci centar grada pod nevidjenim pritiskom sa cenama.
 
Ne brinem se ja za USA uopšte, upravo se dešava to što pričaš. Brinem se za nas koji plaćamo interest na svaki štampani usd kao i većina sveta (ok mi u eur većim procentom, ne znam tačno koliko u usd), mi ćemo deblje platiti celu ovu igranku ove 3 godine kad dođe dospeće.

Nije bitno kako se zovu, nego da li žele da ostanu kad se sve završi (što bi?). Završi se rat za godinu dana npr, a poklopi se sa stizanjem efekata ovog zatezanja i eto ti veliki % ljudi ovde u buli! Ne brinem se ja ni za tebe :ROFLMAO:, sačekaćeš ti sledeći ciklus. Ti imaš jasan interes da pozivaš na investicionu kupovinu sada i to je u redu, ja nisam siguran koliko je to pametna odluka!
 
Ja ne samo da “pozivam” nego i sam investiram? I davao sam screenshotove par puta kao dokaz a posto je sve javno wolf moze cak i relativno lako da nadje. Tako da treba onda i to da nalepis kao etiketu ;)
Mada nikoga ne pozivam delim svoje misljenje i transparentno sta ja licno radim. Kao sto delim za kripto kad je vreme delim i za nekretnine kad mislim da je ok ili kad ja ulecem.

Ovo za imigrante je zapravo jako vazno da se pravilno kategorisu. Ako su oni kao sto ja tvrdim
vecinom “radnicki migranti” koji da su ostali u Rusiji ne bi mogli da rade onda oni definitivno ostaju u Srb dok se ne ukinu sankcije.
Radnicki migranti svakako ostaju duze jer imaju kontinuirani prihod.

Ako su ratni imigranti onda ce otici cim im ponestanu zalihe ili kad se malo stisaju strasti oko rata/mobilizacije i kad vide da nikoga nisu odveli na silu.

Iskreno moje misljenje je da su to uglavnom “radnicki imigranti” kojima je onemogucen rad iz Rusije zbog sankcija.

Cim US odstampa ili pozajmi neku kolicinu onda to mora da uradi i ECB jer ako ne urade onda ce Euro da ojaca u odnosu na USD i Evropska ekonomija nece biti konkurentna za izvoz. Posle toga mora i NBS da odstampa dinare da otkupi Eure zbog istov razloga. Sto znaci kad US upumpa neku novu kolicinu u sistem svi na svetu upumpavaju a moraju jer zna se ko je najveci uvoznik na svetu.
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da je pogresno da ih zovemo ratni imigranti. Po meni to su mediji pogresno i preneli i shvatili. Nisu oni pobegli masovno od mobilizacije nego zbog toga sto su ih isekli sa interneta i ne mogu da rade iz Rusije. Nemaju prihod ako ostanu u zemlji a lepo im islo. To su ljudi koji imaju 4-5k eura prihoda mesecno od freelancinga. Druga grupa su ovi sto su dosli u Srbiju sa firmama. Firme koje su u EU su se preselile u Srbiju tipa ovaj za automatizaciju automobila. Uplasio se da ce da mu otmu firmu i imovinu i preselio u Srbiju. Nije mogao u Rusiju jer su pod sankcijama pa mozda bwm ili slicni ne bi vise radili sa njim.
Ja bi ih pre nazvao imigranti koji su remote sljakeri ili radnici koji zbog sankcija vise ne mogu da rade iz Rusije.
Ako sam ja u pravu nece oni skoro nazad ili barem ne dok im ne ukinu sankcije.

Kao sto vidis demokrate naprave bill da pokriju minus i za novi budzet da se nastampaju $$ ali tako da se da vojsci, teksasu ili ono sto je prihvatljivo republikancima i eto svi prihvate i ide se dalje. Samo stampaj i cim krene malo na dole odmah uletis $$$ u trziste.

Treca stvar koju ocigledno na forumu niko ne zeli ni da cuje ja mislim da u narednih 3 godine idemo na x4-5 u broju turista. Sto znaci centar grada pod nevidjenim pritiskom sa cenama.
Vradovicu ne sekiraj se vracaju se devedesete bice kvadrat i 100.000 eura samo da krene hiperinflacija... i treci svetski rat,
Sava Sava ce biti mala maca sa svojim komentarima.
 
@Sava Sava od kako je video novembarski izvestaj od wolfa poceo da pije antidepresive :)
Nadam se da je dobro!
 
Poslednja izmena:
Au ljudi moji šta je ovoliko trigerovalo vradoja? :D Nije valjda da nema novih Rusa? Odoše ljudi u Jermeniju kad su videli kolko smo alavi. A jbg, sve nam malo. A i ubismo se od razvoja.
Biće da je Sava bio u pravu :)
 
Ja ne ocekujem vise novih radnickih migranata osim tipa ako ne banuju Belorusiju ili na primer ako nacisto ne iskljuce internet Rusiji.

Ocekujem znacajniji broj povratnika iz zemalja koje propadaju kao sto je Svedska i Britanija. Mozda jos neka severna zemlja.

Pored toga ocekujem veci broj turista u narednim godinama zbog aerodroma i nenormalnog broja linija koje uvodimo i zbog ukidanja carine sa Kinom.
 
Ja ne ocekujem vise novih radnickih migranata osim tipa ako ne banuju Belorusiju ili na primer ako nacisto ne iskljuce internet Rusiji.

Ocekujem znacajniji broj povratnika iz zemalja koje propadaju kao sto je Svedska i Britanija. Mozda jos neka severna zemlja.

Pored toga ocekujem veci broj turista u narednim godinama zbog aerodroma i nenormalnog broja linija koje uvodimo i zbog ukidanja carine sa Kinom.
Sve je to okay, al znaš kako, kad pričamo šta sve može da se desi, nemoj da si tako siguran da je samo Srbija siguran posao. :) Mada dobro, posao ti je da pričaš tako. Dok pričamo o vraćanju odlaze ljudi i sa dobrim platama, nešto mi tanko to vraćanje.
 
Prodji malo po gradu i gazelom. Pogledaj guzve. Iskreno infrastruktura na izdisaju. Po meni popunjenost je na 120% i to bez dijaspore (barem one prekookeanske) jer oni dolaze juni/juli.

Samo po tom osecaju moze da se kaze da bas “ima ljudi” a ima jako mali broj iskrenih ljudi na forumu ovde koji ce to i priznati.
 
Vrh