Naravno da te nekretnine ne treba izbaciti iz prodaje privremeno vec trajno regulisati njihovo stanje. Ovako se NAMERNO izazvala manja ponuda. Drugo iz prakse vidim u Beogradu da se i dalje tako gradi i prodaje, a ono sto je izgradjeno ne moze da se proda. Pametnom dosta! Trece, neke od tih nekretnina su normalne, samo nisu placene dazbine. Evo ja zivim u takvoj Stankom zgradi jer je firma bankrotirala.
Gledao sam stanove, u Valensiji neki prosek 1300 a u Grckoj samo iskacu ponude za nekretnine na moru. U Beogradu i Srbiji ne vredi ziveti, bez obzira i da cene padnu trostruko. al to je druga tema.
Trajno regulisanje za mene bi bilo da se konačno stane na put divljoj gradnji, a ne da nagrađuješ divljake naknadnom legalizacijom, još im tako ispadne jeftinije nego da su išli legalnim varijantama! Juče sam saznao da u BG ima 220K+ više stanova nego domaćinstava, tako da i taj argument manje ponude nije baš jak, jednostavno se koncentriše kapital, gomilaju se stanovi kao očuvanje vrednosti, a država nema interesa da stane tome na put da ne bi sve oborila, celu industriju koja posredno utiče na sve (pa i svoje fiskalne prihode).
Možda iskaču ponude, ali su iskakale i pre 7 godina kad si mogao na najpoželjnijim lokacijama u centru Soluna da uzmeš sređene stanove za 800 eur/kv. Možemo da diskutujemo sad da li ovde vredi živeti ili ne (slažem se za dosta argumenata da nije dobro i ta Valensija stvarno deluje primamljivo), ali moja poenta je bila da je proporcija cena ostala očuvana! Generalni nivo cena je otišao na gore svuda. Nije kao da je Beograd za to vreme poskupeo duplo, a svi oni stagnirali. Da ne pominjem neke druge evropske destinacije gde su cene otišle još više disproporcionalno. Jako dobro poznajem ženu koja je prodala stan u centru Minhena i kupila u BG više nego što je mogla pre 5 godina.