Šta je novo?

Cene nekretnina

Kako cinična manipulacija kad smatram da je ovo neviđena pljačka i transfer bogatstva i da potenciram na tome? Pa kačio sam i prepiske pre 3 godine upozoravajući baš na ovo. A opet stoji to pazite šta želite, možda se ostvari! Biće gore u tom slučaju, da sam dao jako realan primer u poslednjem pasosu, rasturanje najslabijih karika, a uz to rezerve keša samo rastu svuda (dry powder), pa i kod nas. Teoretski kad bi stvarno neki fond želeo da se uključi, razvalio bi ovo tržište i definitivno povećao procenat onih koji moraju da rentaju, što se na zapadu i dešava const. To što bi bogatstvo u proseku bilo dostupnije većini, ne znači ništa onima u najslabijih 10% koji bi bili zbrisani! Valjda težimo društvu gde i najslabiji mogu da opstanu i reprodukuju se, a ne gornjih 50 ili 80%? Još kako znamo da se vremenom kapital sve više i više koncentriše, ovaj levi, siromašniji kraj dobija sve veći ponder.

Jednostavno gledam na sve ovo kao svesno dizanje svih nominalnih varijabli i na neki način manji reset dugova. Dakle može da se posmatra kao realna recesija gde dohodak prosto raste sporije od cena (mesto da opada brže od padajućih cena), smanjenje standarda prosto. U tom smislu i govorim o transferu bogatstva i prvenstveno spašavanju velikih, ali eto, utiče i na to da oni najmanji ne budu baš satrani! Bukvalno kupovina još nekog vremena (deceniju, dve, tri?) ovakvog finansijskog sistema kakvog poznajemo!

Pod uslovom da opšti rast nivoa cena nije potcenjen (a jeste), moglo bi da se posmatra da mora doći ili do izduvavanja balona nekretnina (mada je i logičan najveći rast od svih ekvitija zbog nesigurnosti) ili do porasta dohotka koji će to pratiti! Svakako se na drugom radi, a to što su u međuvremenu zeznuli gomilu ljudi sa ušteđevinom bez imovine ili ljude sa fiksiranim prihodima (penzioneri npr), pa, pojeo vuk magarca...

Takođe, ako gledamo istorijski USA više decenija, jedini put kad je taj pad došao blizu tih 20% je upravo GFC 2008. Ugl je to bilo do 5%, a u vremenima visoke inflacije (70-e), čak su cene rasle i to u recesijama. Za razliku od 2008. sada postoji mnogo ozbiljnija regulativa, zakonodavstvo, a vala i finansijska podrška da spreči takav crash! Mene strogo subjektivno nastupajuća dekada jako podseća na '70-e, s tim što su nivoi dugova mnogo veći i neko dizanje kamata na 20% bi značilo bukvalno kraj sistema! Prema tome, meni je mnogo više loženje naroda da očekuju ne znam kakav epski pad, a ono bude npr 5%, max 10% ili ne padne uopšte, pa kad se transliramo na SRB, mesto da plate starogradnju 2500 eur, platiće 2350. :rolleyes:
 
@marketwatcher
Da bi se desio neki veci pad cena (pa da nesto i znaci) najverovatnije ce biti prouzrokovan masovnim otkazima ili gubicima poslova, padu prometa i slicno.
Tako da moze i te kako da utice na BDP i na ekonomsku situaciju generalno. Tj cene obicno padaju zbog nekog uzroka a ne jer neko misli da mu je skupo.

Ono sto se trenutno zanimljivo desava jeste da je Švedska bukvalno na kolenima.
Sad ne znam koliko ce ovaj "brutalni" pad da utice jos na cene ali trenutno u Evropi njima najvise tonu nekretnine. Izgleda da je Sava bio u pravi da ce neko da lozi parket samo je promasio drzavu :)

Po nekim mojim info 50-60k nasih ima tamo. Videcemo sad ko ce pre da nam stignu ovi iz Britanije ili ovi iz Swe.
 
I znaci sta? Pljuste otkazi u Swedskoj, propadose ljudi cim padose nekretnine? Apokalipsa... Pingvini cao... :)

Nema druge, po beobuild teoriji, ako ne bude MML 4000 m^2, idemo u dubok jendek. Sram da bude ove antipatriote sto ne daju 5000 za Mirijevo, to je samo zato sto mrze Srbiju, a mozda cak i samog predsenika.
 
1671605202411.png
 
@marketwatcher
Da bi se desio neki veci pad cena (pa da nesto i znaci) najverovatnije ce biti prouzrokovan masovnim otkazima ili gubicima poslova, padu prometa i slicno.
Tako da moze i te kako da utice na BDP i na ekonomsku situaciju generalno. Tj cene obicno padaju zbog nekog uzroka a ne jer neko misli da mu je skupo.

Ono sto se trenutno zanimljivo desava jeste da je Švedska bukvalno na kolenima.
Sad ne znam koliko ce ovaj "brutalni" pad da utice jos na cene ali trenutno u Evropi njima najvise tonu nekretnine. Izgleda da je Sava bio u pravi da ce neko da lozi parket samo je promasio drzavu :)

Po nekim mojim info 50-60k nasih ima tamo. Videcemo sad ko ce pre da nam stignu ovi iz Britanije ili ovi iz Swe.
Sad kad mi odavde navalimo da kupujemo po Svedskoj, a oni po mirijevu...

Sent from my 2201117TY using Tapatalk
 
Ja kao potencijalni kupac stana mislim da sam doneo ispravnu odluku letos kada sam odlučio da odložim kupovinu za kraj 2023 ili 2024. U ovom trenutku je mnogo više idikatora koji ukazuju da će cene 2023-2024 ići naniže. Računam i da postoji mogućnost (mala ali postoji) oružanih sukoba na Kosovu što bi dodatno uticalo na tržište. Mislim da je u ovom trenutku (za one koji su u mogućnosti) pametnije odložiti kupovinu stana. Kupovina nekretnine u Srbiji kao investicije u ovom trenutku mislim da je budalaština.
 
Druže rad sa malom decom kod kuće nikako nije lakša dinamika.
Evo moje licno iskustvo, trenutno dvoje dece 3.5 i 1.5 godine, totalno sam oguglao na svo dranje, vristanje, vikanje, mogu da radim uz maks koncentracije, jedino sto kad nema trece osobe moram da ustanem. Naravoucenije za malu decu i rad od kuce najpotrebnije malo ogradjeno dvoriste tipa kuce u nizu i dve osobe, jedna da radi kucne poslove a druga oko dece.
Naravno moze i vrtic, al to je los izbor jer su dosta bolesni i onda kad jedno zarazi drugo, to su neprespavane noci, odlasci lekaru, itd itd... tako da ako racunamo da vrtic treba da roditeljima da slobodno vreme, to bas i nije tako. Mozda za stariju decu od 4 godine kada im je bolji imunitet...
 
Evo moje licno iskustvo, trenutno dvoje dece 3.5 i 1.5 godine, totalno sam oguglao na svo dranje, vristanje, vikanje, mogu da radim uz maks koncentracije, jedino sto kad nema trece osobe moram da ustanem. Naravoucenije za malu decu i rad od kuce najpotrebnije malo ogradjeno dvoriste tipa kuce u nizu i dve osobe, jedna da radi kucne poslove a druga oko dece.
Naravno moze i vrtic, al to je los izbor jer su dosta bolesni i onda kad jedno zarazi drugo, to su neprespavane noci, odlasci lekaru, itd itd... tako da ako racunamo da vrtic treba da roditeljima da slobodno vreme, to bas i nije tako. Mozda za stariju decu od 4 godine kada im je bolji imunitet...
Čekaj bre. Ti si sad napisao da možeš da radiš sa decom kad imaš još nekog da ti bejbi situje dok ti radiš. Naravno da može tako, ali ni bejbisiterke nisu besplatne.
 
Kako cinična manipulacija kad smatram da je ovo neviđena pljačka i transfer bogatstva i da potenciram na tome? Pa kačio sam i prepiske pre 3 godine upozoravajući baš na ovo. A opet stoji to pazite šta želite, možda se ostvari! Biće gore u tom slučaju, da sam dao jako realan primer u poslednjem pasosu, rasturanje najslabijih karika, a uz to rezerve keša samo rastu svuda (dry powder), pa i kod nas. Teoretski kad bi stvarno neki fond želeo da se uključi, razvalio bi ovo tržište i definitivno povećao procenat onih koji moraju da rentaju, što se na zapadu i dešava const. To što bi bogatstvo u proseku bilo dostupnije većini, ne znači ništa onima u najslabijih 10% koji bi bili zbrisani! Valjda težimo društvu gde i najslabiji mogu da opstanu i reprodukuju se, a ne gornjih 50 ili 80%? Još kako znamo da se vremenom kapital sve više i više koncentriše, ovaj levi, siromašniji kraj dobija sve veći ponder.

Jednostavno gledam na sve ovo kao svesno dizanje svih nominalnih varijabli i na neki način manji reset dugova. Dakle može da se posmatra kao realna recesija gde dohodak prosto raste sporije od cena (mesto da opada brže od padajućih cena), smanjenje standarda prosto. U tom smislu i govorim o transferu bogatstva i prvenstveno spašavanju velikih, ali eto, utiče i na to da oni najmanji ne budu baš satrani! Bukvalno kupovina još nekog vremena (deceniju, dve, tri?) ovakvog finansijskog sistema kakvog poznajemo!

Pod uslovom da opšti rast nivoa cena nije potcenjen (a jeste), moglo bi da se posmatra da mora doći ili do izduvavanja balona nekretnina (mada je i logičan najveći rast od svih ekvitija zbog nesigurnosti) ili do porasta dohotka koji će to pratiti! Svakako se na drugom radi, a to što su u međuvremenu zeznuli gomilu ljudi sa ušteđevinom bez imovine ili ljude sa fiksiranim prihodima (penzioneri npr), pa, pojeo vuk magarca...

Takođe, ako gledamo istorijski USA više decenija, jedini put kad je taj pad došao blizu tih 20% je upravo GFC 2008. Ugl je to bilo do 5%, a u vremenima visoke inflacije (70-e), čak su cene rasle i to u recesijama. Za razliku od 2008. sada postoji mnogo ozbiljnija regulativa, zakonodavstvo, a vala i finansijska podrška da spreči takav crash! Mene strogo subjektivno nastupajuća dekada jako podseća na '70-e, s tim što su nivoi dugova mnogo veći i neko dizanje kamata na 20% bi značilo bukvalno kraj sistema! Prema tome, meni je mnogo više loženje naroda da očekuju ne znam kakav epski pad, a ono bude npr 5%, max 10% ili ne padne uopšte, pa kad se transliramo na SRB, mesto da plate starogradnju 2500 eur, platiće 2350. :rolleyes:
Zasto povezujes ono sto se desava u USA sa onim sto se desava kod nas. Jer kod nas je skok cena najvise vestacki i psiholoski. Prvo su izbacili na stotine hiljada stanova iz prodaje, jos se ceka zakon o legalizaciji, onda strah u pandemiji, onda nula kamate u banci, onda vecina ljudi veruje da se Srbija odlicno razvija itd itd. Evo rezultati popisa ce da pokazu da su stanovi manje potrebni zbog stanovanja a vise kao investicija. Pocele su kamate u banci, krediti sve nepovoljniji, itd itd...
PO kojoj logici to sto se desava u USA se povezuje uvek sa Srbijom, a ne sa nekim drugim zemljama tipa Spanija, Grcka itd. Znam recicete oni imaju svoje probleme, pa i mi ih imamo ali ih vlast krije zbog vestackih cena.
 
Čekaj bre. Ti si sad napisao da možeš da radiš sa decom kad imaš još nekog da ti bejbi situje dok ti radiš. Naravno da može tako, ali ni bejbisiterke nisu besplatne.
Napisao sam jos jedna osoba, neko mora bejbisiterku, neko ima babu, dedu, tetku, sestru...svakako meni kao ITovcu se isplati i da platim ako moram.
 
To je drugo, ali postoje roditelji koji su sami pa niti imaju bejbisiterku niti babu/dedu/tetku... koji su blizu. Ako dete daš posle 4 godine u vrtić prvo postoji velika šansa da se ne adaptira (lično video nekoliko primera), a drugo ni imunitet im neće biti bolji jer nisu preležali sve te dečije bolesti.Efektivni rad od kuće zahteva ogromnu organizaciju nasuprost odlaska na posao (zavisi i čime se baviš) iako generalno jeste bolje po dete da ste više zajedno.
 
@marketwatcher
Da bi se desio neki veci pad cena (pa da nesto i znaci) najverovatnije ce biti prouzrokovan masovnim otkazima ili gubicima poslova, padu prometa i slicno.
Tako da moze i te kako da utice na BDP i na ekonomsku situaciju generalno. Tj cene obicno padaju zbog nekog uzroka a ne jer neko misli da mu je skupo.

Ono sto se trenutno zanimljivo desava jeste da je Švedska bukvalno na kolenima.
Sad ne znam koliko ce ovaj "brutalni" pad da utice jos na cene ali trenutno u Evropi njima najvise tonu nekretnine. Izgleda da je Sava bio u pravi da ce neko da lozi parket samo je promasio drzavu :)

Po nekim mojim info 50-60k nasih ima tamo. Videcemo sad ko ce pre da nam stignu ovi iz Britanije ili ovi iz Swe.
Taman ce nasi da kupe nekretninu u SWE.
 
To je drugo, ali postoje roditelji koji su sami pa niti imaju bejbisiterku niti babu/dedu/tetku... koji su blizu. Ako dete daš posle 4 godine u vrtić prvo postoji velika šansa da se ne adaptira (lično video nekoliko primera), a drugo ni imunitet im neće biti bolji jer nisu preležali sve te dečije bolesti.Efektivni rad od kuće zahteva ogromnu organizaciju nasuprost odlaska na posao (zavisi i čime se baviš) iako generalno jeste bolje po dete da ste više zajedno.
Slazem se sve osim za vrtic, znam u kraju dosta primera da su deca neuspesno kretala u vrtiic sve do 4-te godine al ja ih ne bi ni slao, bolje da idu na nesto drugo, neki sport ili druge aktivnosti...
 
Pa pazi, ako dete posaljes posle 3 godine u vrtić teško će se adaptirati, ne moraš da čekaš 4. Nijedno dete naravno ne želi da ide vrtić, uglavnom videćeš na svom primeru pogotovo kad aih tako kasno pošalješ. Uglavnom pohvale ako nećeš da ih šalješ uopšte sve do početka školske godine ali te bolesti ćete tad sačekati. Deca najuspešnije krenu i adaptiraju se do 2 godine, e sad to što se roditelji ne adaptiraju to je druga situacija. A postoji i nešto drugo, a zove se socijalizacija. Eto, Ja ne znam nijedno dete koje je uspešno krenulo u vrtić posle treće godine, kod nas u vrtiću sam gledao roditelje kako povlače decu jer nisu uspeli da se adaptiraju, ti imaš drugačije iskustvo pa ko zna, možda bude ok...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
@marketwatcher
Da bi se desio neki veci pad cena (pa da nesto i znaci) najverovatnije ce biti prouzrokovan masovnim otkazima ili gubicima poslova, padu prometa i slicno.
Tako da moze i te kako da utice na BDP i na ekonomsku situaciju generalno. Tj cene obicno padaju zbog nekog uzroka a ne jer neko misli da mu je skupo.

Ono sto se trenutno zanimljivo desava jeste da je Švedska bukvalno na kolenima.
Sad ne znam koliko ce ovaj "brutalni" pad da utice jos na cene ali trenutno u Evropi njima najvise tonu nekretnine. Izgleda da je Sava bio u pravi da ce neko da lozi parket samo je promasio drzavu :)

Po nekim mojim info 50-60k nasih ima tamo. Videcemo sad ko ce pre da nam stignu ovi iz Britanije ili ovi iz Swe.
Gluposti. U SWE se desava korekcija posle dugogodisnjeg rasta, i niko nije na kolenima. Za dobru starogradnju u Stokholmu treba 10k evra po kvadratu, poprilicno skupo. I dalje je rec o jednoj od najpozeljnijih drzava za zivot na planeti. U PIGS zemljama pad cene nekretnina traje 15 godina bez prestanka, prakticno osim africkih migranata koji se kace na socijalu imigracija je potpuno prestala jer niko normalan ne pomislja vise da se preseli tamo, a njihovi drzavljani emigriraju bukvalno svuda, ukljucujuci Albaniju i Srbiju. Ako je SWE u kanalu, onda u PIGS-u umiru od gladi na ulicama... Nije to bas tako.
 
Pa pazi, ako dete posaljes posle 3 godine u vrtić teško će se adaptirati, ne moraš da čekaš 4. Nijedno dete naravno ne želi da ide vrtić, uglavnom videćeš na svom primeru pogotovo kad aih tako kasno pošalješ. Uglavnom pohvale ako nećeš da ih šalješ uopšte sve do početka školske godine ali te bolesti ćete tad sačekati. Deca najuspešnije krenu i adaptiraju se do 2 godine, e sad to što se roditelji ne adaptiraju to je druga situacija. A postoji i nešto drugo, a zove se socijalizacija. Eto, Ja ne znam nijedno dete koje je uspešno krenulo u vrtić posle treće godine, kod nas u vrtiću sam gledao roditelje kako povlače decu jer nisu uspeli da se adaptiraju, ti imaš drugačije iskustvo pa ko zna, možda bude ok...
Evo ja, krenuo sa 5 godina u "1001 radost" u Sumicama i bilo mi sasvim OK... Doduse mozda drugima nije :)
Zatim moj sin, krenuo sa 4 u italijanski vrtic bez znanja italijanskog i opet se adaptirao bez problema.
Nema pravila, ali 5 godina je poslednji voz, po meni 4 godine idealno - bolje da prve 3-4 godine provede sa roditeljima ukoliko ima mogucnosti.
 
Posle 5 godina je predškolsko maltene. Tvoj sin je predpostavljam išao u privatni? Nema pravila da, ali je tu 3-4 godine najgori period, niti dovoljno razuman da prihvati odvajanje od roditelja niti dovoljno nerazuman da mu je svejedno. Bolje ranije ili kasnije kad već nije na vreme. Ko ima mogućnosti može sve do školske godine, adaptiraće se on i tako, samo kako će se uklopiti u društvo u početku... Opet zavisi od škole i od samog deteta. Uglavnom, niti je rad od kuće sa malom decom poželjan niti svako ima dvorište, bejbisitere i ostalo.
 
Neke promene će se desiti u toku '23. Deluje kao da ćemo ući u neki period stagniranja (možda blagog rasta), ali generalno deluje da se neki pad može očekivati krajem sledeće, možda početkom 24e godine (ali pitanje je koliki će biti realan pad, zbog inflacije)
Da je sada slabija tražnja, se vidi i po agencijama za nekretnine. Ostavljao sam broj telefona nekim agencijama, kada sam obilazio neke stanove, i do pre mesec-dva sam ja njih jurio i zvao za ponude. Sada svakoga dana imam nekoliko poziva i nude razne prodajne dan-ove, pogodnosti i tt... Neke lokacije koje sam gledao sada nude i popuste od nekih 100ak evra po kvm, dok letos uošte nisu ni hteli da pregovaraju o ceni.

Dosta je manji ritisak Rusa sada, kao što rekoh - izgleda da su uspeli da se snađu i polako odlaze dalje na zapad (verovatno ih firme povuku nakon što srede dokumentaciju), a oni što su ostali u RU su uspeli da nađu načine za rad sa ino partnerima (vrv preko njima okolnih zemalja i firmi sa virtuelnim sedištem)
 
Zasto povezujes ono sto se desava u USA sa onim sto se desava kod nas. Jer kod nas je skok cena najvise vestacki i psiholoski. Prvo su izbacili na stotine hiljada stanova iz prodaje, jos se ceka zakon o legalizaciji, onda strah u pandemiji, onda nula kamate u banci, onda vecina ljudi veruje da se Srbija odlicno razvija itd itd. Evo rezultati popisa ce da pokazu da su stanovi manje potrebni zbog stanovanja a vise kao investicija. Pocele su kamate u banci, krediti sve nepovoljniji, itd itd...
PO kojoj logici to sto se desava u USA se povezuje uvek sa Srbijom, a ne sa nekim drugim zemljama tipa Spanija, Grcka itd. Znam recicete oni imaju svoje probleme, pa i mi ih imamo ali ih vlast krije zbog vestackih cena.

Pa zato što jeste sve povezano, kao i potezi centralnih banaka, a US je uvek lider. Taj vremenski lag u ovoj eri je sve kraći, tj vreme koje je potrebno da se sve to prelije ovde. Skočila novčana masa grubo 40%, za toliko i Case-Shiller index (index nekretnina). Sad kad se nešto minimalno to povlači, nešto minimalno i padaju nekretnine (LA 5%, ali Čikago 0%). Ostaju samo da se usklade ostale proporcije, tj da ostala roba sustigne po cenama. To upravo gledamo i to na neki način predstavlja realno pojeftinjenje nekretnina u odnosu na drugu robu, ali ne i u odnosu na fiat novac. Pitanje je uopšte da li su nekretnine u tolikom balonu. Neka kumulativna priznata inflacija od marta 2020. je možda 20%, a subjektivni osećaj je da je to mnogo više.

Nama je bitno i šta se u Evropi dešava. Ko kaže da i u Grčkoj i Španiji nisu porasle cene nekretnina generalno? Potraži malo housing indexe. Negde manje, negde više, na nivou EU je prilično jasno.

Ovi argumenti o kojima govoriš us mlaki, te nekretnine koje su izbačene sa tržišta i treba da se izbace, kamo sreće da živimo u državi gde će te strpati u ludnicu ako digneš nešto bez svih dozvola! Realne kamate su još uvek debelo, debelo negativne (nominalne - inflacija)! Najbitnije od svega, propustio si argument influxa 170 000 ljudi koji će ove godine potrošiti dve milijarde eur u Srbiji! Tako da može da se desi scenario da kad i ako dođe do hlađenja globalno, ovde i dalje imamo minimalni rast i stagnaciju, a da onda kad svi ti ljudi odu, imamo ozbiljniji pad, čak i ako globalno opet budu rasle cene (zbog novih stimulisanja npr).

Da se razumemo, ja iskreno navijam za hlađenje (bez loma privrede) i kraj ovog ludila, ali treba biti realan i navijačke želje pustiti sa strane.
 
Kako cinična manipulacija kad smatram da je ovo neviđena pljačka i transfer bogatstva i da potenciram na tome? Pa kačio sam i prepiske pre 3 godine upozoravajući baš na ovo. A opet stoji to pazite šta želite, možda se ostvari! Biće gore u tom slučaju, da sam dao jako realan primer u poslednjem pasosu, rasturanje najslabijih karika, a uz to rezerve keša samo rastu svuda (dry powder), pa i kod nas. Teoretski kad bi stvarno neki fond želeo da se uključi, razvalio bi ovo tržište i definitivno povećao procenat onih koji moraju da rentaju, što se na zapadu i dešava const. To što bi bogatstvo u proseku bilo dostupnije većini, ne znači ništa onima u najslabijih 10% koji bi bili zbrisani! Valjda težimo društvu gde i najslabiji mogu da opstanu i reprodukuju se, a ne gornjih 50 ili 80%? Još kako znamo da se vremenom kapital sve više i više koncentriše, ovaj levi, siromašniji kraj dobija sve veći ponder.

Jednostavno gledam na sve ovo kao svesno dizanje svih nominalnih varijabli i na neki način manji reset dugova. Dakle može da se posmatra kao realna recesija gde dohodak prosto raste sporije od cena (mesto da opada brže od padajućih cena), smanjenje standarda prosto. U tom smislu i govorim o transferu bogatstva i prvenstveno spašavanju velikih, ali eto, utiče i na to da oni najmanji ne budu baš satrani! Bukvalno kupovina još nekog vremena (deceniju, dve, tri?) ovakvog finansijskog sistema kakvog poznajemo!

Pod uslovom da opšti rast nivoa cena nije potcenjen (a jeste), moglo bi da se posmatra da mora doći ili do izduvavanja balona nekretnina (mada je i logičan najveći rast od svih ekvitija zbog nesigurnosti) ili do porasta dohotka koji će to pratiti! Svakako se na drugom radi, a to što su u međuvremenu zeznuli gomilu ljudi sa ušteđevinom bez imovine ili ljude sa fiksiranim prihodima (penzioneri npr), pa, pojeo vuk magarca...

Takođe, ako gledamo istorijski USA više decenija, jedini put kad je taj pad došao blizu tih 20% je upravo GFC 2008. Ugl je to bilo do 5%, a u vremenima visoke inflacije (70-e), čak su cene rasle i to u recesijama. Za razliku od 2008. sada postoji mnogo ozbiljnija regulativa, zakonodavstvo, a vala i finansijska podrška da spreči takav crash! Mene strogo subjektivno nastupajuća dekada jako podseća na '70-e, s tim što su nivoi dugova mnogo veći i neko dizanje kamata na 20% bi značilo bukvalno kraj sistema! Prema tome, meni je mnogo više loženje naroda da očekuju ne znam kakav epski pad, a ono bude npr 5%, max 10% ili ne padne uopšte, pa kad se transliramo na SRB, mesto da plate starogradnju 2500 eur, platiće 2350. :rolleyes:

Kao sto rekoh:

- Nije tacno da je dohodak, istorijski, padao vise nego vrednost imovine. Dakle, nije za ocekivati da bi u slucaju nastavka i produbljivanja recesije apriori dohodak pao vise nego cene.
- Istorijski, odnos cena nekretnina i dohotka u Americi nikada nije bio ovako los od 2. svetskog rata. Dakle, tim vise, za ocekivati je da odnos bude manje los a ne gori.

Ono sto je zapravo zanimljivo je citav niz iskrivljenih i opskurnih ideja iza navijanja za nastavak rasta cena:

1. Rast cena je posledica inflacije, posto je inflacija i dalje visoka to znaci dalji rast (ne, rast cena je inflacija, na trzistu nekretnina se ona vec desila a ostale robe i usluge je tek sad prate),
2. Rast cena jer Beograd najjaci grad u juznoj Evropi i sire, mozda i u vasioni (haha),
3. Rast cena jer je ovaj monetarni sistem truo i mora da propadne, ali do tada kupujte sta kosta da kosta jer vama patuljcima moze biti samo gore (wtf),
4. Cene treba da budu jos vece jer se ljudi vise razmnozavaju u provinciji i siromastvu (wtf).

itd.

A zapravo, ono sto je objektivno korelisano sa rastom cena u poslednjih sedam godina jeste:

1. Rast dohotka,
2. Rast novcane mase.

Oni koji su bili u korak sa dosadasnjim rastom su ili pratili ove varijable ili su slucaju pogodili, a onima koji nisu je rast ove dve varijable ocigledno iz nekog razloga promakao.

Glavno, ako ne jedino, pitanje bi trebalo da bude:

1. Da li su cene i dohodak trenutno u dizbalansu ili ne,
2. Da li ce se nastaviti rast dohotka ili rast novcane mase.

1. ne, 2. ne -> cene ce stagnirati
1. ne, 2. da -> cene ce rasti
1. da, 2. ne -> cene ce padati
1. da, 2. da -> cene ce stagnirati ili rasti
 
Uporno porediš dohodak i cene, mesto da porediš samo proporciju svih cena! Odnos dohodak/cena je samo neki opšti nivo standarda i to bez da se u jednačinu ubaci raspodela i da će sve manji broj ljudi imati više (raslojavanje).

Imao si i ranije nekih bagova, tvrdeći da u US ljudi ne prodaju, jer su cene u piku (što je samo po sebi nonsens, a u stvari ne prodaju jer ne želi da se odreknu minimalnih kamata na 20, 30 godina).
 
Vrh