Šta je novo?

Razni projekti

Парк никад није ни био планиран, већ вртић и основна школа. Није као да је потребан, НБГ је довољно зелен.
Vrtić je bio planiran, tako je. Tu postoje dve parcele, jedna gradska i jedna crkvena. U svim varijantama plana postojalo je po neko drvo. Kada kažem, nadali se parku, znači da su se stanari nadali onome što je ovde potrebno, podzemni parking i po neko drvo, klupa. Gde vi u Jurija Gagarina više vidite jedno jedino drvo ili zelenilo? Ali. slično kao u bloku 32 - dobićemo "osveštane" zgrade po specijalnoj ceni. Kad je profit u pitanju, dogovori začas padnu.
 
Зар није дословно преко пута тог блока вртић "Бисер"? Да ли је стварно препуњен?

И ако јесте препуњен, зашто не би могли да просто откупе / поруше оне метастазиране сервисе и уџерице поред њега, прошире вртић, а иза направе да буде честит парк где је сада зарасла вегетација и понека уџерица?

vrtić.png


Жутозеленим (?) сам означио део који може да буде и парк и пословна градња, како год се одлуче

Не видим које решење би могло успешније да спаси овај карамбол од ћошка блока и учини га живљивим а некако ми је логичније да комплекс вртића буде у средишту будућих стамбених парцела уместо да буде поред Делте

Eдит: сад нађох план на некој другој теми: https://beobuild.rs/shared/imtnamenaokt2019.jpg али и даље стојим при томе да је моја идеја боља, нека ћапну делове за стамбену градњу ако хоће да граде још основних и средњих школа, не може за цео оволики блок да парк буде само онолицки кружић : о )
 
Poslednja izmena:
Вртић "Бисер" као и остали вртићи који припадају ПУ "11 април" Нови Београд, јесте препуњен.
Насеље у Првомајској улици где се налазе сви ти ауто сервиси ће бити једног дана откупљени, а како се буде ширила градња у том делу. Уосталом кад се буде градила улица која ће повезати Тошин бунар и Египатску (бивша Земунска) - од раскрснице која спаја те две улице па скроз доле до Јурија Гагарина, ће поделити то насеље на два дела и тада ће доћи до експропријације тог дела блока 64. Мислим да на подтеми о ИМТ-у све има о томе.
 
Je l' to Industrija boja i lakova "Duga"? To je valjda isti investitor kao i za "Lastavice" na NBG.

U kojoj su fazi? Dosad je izgledalo da su im "Lastavice" i "Zvezdano brdo" iznad Lidla na Bulevaru prioriteti, a da će ovo tek doći na red u budućnosti.
 
Ово је ужасно на више нивоа; град мора да почне да за велике пројекте попут ових одређује основне урбанистичке одреднице да би се оваква решења предупредила на време
 
Ово је ужасно на више нивоа; град мора да почне да за велике пројекте попут ових одређује основне урбанистичке одреднице да би се оваква решења предупредила на време
Jeste glomazno i prenatrpano, slažem se. No ajde, ako išta, ovaj novoizgrađeni deo Dorćola će biti praktično jedini deo grada (ako ne i države) gde burazersko-investitorska kompanija nije napravila estetske monstrume. Ruku na srce, i manji individualni projekti na donjem Dorćolu su dva koplja iznad ostalih u gradu.
Kada (ako) se ovo izgradi, uz onaj kompleks kod Marine, Novi Dorćol, novu zgradu FMU, izgradnju linijskog parka i novog muzeja Nikole Tesle, druge manje projekte itd. (bilo bi lepo da neko na temi o Dorćolskim projektima napravi mapu sa svim najavljenim i projektima u izgradnji. #GOJE ?) sa starim Dorćolom ovaj deo grada će biti pomalo nalik istanbulskom Kadikoju. No, sve je sa predznakom AKO (posebno zgrada FMU).

Evo i preostalih slika sa ovih vesti:
duga-a9reac0-2200x1581.jpg
duga-a9reaca-2200x1583.jpg
duga-a9reac4-2200x1580.jpg
duga-a9read2-2200x1418.jpg
duga-a9reac2-2200x1581.jpg
duga-a9reac4-1100x790.jpg
 
Tarzanski prevod sa Google prevodioca u spojleru:

УДИ Група припрема пројекат од десет милијарди у Србији. Дизајн је из пера архитекте Иана Богела

Међународна развојна група Радека Меншика УДИ Гроуп припрема свој највећи пројекат, Дуга, у главном граду Србије, Београду.

У њега ће бити уложено више од 9,5 милијарди круна. На земљишту некадашње фабрике боја биће изграђено 2.320 станова и око 40.000 квадратних метара канцеларија.

„Дуга је одличан пример сарадње града и приватног инвеститора. Након договора са градом, на градску измену просторног плана, коју је Београд покренуо због трансформације првобитне железничке конструкције у линеарни парк, који граничи са нашом, додали смо оригинални пројекат, који је углавном обухватао канцеларије, у просторни план. земљиште“, објашњава директорка стратегије УДИ Групе Марцела Фиалкова.

И додаје да ће због тога пројекат бити мултифункционалан, са претежно стамбеним простором, јер је за стамбеним простором највећа потражња у главном граду Србије.

Група је управо завршила међународни архитектонски конкурс, на коме су учествовали атељеи из целог света, на коме су тражили форму читавог округа. Победник је био пројекат водећег британског архитекте Иана Богла, који је почео као директор пројекта у архитектонском студију врхунског светског архитекте Нормана Фостера.

„Предлог нас је пре свега уверио својим одличним урбанистичким решењем, које ставља велики акценат на поглед на парк и Дунав са свих зграда, као и веома високим еколошким стандардом“, додала је Фиалкова.

„Дуга је фантастична локација која ће постати једна од жаришних тачака целог Београда када пројекат буде завршен“, каже архитекта Ијан Богл.

Директно у Србији са Боглеом сарађује не само српски тим УДИ Групе, већ и локални студио ЗАП, који помаже имплементацију визије тима Иана Богла у локалне стандарде и реалност.

Тренутно, српски тим УДИ Групе заједно са архитектама ради на изради пројектне документације за одлуку о просторном уређењу дела зграде који се директно повезује са градским парком. „Желели бисмо да почнемо да градимо негде следеће године“, додала је Фиалкова.

Стамбене зграде треба да користе, на пример, геотермалну енергију за добијање топлоте. Разматра се и употреба подног грејања и пасивних плафона, а програмер разматра и могућност коришћења фотонапонске.

У Београду је активна и развојна компанија Себре Петра Немека и Јана Фидлера. Она припрема, на пример, велики пројекат Марине Дорћол са девет стотина станова на једном од најпрестижнијих парцела у Београду, који би требало да почне на пролеће. А у суседству филмских студија, Себре припрема пројекат Авала, који би требало да понуди смештај за око једанаест хиљада људи.

УДИ Група у свом портфолију има неколико пројеката на чешком, пољском, српском и мађарском тржишту. На пример, он улаже скоро пет милијарди круна у центар Будимпеште. Већ има грађевинску дозволу за канцеларијски пројекат ЛаВиза и припрема изградњу 324 апартмана и хотела са 155 соба у оквиру пројекта Парксиде на суседној парцели. У Варшави, у Пољској, недавно је добила дозволу за изградњу 960 станова за 2,8 милијарди круна.

Тренутно група такође ради на изградњи стамбених зграда у неколико земаља Латинске Америке. Укупно, УДИ група жели да уложи око три милијарде круна у Панами, Костарики или Колумбији у наредне четири године.

Šta znam, meni ovo ne deluje tragično, mada im je grad dosta pomogao time što im je provukao linijski park tik uz kompleks. Ali nikako mi ne ide u glavu da ovde staje 2.300 stanova i 40.000 kvadrata poslovnog prostora. Verovatno je prostor dosta veći nego što deluje na renderu.

Zanimljivo je da je unutar kompleksa planirana i škola (niska zgrada sa sportskim terenima). Baš me zanima da li je državna ili privatna.
 
Tarzanski prevod sa Google prevodioca u spojleru:

УДИ Група припрема пројекат од десет милијарди у Србији. Дизајн је из пера архитекте Иана Богела

Међународна развојна група Радека Меншика УДИ Гроуп припрема свој највећи пројекат, Дуга, у главном граду Србије, Београду.

У њега ће бити уложено више од 9,5 милијарди круна. На земљишту некадашње фабрике боја биће изграђено 2.320 станова и око 40.000 квадратних метара канцеларија.

„Дуга је одличан пример сарадње града и приватног инвеститора. Након договора са градом, на градску измену просторног плана, коју је Београд покренуо због трансформације првобитне железничке конструкције у линеарни парк, који граничи са нашом, додали смо оригинални пројекат, који је углавном обухватао канцеларије, у просторни план. земљиште“, објашњава директорка стратегије УДИ Групе Марцела Фиалкова.

И додаје да ће због тога пројекат бити мултифункционалан, са претежно стамбеним простором, јер је за стамбеним простором највећа потражња у главном граду Србије.

Група је управо завршила међународни архитектонски конкурс, на коме су учествовали атељеи из целог света, на коме су тражили форму читавог округа. Победник је био пројекат водећег британског архитекте Иана Богла, који је почео као директор пројекта у архитектонском студију врхунског светског архитекте Нормана Фостера.

„Предлог нас је пре свега уверио својим одличним урбанистичким решењем, које ставља велики акценат на поглед на парк и Дунав са свих зграда, као и веома високим еколошким стандардом“, додала је Фиалкова.

„Дуга је фантастична локација која ће постати једна од жаришних тачака целог Београда када пројекат буде завршен“, каже архитекта Ијан Богл.

Директно у Србији са Боглеом сарађује не само српски тим УДИ Групе, већ и локални студио ЗАП, који помаже имплементацију визије тима Иана Богла у локалне стандарде и реалност.

Тренутно, српски тим УДИ Групе заједно са архитектама ради на изради пројектне документације за одлуку о просторном уређењу дела зграде који се директно повезује са градским парком. „Желели бисмо да почнемо да градимо негде следеће године“, додала је Фиалкова.

Стамбене зграде треба да користе, на пример, геотермалну енергију за добијање топлоте. Разматра се и употреба подног грејања и пасивних плафона, а програмер разматра и могућност коришћења фотонапонске.

У Београду је активна и развојна компанија Себре Петра Немека и Јана Фидлера. Она припрема, на пример, велики пројекат Марине Дорћол са девет стотина станова на једном од најпрестижнијих парцела у Београду, који би требало да почне на пролеће. А у суседству филмских студија, Себре припрема пројекат Авала, који би требало да понуди смештај за око једанаест хиљада људи.

УДИ Група у свом портфолију има неколико пројеката на чешком, пољском, српском и мађарском тржишту. На пример, он улаже скоро пет милијарди круна у центар Будимпеште. Већ има грађевинску дозволу за канцеларијски пројекат ЛаВиза и припрема изградњу 324 апартмана и хотела са 155 соба у оквиру пројекта Парксиде на суседној парцели. У Варшави, у Пољској, недавно је добила дозволу за изградњу 960 станова за 2,8 милијарди круна.

Тренутно група такође ради на изградњи стамбених зграда у неколико земаља Латинске Америке. Укупно, УДИ група жели да уложи око три милијарде круна у Панами, Костарики или Колумбији у наредне четири године.

Šta znam, meni ovo ne deluje tragično, mada im je grad dosta pomogao time što im je provukao linijski park tik uz kompleks. Ali nikako mi ne ide u glavu da ovde staje 2.300 stanova i 40.000 kvadrata poslovnog prostora. Verovatno je prostor dosta veći nego što deluje na renderu.

Zanimljivo je da je unutar kompleksa planirana i škola (niska zgrada sa sportskim terenima). Baš me zanima da li je državna ili privatna.
Verovatno se ti Homere bolje sećaš, ali mi smo ovde na forumu imali fotografije kada je svojevremeno bio konkurs za ovaj kompleks? Tako me sećanje služi. Na sajtu biroa koji je pobedio nema fotografija (pa ni imena) ovog kompleks.
 
Verovatno se ti Homere bolje sećaš, ali mi smo ovde na forumu imali fotografije kada je svojevremeno bio konkurs za ovaj kompleks? Tako me sećanje služi. Na sajtu biroa koji je pobedio nema fotografija (pa ni imena) ovog kompleks.

Na sajtu investitora i dalje stoji. Pobedničko rešenje je drugi red desno, samo je u međuvremenu malo modifikovano.

Duga_006.jpg


Pitam se, pitam šta li je sa Deltinim planovima za prostor Pamučnog kombinata kod Pančevca, ali izgleda da se polako sprema "desant na Dunav" :D
 
Мој главни проблем са овим је у ређању зграда у кошнице

Ако већ добијеш дугуљасту правоугаону парцелу онда нема потребе да је испресецаш малим правоугаоницима тако да станари гледају једни на друге и немају природног светла, било би смисленије да су направили класичан положени квадар а бар на крову направили кровну башту, видиковце, ресторане, кафиће, игралишта и сл. Таман да рекламирају кровну зелену авенију где станари могу да се шеткају и уживају у погледу а малтене сви станови би имали нормалан поглед и доста дневног светла.

дуга2.png


По постојећем плану су дословно 2 најужа дела зграда окренули ка реци и парку а најшире делове тако да гледају једни у друге

duga-a9reac0-2200x1581.jpg
 
Jeste glomazno i prenatrpano, slažem se. No ajde, ako išta, ovaj novoizgrađeni deo Dorćola će biti praktično jedini deo grada (ako ne i države) gde burazersko-investitorska kompanija nije napravila estetske monstrume. Ruku na srce, i manji individualni projekti na donjem Dorćolu su dva koplja iznad ostalih u gradu.
Kada (ako) se ovo izgradi, uz onaj kompleks kod Marine, Novi Dorćol, novu zgradu FMU, izgradnju linijskog parka i novog muzeja Nikole Tesle, druge manje projekte itd. (bilo bi lepo da neko na temi o Dorćolskim projektima napravi mapu sa svim najavljenim i projektima u izgradnji. #GOJE ?) sa starim Dorćolom ovaj deo grada će biti pomalo nalik istanbulskom Kadikoju. No, sve je sa predznakom AKO (posebno zgrada FMU).

Evo i preostalih slika sa ovih vesti:
Pogledajte prilog 150974Pogledajte prilog 150975Pogledajte prilog 150976Pogledajte prilog 150977Pogledajte prilog 150978Pogledajte prilog 150979

Зар тај пројекат није планиран да буде код Марине Дорћол и зграде старе Термоелектране
 
Зар тај пројекат није планиран да буде код Марине Дорћол и зграде старе Термоелектране
Marine Dorćol? Ne, ne, ovo je poseban projekat, na ovoj lokaciji, od samog početka. No, ubeđen sam da smo već imali ovde raspravu dok je bio konkurs, uz mnoštvo slika. Ne znam gde je sve to iščezlo....
 
Искрено ја бих овде лупио један "зид" од зграде са пролазима у приземљу, и малим деловима који би штрчали ка парку. Много лепше а максимизује се број станова с погледом на реку
 
Надам се да ће прво урадити саобраћајну инфраструктуру.
Hoće, jer moraju, ali biće to vrlo mršavo. Koliko sam video samo će Cvijićeva biti produžena preko (ispod ?) stare pruge, a ostalo u toj zoni ostaje okolo-naokolo.

Ovoliko drveća i zelenih površina vidite sad na ovom renderu i nikad više, to vam je valjda jasno.
 
To je u vlasništvu Delte već 15ak godina tako da sumnjam da je vezano za to.
1671794252-dela-land-9-a-900x507.jpg
Na sajtu delta real estate-a se takodje pojavljuje i meni nepoznat projekat Delta Centar, zamucene su slike pa se tesko razaznaje gde je, ali bih ja rekao da je na autokomandi, u pitanju je "mixed use" kompleks kao i ovaj u Despota Stefana (Delta Land).
1671794252-dela-land-9-a-900x507.jpg1671794252-dela-land-9-a-900x507.jpgdelta.jpg
 
Nije Autokomanda, Delta Centar je Intercontinental i poslovni kompleks u Bloku 20. Izgleda da opet menjaju projekat, ali da ostaju pri nameri da grade kule.

Znaš li možda, Zorane, šta bi mogao da bude Delta Iron? U poslovnim objektima je na sakju, takođe je zamućen render.
 
Vrh