Šta je novo?

PVC i ALU stolarija iskustva i preporuke

Da li su PVC vrata na kupatilu u domaćinstvu pod rizikom da požute od dejstva hemije koja se standardno koristi pri održavanju kupatila?
Jedna firma za pvc stolariju insistira da vrata kupatila budu ALU, pa pokušavam da provalim da li neka pamet stoji iza toga.
 
Nema nikakve posebne pameti.
Ako se prave kako treba, alu vrata su bolja, postojanija, stabilnija i jeftinija od pvc.
Ako se pvc vrata prave sa manjim krilom, pa ide usadna brava, pa prozorske šarke, možda mogu da budu jeftinija.
Alu u svakom slučaju se rade bez termo-mosta.
 
Nema nikakve posebne pameti.
Ako se prave kako treba, alu vrata su bolja, postojanija, stabilnija i jeftinija od pvc.
Ako se pvc vrata prave sa manjim krilom, pa ide usadna brava, pa prozorske šarke, možda mogu da budu jeftinija.
Alu u svakom slučaju se rade bez termo-mosta.

Alu vrata u jednoj ponudi sa turskim profilima nepoznatih specifikacija nuđena su mi za oko 280 evra.
Ista pozicija ali Pvc Schuco mi je ponuđen po gotovo identičnoj ceni (usadna brava i prozorske šarke).
 
Da napisem svoje iskustvo sa Termoplastom.

Nakon ugovorene ponude i delimicne uplate na racun, prozori su stigli za nekih 20 dana, kao sto je i receno. Odlucio sam se za Veka Softline 70, dvoslojno staklo sa unutrasnjim roletnama, komarnicima i na jednom prozoru je roletna na motor.

Majstori su dosli u ugovoreno vreme, nisu kasnili i nakon odradjenog posla su sve lepo pocistili sto je za pohvalu. Tokom ugradnje sam primetio da stavljaju gurtnu na prozor gde treba da ide motor za roletnu, pa sam im skrenuo paznju, na sta su mi rekli da im niko nije spomenuo to i da iz fabrike nisu to ni poslali kao ni stiropor za izolaciju roletni. Isto tako, gurtna na jednom prozoru je trebala da ide sa desne strane, a poklopac je dosao sa rupom za levu stranu.

Nakon sto su zavrsili, preneli su sta jos treba da se uradi, ja sam takodje pozvao salon da napomenem sta sve fali i dosli su ponovo nakon dva dana da zavrse sve.

Bilo je nesporazuma u internoj komnuikaciji izmedju njih, ali sve u svemu, majstori su dobro odradili posao, rokovi su ispotovani pa je samim tim i moje iskustvo pozitivino za ovu firmu.
 
3 dana kasnije, i nakon iščitane 44 strane, htedoh da upitam par stvari za koje nisam našao odgovor.
Kao prvo, hvala Deki jer od 2019-te odgovara ljudima na pitanja, i neizmerno mu hvala na tome.

Imam kuću u Sremčici koju planiramo u potpunosti da renoviramo. Pikovana fasada radjeno kako treba (odrastao sam tamo i nikada mi nije bilo hladno), te mi je žao i ne vidim svrhu preko nje da stavljam stiropor, a 40 godina kasnije neki drveni prozori i dalje dihtuju veoma impresivno (s' obrirom na starost i na to da su ih sačuvali metalni šaloni). Elem, nisam dovoljno bogat da bih kupovao jeftino a opet ne želim ni da me šišaju...

Glavna ulazna vrata će biti ALU, prozori PVC.

Suma sumarum, 3 stakla, 4x16x 4ili6x16x 4, 3 gume nemacki profili (Veka, Rehau, Schuco...) okovi Siegenia, Roto, Maco...
Imam nekoliko nedoumica/dilema.
Prva je za metalne šalone, želeo bih da ih zadržim. Spasli su nas i za vreme bombardovanja i grada u vise navrata, Nikad nista nije bilo polupano + dodatna zaštita za provale. Koliko znam oni su bili šrafljeni u staru stolariju, što sada neće moći (niti bih želeo) pa me zanima da li oni mogli da se montiraju (ne znam kako okapnice i ostalo funkcioniše).
Druga stvar, svaka prostorija (da nije kupatilo) ima izlaz napolje. Spart na terase, prizemlje na dvorište. Samo dnevna soba ima dvostruka za spolja + trokrilni prozor na drugom zidu.
Ako idem sistemom PVC na prozore, ružno mi je da vrata budu i u svakoj sobi da imam pola pola...
Još jedna stvar, pitao sam neke velike proizvodjače kod nas koja je debljinja spoljašnjeg zida PVC profila. kažu 2.5 (Rehau profil je u pitanju) a svuda gde sam čitao 2.5 je B klasa. Da li nama plasiraju drugorazrednu robu a prodaju kao prvu klasu ili u čemu je stvar? Opet nije da kupujemo žvake, bitno je znati pogotovo ako se daje 10ak hiljada evra za nešto.

Hvala unapred,
Srdačan pozdrav!
 
Ono sto sam ja uspeo da saznam dok sam trazio ponude za razne profile je da je samo Veka A klasa, tj da je debljina spoljasnjeg zida 3mm. Zbog toga sam se na kraju i odlucio za njih.

 
3 dana kasnije, i nakon iščitane 44 strane, htedoh da upitam par stvari za koje nisam našao odgovor.
Kao prvo, hvala Deki jer od 2019-te odgovara ljudima na pitanja, i neizmerno mu hvala na tome.

Imam kuću u Sremčici koju planiramo u potpunosti da renoviramo. Pikovana fasada radjeno kako treba (odrastao sam tamo i nikada mi nije bilo hladno), te mi je žao i ne vidim svrhu preko nje da stavljam stiropor, a 40 godina kasnije neki drveni prozori i dalje dihtuju veoma impresivno (s' obrirom na starost i na to da su ih sačuvali metalni šaloni). Elem, nisam dovoljno bogat da bih kupovao jeftino a opet ne želim ni da me šišaju...

Glavna ulazna vrata će biti ALU, prozori PVC.

Suma sumarum, 3 stakla, 4x16x 4ili6x16x 4, 3 gume nemacki profili (Veka, Rehau, Schuco...) okovi Siegenia, Roto, Maco...
Imam nekoliko nedoumica/dilema.
Prva je za metalne šalone, želeo bih da ih zadržim. Spasli su nas i za vreme bombardovanja i grada u vise navrata, Nikad nista nije bilo polupano + dodatna zaštita za provale. Koliko znam oni su bili šrafljeni u staru stolariju, što sada neće moći (niti bih želeo) pa me zanima da li oni mogli da se montiraju (ne znam kako okapnice i ostalo funkcioniše).
Druga stvar, svaka prostorija (da nije kupatilo) ima izlaz napolje. Spart na terase, prizemlje na dvorište. Samo dnevna soba ima dvostruka za spolja + trokrilni prozor na drugom zidu.
Ako idem sistemom PVC na prozore, ružno mi je da vrata budu i u svakoj sobi da imam pola pola...
Još jedna stvar, pitao sam neke velike proizvodjače kod nas koja je debljinja spoljašnjeg zida PVC profila. kažu 2.5 (Rehau profil je u pitanju) a svuda gde sam čitao 2.5 je B klasa. Da li nama plasiraju drugorazrednu robu a prodaju kao prvu klasu ili u čemu je stvar? Opet nije da kupujemo žvake, bitno je znati pogotovo ako se daje 10ak hiljada evra za nešto.

Hvala unapred,
Srdačan pozdrav!
Poštovani, verovatno najnebitniji podatak za ceo prozor je debljina spoljnog zida pvc profila. Može da bude i 3mm, ali ako su loše komponente u pvc smeši, katastrofa. Može da bude 3mm, ali ako je čelično ojačanje nedovoljne debljine, džaba (upravo tu situaciju ima jedan naš forumaš baš sa Vekom). Mi smo jeftino i siromašno tržište, i proizvođači se u 95 % slučajeva bore za posao niskom cenom (čitaj ušteda na kvalitetu), pa onda na tržištu imamo svega i svačega.
Što se tiče metalnih šalona, šalukatri, ili grilja, tu je situacija sledeća: možda mogu da se sačuvaju postojeći tako što će se skinuti sa starih drvenih i isto tako ušrafiti u nove pvc prozore; druga varijanta je da se nosači šarki umesto u novi prozor šrafe u spoljni zid/fasadu. To zahteva neke promene i delove novog okova, koji opet ide na stari okov, pa je pitanje da li to još uvek postoji. Uvek postoji varijanta pravljenja novih šalona, ali morate da znate da je to veoma skupa varijanta, košta isto kao i prozor, retko ko ume da napravi kako treba, jednostavno nismo ovde u kontinentu interesantni za takva rešenja kao što je primorje.
Vidite sa proizvođačem stolarije šta Vam on kaže i savetuje. Ipak će on to na kraju morati da montira i budži.
Ovo za balkonska vrata i prozore pola-pola nisam razumeo uopšte, žao mi je.
 
Postovanje svima!
Posto ću da poludim od stolarije, iako mi je Deka mnoooogo pomogao, i dalje imam nedoumice. Imamo u dnevnoj sobi otvor 180/130 gde smo zamislili da bude dvokrilni prozor. Pitanje je da li da ima lažnu prečku ili ne? Šta s roletnama, da li svaki prozor svoju roletnu da ima ili iscela? Ako neko ima prozore sličnih dimenzija, molila bih ga da kaže mišljenje. Hvala!
 
Evo, opet se ja guram tu prvi...
Ovaj otvor, širine 1800 mm i visine 1300 m može da se reši na dva načina.
Prvi način je da bude klasičan dvokrilni prozor sa lažnom porečkom (kada se otvore oba krila, nema nikakve prečke, i otvor je "čist"), a u tom slučaju roletna a i komarnik su izjedna, za ceo prozor.
Drugi način je da se otvor po vertikali podeli sa jednom T prečkom, i da se dobiju dva odvojena krila. Kada se otvore oba krila, po sredini i vertikali je fiksna T prečka, pogled nije čist. Ali, roletna a i komarnik mogu da se stave odvojeno za svako krilo. U ovom slučaju mora roletna na oba krila, samo je po sredini odvojena, za svako krilo posebno. Komarnik može samo na jedno krilo.
Cena bi trebalo da je skoro ista, u drugom slučaju nešto veća zbog više delova i profila za odvojene roletne.
U 99 % slučajeva se glavno ili jedno krilo drži otvoreno na kip.
Širom se otvara sve zbog pranja prozora, intenzivnog luftiranja...
Oba načina su u redu za otvor ovih dimenzija, samo je pitanje Vaše odluke i želje.
 
Evo, opet se ja guram tu prvi...
Ovaj otvor, širine 1800 mm i visine 1300 m može da se reši na dva načina.
Prvi način je da bude klasičan dvokrilni prozor sa lažnom porečkom (kada se otvore oba krila, nema nikakve prečke, i otvor je "čist"), a u tom slučaju roletna a i komarnik su izjedna, za ceo prozor.
Drugi način je da se otvor po vertikali podeli sa jednom T prečkom, i da se dobiju dva odvojena krila. Kada se otvore oba krila, po sredini i vertikali je fiksna T prečka, pogled nije čist. Ali, roletna a i komarnik mogu da se stave odvojeno za svako krilo. U ovom slučaju mora roletna na oba krila, samo je po sredini odvojena, za svako krilo posebno. Komarnik može samo na jedno krilo.
Cena bi trebalo da je skoro ista, u drugom slučaju nešto veća zbog više delova i profila za odvojene roletne.
U 99 % slučajeva se glavno ili jedno krilo drži otvoreno na kip.
Širom se otvara sve zbog pranja prozora, intenzivnog luftiranja...
Oba načina su u redu za otvor ovih dimenzija, samo je pitanje Vaše odluke
Evo, opet se ja guram tu prvi...
Ovaj otvor, širine 1800 mm i visine 1300 m može da se reši na dva načina.
Prvi način je da bude klasičan dvokrilni prozor sa lažnom porečkom (kada se otvore oba krila, nema nikakve prečke, i otvor je "čist"), a u tom slučaju roletna a i komarnik su izjedna, za ceo prozor.
Drugi način je da se otvor po vertikali podeli sa jednom T prečkom, i da se dobiju dva odvojena krila. Kada se otvore oba krila, po sredini i vertikali je fiksna T prečka, pogled nije čist. Ali, roletna a i komarnik mogu da se stave odvojeno za svako krilo. U ovom slučaju mora roletna na oba krila, samo je po sredini odvojena, za svako krilo posebno. Komarnik može samo na jedno krilo.
Cena bi trebalo da je skoro ista, u drugom slučaju nešto veća zbog više delova i profila za odvojene roletne.
U 99 % slučajeva se glavno ili jedno krilo drži otvoreno na kip.
Širom se otvara sve zbog pranja prozora, intenzivnog luftiranja...
Oba načina su u redu za otvor ovih dimenzija, samo je pitanje Vaše odluke i želje.
Ja sam hteela da bude dvokrilni sa lažnom prečkom i roletnom iscela, ali mi majstor kaže da je problematična težina samog prozora i da bi roletna pukla zbog veličine i težine posle nekog vremena i da bi u tom slučaju trebalo na dugme da se podiže i spusta. Da li je to tačno? Hvala vam deko
 
Koje je vaše mišljenje o tome da se cela kuca odradi sa onim troslojnim paketom, a podrum sa dvoslojnim? Da li ima smisla jer se u podrumu ne sedi da uzmemo dvoslojno staklo ili da se cela kuca odradi troslojnim staklom? Pišem ovde da bi drugi mogli da pročitaju jer znam kolka je muka oko prozora 🙂
 
Ako se u podrumu ne sedi i ne obitava, ako nema grejanja i nema potrebe za istim, dvoslojno staklo je itekako dovoljno.
 
Vidite sa proizvođačem stolarije šta Vam on kaže i savetuje. Ipak će on to na kraju morati da montira i budži.
Ovo za balkonska vrata i prozore pola-pola nisam razumeo uopšte, žao mi je.


Poštovani, još jednom, hvala Vam puno na odgovoru.
Svaka soba ima dosta otvora. Neke prozore i vrata, neke trostruke i dupla vrata.
Ako idem PVC prozore, glupo mi je da stavljam ALU vrata u istu prostoriju i na taj način da mešam pola pola. Na to sam mislio.
A ako stavljam PVC vrata, zbog čega je onda preporuka da ulazna budu ALU, kad mi kuća ima više ulaza... Šta raditi, koja je najbolja solucija?

Takođe, imate li preporuku za izvođača radova, na koga se ljudi najmanje žale, ako tako može da se kaže.
 
U prvom postu ste napisali ulazna alu vrata i pvc prozori...
Naravno, nikako ne treba mešati u istoj prostoriji alu i pvc. Za prozore i BALKONSKA vrata definitivno pvc. Ako su Vam i ulazna vrata u istoj prostoriji sa nekom pvc pozicijom, i njih uradite pvc.
 
Hvala od srca, zaista! Svaki savet znači!
Problemi kad kuća ima mnogo ulaza i izlaza... :)

Da li je mnogo upitati za preporuku kod koga gledati (koje firme proizvode najbolju stolariju a imaju zaista kvalitetne majstore)? Ili koga izbegavati, tj. šta bi po vama bilo nešto što bi vas odbilo da poklonite poverenje određenoj firmi.

Često ljudi pitaju, verovatno kupe, i najverovatnije su zadovoljni jer se ne javljaju opet na forumu. A mi ne znamo gde su pazarili.
 
Vrlo često sam pisao na ovoj temi o tome.
Zaista nema pravila.
Ima velikih i dobrih firmi koje proizvode odlične prozore. A onda, imaju neke svoje ekipe za montažu koje ne budu uvek na visini zadatka. Pa se za par meseci sve okrene, jer je fluktuacija ljudi intenzivna. Onda štuca proizvodnja, a montaža je u redu.
Sa druge strane, često neka mala garaž firma uradi bolje i kvalitetnije. Tu je problem što, na žalost, ljudi nemaju puno poverenja u takve ekipe. Neopravdano.
Definitivno, ne upasti u zamku traženja proizvođača stolarije preko oglasa i reklama. Uvek preko preporuke, dobrog glasa i iskustva. Raspitajte se kod prijatelja, kumova, familije, kolega.
 
Evo, opet se ja guram tu prvi...
Ovaj otvor, širine 1800 mm i visine 1300 m može da se reši na dva načina.
Prvi način je da bude klasičan dvokrilni prozor sa lažnom porečkom (kada se otvore oba krila, nema nikakve prečke, i otvor je "čist"), a u tom slučaju roletna a i komarnik su izjedna, za ceo prozor.
Drugi način je da se otvor po vertikali podeli sa jednom T prečkom, i da se dobiju dva odvojena krila. Kada se otvore oba krila, po sredini i vertikali je fiksna T prečka, pogled nije čist. Ali, roletna a i komarnik mogu da se stave odvojeno za svako krilo. U ovom slučaju mora roletna na oba krila, samo je po sredini odvojena, za svako krilo posebno. Komarnik može samo na jedno krilo.
Cena bi trebalo da je skoro ista, u drugom slučaju nešto veća zbog više delova i profila za odvojene roletne.
U 99 % slučajeva se glavno ili jedno krilo drži otvoreno na kip.
Širom se otvara sve zbog pranja prozora, intenzivnog luftiranja...
Oba načina su u redu za otvor ovih dimenzija, samo je pitanje Vaše odluke i želje.
Da li je previše da roletna bude izjedna? Nema opasnosti da će roletna da pukne posle nekog vremena zbog težine?
 
koje firme u Zaječaru (ili široj okolini) su vredne razmatranja za PVC prozore? trenutno znam samo za Rollplast, ali još uvek ne znam šta nude
 
Dobar dan.
Naime, menjam stolariju na spratu kuce. iznad se nalazi samo ploca ali imam u planu da stavim stiropor radi toplote, jer se pojavila vlaga po coskovima na plafonu. Sadasnja stolarija je drvena i iz nekog razloga od vlage,koja ne znam odakle toliko, prozori su svako jutro mokri. Imam ponudu Clima guard stakala (4godisnja doba), 6 komorni profil, Roto okov.
Moje pitanje glasi da li je ok da se stavi Clima guard ili opet obicno dvoslojno? Da li to Clima guard staklo dobro i zimi ili samo leti, tacnije zanima me prelazni period kada je toplo napolju da unutra ne bude mnogo hladno jer ne propusta toplotu toliko? Da li je ok Roto okov? i Sta se radi po pitanju te vlage kada su prozori sada mokri, sa PVC stolarijom bice jos vise ili se varam? Unapred hvala
 
"iznad se nalazi samo ploca" - nema krova, samo ploča?
Vlaga je od ljudi, od kuvanja, od kupatila + moguće i kroz zidove kapilarno iz zemlje. Kad je grejanje u kući slabo, ta vlaga se kondenzuje. Prozori vam neće ništa rešiti u pogledu vlage, ako ste na to računali
 
Vrh