Šta je novo?

Savski amfiteatar (Beograd na vodi)

Rešiće te nijanse enterijeri. Pucaj hiljade evra po m2, potom, čupaj sve i napravi da bude po "meri" kupca. :)
IMG_8597.jpeg
IMG_8598.jpeg
 
Занимљиво да скоро сваки град, место, село у Немачкој и по Европи има Божићни вашар или како га већ зову Адвент, али у БЈР Србији је Зимска бајка.
 
Božićni vašar nije Advent - Advent označava 4 nedelje pre Božića i ima religijsko značenje. Iskreno ne znam konkretno kakvo, nešto slično kao pravoslavni božićni post, osim što ne poste, nego je kao očekivanje drugog dolaska Hrista.
Božićni vašar je čisto zabava, ne znam da li ima religijsko značenje, ali se povezuje sa npr. religijskim "dopuštanjem" seljacima. Na primer Bečki božićni vašar/pijaca na Rathausplatz-u je najstariji na svetu i tada je bilo prvi put dozvoljeno seljacima i prodavcima da prodaju i proslavljaju Božić i sve oko tog praznika.

Ali je interesantno da sve oko praznika pokušavaju da naprave da bude politički korektno, jer očigledno ima različitih religija - pa tako ne kažu npr. srećni božićni praznici, nego srećni praznici. Dok opet svi ti vašari se nazivaju božićni ili Christkindl - Božić Bata otprilike.

Zašto se u Srbiji eventualno izbegava - upravo to Zimska Čarolija, umesto da se naziva kako jeste i da se lepo pridružimo proslavi praznika - jer je srž tih vašara, pijaca i ostalih manifestacija, da se ljudi druže za praznike i da zajedno proslavlja i dele svoje sreću, bez obzira na religiju.
 
Божић Бата је Weihnachtmann.
Christkindl је отприлике у слободном преводу са енглеског, Божићно дрвце. Интересантно је да је Christkindl и име једног трговинског маркета у Канади у Киченеру.
 
Искрено овакве мнофестације нису у духу нашег православног Божића, пре свега због самог поста, те је сасвим прикладно да се вежу за неутралне новогодишње празнике, као што је случај и са осталим западним Божићним обичајима као што су украшавање јелке и Деда Мраз.
 
Došljak, nisu te manifestacije ni u duhu preostalih hrišćana, niti u duhu drugih vera, ali svi uživaju u njima - i to je poenta i jedina bitna stvar. To što je pravoslavnim hrišćanima post, ne znači da se ne može prodavati i posna hrana ili šta god. Nije mi jasno čemu odbojnost manifestacijama koje zbližavaju ljude.
Божић Бата је Weihnachtmann.
Christkindl је отприлике у слободном преводу са енглеског, Божићно дрвце. Интересантно је да је Christkindl и име једног трговинског маркета у Канади у Киченеру.
Pa Božić Bata mu dođe isto što i Deda Mraz - praktično preteča, koliko kapiram, jer mi i dalje nije baš skroz jasno ko je Božić Bata. Weihnachtsmann je danas Deda Mraz, debeli matori lik obučen u crvenu odelu sa bradom i svim ostalim pratećim odlikama.
Christkindl, ili Christkind, dođe kao Božić Bata, ne znam odakle ti prevod da je to božićno drvce ili nešto slično tome. Eventualno ako Nemci to drugačije koriste, u Austriji je to Božić Bata.
 
Немам ништа против манифестације, само је треба назвати правим именом - новогодишњом.
 
Došljak, nisu te manifestacije ni u duhu preostalih hrišćana, niti u duhu drugih vera, ali svi uživaju u njima - i to je poenta i jedina bitna stvar. To što je pravoslavnim hrišćanima post, ne znači da se ne može prodavati i posna hrana ili šta god. Nije mi jasno čemu odbojnost manifestacijama koje zbližavaju ljude.

Pa Božić Bata mu dođe isto što i Deda Mraz - praktično preteča, koliko kapiram, jer mi i dalje nije baš skroz jasno ko je Božić Bata. Weihnachtsmann je danas Deda Mraz, debeli matori lik obučen u crvenu odelu sa bradom i svim ostalim pratećim odlikama.
Christkindl, ili Christkind, dođe kao Božić Bata, ne znam odakle ti prevod da je to božićno drvce ili nešto slično tome. Eventualno ako Nemci to drugačije koriste, u Austriji je to Božić Bata.
Немци ко немци, они користе два израза за Божић Бату и Деда Мраза, Weihnachtsmann и Santa. Све зависи у ком делу Немачке, а чак у неким деловима Источне Немачке (ДДР) кажу за Деда Мраза или ти Божић Бату Knecht Ruprecht (Слуга Рупрехт), који је у ствари слуга/пратилац Светом Николи !!! А Свети Никола је обучен као Деда Мраз. Нама баш неких додирних тачака, али ајде, тако сам прихватио објашњење.
 

Jedan od najboljih ubrzanih video snimaka gde se prati izgradnja Beograda na vodi!
 
a Božić Bata mu dođe isto što i Deda Mraz - praktično preteča, koliko kapiram, jer mi i dalje nije baš skroz jasno ko je Božić Bata. Weihnachtsmann je danas Deda Mraz, debeli matori lik obučen u crvenu odelu sa bradom i svim ostalim pratećim odlikama.

Божић бâта, а на Бата. У смислу стиже (бат корака) нам Божић - мали Бог, син Бога, Христос.
Деда Мраз, демон зиме из словнеске митологије.
Кока Колин дедамраз спој предања о светом Николи и обучен као нордијски патуљци - а све у циљу продаје Кока Коле.

У овог последњег гурају све остале представе... Руси се јо отимају, код њих је Деда Мраз суви старац и обавезно иде са унуком у пару.
 

Jedan od najboljih ubrzanih video snimaka gde se prati izgradnja Beograda na vodi!
Objektivno - bedno.
 
Bio sam juče na tom vašaru i rekoh da podelim utiske.
Super je za one koji žele da se slikaju i okače na društvenim mrežama da su overili ovo mesto.
Unutra štandovi za prodaju hrane, bina za razni umetnički program, klizalište i neki deo za decu.
Rekao bih zanimljivo, ali sa druge strane dosadno.
Zanimljivo jer je eto neko mesto za obići i neko se potrudio, a sa druge strane je dosadno jer nema neki novogodišnji duh.
Ok treba raditi na tome i svake godine unaprediti, ako je to moguće!
U svakom slučaju bolje je d a klizalište bude ovde umesto na trgu u centru.
 
Inače, juče mi bio vodoinstalater, kaže da je svaki dan u BNV-u i da je tamo najviše posla jer sve puca i raspada se.

Što me je navelo na zaključak da je gospodin Vučić naš Robin Hud koji je sve napravio da otima pare bogatima da ih daju na stalne popravke koje će radnička klasa da im radi.
 
Божић бâта, а на Бата. У смислу стиже (бат корака) нам Божић - мали Бог, син Бога, Христос.
Деда Мраз, демон зиме из словнеске митологије.
Кока Колин дедамраз спој предања о светом Николи и обучен као нордијски патуљци - а све у циљу продаје Кока Коле.

У овог последњег гурају све остале представе... Руси се јо отимају, код њих је Деда Мраз суви старац и обавезно иде са унуком у пару.
Hvala na pojašnjenju u prvoj rečenici.
Za ovo ostalo mogu samo reći da je bezveze što furaš neku kontru za nešto čemu se uglavnom deca raduju. Kao da to nekome škodi, pa da razumem. Uostalom, ljudi se iznenade kada im se kaže da je današnji deda mraz u stvari produkt koka kole i da su njegove prethodne interpretacije bile u ne-crvenoj odeći - a prema nekima i da je to Nikolaus ili Sveti Nikola.
 
Vrh