Šta je novo?

Promena vremenske zone Srbije

Aaww drago mi je da bar neko na ovom forumu misli na mene. 🤗

I ja sam se bas pitao kad ce opet da se javi neko iz ekipe koja nam godinama objasnjava kako je isto doba dana u Beogradu kao i u Parizu. 😁
Ako si se spremio da se raspravljaš, iznenadiću te:

P.S: Već godinu dana objašnjavam da je Pariz u pogrešnoj vremenskoj zoni od Drugog svetskog rata, ali nekim ljudima očito ne vredi da crtam Zemljinu kuglu.
 
Poslednja izmena:
Ah da, ljudi koje bas briga za mene toliko da dolaze na teme da mi iznova pisu kako ih briga za mene... 😁

Salu na stranu, ako bude bilo srece i konsenzusa u EU, za jedno godinu ili dve, ove nase debate o vremenskoj zoni bi mogle da postanu stvar proslosti. Naravno, ostaje da se vidi koja strana ce slaviti, odnosno koja opcija ce biti usvojena, da li da ostanemo na nasem tzv. zimskom vremenu ili da ostanemo na nasem tzv. letnjem vremenu.

Ja se npr bas radujem predstojecim mesecima u kojima cu po izlasku sa posla non stop gledati - mrakcinu. Sreca, sreca, radost. 😄 Ali ne smeta mi jer ce me grejati i uveseljavati znanje da je isto tako i u Parizu. 🤗 Iako naravno nece biti ali nema veze, pravicemo se da jeste.
 
P.S: Već godinu dana objašnjavam da je Pariz u pogrešnoj vremenskoj zoni od Drugog svetskog rata, ali nekim ljudima očito ne vredi da crtam Zemljinu kuglu.

заправо, све западно од Рајне и Алпа је у погрешној временској зони (десни клик за пуну резолуцију):

World-Time-Zones-Map.png
 
@JohnnyLee
Odakle si skinuo ovu mapu i od kada je? Pitam zato što je na njoj Južnoafrička republika +1 u odnosu na nas, a kada se igralo SP u fudbalu, 2010 godine, na televiziji su govorili da smo ista vremenska zona.
 
zanimljivo je da Havaji nikada ne menjaju vreme i -12 su odnosu na nas a kad mi promenimo
vreme onda su -11.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ozu
U Egiptu su jedna zona ispred nas, ali kako nemaju DST (jer su dovoljno južno da budu osunčani), u naše letnje vreme smo prividno ista zona.
 
Osiji i Kiviji su ludilo. To ne želim ni da komentarišem. Australija je apsolutni šampion i po vremenskim zonama i po pomeranju satova.
 
@JohnnyLee
Odakle si skinuo ovu mapu i od kada je? Pitam zato što je na njoj Južnoafrička republika +1 u odnosu na nas, a kada se igralo SP u fudbalu, 2010 godine, na televiziji su govorili da smo ista vremenska zona.

има на интернету. врло је битно да ли је код нас летње или зимско рачунање времена, јер немају све земље. ми смо +1 зими, али смо +2 лети. ЈАР је увек +2. овде се види које све државе и територије померају време (тамно сиве нису никада мењале време, светло сиве су мењале па су прекинуле):

1920px-DST_Countries_Map.png


Osiji i Kiviji su ludilo. To ne želim ni da komentarišem. Australija je apsolutni šampion i po vremenskim zonama i po pomeranju satova.

а тек Кина. држава која се географски налази у 4 зоне а има само једну. господски
 
Letimičan pogled na ovu kartu indicira da će samouništenje biti jedini logičan rasplet postojanja ljudske vrste.
 
има на интернету. врло је битно да ли је код нас летње или зимско рачунање времена, јер немају све земље. ми смо +1 зими, али смо +2 лети. ЈАР је увек +2. овде се види које све државе и територије померају време (тамно сиве нису никада мењале време, светло сиве су мењале па су прекинуле):

1920px-DST_Countries_Map.png




а тек Кина. држава која се географски налази у 4 зоне а има само једну. господски
Da, prelazak iz Avganistana u Kinu (doduše, moguć je samo uskim planinskim prelazom pešice) podrazumeva pomeranje časovnika četiri sata unapred.
Inače, ljudi često zanemaruju koliko je Kina ogromna. Negde nađoh da je najzapadniji grad u Kini geografski bliži Pegnicu u Nemačkoj nego Pekingu.
 
Znam ali zime u Srbiji su ionako depresivne ujutru. Magla, smogčina, preopterećen saobraćaj... Depresivno obrni okreni. A kada bismo barem imali nešto svetla kad izađemo s posla, bilo bi manje depresivno tih preostalih sat vremena do 17h. Ne bi se osećao kao da ti je baš ceo dan otišao na poslu. Padalo mi je na pamet među-rešenje, da budemo GMT+1.5. Ali znam da je to u svetu retka i ne baš popularna praksa, tako da... bm li ga.
 
Poslednja izmena:
Najpriordnije je da vam podne tj. 12h bude onda kada je tačno sunce u zenitu, tj. da od izlaska sunca do podneva protekne isto kao od podneva do zalaska sunca. I tu nema nikakve dalje matematike. Sve ostalo, treba da se prilagodi samo tome, a ako gledate vremenske zone (kada nije letnje vr.) možete da vidite da onaj ko se nalazi u sredini vr. zone zapravo i ima ovakvo vreme (zimi).
 
Pa koliko ja znam, zimi (od kraja novembra pa do kraja januara) sunce bude u zenitu u 11:30. Mozda gresim, ako gresim ispravicu se.

Mi smo, nazalost, tacno izmedju GMT+1 i GMT+2.
 
Pa koliko ja znam, zimi (od kraja novembra pa do kraja januara) sunce bude u zenitu u 11:30. Mozda gresim, ako gresim ispravicu se.

Mi smo, nazalost, tacno izmedju GMT+1 i GMT+2.
Evo gi podaci za decembar:
Untitfgled.jpg


koga zanima više (a ima svašta, npr eklipse) na:
 
Ono što kažu, parafrazirano, " Evropljani i Severnoamerikanci poslednji Mohikanci".
 
Pa da. Zenit u 11:30. I tacno smo izmedju GMT+1 i GMT+2.

Управо зато сам и предлагао да се уведе "компромисно време" и да будемо 1,5 - зенит дође тачно у подне, зими се добије тих додатних пола сата који можда изгледају мало али дефинитивно није (гледајући да на краткодневницу мрак пада буквално у 15:59, мада види се до пола 5 тзв "грађански сумрак" где нема сунца али је светло) - овако би мрак падао у пола 5, грађански сумрак до 5, а да останемо на летњем рачунању због још пола сата од тога не верујем да се исплати када се узме у обзир да би се раздањивало тек у 8 и 11 (видљиво од 20 до 8).

Значи по компромисном времену, грађански сумрак у зору је од 7 и 10, обданица од 20 до 8 до пола 5, и грађански сумрак увече до око 5 - и то у најкраћим данима. Данас на пример по том времену би дан трајао до 5.
 
Podne je u 12:00 u sredini vremenske zone. Na istočnoj granici je 11:30 na zapadnoj granici 12:30.
Do standardizacije vremena svaki grad je imao svoje, upravo tako što je u podne podešavano 12:00
To je 18. i 19. vek.
A kod nas se te romantičarske ideje baš primaju ovih dana.
 
Vrh