Jedini razlog zašto su najzad setili seobe Zoološkog vrta je što važnim osobama iz K-distrikta smeta miris. Miris mokraće i tolika cena kvadrata ne idu zajedno. Ali nema veze, ovo je davno trebalo uraditi i zbog životinja i zbog tvrđave. Sem toga, tako se najzad otvara mogućnost saobraćajnog tunela ispod Kalemegdana, što bi omogućilo ukidanje bulevara Vojvode Bojovića, a time i rekonstrukciju i Savskog i Dunavskog dela tvrđave na nižim nivoima. Tako da se sada deo prostora ka raskrnici sa Cara Dušana može rezervisati za tu buduću namenu.
Po seobi zoološkog vrta ni jedan njegov deo ne treba da ostane ovde. I zbog toga što to traži Unesko i zbog nas. Ovaj deo tvrđave je posebno bogat i bez njega nije moguće steći utisak o tvrđavi kao zaokruženoj građevinskoj i funkcionalnoj celini. Bedemi i park su sasvim dovoljni.
Seoba na Adu Ciganliju međutim nije dobra ideja. Ada Huja je bolji izbor. Ada Ciganlija je originalno zamišljena kao kupalište u bogatom zelenilu, dakle nešto po svemu dijametralno suprotno urbanom. Tek takva radikalna suprotnost nudi pravi "reset", tj mogućnost da se čovek opusti tako što
potpuno promeni svakodnevni ambijent, a da to ne bude daleko. Vremenom je međutim glad za prostorom i parama početnu ideju bogate i mirne
zelene zone sa kupalištem pretvorila u
rekreacionu zonu sa kupalištem, tj park u sportske terene, pa je na maltene čitavom uređenom delu Ade zelenilo uništeno (sem ponekog simboličnog drveta između sportskih terena). Ada Safari je poslednje uređeno parče Ade Ciganlije gde je zelenilo ostalo. Takođe, samo tu postoji jedno malo, savršeno uređeno "prirodno" i "ambijentalno" jezero za decu, pecaroše i mlade parove. Isuviše je velika šteta uništiti ovakvu unikatnu vrednost u sred grada.
Prostor Ade Huje je daleko bolji za seobu zoološkog vrta. Takođe je pored reke, nije izgrađen, nije daleko od centra i dobro je povezan gradskim saobraćajem. Prostora takođe ima dovoljno. Pri tome ja predlažem i nešto sasvim posebno, nešto što može da se uradi samo ovde.
Zoološki vrt onda može sem Ade Huje da zauzme i susedno ostrvo "Višnjičku Adu". To bi omogućilo sasvim novi, moderni koncept koji se sada koristi u svetu. Umesto da životinje budu u kavezu, one (koje mogu) su slobodne na ostrvu, a posetioci vrta su ti koji su ograničeni na ograđene staze. Dosadašnji koncept sa životinjama u kavezu daje lažnu sliku prirode. Ako išta, životinje deluju jadno, tužno, namučeno i patetično, u skučenom betonskom prostoru iza rešetaka. Međutim Višnjička ada je okružena vodom i tamo bi se mnoge životinje (sem baš opasnih) mogle pustiti da slobodno šetaju na daleko većem prostoru jer sa ostrva ne mogu da odu, pa rešetke nisu potrebne. Merio sam površinu. Adu Huja i Višnjička Ada zajedno imaju čak
70 hektara. Tako bi Beograd najzad mogao dobiti moderan zoološki vrt za ugled i ponos, a deca bi najzad mogla videti kako te životinje stvarno izgledaju u nečemu što je bar donekle nalik njihovom prirodnom okruženju. To i dalje nije daleko od centra, a pošto nije izgrađeno nema ni raseljavanja ni problema sa posebnom infrastrukturom. Sve se može napraviti ispočetka i namenski, bez potrebe za izmeštanjima bilo čega. A biće i puno čestih lokalnih posetioca jer će se celo Dunavsko priobalje tek graditi.