Šta je novo?

ZOO vrt - ' Vrt dobre nade'?

@vladanet
Sta ce njima slonovi,majmuni,krokodili i zirafe.

Ako ih ne bude u BG, onda će ih voditi u Jagodinu :) ... ili čak u inostranstvo :( ali samo one čiji roditelji to mogu da plate.
Deci je potrebno da im se otvore vidici... a to podrazumeva i da mogu da dožive uživo i domaće i divlje životinje, na isti način kao i njihovi vršnjaci u inostrantvu.
To je bar moj stav.
 
Shvatite jednom ,da deci dajete ,pogresnu percepciju o životu i drustvu.
Kakvo je to drustvo,ako nekoga treba da kidnapujete iz njegovog prirodnog habitata,i da ga utamničite u malom prostoru,zarad toga da ga maloj deci pokazujete.Kakav primer dajemo deci???Da se tako postupa sa nedužnim životinjama?
Gledaju žirafe,a kozu i kravu u zivotu nisu videli,a svi zajedno ,žive na istom prostoru.
 
Mislim, da preteruju ,oni koji su u stanju 100 godina da drze istu zivotinju u zatvoru ,i da se jos hvale time.
Svakako ,Safari Park ,je odlično mesto,da se napravi nesto novo i puno bolje nego sto je to sada.
 
Ma koje sitne životinje, mi smo vrabce istrebili. Ne zaslužujemo gliste da gledamo u terarijumu.
Sve zavisi kuda se krećeš. I te kako postoje delovi grada gde čujem i vidim vrabce kao nešto najnormalnije. Ali zato senice viđam u retke petke.

Mislim, da preteruju ,oni koji su u stanju 100 godina da drze istu zivotinju u zatvoru ,i da se jos hvale time.
Svakako ,Safari Park ,je odlično mesto,da se napravi nesto novo i puno bolje nego sto je to sada.​
Mislim da nama u 21. veku ne trebaju zoo vrtovi, niti cirkusi, a da ne pricam o spanskim koridama.
Doba zoo vrtova je gotovo, umesto toga tim jadnim izmucenim zivotinjama je potrebno utociste da svoj ostatak zatocenistva provedu u miru.​

Dva najnovija primera kakve se sve nebuloze mogu pročitati na ovoj temi. Nebitno je sad šta ja mislim o Zoo vrtu, jer je ovde akcenat na dobrobiti životinja. Gomila ljudi bi da pusti životinje u prirodu, pošto je to jedino najbolje za njih i njihov spas, a niko neće da vidi da ljudi svojim delovanjem utiču na to da nam je gomila životinjskih vrsta pred izumiranjem, da se besomučno ubijaju iste zarad bolesnih ambicija i verovanja pojedinih ljudi i naroda (pritom ne mislim samo na Kineze), da imamo gomilu životinja koje se uzgajaju isključivo da bi ih neke neiživljene osobe ubijale zarad neke zabave i lovačkih priča (a nikad ne čuh da se tako nešto osuđuje) i sl.

Koliko vodimo računa o tim životinjama, govori činjenica da od Severnog afričkog nosoroga imamo samo jedan manji broj spermatozoida mužjaka, koji se čuvaju k'o oči u glavi, i gleda se način kako da se ova vrsta oživi uz pomoć ženki drugih vrsta nosoroga.​
 
Poslednja izmena:
Mislim da nama u 21. veku ne trebaju zoo vrtovi
na trip advisoru samo pljušte kečevi od zapadnih turista, i potpuno su pravu, ovaj zoo vrt je sramota
umadbro.png
 
Što da puste one životinje koje bi pre odabrale da budu u ograničenom prostoru za hranu umesto na većem ograničenom prostoru bez hrane? Recimo lavovi bi da nema Zoo vrta imali 0,00% teritorije u Srbiju a sad imaju više od toga. I tako veliki deo tih životinja.
(Mada kad sam čitao Herodota, u njegovo vreme bilo je lavova na Balkanu)
 
Sve zavisi kuda se krećeš. I te kako postoje delovi grada gde čujem i vidim vrabce kao nešto najnormalnije. Ali zato senice viđam u retke petke.





Dva najnovija primera kakve se sve nebuloze mogu pročitati na ovoj temi. Nebitno je sad šta ja mislim o Zoo vrtu, jer je ovde akcenat na dobrobiti životinja. Gomila ljudi bi da pusti životinje u prirodu, pošto je to jedino najbolje za njih i njihov spas, a niko neće da vidi da ljudi svojim delovanjem utiču na to da nam je gomila životinjskih vrsta pred izumiranjem, da se besomučno ubijaju iste zarad bolesnih ambicija i verovanja pojedinih ljudi i naroda (pritom ne mislim samo na Kineze), da imamo gomilu životinja koje se uzgajaju isključivo da bi ih neke neiživljene osobe ubijale zarad neke zabave i lovačkih priča (a nikad ne čuh da se tako nešto osuđuje) i sl.

Koliko vodimo računa o tim životinjama, govori činjenica da od Severnog afričkog nosoroga imamo samo jedan manji broj spermatozoida mužjaka, koji se čuvaju k'o oči u glavi, i gleda se način kako da se ova vrsta oživi uz pomoć ženki drugih vrsta nosoroga.​
Mi svakako ne možemo da utičemo na nestanak životinjskih vrsta,koje su hiljadama kilometara daleko od nas,ali zato nije nebuloza,da bar sprečimo da se te životinje muče i drže u ovakvim teskim uslovima kod nas.
 
Životinje iz zooloških vrtova mogu da prežive samo ako tamo ostanu. One više nisu sposobne za samostalan život.

Preterujete vi sa svim tim slobodama koje životinje treba da imaju. Kažem "preterujete" jer se slažemo oko barem 50% stvari.

Nemam problem a se u okviru Zoo vrta odvoji kutak za domaće životinje, tj. da se napravi prava farma gde bi deca bila upoznata sa životom i domaćih životinja. Šta više, mislim da bi to bila odlična ideja. Naravno, proces klanja i prerade mesa bih ipak izostavio, ali decu srednjoškolskog uzrasta bih vodio na prave farme i klanice.
 
Ja se vozim kolima na benzin, ja se grejem preko toplane koja koja koristi ugalj, a koji idu u atmosferu i stvaraju efekat staklene bašte, ja koristim električna vozila na baterije (isto i mobilni telefon, kompjuter...) čiji se materijal nabavlja iz hiljada kilometara udaljenih prostranstava u odnosu na nas... Ja nikako ne mogu da utičem na nestanak životinjskih vrsta,koje su hiljadama kilometara daleko od nas, ali zato mogu da sprečim da se te životinje muče i drže u ovakvim teskim uslovima kod nas. Za proređenost i nestanak domaćih vrsta na određenim područjima me nemojte ništa pitati, kao ni za uzgajanje životinja zarad nečijeg uživanja u ubijanju istih u prirodi, moja ciljna grupa su jedino i isključivo životinje iz "Beo zoo vrta" i njihova dobrobit.​
 
Poslednja izmena:
Sve zavisi kuda se krećeš. I te kako postoje delovi grada gde čujem i vidim vrabce kao nešto najnormalnije. Ali zato senice viđam u retke petke.





Dva najnovija primera kakve se sve nebuloze mogu pročitati na ovoj temi. Nebitno je sad šta ja mislim o Zoo vrtu, jer je ovde akcenat na dobrobiti životinja. Gomila ljudi bi da pusti životinje u prirodu, pošto je to jedino najbolje za njih i njihov spas, a niko neće da vidi da ljudi svojim delovanjem utiču na to da nam je gomila životinjskih vrsta pred izumiranjem, da se besomučno ubijaju iste zarad bolesnih ambicija i verovanja pojedinih ljudi i naroda (pritom ne mislim samo na Kineze), da imamo gomilu životinja koje se uzgajaju isključivo da bi ih neke neiživljene osobe ubijale zarad neke zabave i lovačkih priča (a nikad ne čuh da se tako nešto osuđuje) i sl.

Koliko vodimo računa o tim životinjama, govori činjenica da od Severnog afričkog nosoroga imamo samo jedan manji broj spermatozoida mužjaka, koji se čuvaju k'o oči u glavi, i gleda se način kako da se ova vrsta oživi uz pomoć ženki drugih vrsta nosoroga.​
Sta je ono sto sam ja naveo da me ti citiras nebuloza?
Da li si uopste procitao sta sam ja napisao? Znas li sta cu utocista za zivotinje?
 
Znam vrlo dobro šta je utočište za životinje, a i šta je zoo vrt, a i šta je azil. A znam i kako se na tim mestima (jedan deo) ophode prema živvotinjama. Isto tako znam i zašto je potrebno da se očuvaju biljne i životinjske vrste, ekosistemi i sl., kao i koju ulogu u tome imaju pomenuta mesta Ljubitelj sam prirode i životinja i vrlo dobro znam i vidim kako se jedan deo ljudi ophodi prema istima, a i vidim kako se ovde razmišlja (jedan deo forumaša), pošto bi samo da puste životinje napolje i smatraju da su uradili dobro delo i da je time njihov posao završen.

Ovde kod nas se oni koji se deklarišu kao organizacije za zaštitu životinja, samo na papiru bave time, a u realnosti je sasvim drukčije. Znam iz ličnog iskustva, kada sam jednom prilikom pokušao da pomognem jednom mačetu kome je nešto teško prešlo preko jedne šape i polovinu iste smrskalo. Svi ti bajni i sjani su me odje*******ali, ili tako što sam dobio lažne informacije preko interneta (namerno davanje lažnog broja telefona kao javnu informaciju) ili mi rekli da se ne bave sa povređenim životinjama ili da ja o svom trošku odnesem macu na operaciju pa da je posle toga donesem njima i oni će je posle rado udomiti. Jedva sam nakon dva dana potrage uspeo da nađem ljude koji bi o svom trošku operisali macu i udomili je. I onda od takvih treba da očekujem da će da vode računa o životinjama iz Zoo vrta. Pa bre, ovde kod nas su potpuno zdrave životinje uspavljivali jer nisu znali kako da se brinu i / ili gde bi sa njima. A da ne govorim o tome da čak ni mnoge uzgajivačnice životinja i sl. nemaju ni osnovne uslove života obezbeđene za životinje. @astrodule je lepo objasnio situaciju.

Takode bih dodao i da sam za svoga života spasao i odgajio desetine golubova. Spasao par vrabaca sigurne smrti, pomogao jednom slepom mišu da se ispetlja iz mreže u koju se zapetljao, pomogao da se udomi nekoliko pasa i mačaka... Te tako sebe smatram malo stručnijim i upućenijim u situaciju o kojoj sam pisao.​
 
Oni koji vode grad imaju zavidnu sposobnost unistavanja svega cega se dotaknu.
Sada ce jednim udarcem da uniste zoo vrt, Dorcol, KAlemegdan i Adu.
Sve njihove odluke su jednostavno uzasne, sve sto su uradili je kriminalno.
 
U Zoo vrtu recimo postoji centralni deo sa kamenom ogradom, gde drze nojeve, neke antilope, guske, labudove, kornjace itd.
Taj deo nije nikakva smetnja i ne smrdi.
 
Dr. Šapić briljira


Šapić o Zoološkom vrtu: Odluka ove vrste doneta kao ideja, nije konačna
VESTI Autor:Nenad Nešić06. feb 202314:29

Selidba ZOO vrta na Adu safari trenutno je najaktuelnija gradska tema. Gradonačelnik objašnjava da nije doneta konačna odluka, već da je samo izneta politička ideja.

Šapić kaže da ima još mnogo stvari da se uradi i ukoliko se pojavi problem koji će dovesti u pitanje tu ideju, javnost će biti obaveštena.
Za početak će se, prema njegovim rečima, raditi na tehničkim uslovima, odnosno novim vidovima dolaska do tog dela Ade, zbog čega Grad planira izgradnju pešačko-biciklističkog mosta i beogradske žičare.
„To bi mogli da kažemo da u roku od nekih godinu do dve dana i jedan i drugi mogu da budu završeni. A paralelno očekujem da ćemo da rešimo pitanje ljudi koji tamo žive i da ćemo imati, ako ne bude nekih problema, ja očekujem u toku ove godine da imamo idejni projekat tog Zoološkog vrta i da se onda uđe u izradu detaljnog projekta, a da paralelno se onda radi i na projektu iseljavanja životinja, zato što ni to bnije jednostavno, a onda ide i uređivanje i pokušaj konzervacije Kalemegdanske tvrđave, jer i tamo je ona oštećena baš zbog ovih stvari i dovedena u pitanje ta njena kulturna vrednost. Tako da tu ima dosta stvari, ali mora od nečeg da se krene. Odluka je ove vrste doneta kao ideja, konačna nije, jer ne možete da donesete odluku ako je nesprovodivo. A vreme će da pokaže da li će možda izleteti neke stvari koje niste u ovom momentu da sagledate, ali to niko ne može da zna, to je ono što nosi život“, kaže Šapić.
 
@relja

I ti bi na njegovom mestu "promenio ploču" (vezano za Zoo vrt). A što se tiče ovog pešačkog mosta, sve mi miriše na ono, započeli smo gradnju mosta, moramo da ga završimo, nemamo kud, a izgrađeno na Adi za Zoo vrt moramo da prenamenimo i završimo, jer smo shvatili da nije uslovno za tako nešto.​
 
Лепо су рекли да је Ада лоша локација. Нек се отворе за Аду хују, таман да зоо врт буде на крају тзв. линијског парка. И да део врта остане на Калемегдану као део парковске фауне - корњаче, лабудови, пауни, патке, козице, гмизавци у тераријумима, рибице у акваријумима, понији за јахање, магарци...

Зоо врт данас је роб лоше одлуке 30их да се угура уз тврђаву. Одатле произилазе сви даљи проблеми због ограниченог маневарског простора бројним факторима.

Само упитна је и финансијска оправданост исељења.
 
Ovo mi baš izgleda kao vlažno i močvarno mesto, neodgovarajuće za razne životinje.. Ne mogu da zamislim da se pored ove bare šetaju slonovi i tigrovi.. Ništa, ako već hoće da izmeste ZOO, onda to treba uraditi ljudski.. naći neki prostran teren blizu grada, dalje od veće vode i rezervisati nekih 20-30 hektara, pa napraviti ozbiljnu priču.. I naći pare za tu avanturu.. ili neka prošire ZOO na Paliću i tamo presele životinje..imaćemo brzu prugu do Subotice za godinu i po dana, stizaće se za sat vremena tamo, ne mora sve da bude u Bg-u..
 
Pa, dobro, ali kad se kaže 'sve u Beogradu', treba da se zna da je to milionski grad bez zabavnog parka.
 
Vrh