Šta je novo?

Zlatibor

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771339#p771339:13pz0zx3 je napisao(la):
plećko » Sre Sep 02, 2020 7:23 pm[/url]":13pz0zx3]Pa Tornik kao skijališta je OK i ovo s gondolom nije loša ideja ali one zgradurine dole su stvarno preterano budženje, ko će da živi u onolikim apartmanima...?



Neće niko da živi, nego će da smeste sve te turiste koji dolaze u sve većem broju na ZL. Kladim se da će i sledeća godina biti rekordna,jednostavno ljudi vole Zlatibor i ove zgradurine nije baš da previše smetaju posetiocima, to govori statistika.

Videt ćemo kakva će biti zimska sezona i da li će Gondola i novi trg i jezero doneti još veći broj posetilaca nego prošle zimske sezone. Ja verujem da hoće jer veći broj apartmana znači i veći broj vlasnika tih apartmana koji će zasigurno ili doći na zimovanje ili dati ih u najam.

Trenutno sve izgleda nezavršeno: centar nije ceo popločan i oni novi lokali nisu proradili, jezero je prazno a Gondolom se idalje ne može voziti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=771553#p771553:2qkwc0sv je napisao(la):
Wuxa » Čet Sep 03, 2020 1:03 pm[/url]":2qkwc0sv]Do 1. sep na Zlatiboru je bilo hiljade ljudi, sto u centru sto van! Najjaca sezona od kad postoji.

Zanimljivo je da su ljudi poceli da odsedaju na Zlatiboru a svaki dan putuju na drugo mesto u vidu izleta - Tara, Mokra Gora, Uvac i Visegrad kao najcesci izleti
Pa to je valjda i sustina turizma. Ti izleti su u svim turistickim zemljama najvece atrakcije.
 
Slike s interneta. Ovaj deo oko jezera se privodi kraju.
 

Prilozi

  • 119684346_2712478782358905_6560135519310702811_o.jpg
    119684346_2712478782358905_6560135519310702811_o.jpg
    258,8 KB · Pregleda: 3.752
  • 119753292_2712478925692224_3970050606575327923_o.jpg
    119753292_2712478925692224_3970050606575327923_o.jpg
    282,4 KB · Pregleda: 3.767
Može li neko da mi preporuči knjigu o seoskoj arhitekturi Zlatiborsko - tarskog kraja?
 
Pogledaj nešto o muzeju u Sirogojnu - Staro selo.
Ne znam šta je o tome pisano.
Stare srpske kuće - monografija Bože Petrovića, a ti njegvi projekti rasuti su po rudničkom kraju, u okolini Milanovca i Ljiga.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=777399#p777399:2rzo28f0 je napisao(la):
branik » Wed Sep 23, 2020 10:41 pm[/url]":2rzo28f0]Pogledaj nešto o muzeju u Sirogojnu - Staro selo.
Ne znam šta je o tome pisano.
Stare srpske kuće - monografija Bože Petrovića, a ti njegvi projekti rasuti su po rudničkom kraju, u okolini Milanovca i Ljiga.


Hvala! :sesir: :kk:
 
Nedavno sam proveo odmor u Sirogojnu. Zaista jedna lepa zajednica i lepa prica o Dobrili Smiljanic koja je pokrenula svu pricu oko Sirogojna, proizvodnje i brendiranja pletenih vunenih dzempera. Na njenu inicijativu je pocela izgradnja etno sela kao muzeja pod otvorenim nebom, prvim u tadasnjoj zajednickoj drzavi. Etno selo je danas zaista pravo kulturno blago i velika turisticka atrakcija od koje zive mnoge porodice. Steta sto danas nema entuzijasta kao sto je bila ta zena koja je uradila jednu nemerljivu stvar za mnoge generacije.
 
Par slika od nedelje, 04.10.

Inače upoznao sam čoveka koji je prodao plac za 700.000€. Informacija iz prve ruke. Nisam pitao koja je površina placa, po slobodnoj proceni rekao bih oko 10-12 ari, ne više. Ono što je najinteresantnije je da plac nije u strogom centru nego nekih 700m od centra ali izlazi na lepu ulicu i lepo je orjentisan.

Žalosno je što u ovoj košnici u centru ljudi opet trče da kupe stan, zato se i gradi toliko. Idalje je veća potražnja od ponude izgleda.
 

Prilozi

  • 1.jpeg
    1.jpeg
    256,4 KB · Pregleda: 2.514
  • 2.jpeg
    2.jpeg
    277,3 KB · Pregleda: 2.510
  • 3.jpeg
    3.jpeg
    225 KB · Pregleda: 2.507
  • 4.jpeg
    4.jpeg
    235,9 KB · Pregleda: 2.436
  • 5.jpeg
    5.jpeg
    267,1 KB · Pregleda: 2.507
  • 6.jpeg
    6.jpeg
    245,4 KB · Pregleda: 2.511
  • 7.jpeg
    7.jpeg
    188,9 KB · Pregleda: 2.514
  • 8.jpeg
    8.jpeg
    307,1 KB · Pregleda: 2.506
  • 9.jpeg
    9.jpeg
    178,8 KB · Pregleda: 2.501
  • 10.jpeg
    10.jpeg
    284,4 KB · Pregleda: 2.446
  • 11.jpeg
    11.jpeg
    236,3 KB · Pregleda: 2.509
  • 12.jpeg
    12.jpeg
    273,8 KB · Pregleda: 2.506
Zlatibor za 10-15god ce imati vise stambenih jedinica nego Uzice...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=781206#p781206:3cr9gayh je napisao(la):
Pegasus » Uto Okt 06, 2020 10:56 am[/url]":3cr9gayh]Zlatibor za 10-15god ce imati vise stambenih jedinica nego Uzice...

A da ne pričamo o poslu i platama. Koliko samo ljudi iz UE radi na ZL, od građevinara majstora, pomoćnih radnika, električara, fasadera, keramičara pa do hoteljersko-turističkih radnika. Na ZL dolaze majstori i iz Kraljeva, Kragujevca, Čačka a i gradova iz Raške oblasti. Kako bi ti svi ljudi živeli da nema turizma na ZL a nažalost i gradnje koja to sve prati jer Srbi vole da žive svi u centru 100m od jezera :D
 
Moja procena je da je Zlatibor već po tome prešao Užice. Možda u Užicu ima više kuća, ali kreveta sigurno ima Zlatibor više. Pretpostavljam da na Zl sada ima preko 100 000kreveta i da ubrzo stiže na 150k. Užice nema više od 60-70k.
 
Dokle je stiglo ispitivanje gondole ?

Za ovih više od mesec dana kada je to počelo ne videh ni jednu jedinu kabinu na trasi od jezera ka Torniku,
relaciju koju pokriva web kamera na vrhu, a pogledam to više puta u toku dana.

1kop.jpg
 
@Vlasto, mi smo bili u sept oko 20og na Zl 5 dana ( zgrade Kalman) bas smo gledali na brdo i tada su cesto prolazile kabine. Jedino ako mogu nwgde da se okrenu pa ne dolaze na Tornik, ali tada su non stop isle gore - dole. Brzo, polako....

Gotovo do one pocetne stanice imaju neke dve masine rade ,jedna kamen lomi pa ova druga odvozi, bukvalno kao kad se kopa za temelj. Posto je iznad onih zgrada na " ćošku" i blizu stanici, verujem da je rec o nekoj građevini vezanoj za ulaz na godolu, da ono srede.
Nadam se da sam ti pomogla, mozda pronadjem neke slike pa cu okaciti
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=781399#p781399:23n6ckwr je napisao(la):
branik » Uto Okt 06, 2020 9:24 pm[/url]":23n6ckwr]Moja procena je da je Zlatibor već po tome prešao Užice. Možda u Užicu ima više kuća, ali kreveta sigurno ima Zlatibor više. Pretpostavljam da na Zl sada ima preko 100 000kreveta i da ubrzo stiže na 150k. Užice nema više od 60-70k.
Jesam li ja dobro procitao da si napisao da Uzice nema vise od 60-70k kreveta? Užice bez sela ima 59k stanovnika. Pre će biti da Užice ima 200k kreveta nego 70k.
Što se tiče stambenih jedinica tu se već može polemisati, jer na Zlatiboru ima mnogo malih stambenih jedinica, dok su u Užicu dosta veće. I na Zlatiboru se mnogo više gradi.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=783668#p783668:1mdmh10e je napisao(la):
MiraC » Wed Oct 14, 2020 3:33 pm[/url]":1mdmh10e]@Vlasto, mi smo bili u sept oko 20og na Zl 5 dana ( zgrade Kalman) bas smo gledali na brdo i tada su cesto prolazile kabine. Jedino ako mogu nwgde da se okrenu pa ne dolaze na Tornik, ali tada su non stop isle gore - dole. Brzo, polako....

Mogu da se okrenu na međustanici.
Ako nadeš okači neku sličicu.
 
Nemam nista posebno, evo samo ova slika, vide se ti radovi levo od gondole, ali nisam slikala kabine. Inace slika je jako lepa kao razgledica ali dzaba kad je prevelika da se ucita pa evo samo jedan deo.

Iskreno toliko su radovi bucni i sve izgleda ruzno da sam slabo i gledala u tom pravcu. Bas preterase sa gradjevinskim aktivnostima
 

Prilozi

  • 20201014_192130.jpg
    20201014_192130.jpg
    755,5 KB · Pregleda: 1.838
Власто,

ЈА сам скоро сваки викенд горе ( имам свој апп па па то масовно користим :D , а Мира уместо да тражи кључеве од свог друга,иде у глупи Калман ,цццццц :bash: ) и могу ти рећи да још од друге половине августа трају тестирања жичаре . Прво је било обично а половином септембра почела су тестирања под оптерећењем.
Што се тиче радова , фантастично је шта је све урађено и шта се ради. Ево укратко...
-Прави се пешачка стаза све од тениских терена па до хотела Торник ( у првој фази биће до краја улице код пијаце ) и цео тај простор биће под новим бехатоном са подним грејањем.
- Такође урађен је бехатон око оних локала и кафића ,верујем да је то свима парало око као и мени....
- Измештају се сви они киосци са трга у нове планске објекте.-
-Сређује се језеро , спречен је доток прљаве воде из потока од правца насеља Јелена Анжујска и све је то спроведено чак иза Калмана тако да ће језеро импозантно деловати са чистом водом и декоративном расветом када све буде готово.
- Прави се нови пут са стране Пријепоља ка хотелу Торник ( предуслов за другу фазу из тачке 1 )
- Обновљен дечији парк у шумици испод хотела Палисад ,додат је и мали Зип лајн на велику радост деце пре свега моје ћерке :D :D
-Прави се спортски парк код хотела Олимп
-Сређују се зелене површине нпр код Палисада,око Језера итд...
-Сређује се плато код чесме.
-Током лета асфалтирана је улица од Палисада све до Калмана ( део од пијаце је потпуно прекопан јер су испод коловоза стављане цеви за одвод поточне воде ,погледај тачку 3 )
- Направљена је нова улица од објекта Нарцис па до центра .

И још много тога....Људи ,заиста нисте свесни колико се горе ради и колико се види бољитак приликом сваког новог одласка...Још само да се уради АП од Прељине до Мире ( Пожеге ) и биће лаганица и за одлазак...

Што се тиче слика,имам милион слика свих тих радова ( посебно су биле занимљиве огромне рупе испод пута где су стављане цеви за одвод поточне воде ) али нисам желео да блокирам форум са тим. Једном сам рекао да више волим информацију како напредују радови или неки сажетак о томе ( што је рецимо Цариброд савршено радио на теми К-10 ,него прегршт фотографија)

Поздрав!
 
Na Zlatiboru nisam bio od kada je urbanizovan toliko da tamo imate sve, kao da ste u Beogradu. I zna se kakav sloj ljudi sada tamo uglavnom ide. Ne radi se o novcu, nego kada hocu da se odmorim od svakodnevnog zivota, ciji je guzva i buka sastavni deo, odem nedge gde toga nema ili ima u mnogo manjoj meri, a ne tamo gde je isto kao i ovde. Ne idem tamo gde Tarzan dostavlja postu, naravno, ali ne idem ni tamo gde sve ima, kao u Beogradu. Da me ne shvatite pogresno, volim ja svoj rodni grad, mnogo, ali ponekad mi treba, bar jednom godisnje, malo predaha.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=783684#p783684:2cf26dk6 je napisao(la):
Orfanelin » Сре Окт 14, 2020 5:37 pm[/url]":2cf26dk6]
Jesam li ja dobro procitao da si napisao da Uzice nema vise od 60-70k kreveta? Užice bez sela ima 59k stanovnika. Pre će biti da Užice ima 200k kreveta nego 70k.

59К становника у врло комфорним условима ће спавати на 59К кревета. Ипак, многи брачни парови спавају на једном кревету?

Како може онда да има 200К кревета? :dil:
 
Na brzinu pogledah popis i vidim da u Uzicu ima oko 31000 stanova za stalno stanovanje. Nek je prosek 4 kreveta po stanu i dobijemo 120k.
Tu ne razmatramo cinjenicu da je vecina od tih 31000 "stanova" zapravo kuca na sprat ili dva sprata, pa je broj kreveta mnogo veci od 4.
Pa cela Cajetina nema preko 10000 stambenih jedinica.

Razumem da hoce malo da se hiperbolise i da se da na znacaju preogromna gradnja na Zlatiboru ali nije to jos uvek u tim razmerama.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=783811#p783811:22j38wl0 je napisao(la):
Niko Kažanegra » Thu Oct 15, 2020 7:40 am[/url]":22j38wl0]Власто,
.....
- Прави се нови пут са стране Пријепоља ка хотелу Торник ( предуслов за другу фазу из тачке 1 )
...

Е коначно и то да се одради !!!

Фала на инфоима.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=783930#p783930:19i0dukx je napisao(la):
Orfanelin » Čet Okt 15, 2020 1:01 pm[/url]":19i0dukx]Na brzinu pogledah popis i vidim da u Uzicu ima oko 31000 stanova za stalno stanovanje. Nek je prosek 4 kreveta po stanu i dobijemo 120k.
Tu ne razmatramo cinjenicu da je vecina od tih 31000 "stanova" zapravo kuca na sprat ili dva sprata, pa je broj kreveta mnogo veci od 4.
Pa cela Cajetina nema preko 10000 stambenih jedinica.

Razumem da hoce malo da se hiperbolise i da se da na znacaju preogromna gradnja na Zlatiboru ali nije to jos uvek u tim razmerama.
I većim. Šta reći ako se na dva spojena placa gde su bile one strmokrovne vikendice iz sedamdesetih podigne 50-70 apartmana? Gradi se na mestima tih vijendica, gradi se na slobodnom prostoru... Ne postoji naselje i uličica u njima koje nije obuhvaćeno tim trendom, bez obzira na udaljenost od centra. Broj tako novosagrađenih zgrada svakog dana raste, a odavno je trocifren, a gde su svi stari kapaciteti? Ako sam i preterao u proceni, nisam mnogo. U prilog tome ide sve veća saobraćajna gužva, sve izraženiji nedostatak parkinga i sve veći broj (popunjenih) restorana. Pitajte u EPS i vodovodu kakvi su im pokazatelji potrošnje u vršnim periodima, poput Nove godine. Nisam rekao da je sve to popunjeno uvek, ali svakog dana broj kreveta u ponudi raste. Prodavnice nameštaja iz Užica i do 3/4 svog prometa prave na Zlatiboru. Evo ilustracije: prošlog vikenda sam bio u jednom novootvorenom salonu u Ue: jedini sam bio iz Ue. Svi ostali (oko 5 ekipa kupaca) opremalo je nešto na Zl.
 
Vrh