Šta je novo?

Zlatibor

Viša srednja klasa od ukusa (mladji ljudi i ovi sa odraslom decom) za iste pare što bi dali po srpskim planinama idu Vizerom i ostalim lowcosterima u Nicu, Barcelonu i Rim, uzimaju Airbnbove i upoznaju svet. Po okruženju ide samo ko je prinudjen (mala deca, kućni ljubimci, mora autom, itd) ili je fan hajkinga i sl.
Korona je bila 2020, ovo je 2024.
 
Skoro sam bio na Zlatiboru, i to je siti brejk, ali ajde i to da uporedimo
Rim - divlji grad ali sa 2000 godina istorije, italijanska kuhinja i nacin zivota, dosta lepih zena, previse turista
Barselona - odlicno organizovan i uredjen grad sa dosta sadrzaja, a i more je tu
Nica - aruzrna obala, mondensko letovaliste, mediternaski grad pun sarma, solidno skup
Zlatibor - bio planina, sad je grad, malo BNW malo Mirijevo, prasine i suta na svakih 50 metara, pikaner umesto detlica, sredjeno i uredjeno 15% grada, trenutno jako malo sadrzaja za planinu, 0 sadrzaja za grad, klopa je super (kao i u vecini srbije), nema sadrzaja za duze zadrzavanje od 2-3 dana, tako da je siti brejk
 
Skoro sam bio na Zlatiboru, i to je siti brejk, ali ajde i to da uporedimo
Rim - divlji grad ali sa 2000 godina istorije, italijanska kuhinja i nacin zivota, dosta lepih zena, previse turista
Barselona - odlicno organizovan i uredjen grad sa dosta sadrzaja, a i more je tu
Nica - aruzrna obala, mondensko letovaliste, mediternaski grad pun sarma, solidno skup
Zlatibor - bio planina, sad je grad, malo BNW malo Mirijevo, prasine i suta na svakih 50 metara, pikaner umesto detlica, sredjeno i uredjeno 15% grada, trenutno jako malo sadrzaja za planinu, 0 sadrzaja za grad, klopa je super (kao i u vecini srbije), nema sadrzaja za duze zadrzavanje od 2-3 dana, tako da je siti brejk
Za sada jeste tako ali bice to skroz druga prica kada se izgradi sve planirano
 
Zlatibor je prvenstveno destinacija za Medicinsko - Sportski turizam, sve ostalo je uglavnom vezano za to, i to mu nikakav skup zgrada ne može uzeti. Sadržaji će samo doprineti pravom brendiranju i dosta većem izlazu na svetsku turističku mapu, naročito u segmentu Premijum nekretnina sa visokim cenama
 
Zlatibor izrasta u centar za pripremu vrhunskih sportista
 
Imal novih rezervacija zbog snega? Katolicima uskrs za 6 dana, vojvodjaneri na raspustu, ocekujem pojacane dolaske, labude.
 
Ma o tome više i ne razmišljam, ljudi dolaze tokom cele godine, a van ovih zvaničnih sezona kongresi, tim bildinzi i sl, ima čak i Rusa koji su kupili i nastanili se, to njima u odnosu na Beograd dođe kao da su u podmoskovlju :)
 
Viša srednja klasa od ukusa (mladji ljudi i ovi sa odraslom decom) za iste pare što bi dali po srpskim planinama idu Vizerom i ostalim lowcosterima u Nicu, Barcelonu i Rim, uzimaju Airbnbove i upoznaju svet. Po okruženju ide samo ko je prinudjen (mala deca, kućni ljubimci, mora autom, itd) ili je fan hajkinga i sl.
Korona je bila 2020, ovo je 2024.
Viša srednja klasa leti biznis klasom u hotele od 5* ili luksuzne airbnb-ove (luksuzni stanovi i kuće koje koštaju koliko i hotel sa 5*, jer u takvim stanovima i kućama u Srbiji i žive i retko ko od tih ljudi pristaje na manji konfor na putovanju) na destinacijama koje spominješ, a naravno da posećuju i Zlatibor na izlet ili kraći boravak kao što bi otišli u Rim, i srećom sada postoji opcija otići na Zlatibor i noćiti u top hotelu ili top apartmanu.

A rekao bih uz ovaj projekat smeše nam se i hoteli u rangu Four Seasons, One & Only, Mandarin Oriental, Six Senses, što Beli Labud reče, na samo 1.5h od BG.

Do juče smo zavideli stanovnicima Ljubljane koji imaju more i planine na sat i po, sada i mi imamo planine i top sadržaj na sat i po.
 

Razlozi ekspanzije izgradnje na Zlatiboru​


Osnovni razlog građevinskog „buma“ na Zlatiboru jeste veliki broj posetilaca, kojih je prema zvaničnim podacima, u 2022. godini bilo 216.787, dok je nekih 10.000 manje bilo u Vrnjačkoj Banji, a značajno manje u Sokobanji i na Kopaoniku. U odnosu na gradove, odmah iza Beograda i Novog Sada nalazi se Zlatibor. Broj dolazaka u odnosu na 2021. godinu bio je veći za 35%. Sve navedeno za 2022. godinu, kao i za niz prethodnih, pokazuje da ekspanzija gradnje razvija ponudu smeštaja na Zlatiboru, na osnovu izuzetno velikog skoka tražnje za prenoćištima, ali i kupovinom apartmana.

Atraktivni sadržaji koji su uticali na rastući trend ponude i tražnje nekretnina​


Izvan smeštajnih jedinica, na ovoj planini postoji čitav spektar unikatnih atrakcija koje se ne mogu pronaći na drugim mestima. Naime, Dino park privlači kako decu, tako i roditelje, a isto tako i ambijent za avanture na otvorenom. Etno indijsko selo El Passo City smešteno je neposredno izvan Zlatibora, dok sam centar planine krasi uređeno jezero sa inovativnom rasvetom i fantastičnim fontanama.

Šetalište za odmor i šoping, veliki broj ugostiteljskih objekata sa tradicionalnom kuhinjom, butici, maskote za decu, parkići, igrališta i luna parkovi, samo su deo sadržaja zbog kojih Zlatibor opravdano privlači veliki broj turista tokom čitave godine. Zbog svega navedenog, zaista ne čudi činjenica da je građevinska ekspanzija sve zastupljenija na ovoj planini, kao i da je odnos ponude i tražnje za nekretninama zaista na visokom nivou tokom ove, kao i prethodnih nekoliko godina, što se ne može uporediti sa drugim planinama koje su nedvosmisleno u manjoj meri popularne. Izvor teksta

Ne može se sprečiti širenje sada već grada Zlatibora koji se nalazi na istoimenoj planini. Za prave ljudbitelje prirode osteju mesta koja su dalje, velika je to planina, načiće se nešto.
 
 
Pricao sam sa jednim vlasnikom lux apartmana na Zlatiboru. Kaze covek ovako, u januaru popunjenost bila 90%, februar na 60% dok je mart izasao na 40%.

Druga informacija sa stovarista, kolicina materijala koji sad ide na planinu je 6-8 puta manji nego prosle godine -> manje se gradi.
 
Pricao sam sa jednim vlasnikom lux apartmana na Zlatiboru. Kaze covek ovako, u januaru popunjenost bila 90%, februar na 60% dok je mart izasao na 40%.

Druga informacija sa stovarista, kolicina materijala koji sad ide na planinu je 6-8 puta manji nego prosle godine -> manje se gradi.
Ima istine i ja sam to isto cuo ali smatram da ce se vratiti na staro kada krenu i ako krenu planirani projekti novog zlatibora
 
Ima istine i ja sam to isto cuo ali smatram da ce se vratiti na staro kada krenu i ako krenu planirani projekti novog zlatibora
Ma i ne treba da se gradi bilo šta, i bolje da se manje gradi lošijih zgrada! Nije to više nikakvo merilo, kad krenu bolji projekti kao što kažeš biće drugačije
 
Nema šta nema na Zlatiboru, za svaku dušu...glavni čovek i kuvar planira restoran da otvori a možda i hotel
 
Vrh