Šta je novo?

Zgrada Narodne skupštine Republike Srbije

Da li ste za vraćanje stare ograde oko zgrade Skupštine Srbije?

  • Da

    Glasovi: 103 62,0%
  • Ne

    Glasovi: 49 29,5%
  • Nisam siguran

    Glasovi: 14 8,4%

  • Ukupno glasača
    166
Nick Slaughter":1fqftkal je napisao(la):
ink":1fqftkal je napisao(la):
Bio bi najlepši da nisu '41. došli komunjarski komesari, a da je ostala kraljevina gde se znalo kako i gde treba da se gradi
Nisam ljubitelj komunista, JG i sam zivim na zapadu. ALI, plasim se da je ovaj stav po malo i samozavaravanje. Mi sada prolazimo kroz gomilu porblema koje smi imali i tada. Ne bi se ta kraljevina tako lako raspala da je kraljevska porodica i razne ulizice nisu koristili za isto ono sto danasnji ministri koriste danasnju drzavu - za bezobzirni reket i korupciju. Nije ni Nusic pisao svoje komedije tek tako, nego mu je realnost davala i-tek-kako materijala. Nema nista precicom, moramo se boriti protiv korupcije u generalu, za revalorizaciju nase struke, za vladavinu znanja, za otvorenu diskusiju, za civilno drustvo, za gomilu stvari. Da SUTRA dovedemo kralja nista se ne bi promenilo samo po sebi. Ovaj forum je odlican primer onoga sto nam treba, otvorenost, diskusija, i bacanja jakog svetla na sve sto je lose, to je naravno tek prvi korak, ali od prvog koraka se mora poceti.
 
kad već pričate o kraljevini i divnim planovima..

U vreme Kraljevine, imali smo sjajne planove za budućnost Beograda koji su gledali daleko u budućnost.

U vreme komunista, takođe.

I jedni i drugi su nam na kraju ostavili mnogo više planova za rešenje problema nego rešenja..
 
Nadajmo se da će ovo umetničko delo zasjati u punom sjaju kakvom i zaslužuje.
Tada su zgrade pravljene umetnički, praktično za sva vremena.
Onima koji su dozvolili da se grade ona kutijasta aluminijumska rugla treba ih oterati na doživotnu robiju na Goli otok!
 
ma bre iebes politiku - u njoj nikad necete naci spas... pricao sam o lepoti grada (po meni su tu bitne dve stvari: ljudi + arhitektura ... sa malim dozama nostalgije i opsteg geografskog polozaja grada)... politicari nikako ne ulaze u racunicu (Firenza je imala porodicu Medici, Napoli ima mafiju... al su to ipak prelepi gradovi).

EDIT: moram jednog dana nauciti da pisem na srpskom
 
Bilo bi lepo da se napravi ta garaza za kola pa da sklone onaj nesretni parking koji ruzi skupstinu.I mozda da vrate onu ogradu sto je bila kada je sagradjena zgrada.
 
http://www.facebook.com/pages/џускам-у-скупштини/169080663141336

:lool:




vucko":35fbnhni je napisao(la):
Bilo bi lepo da se napravi ta garaza za kola pa da sklone onaj nesretni parking koji ruzi skupstinu.I mozda da vrate onu ogradu sto je bila kada je sagradjena zgrada.
Joj, jbt, što bi to bilo dobro! Nisam smeo ni da spomenem tako nešto. Jer ograda je srušena simbolički, ako se ne varam, kada je pao komunizam, u fazonu da se vlada približi narodu... ?
Al' ta ogradica i po koje drvence još bi baš fino popunilo taj tu... Bespotrebno prazan prostor.
 
jlaki":1u43qc29 je napisao(la):
http://www.facebook.com/pages/џускам-у-скупштини/169080663141336

:lool:




vucko":1u43qc29 je napisao(la):
Bilo bi lepo da se napravi ta garaza za kola pa da sklone onaj nesretni parking koji ruzi skupstinu.I mozda da vrate onu ogradu sto je bila kada je sagradjena zgrada.
Joj, jbt, što bi to bilo dobro! Nisam smeo ni da spomenem tako nešto. Jer ograda je srušena simbolički, ako se ne varam, kada je pao komunizam, u fazonu da se vlada približi narodu... ?
Al' ta ogradica i po koje drvence još bi baš fino popunilo taj tu... Bespotrebno prazan prostor.
Ти си баш млад дечко. Ја мислим да нико од форумаша нема толико година да би памтио ограду око Народне скупштине. Њу су комунари срушили средином педесетих година. Ево шта је о томе на Крстарици писао тамошњи форумаш Cantatolirico:

"...OKO zgrade Skupštine postojala je dobro osmišljena i još lepše urađena ograda od kovanog gvožđa, koja je celom kompleksu od oko pola hektara, koji okružuje skupštinsko zdanje, davala još monumentalniji izgled.
Međutim, 1956. godine doneta je odluka da se ograda ukloni. Nove vlasti, koje su, kao što to uvek biva, htele da menjaju staro stanje stvari, rekle su da nema potrebe da se Skupština štiti, jer je ona sada narodna, da između nje i naroda ne sme biti nikakvih barijera i ograda.
Neki od stručnjaka onog vremena izneli su i argumenat da će zdanje Skupštine bez ograde još više doći do izražaja. Oni su podsetili da glavni projektant Ilkić nigde u svojim nacrtima nije predvideo podizanje te ograde.
A šta je bilo sa ogradom? Odneta je u nepoznatom pravcu. Pričalo se čak da je odneta u Makedoniju, a možda i u Hrvatsku, mada nije isključeno da ona negde i danas stoji postavljena u nekom elitnijem kraju Beograda..."
 
Slazem se sa komunistima - Skupstina bi trebalo da bude narodna i da ne bude ogradjena. Ono sto je potrebno jeste uklanjanje parkinga, sredjivanje platoa ispred Skupstine i rekonstrukcija Pionirskog paraka.
 
Evo sta pise na sajtu Skupstine

Nikola Krasnov bio je glavni projektant u sledećoj fazi gradnje, koja je započeta 1934. godine. Krasnov, koji je posle Oktobarske revolucije sa grupom emigranata došao u Beograd, dao je veliki doprinos reprezentativnosti skupštinskog zdanja, posebno uređenju enterijera. Detalji poput obrade prozora, vrata, štuko dekoracije, drvenih lamperija, metalnih dekorativnih rešetki i dizajna nameštaja delo su ovog ruskog ahitekte, kao i dekorativna ograda, čiji su sastavni deo bile i dve stražare sa stilizovanim fenjerima na vrhu. Ograda se nalazila oko skupštinskog zdanja do 1956. godine, kada je upotrebljena za ukrašavanje vile "Biljana" na Ohridu i ogradu oko "Belog dvora" na Dedinju.
A evo i ograde iz daleka
beograd52ro3.jpg


i iz bliza :)
3688190765_2f0003d1ee.jpg


Meni je licno lepse bez ograde. Ne zbog tog mambo dzambo komunistickog populizma, vec jednostavno mi prostor tako deluje skucenije. Ista je prica i sa parkom izmedju Dvora...
 
Homer Jay":4nprr3b8 je napisao(la):
Slazem se sa komunistima - Skupstina bi trebalo da bude narodna i da ne bude ogradjena. Ono sto je potrebno jeste uklanjanje parkinga, sredjivanje platoa ispred Skupstine i rekonstrukcija Pionirskog paraka.
Potpisujem. Plocnik je totalno klimav, dotrajao i zreo za menjanje kao i one sirotinjske fonranice na zelenoj povrsini. A sta mislite o ideji da se celokupan prostor ispred sklupstine rekonstruise tako da umesto parking prostora sa obe strane, budu dve velelepne fontane izgradjene u skupstinskom stilu, kao i u Becu na primer?
 
U pravu si Halyly,pogresno sam rekao sto sam bio za vracanje ograde.Pogotovu posle ovih slika to mislim.Samo se mora resiti podzemnom garazom taj prostor,ne zelim videti tu nijedan automobil parkiran na povrsini.

Henry,svidja mi se ta ideja,jer mi je taj prostor ispred nekako suv i monoton,mozda je zato sto fali drvored,ali jasno je da on ne moze biti tu zbog raznoraznih manifestacija,koncerata i slicno.Zato su fontane najbolje resenje
 
Ima lepih slika predratne skupštine čak i sa benzinskom pumpom pored na skyscrapercity.com
tamo je naš zexland ostavi lepog traga i o skupštini ,
 
Henry_Chinasky":2rhjhx5d je napisao(la):
Homer Jay":2rhjhx5d je napisao(la):
Slazem se sa komunistima - Skupstina bi trebalo da bude narodna i da ne bude ogradjena. Ono sto je potrebno jeste uklanjanje parkinga, sredjivanje platoa ispred Skupstine i rekonstrukcija Pionirskog paraka.
Potpisujem. Plocnik je totalno klimav, dotrajao i zreo za menjanje kao i one sirotinjske fonranice na zelenoj povrsini. A sta mislite o ideji da se celokupan prostor ispred sklupstine rekonstruise tako da umesto parking prostora sa obe strane, budu dve velelepne fontane izgradjene u skupstinskom stilu, kao i u Becu na primer?
Ја се слажем са вама у теорији, али у пракси, гласам за ограду. Она може бити отворена за пешаке на колико год хоћете места, ако је до симболике.

Плочник је климав, јер се она посланичка ст*** паркира по њему, а плочник за то није предвиђен. А паркираће се и даље. А имају плаћен паркинг у гаражи испред градске скупштине, на само 50 метара од улаза у саму Скупштину.
Зар ви заиста мислите да би требало, само због њихове лењости спрцати паре у подземну гаражу?
Друго, зар заиста мислите да ће ту гаражу користити?
Ако то мислите, оптимисти сте без икаквог разлога.
Е. због тога треба ограда.
 
stf":1id64f02 je napisao(la):
Henry_Chinasky":1id64f02 je napisao(la):
Homer Jay":1id64f02 je napisao(la):
Slazem se sa komunistima - Skupstina bi trebalo da bude narodna i da ne bude ogradjena. Ono sto je potrebno jeste uklanjanje parkinga, sredjivanje platoa ispred Skupstine i rekonstrukcija Pionirskog paraka.
Potpisujem. Plocnik je totalno klimav, dotrajao i zreo za menjanje kao i one sirotinjske fonranice na zelenoj povrsini. A sta mislite o ideji da se celokupan prostor ispred sklupstine rekonstruise tako da umesto parking prostora sa obe strane, budu dve velelepne fontane izgradjene u skupstinskom stilu, kao i u Becu na primer?
Ја се слажем са вама у теорији, али у пракси, гласам за ограду. Она може бити отворена за пешаке на колико год хоћете места, ако је до симболике.

Плочник је климав, јер се она посланичка ст*** паркира по њему, а плочник за то није предвиђен. А паркираће се и даље. А имају плаћен паркинг у гаражи испред градске скупштине, на само 50 метара од улаза у саму Скупштину.
Зар ви заиста мислите да би требало, само због њихове лењости спрцати паре у подземну гаражу?
Друго, зар заиста мислите да ће ту гаражу користити?
Ако то мислите, оптимисти сте без икаквог разлога.
Е. због тога треба ограда.
Sve to stoji ali i meni je ova ograda promasaj, totalno masakrira taj prostor. Daj Boze da se sa bahatim reketasima (glupo mi da ih zovem poslanici) obracunamo na neki drugi nacin, efektnije i sveobuhvatnije.
 
Bilo bi super, da se u buducnosti(nada sam siguran da se to sigurno nece desiti za vreme naseg zivota) potez od Skupstine Srbije, Gradske Skupstine, Bulevar Kralja Milana, Vase Carapica, Studentskog trga pretvori u jednu respektabilnu pesacku zonu sa puno zelenila i fontana, no to zahteva izuzetno razgranatu i kvalitetnu saobracajnu infrastrukturu. Jednom recju u sadasnjim okolnostima wet dreams... :(
 
Ja bi obozavao da se taj potez izmedju Skupstine i Pionirskog parka zatvori, pa da se opali kaldrma (nesto poput Crvenog trga)! Mislim da bi to bilo fantazija...konacno bi Beograd dobio jedan impozantan i monumentalan prostor.
 
Koliko volim kada ljudi izbacuju saobraćaj iz centra, pa barem u mašti...
 
Ljudi jesu li radili uopste ,oni zadnju stranu fasade skupstine i bocne posto se ne primjeti kao na onom djelu ispod kupole :kafa:
 
Jok, samo osvetljenje, mislim da je fasda prednje strane kriticnija te su nju prvo poceli da sredjuju a cim zavrse sigurno ce uraditi i zadnju stranu.
 
drvite ovde o ogradi koja je iz skroz nekog drugog vremena, drugacijeg urbanizma, kada se nije znalo kakav ce oblik i znacaj u gradu dobiti bulevar revolucije - da li ce biti jos takvih zgrada sa ogradom ili ce biti gradska protocnica itd. ograda na tom mestu je degutantna.

drvite o toj gluposti, a nista ne kazete kako su unistili fasadu skupstine prilikom "osvezavanja"...
 
Henry_Chinasky":xgpa6a1e je napisao(la):
Bilo bi super, da se u buducnosti(nada sam siguran da se to sigurno nece desiti za vreme naseg zivota) potez od Skupstine Srbije, Gradske Skupstine, Bulevar Kralja Milana, Vase Carapica, Studentskog trga pretvori u jednu respektabilnu pesacku zonu sa puno zelenila i fontana, no to zahteva izuzetno razgranatu i kvalitetnu saobracajnu infrastrukturu. Jednom recju u sadasnjim okolnostima wet dreams... :(
To je i predviđeno gradnjom Metroa,da podsetim i Knez Mihajlova se popločala kao deo plana projekta Metro Beograd..nadajmo se da će ovo sa Francuzima dobro završiti jer je ispod Bulevara kod skupštine predviđeno ukrštanje dve linije i velika stanica..ali zaista su trotoari od ulaza u Skupštinu Grada do raskrsnice sa Takovskom urnisani ,a platou ispred skupštine treba vratiti ili orginalni izgled ili barem popločati granitom trotoare..
 
Još da skinu unutrašnji lajt-šou i da ga zamene primereno ozbiljnosti objektu sa adekvatnim osvetljenjem ....
 
Vrh