Šta je novo?

Zepterov stambeno-poslovni kompleks u Bloku 65

Mozete li da napisete koja je cena po m2 trenutno i kada po predugovoru (u kom tacno momentu) treba da platite ostatak tj. 100% cene?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903012#p903012:3d0h72o0 je napisao(la):
steva6 » Ned Nov 28, 2021 12:07 pm[/url]":3d0h72o0]Pozdrav svima, mi smo zaključili predugovor prošle nedelje, tokom sledeće nedelje bi trebalo da uplatimo I ratu.
Mi smo kreditni kupci, bilo je ovde pitanja oko kredita, evo kako stoji naša situacija sa bankom.
Čeka se potvrda o 80% izgrađenosti, da bi procenitelj mogao da izđaje na teren i proceni vrednost nekretnine, koja je kolateral za kredit.
U principu, procenitelj ne izdaje procenu dok ne budu gotovi stolarija i fasada. To se najčešće poklapa sa 80%, ali kako sam razumeo prodavce, ovde fasada malo kasni i oni su radili neke unutrašnje radove u međuvremenu, tako da kada bude gotova fasada to će biti realno i više od 80% završenosti. Rekli su nam da bi to trebalo da bude za oko mesec dana. Pre 2 nedelje smo obišli gradilište, u svim stanovima je stolarija (prozori) bila postavljena, parket je nedostajao. Realno pre Nove godine teško da će biti materijala za procenitelja.
Moja procena je da nije realno da se procenitelj zakazuje pre Božića, imajući u vidu praznike i tempo u kom su svi krajem godine.

Pošto je bilo reči i o teretima, u samom ugovoru o kupoprodaji (sastavni deo predugovora koji smo potpisali) stoji garancija prodavca da predmetna nepokretnost nije predmet spora i nema zabranu raspolaganja, i da nema drugih tereta osim hipoteke projektne banke.
Ovo je “hipotetička situacija” pošto trenutno nije urađen upis objekta i etažna razrada, u katastru je i dalje samo zemljište i to bez tereta. Potpisivanjem predugovora svesni smo da postoji mogućnost da projektna banka (koja finansira gradnju) može da upiše hipoteku nad stanovima, ali i da će naravno izdati brisovnu dozvolu da bi se upisala banka koja nas finansira, ali kada se uplati 100% cene.
Nama je samo bilo bitno da ubacimo klauzulu da će prodavac dostaviti sve što je neophodno da mi dobijemo kredit, a to uključuje i Pismo o namerama njihove banke našoj banci, da će preneti hipoteku (ako je ikada i upišu), jer je nama to neophodno za dobijanje kredita. Prodavac nam je to dodao u Ugovor i potpisali smo predugovor.

Izvinjavam se na malo dužoj objavi, hteo sam da podelim naše iskustvo sa potencijalno zainteresovanim kupcima. Pozdrav

Hvala na informacijama. Mi smo isto kreditni kupci i još ranije smo potpisali predugovor. Imam par komentara i pitanja, pa ako možete da podelite sa nama informacije:

1. Inicijalni rok izgradnje je bio mart 2022, plus 3 meseca kašnjenja bez penala (ovo smo i mi potpisali). Čuli smo da je na novim ugovorima produžen rok izgradnje, pa koji ste vi potpisali?
2. Malo me zbunjuje ova klauzula koju ste insitirali da potpišete. Nama je tvrđeno da na ovoj zgradi nema projektnog finansiranja, pa samim tim ni ne postoji banka koja će vašoj banci poslati pismo o namerama da će preneti hipoteku. Ugovori su tipski rađeni gde se spominje projektno finansiranje, ali u slučaju da nema projektnog finansiranja praktično su ti članovi beznačajni. Da li je nešto promenjeno u međuvremenu i neka banka je ušla u projektno finansiranje? Čudi me da se to može desiti u ovoj fazi projekta, mada ništa nije nemoguće.
3. Zepterra ima član u slučaju da ne dobiješ kredit, oni imaju pravo da zadrže prvu ratu. Nama se to nije dopalo, ne toliko što se bojimo da nećemo dobiti kredit već zbog toga šta ako oni ne obezbede sve papire. Pričali smo sa advokatom i ako bi se to dogodilo da kredit ne dobijemo njihovom krivicom, taj član bi se lako oborio na sudu. U svakom slučaju, koliko sam razumeo ovde ima dosta kreditnih kupaca tako da bismo u tom slučaju svi bili u istom sosu, pa me ta situacija manje brine. Naravno, onda bismo imali godine tuženja svi zajedno sa investitorom, ali bismo na kraju dobili takav spor tako da me ovaj scenario manje brine.
4. Da li ste videli koliko je još stanova ostalo da nije prodato? Ovo je ono što je nas brinulo u jednom trenutku jer ostali projekti u okolini tvrde da su im ostala ''još dva takva stana'' i tu informaciju smo dobijali godinu dana. E sad, da li je blef ili nešto drugo videćemo.

Generalno smo oduševljeni projektom, mi smo dolazili sa prijateljem koji se baš razume u gradnju i on kaže da je gradnja za sada odlična. E sad, kako će se sve završiti videćemo. Naravno, blaga doza nepoverenja postoji, nije mala investicija tako da treba o svemu voditi računa. Međutim, iz Zepterre su nam delovali dosta korektnije i profesionalnije od svih ostalih projekata u okolini koje smo obilazili.
 
@mile81

Da mi kad smo potpisivali ugovor u martu rok je bio mart 2022. medjutim zbog kasnjenja panela za fasadu radove su prebacili unutra i rok pomerili za aprint 2022.

Za prodate stanove ista prica, medjutim 99% prica o prodaji je svuda prenapumpano, mi kada smo gledali prosle godine svuda smo dobijali inforacije da su stanovi "resprodati" dok zapravo nismo otisli u prodaje i videli da ih ima brdo slobodnih, konkretno to nam se desilo sa novogranjom u Kneza Milosa Residence i jos par novogradnji

Svakako je uvek bolje direkt proveriti na kraju
 
@Ingwer

Cene dosta variraju, zavisi od orijentacije stana i spratnosti najvise. Nas stan koji gleda ka Wellportu je bio 2580+pdv. Najskuplja je strana koja gleda ka West 65, a najjeftiniji su neki stanovi unutra koji gledaju ka dvoristu i koji nemaju terasu (dvosobni). Medjutim, cuo sam od nekih poznanika da su sada digli cene za oko 10%, ne znam da li je to tacno.

Ostatak cene se placa do 30 dana po potpisivanju Ugovora (to je rok za realizaciju kredita). Rok za potpisivanje Ugovora je do 30 dana od pismenog obavestenja o zavrsenosti 80% (obavestenje da mogu podneti zahtev za kredit), i to je period kada moram da posaljem potvrdu banke da mi je kredit odobren.
Pri potpisivanju predugovora, rekli su nam da kada budu izdavali potvrdu o 80% zavrsenosti krenuce redom sa kreditnim kupcima, tako da mi necemo biti odmah na redu. U sustini ocekujem da sve to bude oko NG i da je januar mesec kada cu morati da zavrsavam kredit u banci.

Pozdrav
 
@mile81
1. sada je rok 30.04. + max kasnjenje 3 meseca
tacke 2. i 3. su povezane.
da, na objektu trenutno nema upisanih tereta, i rekli su nam da nemaju projektno finansiranje. I ugovor jeste tipski, i trenutno su ti clanovi beznacajni, ali mi smo potpisali da moze biti projektnog finansiranja i da ta banka moze da upise hipoteku. Ja ne znam da li ce ga biti ili ne i da li ce ta banka upisati neku hipoteku. Takodje smo potpisali i clan kojim smo prihvatili rizik da nam propadne I rata ako nama banka ne odobri kredit, ali smo ovim clanom na kom smo insistirali samo osigurali da ce nam prodavac obezbediti sve sto treba, ukljucujuci i pismo o namerama ako dodje do upisa hipoteke od strane projektne banke, pa je rizik samo nas ako nas banka odbije (sto nece da se desi :) ).
Ovo je bio predlog naseg advokata, za prodavca to nije bio problem, svakako postoji clan o uzajamnoj saradnji, samo smo eto hteli i ovde eksplicitno da navedemo da ce nam dostaviti sve sto treba. Napominjem da trenutno nema potrebe za tim Pismom o namerama, ali eto za slucaj ako se ukljuci projektna banka. Mislim da ste i vi ok bez tog clana, samo je nas advokat "risk averse" sto se kaze :)
4. Ne znam iskreno za stanove kako stoje, mi smo pre mesec dana imali u opticaju nekih 10ak sigurno - sve dvosobni na 1. i 2. spratu. Mislim da su svi ti manji na visim spratovima prodati. Ali pri izboru parking mesta video sam da je -1 nivo solidno popunjen (70% recimo), a da je na -2 nivou bila dosta manja popunjenost (tipa 20% otprilike).

Nama se takodje svideo projekat, videcemo kako ce zaista ispasti, deluje mi da je sve po planu kako su rekli.

Pozdrav
 
Da li postoji mogucnost kupovine garaznog mesta bez stana i kolika je cena? Zivim u wellportu, tamo je sve prodato odavno. Na zalost, tamo su mogli i ljudi koji nemaju stanove da kupuju garazna mesta pa ih nije bilo dovoljno za stanare. Ne znam kako je u ovom kompleksu.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=903596#p903596:2sm8z96e je napisao(la):
Nisko » Uto Nov 30, 2021 12:36 am[/url]":2sm8z96e]Da li postoji mogucnost kupovine garaznog mesta bez stana i kolika je cena? Zivim u wellportu, tamo je sve prodato odavno. Na zalost, tamo su mogli i ljudi koji nemaju stanove da kupuju garazna mesta pa ih nije bilo dovoljno za stanare. Ne znam kako je u ovom kompleksu.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk

Informacija kada smo mi uzimali je bila da ljudi koji ne zive u kompleksu ne mogu da kupuju garazno mesto, mozda se to promeni posle zavrsetka izgradnje
 
Још пре две или три недеље је почело са уклањањем већег дела чика Цептеровог магацина, за изградњу претпостављам фазе 2. То @Бокили84 боље зна. Неколико данашњих-02.12.2021. слика.




 
Videh da se pise i na drugim temama, zna li se hoce biti parkinga za goste kompleksa ? To je nesto sto nismo pitali prodaju, jedino sto mi pada na pamet je deo sa strane Wellporta....
 
Deluje kao kvalitetna gradnja. Jedino što deluje da neće biti mesta za neku zelenu površinu, parkić.
 
Wellport je kupio kompletnu parcelu od Zepterre do N1. Deo hale koji se sada renovira ce biti prodajni salon Wellporta a ostatak se rusi i narednih godina ce se graditi Wellport2. Ne zna se tacan pocetak gradnje, projektovanje je u toku..
 
Razgledamo komplekse u okolini i ovaj nam je trenutno favorit. Zanima me ako neko iskusniji moze da mi objasni / kaze nesto vise o investitoru samom. Prateci situaciju koja se dogadja u Kini sa proglasenim bankrotom Evergrande-a i na sva zvona sirenja vesti kako ce uticati na sve Kineske investitore a i globalno, zna li neko da li ova investitor konkretno ima neka dugovanja i postoje li moguci problemi sa te strane ?
 
Ne znam na koju fazu mislis, ali, generalno, svakako bi postojao odredjeni rizik da projekat sada pocinje. Ipak, ova postojeca zgrada je pred zavrsetkom, a zemljiste za ostale faze su otkupili Izraleci, tako da mislim da nikakvog veceg rizika (u smislu nezavrsavanja zgrade) nema.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=906991#p906991:tfmlfple je napisao(la):
dzigz » Pet Dec 10, 2021 3:51 pm[/url]":tfmlfple]Ne znam na koju fazu mislis, ali, generalno, svakako bi postojao odredjeni rizik da projekat sada pocinje. Ipak, ova postojeca zgrada je pred zavrsetkom, a zemljiste za ostale faze su otkupili Izraleci, tako da mislim da nikakvog veceg rizika (u smislu nezavrsavanja zgrade) nema.

Na ovu trenutnu fazu, vidim da je pri zavrsetnu ali reko opet ne znam kakva je situacija
 
Iz mog istrazivanja investitora i javno dostupnih informacija stoji da nemaju nikakvih dugovanja sto je pozitivno, al opet gde ces ga znati
 
Mi smo obisli zepterru za vikend, nista novo spolja sem jedne zanimljivosti, spoljna jedinica klime u trosobnim stanovima se ugradjuju maltene u fasadu izmedju prozora, resenje je super, jedino mi je zao sto to nije slucaj i za dvosobne stanove kojima ce klima zauzeti dobar deo terase, ali dobro, verujemo da je postajao razlog i za to..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=908212#p908212:3da30wg9 je napisao(la):
MickeyM » Uto Dec 14, 2021 9:20 pm[/url]":3da30wg9]Mi smo obisli zepterru za vikend, nista novo spolja sem jedne zanimljivosti, spoljna jedinica klime u trosobnim stanovima se ugradjuju maltene u fasadu izmedju prozora, resenje je super, jedino mi je zao sto to nije slucaj i za dvosobne stanove kojima ce klima zauzeti dobar deo terase, ali dobro, verujemo da je postajao razlog i za to..

To i nas zanima koliko ce prostora klima uzeti na terasi od dvosobnog stana na kraju, onako gledamo spolja izgleda dosta
 
269768cb2c0eacc739a8ca0a43d60618.jpg

8bcc9f458021df6587d40c988b4ac825.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zdravo svima, da li neko zna sta se desava sa nastavkom rada na fasadi? Da li su paneli stigli i ako nisu, kada se ocekuje da ce stici? Cini mi se da vec 2 meseca nema napretka kada je fasada u pitanju, ali vidim da ima radnika na gradilistu pa me interesuje sta se desava?
 
Zbog kasnjenja panela fokusirani su na unutrasnje radove kako bi svi radovi bili zavrseni na prolece kako je i planirano a paneli kako pristizu tako se i ugradjuju. Skoro sam bio u obilasku, unutra je sve puno radnika, u vecini stanova su polepljene plocice, ugradjene kade i tus kabine, postavljena ograda na terasama a sada ugradjuju i klime.. na osnovu ovog sto sam video ne ocekujem neko znacajno kasnjenje..
 
I ja sam stekao utisak da je puno radnika, opet cela priča oko panela me malo plaši. Obzirom da i sam radim u industriji koja zavisi od transporta robe, ove godine su zabeležena kašnjenja opreme i preko 6 meseci. U takvoj situaciji, čak i najbolji investitor moraće da ima kašnjenje. Bio sam i ja do gradilišta pre par dana, iskreno stekao sam utisak da se sa panelima ništa nije desilo već dva meseca (ako i jeste to je minimalno, voleo bih da znam šta tačno), zato i pitam da li neko ima više informacija ili ni sam investitor ne zna kada će se isporuka panela unormaliti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=909717#p909717:1tgi6hig je napisao(la):
mile81 » Ned Dec 19, 2021 9:56 pm[/url]":1tgi6hig]I ja sam stekao utisak da je puno radnika, opet cela priča oko panela me malo plaši. Obzirom da i sam radim u industriji koja zavisi od transporta robe, ove godine su zabeležena kašnjenja opreme i preko 6 meseci. U takvoj situaciji, čak i najbolji investitor moraće da ima kašnjenje. Bio sam i ja do gradilišta pre par dana, iskreno stekao sam utisak da se sa panelima ništa nije desilo već dva meseca (ako i jeste to je minimalno, voleo bih da znam šta tačno), zato i pitam da li neko ima više informacija ili ni sam investitor ne zna kada će se isporuka panela unormaliti.

Mislim da nazalost to ni oni sami ne znaju
 
Jedino sto mi pada na pamet, pitati direktno radnike na gradilistu imaju li kakve informacije u vezi panela i slicno, mislim da prodaja kasno dobija informacije
 
Vrh