Poštovani, moram da Vam kažem par stvari, ne bi li stvari bile malo jasnije.
FEAL je bosanska firma koja proizvodi aluminijumske profile i prodaje taj aluminijum+drvo sistem.
Firma Trontex kao podizvođač stolarije je kupila od FEAL-a profile i pravila prozore.
Drvene ramove za Trontex radi firma ZOV.
U 99% slučajeva investitor i glavni izvođač napinju i najstrašnije pritiskaju proizvođača stolarije da ugrade prozore pred hladno vreme, ne bi li svi drugi majstori radili unutrašnje radove u koliko toliko toplom okruženju.
To bi bio mnogo manji problem da su u pitanju pvc ili aluminijumski prozori, jer, koliko god da su drveni ramovi lakirani i zaštićeni, količina vode i vlage u zatvorenom prostoru je nenormalno velika. Recimo, za jedan sloj maltera na zidovima u srednje velikoj sobi treba 80 do 100 litara vode. A gde je košuljica, gde je krečenje, pločice. Za sve radove ide (dosta) vode.
Sad zamislite da se u jednoj takvoj sobi gde se malterišu zidovi prozor NIKAD ne otvara, jer će se, bože moj, radnici smrznuti. Sva ta voda isparava, to traje mnogo duže nego u slučaju da nema prozora ili da ih ima, ali da se širom otvaraju.
Neminovno je da i drveni ramovi na prozorima popiju dovoljan deo vlage da počnu da buđave, trule i crne.
Samo da znate, i dalje se ne otvaraju prozori i ne vetri se prostorija, jer onda idu keramičari, parketari, moler, i svi ostali.
To je uobičajena praksa na gradilištima, i drugačije je samo ako je investitor dovoljno razuman da shvati problem (skoro nikad) ili ako je proizvođač stolarije dovoljno eminentan i jak pa neće da radi tako naopako ( retko se dešava).
Stolarija aluminijum+drvo je najlepša, najbolja i najskuplja varijanta, ali je i najnežnija i najzahtjevnija u kontekstu jednog gradilišta. Pogotovo neorganizovanog. Katastrofa u najavi.
Da ne pišem o tome koliko raznorazni majstori koji prođu kroz gradilište i vole i umeju i znaju da oštete te odmah postavljene prozore.
Ne želim nikoga da branim, naprotiv, mislim da su svi ovde krivi, a pogotovo investitor.
Trontex je mnogo kasnio, nije se pridržavao definisane dinamike gradilišta koliko god ona naopaka bila, nije plaćao drvene ramove dobavljaču Zov, pa je za reklamacije i završne radove te drvene ramove uzimao od drugog dobavljača.
Čak i da se donesu novi drveni ramovi na zamenu, na krilu još božepomozi može da se zameni uz dosta posla i kompletnu priručnu radionicu u stanu, dok na štokovima ne može ništa da se uradi dok se kompletan štok (prozor) ne skine. Ponovo špaletne, malterisanje, izolacija, okapnice, krečenje.
Jasno je što investitor i glavni izvođač beže od odgovornosti i bilo kakvog rešavanja problema.
A sve je posledica toga što ljudi ne znaju da rade svoj posao!!! Samo se prave da znaju.