Šta je novo?

Zepterov stambeno-poslovni kompleks u Bloku 65

Poštovani, moram da Vam kažem par stvari, ne bi li stvari bile malo jasnije.
FEAL je bosanska firma koja proizvodi aluminijumske profile i prodaje taj aluminijum+drvo sistem.
Firma Trontex kao podizvođač stolarije je kupila od FEAL-a profile i pravila prozore.
Drvene ramove za Trontex radi firma ZOV.
U 99% slučajeva investitor i glavni izvođač napinju i najstrašnije pritiskaju proizvođača stolarije da ugrade prozore pred hladno vreme, ne bi li svi drugi majstori radili unutrašnje radove u koliko toliko toplom okruženju.
To bi bio mnogo manji problem da su u pitanju pvc ili aluminijumski prozori, jer, koliko god da su drveni ramovi lakirani i zaštićeni, količina vode i vlage u zatvorenom prostoru je nenormalno velika. Recimo, za jedan sloj maltera na zidovima u srednje velikoj sobi treba 80 do 100 litara vode. A gde je košuljica, gde je krečenje, pločice. Za sve radove ide (dosta) vode.
Sad zamislite da se u jednoj takvoj sobi gde se malterišu zidovi prozor NIKAD ne otvara, jer će se, bože moj, radnici smrznuti. Sva ta voda isparava, to traje mnogo duže nego u slučaju da nema prozora ili da ih ima, ali da se širom otvaraju.
Neminovno je da i drveni ramovi na prozorima popiju dovoljan deo vlage da počnu da buđave, trule i crne.
Samo da znate, i dalje se ne otvaraju prozori i ne vetri se prostorija, jer onda idu keramičari, parketari, moler, i svi ostali.
To je uobičajena praksa na gradilištima, i drugačije je samo ako je investitor dovoljno razuman da shvati problem (skoro nikad) ili ako je proizvođač stolarije dovoljno eminentan i jak pa neće da radi tako naopako ( retko se dešava).
Stolarija aluminijum+drvo je najlepša, najbolja i najskuplja varijanta, ali je i najnežnija i najzahtjevnija u kontekstu jednog gradilišta. Pogotovo neorganizovanog. Katastrofa u najavi.
Da ne pišem o tome koliko raznorazni majstori koji prođu kroz gradilište i vole i umeju i znaju da oštete te odmah postavljene prozore.
Ne želim nikoga da branim, naprotiv, mislim da su svi ovde krivi, a pogotovo investitor.
Trontex je mnogo kasnio, nije se pridržavao definisane dinamike gradilišta koliko god ona naopaka bila, nije plaćao drvene ramove dobavljaču Zov, pa je za reklamacije i završne radove te drvene ramove uzimao od drugog dobavljača.
Čak i da se donesu novi drveni ramovi na zamenu, na krilu još božepomozi može da se zameni uz dosta posla i kompletnu priručnu radionicu u stanu, dok na štokovima ne može ništa da se uradi dok se kompletan štok (prozor) ne skine. Ponovo špaletne, malterisanje, izolacija, okapnice, krečenje.
Jasno je što investitor i glavni izvođač beže od odgovornosti i bilo kakvog rešavanja problema.
A sve je posledica toga što ljudi ne znaju da rade svoj posao!!! Samo se prave da znaju.
 
Hvala @deka u akciji na odgovoru, veliki nivo detalja i poznavanja materije.

Kako si ti iz ovog email-a skapirao da sam ja CEO Feal-a ? hahahahahahahahahaha
Ja sam pitao za inicijalni mejl, vi ste okačili screenshot CEO-a Feal-a. Prevideo sam u brzini ko se kome obraća.
U svakom slučaju vi ste vrlo brzo prešli na "ti" što govori dosta o vama.
 
Iskreno, alu+drvo je , iz razloga koje si naveo , diskutabilno rešenje na ovakvim objektima.
Druga priča bi bila da im radovi po dinamici padaju na proleće/leto , pa da imaju "fore" da urade zanate na vreme , odnosno imali bi bolje vremenske prilike za isušivanje .
Naravno i investitoru ovo nije osnovni biznis i malo su u sve ušli olako , pre svega mislim na organizaciju. A svaka škola se plaća .
 
Generalno, aluminijum+drvo stolarija bi trebalo da se ugradi u slepe štokove (od čelika ili drveta) tek pošto su svi zanatski radovi završeni. Slepi štokovi se utapaju u malter i garantuju dimenzije prozora.
Ako je svim ovim majstorima u međuvremenu hladno, zatvore se otvori jačim najlonom.
Mnogo projekata je rađeno na ovaj način, i nikakvih problema nije bilo.
 
Naravno, ali nerealno da se to radi u ovom vremenskom periodu . Zato i pominjem proleće-leto.
Kakva je razlika , po tebi , između čeličnih i drvenih slepih štokova? Koje su prednosti i nedostaci?
 
Hvala ali zašto bih ja to radio, nemam ja ništa sa Feal-om. Ugovor je potpisan sa Z65 i oni su odgovorni da stan isporuče u adekvatnom stanju.

Jeste pisali i Weitzeru možda za onaj pocrneli parket?
Proverite i ugovor, većina novih investitora u ugovor stavlja "garancija proizvođača" tako izbegavaju odgovornost za ovakve stvari i upućuju vas da lično rešite te stvari sa proizvođačem. Mada je deka lepo objasnio gde je nastao problem...FEAL sa ovim nema ništa.
 
Montaža slepih štokova se radi na samom početku zidanja spoljnih zidova. Tako da ako je zimski period, zatvori se otvor debljim najlonom, i rade se svi zanatski i završni radovi unutra.
Ako je letnji period, otvor se ne zatvara.
Tek kad je sve gotovo ili pri samom kraju, montiraju se prozori koji su samo par mm manji od otvora i od slepog štoka, jer su dimenzije garantovane.
Drveni slepi štokovi su u poslednjih 6-7 godina više u upotrebi, ali sve zavisi od cene materijala i umešnosti proizvođača. Sa drvenim je bolja termika, čelični su nešto jeftiniji.
 
Proverite i ugovor, većina novih investitora u ugovor stavlja "garancija proizvođača" tako izbegavaju odgovornost za ovakve stvari i upućuju vas da lično rešite te stvari sa proizvođačem. Mada je deka lepo objasnio gde je nastao problem...FEAL sa ovim nema ništa.
Istina, FEAL nema ništa sa ovim, ali je veliki problem i loša reklama. Niko neće reći da je zbog loših prozora i crnog na drvetu kriv Trontex ili Zov ili nadzor, već će reći da su prozori FEAL....
 
Poštovani, moram da Vam kažem par stvari, ne bi li stvari bile malo jasnije.
FEAL je bosanska firma koja proizvodi aluminijumske profile i prodaje taj aluminijum+drvo sistem.
Firma Trontex kao podizvođač stolarije je kupila od FEAL-a profile i pravila prozore.
Drvene ramove za Trontex radi firma ZOV.
U 99% slučajeva investitor i glavni izvođač napinju i najstrašnije pritiskaju proizvođača stolarije da ugrade prozore pred hladno vreme, ne bi li svi drugi majstori radili unutrašnje radove u koliko toliko toplom okruženju.
To bi bio mnogo manji problem da su u pitanju pvc ili aluminijumski prozori, jer, koliko god da su drveni ramovi lakirani i zaštićeni, količina vode i vlage u zatvorenom prostoru je nenormalno velika. Recimo, za jedan sloj maltera na zidovima u srednje velikoj sobi treba 80 do 100 litara vode. A gde je košuljica, gde je krečenje, pločice. Za sve radove ide (dosta) vode.
Sad zamislite da se u jednoj takvoj sobi gde se malterišu zidovi prozor NIKAD ne otvara, jer će se, bože moj, radnici smrznuti. Sva ta voda isparava, to traje mnogo duže nego u slučaju da nema prozora ili da ih ima, ali da se širom otvaraju.
Neminovno je da i drveni ramovi na prozorima popiju dovoljan deo vlage da počnu da buđave, trule i crne.
Samo da znate, i dalje se ne otvaraju prozori i ne vetri se prostorija, jer onda idu keramičari, parketari, moler, i svi ostali.
To je uobičajena praksa na gradilištima, i drugačije je samo ako je investitor dovoljno razuman da shvati problem (skoro nikad) ili ako je proizvođač stolarije dovoljno eminentan i jak pa neće da radi tako naopako ( retko se dešava).
Stolarija aluminijum+drvo je najlepša, najbolja i najskuplja varijanta, ali je i najnežnija i najzahtjevnija u kontekstu jednog gradilišta. Pogotovo neorganizovanog. Katastrofa u najavi.
Da ne pišem o tome koliko raznorazni majstori koji prođu kroz gradilište i vole i umeju i znaju da oštete te odmah postavljene prozore.
Ne želim nikoga da branim, naprotiv, mislim da su svi ovde krivi, a pogotovo investitor.
Trontex je mnogo kasnio, nije se pridržavao definisane dinamike gradilišta koliko god ona naopaka bila, nije plaćao drvene ramove dobavljaču Zov, pa je za reklamacije i završne radove te drvene ramove uzimao od drugog dobavljača.
Čak i da se donesu novi drveni ramovi na zamenu, na krilu još božepomozi može da se zameni uz dosta posla i kompletnu priručnu radionicu u stanu, dok na štokovima ne može ništa da se uradi dok se kompletan štok (prozor) ne skine. Ponovo špaletne, malterisanje, izolacija, okapnice, krečenje.
Jasno je što investitor i glavni izvođač beže od odgovornosti i bilo kakvog rešavanja problema.
A sve je posledica toga što ljudi ne znaju da rade svoj posao!!! Samo se prave da znaju.
Deka objasnio!
 
Tehnologija ugradnje mi je svakako poznata, poenta priče je da najloni nemaju baš neki efekat u ovom periodu godine, jer je nemoguće zagrejati prostor samo sa najlonima i grejalicama/topovima , kako zbog velikih troškova tako i zbog loše izolacije od najlona odnosno limitiranog kapaciteta građevinske struje.
Iz moje prakse, same pozicije uvek ugrađujem(o) pred finalnu ruku krečenja.
Moja poenta je da nisu imali mnogo izbora s obzirom da ulaze u zimu ali je evidentno da se nisu najbolje snašli u smislu koraka i same kontrole kvaliteta.

Primećujem u zadnje vreme dosta drvenih slepih štokova pa zato pitam , interesantno mi je svakako .

Montaža slepih štokova se radi na samom početku zidanja spoljnih zidova. Tako da ako je zimski period, zatvori se otvor debljim najlonom, i rade se svi zanatski i završni radovi unutra.
Ako je letnji period, otvor se ne zatvara.
Tek kad je sve gotovo ili pri samom kraju, montiraju se prozori koji su samo par mm manji od otvora i od slepog štoka, jer su dimenzije garantovane.
Drveni slepi štokovi su u poslednjih 6-7 godina više u upotrebi, ali sve zavisi od cene materijala i umešnosti proizvođača. Sa drvenim je bolja termika, čelični su nešto jeftiniji.
 
Upravo o tome trlabanalanišem na forumu već godinama.
Počev od novopečenih i ničim izazvanih takozvanih investitora kabadahija, arhitekata i inženjera koji ne znaju ništa, iskustvo i empirija 0 bodova, pa preko isto tako podobnih i isto tako neprofesionalnih neznalica izvođača i podizvođača, vrlo ograničenih i potkupljivih nadzora, kombinovano sa agresivnim i prenaglašenim marketingom punim laži, dolazimo do toga da zbog nepovoljnog odnosa ponude i potražnje i stanja na tržištu nekretnina svi ti stanovi budu odmah prodati za nenormalne pare uz velike zarade.
Građevina je najidealnija branša za pranje para i umnožavanje istih.
 
Drveni slepi štok više vole arhitekte zbog eliminisanja potencijalnog termo mosta. Svakako, zanimljiva diskusija, suštinski nema generalno najbolje opcije redosleda izvođenja dok se i period izvođenja zanatskih radova ne uzme u obzir.
 
Malo je utihnula tema a s obzirom da se priblizava prodajni dan - pitajte obavezno agente prodaje da vam pokazu gde su postavljeni klima uredjaji za lokale u zgradi. Ranije su se neki cak cudili gde su to dve kladionice
Odakle vam informacija za 2 kladionice?

Inace nista od primedbi za stan u medjuvremenu nije reseno, bolje ne isplacujte novac u celosti ukoliko zelite da vam primedbe budu resavane.
 
Dragi stanari, komšije, ljudi!
Ljubazno bih vas zamolio da se prema zajedničkom prostoru ponašate u skladu sa elementarnim načelima kulture i građanskog vaspitanja. Molim vas da ne ostavljate bale / gomile đubreta u zajedničkom prostoru verujući pri tome da će dobra vila Čistunica doći i jednim potezom učiniti da đubre nestane, jer neće! Vaš ambalažni otpad / dakle karton, najlon, stiropor itd. / pokupite i odnesite u najbliži kontejner i molim da ga ne ostavljate po ulazu i hodnicima. Evo nekoliko fotografija koje svedoče o jednom nevaspitanju i nebrizi za zajednički životni prostor.

Kutije ispred ulaza 01.jpg
Kutije u ulazu 01.jpg
Kutije u ulazu 02.jpg
Kutije na travnjaku.jpg
 
Mislim da je do fotografije na kojoj je izgledalo kao da su bočno postavljeni široki led paneli a ne da je povučen spušten plafon. Jel boja zidova stvarno vuče na zeleno ili je do foto aparata i balansa belog koji je odvukao boje.
 
Vrh