Šta je novo?

Zemun

Jel' može da se uvede pravilo po kojem novi članovi Beobilda ne smeju u svojih prvih 5 ili 10 poruka da pričaju o politici, međunarodnim odnosima, istoriji, religiji, komunistima, četnicima, ćirilci, latinici itd.?


U vezi klupa: koliko ja znam, izvorno su na Novom Beogradu, po blokovima i parkovima, postavljane i klupe sa i bez naslona, tj. neko je odlučivao kakva klupa gde ide.
Naslon svakako nije pitanje dizajna i uklapanja u okolinu, a mislim da se na Gardošu mislilo samo na dizajn....teško mi je da poverujem da je neko smislio da treba da obeshrabriti starije ljude da dolaze na ovo mesto.
Možda ovo i ne budu jedine klupe?
 
Kako naslon nije pitanje dizajna i uklapanja u okolinu? A potom kazes da se na gardosu mislilo samo na dizajn. Ja takodje smatram da niko nije mislio da obeshrabri ljude da krace sede na klupama bez naslona ali je uradjeno ono o cemu sam govorio a to je da se kroz dizajn elementa ostvari skladnost i funkcija u prostoru ;)

Po meni je ovo veoma promisljeno i dobro uradjen prostor, recimo ako pogledate fotografiju http://www.dodaj.rs/f/1J/7q/mBtUQr2/106 ... 975014.jpg videcete da su i ciglice na stazici odlicno vizuelno uklopljene sa tonom kule
 
Lapsus. Hteo sam da napišem "Naslon svakako nije samo pitanje dizajna i uklapanja u okolinu"...
 
Igor":61a9fpmf je napisao(la):
...
Po meni je ovo veoma promisljeno i dobro uradjen prostor, recimo ako pogledate fotografiju http://www.dodaj.rs/f/1J/7q/mBtUQr2/106 ... 975014.jpg videcete da su i ciglice na stazici odlicno vizuelno uklopljene sa tonom kule

Staro stepenište, koje je sa druge strane,

52534476.jpg


je takođe bilo napravljeno od crvene cigle, tako da je ovo dobar primer uklapanja u postojeći ambijent.
 
Ја мислим да је лепо осмишљено, мислим и да за све нас мора да има поштовања, стрпљења и простора. То што нас нема много значи да морамо да се волимо више. :)
Слажем се са Мардибумом око достигнућа претходних пар генерација, од којих просто не постоје генерације одговорније за данашње стање... али морам да додам да ни ми не смемо да се јављамо са притужбама овакви.
Подржавам слободно изношење сваког мишљења, ако није увредљиво.
За Шомија не бринем, паметан момак треба га истрпети и временом ће сигурно резоновати како доликује. Опрост иде зарад револуционарних година, само треба тај бунт каналисати мало...

Него да се не замарамо глупостима, ево пар данашњих слика за уживање и разбибригу. 8)

Све похвале за радове и планове. Мали минус је што где год причам са запосленима о могућностима увећања посете...добијем одговор да су задовољни, у чуду као шат треба више. :? Информација је и да је 90% странаца на гардошу, унутра је и мала изложба а горња половина куле је закључана и планирају отварање тек за 3 године, отварање школе фотографије...



















































Мој гост из иностранства фасциниран је Земуном :)
 
drum1":3gg64is3 je napisao(la):
Somi303":3gg64is3 je napisao(la):
Само сам реалан, ваш проблем што окрећете главу, пензоса је једноставно превише..

А ти шта, имаш 16 година па мислиш да ћеш заувек имати толико? Не могу да верујем каква дискриминација и то тако дрска... Какав мучан ток дискусије... :violina:

Наравно да има "превише", али за то су крива њихова деца као и ми који немамо више деце.

Пензионери су вредно радили и треба да имају што више простора за уживање и одмор, у свом тешком добу (и здравствено и финансијски и друштвено) , које нас све чека. Сви треба да имамо што више удобних и пријатних простора и јавних простора. Сви то заслужујемо и сви на томе треба да радимо.
Шта сам лоше рекао осим истине, која те очигледно јако боли? Постоји гомила клубова и места на којима пензионери треба да се окупљају, не на местима где треба млади. Друго, погледај просечни аутобус, трамвај или било који јгп, погледај колико је само пензионера, а колико младих. Докле год је тако нема нама пријатне будућности ни среће :dil:
 
Slično sam i ja razmišljao pa sam vremenom promenio mišljenje.
 
CAM03006.jpg

cesma odlcno dobro su se sjetili , inace zar nije postojalo prvilo da se postavlja odrdjeni tip cesme za odrdjeni dio grada
jedna , za nbg blokove , jedna za stari dio grada ,i treci tip , ispada da samo furaju ovu jednu
 
Ово делује сасвим солидно, комбинација камена и цигле (која су уклапа са самом кулом и степеницама), са лепим клупама, травњаком... заиста ок. Неко је написао да је травната површина поред тога што оплемењује и улепшава простор намењена и да се гази... вероватно јесте, мада као један од аргумента је наведено и то што до "пивнице" није урађена стаза... Па само је још требало да у склопу реконструкције поплочају и стазу која води до тог (легалног?) објекта. Колико год да је некоме то место супер за "циркање и блеју", увек је некако штрчало, а поготово сада. Класичан ћемез од дасака и шперплоче (са све спољашњим клозетима) коме ту једноставно није место. Да личи на нешто, да се уклапа у амбијент, па 'ајде... Седео сам ту неколико пута, два пута сам се смрзао зими, имају неку бедну електричну грејалицу, ма врхунски угођај... Барем им је пиво јефтино.

Мучно је читати како неки млади људи без имало поштовања и са дозом дрскости пишу о старијим особама (пензионерима). А када желимо да схватимо и оправдамо такво бахато и препотентно резоновање и неразумевање то приписујемо њиховој младости и бунтовништву. Био сам и ја средњошколац пре 13-14 година, али не бих рекао да сам и тада тако размишљао.

Србија је земља старих, нажалост... Старосна структура у нашој земљи одговара изразито регресивном биолошком типу, преко 17% становништва чине старији од 65 година, а у старосној групи од 55 и више година налази се чак 32% наше популације. По томе смо једна од најстаријих нација у Европи и Свету, природни прираштај нам је катастрофалан, миграциони салдо негативан, а просечан становник Србије има 42 године. Сваких десет година мање нас је за преко 350 000, али не можемо се увек позивати на грешке "стараца" у прошлости. Више од три деценије репродуктивно највиталнији део становништва не ради довољно на наталитету, а за ову садашњу и генерације које долазе да не говоримо.

И ти стари људи су некада били млади, а и ми ћемо једног дана бити стари... Колико год да су неке претходне генерације грешиле, не смемо бити "осветнички" настројени према њима, свака генерација носи своје бреме одговорности, тако ће и наша, као и ова што тек долази. Било би ружно да за 30-40 година неке нове генерације презиру нас, као што нпр. Шоми303 презире данашње пензионере. Можеш мислити, не можемо од њих да живимо, у бусу и у парку немамо комоцију, све су узурпирали и окупирали. Најбоље би било да их све потаманимо... или да им некако забранимо или барем ограничимо кретање... зли пензионери.

И не бој се Шоми и ви који слично размишљате, Гардош није толико приступачан старијим особама. Многи од њих се врло ретко пењу горе, изузев оних који живе у непосредној близини, а с обзиром да у том делу Земуна доминирају приземне куће, сумњам да ће се ту скупљати нека већа критична маса баба и дедова као у парковима по центру или у насељима са већом густином насељености. Тако да, опуштено... :grand:
 
direktor":26tclqdl je napisao(la):
CAM03006.jpg

cesma odlcno dobro su se sjetili , inace zar nije postojalo prvilo da se postavlja odrdjeni tip cesme za odrdjeni dio grada
jedna , za nbg blokove , jedna za stari dio grada ,i treci tip , ispada da samo furaju ovu jednu
Direktor pise bilo kalve interpunkcije!?!?!? Sta je sledece otvaranje 4 linije metroa 2016?

Tapatalk
 
Danas ooko 2-3 popodne:
20141120_140505.jpg

Prilaz iz Sibinjanin Janka/za nas iz Gornjeg Zemuna, dobio ogradu i malo sređivanje staze i stepenika/možda ovo i nije u vezi sa radovima oko kule, ali jeste bitno za pristup.
20141120_140731.jpg

Pogled iz pravca groblja-betoniran je parking u potpunosti.
20141120_140816.jpg

Urađen je spoj kišne kanalizacje sa parkinga na šaht kanalizacije u Grobljanskoj ulici-sad da li će da krpe ove nedostatke ulice videćemo...
20141120_140825.jpg

Ulaz na parkind i stepenište ka kuli-desno je ulaz u restoran Gardoš i za latenju pozornicu.
20141120_140901.jpg

Česma pored stepenica na ulazu u parking/nedostaje par cigala oko stepenica, valjda će to biti sređeno pre kraja radova.
20141120_140957.jpg

Ima nekoliko budućih slivnika kišnice po parkingu-po ivičnjacima reklo bi se da ide jedan sloj asfalta.
20141120_141009.jpg

Prilaz kuli stepenicama sa parkinga koje su konačno sređene/u odnosu na ono kako je bilo.
20141120_141333.jpg

Postavljena trava na obe padine uz centralno neko ukrasno nisko rastinje.
20141120_141358.jpg

Sam prilaz kuli uz sređen plato oko kule u potpunosti.
20141120_141420.jpg

Plato oko kule je dobio rasvetu i kamere na sva 4 čoška td je sad sve pod video nadzorom. Pristup zapadnoj kuli ostaje ograđen i nesređen-šteta.
20141120_141436.jpg

Tabla o radovima postavljena uz stub td je teško da se sve pročita.
20141120_141457.jpg

Severna kula je jedina uređena i postavljena travom.
20141120_141504.jpg

Kafić je tu gde jeste-za sada ovako improvizovan pristup.
20141120_141538.jpg

Ograđena zapadna kula i pogled na crkvu Sv. Dimitrija/u okviru groblja.
20141120_141547.jpg

Zapadni plato-ostalo još malo parče za postavljanje trave. Ostaci istočne kule su ograđeni/služi kao vidikovac, ali za sad se ne može prići.
20141120_141705.jpg

Može se popeti na zidić do ostataka kule i to služi kao vidikovac, ali za sad ne diraju pristup ostacima kule/ostacima pošto se veći deo odronio vremenom i ovo što preostaje i dalje nije sigurno.
20141120_141713.jpg

Sređn zapadni palto vidikovca, kao i bez sa terasom restorana Gardoš. Desno ostaci južne kule koji nisu sređeni i nema se pristupa.
20141120_141906.jpg

Pogled na kulu kad se popne stepeništem iz centra. Oko kule je sve lepo sređeno sa ogradama i tako to, ali oko pristupnog stepeništa je neka st*** pokidala koliko je mogla žičanu ogradu te to sve deluje prilično loše, ali nisam hteo da slikam i reklamiram ta :blah:
20141120_141724.jpg

Vidikovac je sad ponovo u funkciji kad su posekli svo ono iždžikljalo rastinje i sad se lepo može videti centar Zemuna/BG ostaje tamo dalje u izmaglici jesenjeg dana.
 
Кула Гардош – од страшила до светионика
http://www.politika.rs/rubrike/Beograd/ ... ka.sr.html

Захваљујући иницијативи и предузимљивости уметничког фотографа Ђорђа Чубрила, грађевина на земунском узвишењу је за седам година од стецишта бескућника и наркомана постала један од десет туристичких драгуља Београда
Захваљујући подршци општине и донатора, декоративним каменом у новембру је поплочан плато, радници „Зеленила Београд” поставили су травнате тепихе и клупе, а приводи се крају и асфалтирање паркинга (Фото: Т. Јањић)

Када је пре седам година Ђорђе Чубрило, ликовни уметник фотографије,одлучио да у родном Земуну отвори свој атеље, избор је пао на запуштену и у коров зараслу Миленијумску кулу на Гардошу. Издавање тог простора држава је претходно три пута оглашавала, али се на конкурс нико није јављао.

– Када сам супрузи саопштио одлуку, рекла је да ће се развести од мене – присећа се Чубрило, додајући да су се и остале њему блиске особе чудом чудиле зашто је одлучио да уметничко гнездо свије у рушевини без струје, воде и прозора, обраслој у траву до појаса. Али, Ђорђе је имао визију како би, налик сличним објектима које је виђао по Немачкој, кула на Гардошу могла да постане културни светионик и туристичка атракција. Ових дана, остварење те визије је за велики корак ближе. Општина Земун спровела је у дело његову иницијативу да се простор око куле уреди. Завршено је поплочавање платоа декоративним каменом, радници „Зеленила Београд” поставили су травнате тепихе и клупе, а завршава се и асфалтирање паркинга. Свечано отварање очекује се за десетак дана.

А пре него што су се посла прихватили локална самоуправа и градске службе, враћање сјаја кули било је у рукама Чубрила, његове породице, пријатеља и комшија. Како каже, најмање педесетак људи је помагало свако на свој начин, да земунски бисер засија.

– У кули, чија су врата била разваљена, годинама су се окупљали бескућници, пијанци и наркомани, па је и читав крај био небезбедан. Када смо тај проблем решили, отпочело је велико спремање унутрашњости. На тавану су се гнездили голубови, па смо одатле морали да избацимо стотине килограма птичјег измета. Месец дана је трајало скидање рђе са степеништа, а потом премазивање сваког од 64 степеника заштитном бојом – каже Чубрило. Радило се, додаје, са толико воље и елана да се и на кафану заборављало...

– У кули је сада галерија намењена за изложбе уметничких фотографија, једина таква у Београду. У једном делу је мој атеље, где децу подучавам тајнама фотографије. На видиковцу постоји просторија у којој ће бити смештена стална поставка електродинамичких модела Милутина Миланковића. То радим са Српском академијом наука и уметности и Музејом Милутина Миланковића у Даљу – каже Чубрило.

У плану је да се у највишем делу куле уреди простор где би основци похађали школу за будуће новинаре и сниматеље, а у фокусу би биле теме о Дунаву.

– Циљ је био да се заштити овај јединствени објекат и створе услови да мајке овде без страха за безбедност могу да доводе децу. У прилог томе је и податак да кулу даноноћно надзиру 24 камере. Мислим да се труд исплатио. Туристичка организација Београда уврстила је кулу међу топ десет дестинација које у граду треба обићи – истиче Чубрило.

----------------------------------------------------------------------

Симбол моћи, осматрачница и видиковац

Градња Миленијумске куле на Гардошу завршена је 5. августа 1896. године, а њено свечано отварање било је 15 дана касније, када је одржано и богослужење у свим земунским црквама.

Кроз историју била је симбол моћи, осматрачница и видиковац.

– Она је једна од седам споменика којим је Угарска хтела да истакне своју хиљадугодишњу државност. Због тога је добила име миленијумска. Два споменика посвећена овој годишњици изграђена су иначе у Мађарској, два у данашњој Словачкој, један у Украјини, један у Румунији, и овај седми код нас. Земунска кула била је најјужнија – истиче Чубрило.
Пројектовале су је мађарске архитекте, а изграђена је од камена и опеке. Представља мешавину архитектонских стилова, са превагом елемената романике. Висока је 36 метара, а о подруму куле испредане су многе мистериозне приче. Једна од таквих легенди је и да из њега води тунел којим се, испод Дунава, може стићи до тврђаве на Калемегдану. Антрфиле

----------------------------------------------------------------------

Љубавни оријентир

Да је кула на Гардошу заиста поново у моди, говори и податак да се све више управо венчаних парова фотографише испред ње, како би их грандиозна грађевина подсећала на дан када су изговорили судбоносно „да”. Заљубљени парови су последњих месеци на ограду степеништа испод куле почели и да каче такозване љубавне катанце. Тиме је „пелцер” обичаја који постоји у многим европским и нашим градовима пренет и на узвишење изнад Земуна.
Бранка Васиљевић
објављено: 20.11.2014.
 
Napokon su isekli svo to drvece koje je zaklanjalo pogled na reku i grad!
 
milos.tro":1f4my3k1 je napisao(la):

Odlicno izgleda.
Lepo bi bilo kada bi se i okolni zid rekonstruisao. Dao bi mu dodatni smek.
Koliko bi to kostalo?
 
spatiotecte":1w0bhjmf je napisao(la):
Par stotina hiljada evra u zavistnosti o stepena rekonstrukcije.
Kapiram da ima prioritetnijih stvari, ali to i nije tako mnogo. Donacija neke kompanije, malo grad, malo opstina i eto.
 
Realno kad bi se skupili razni igraci, to uopste nije mnogo.
Problem je sto se kultura u Beogradu, pa i u Srbiji generalno nalazi uglavnom na zadnjem mestu ulaganja.
 
Zavrseno mogao je parking da se poploca opekom , nije morao asfalt ili pak raster elementi sa travom ,
 
Hoce li parking biti besplatan ili ce se naplacivati, da li neko zna?
 
Koliko vidim ostalo im je da obeleže parking mesta i gotovo. :)
 
Vrh