Pendolino":2c3u1dyu je napisao(la):
Peregrino":2c3u1dyu je napisao(la):
Pre svega smatram da ZS uz pomoc drzave i lokalnih vlasti mora prvo da se posveti infrastrukturi koja je, moze se reci, u gorem stanju nego vozna sredstva, koliko god to sasavo zvucalo. Duz celog koridora X maksimalne brzine moraju biti 120 km/h (ako ne i vise), na regionalnim do 100 km/h. Samo tako bi putnicki prevoz bio konkurentan drumskom, omogucivsi da i zeleznice ostvare neki prihod. Sa ovakvim stanjem infrastrukture kakvo je danas, imamo da se deonica od stotinu km prelazi u proseku za 3 casa, sto omogucava do 3 para vozova na dan. I da tim prugama sutra saobracaju najmoderniji svetski vozovi, ne bi se u nekoj meri povecao broj putnika, a time i prihodi.
Samo treba primeniti ono sto su druge bogatije zemlje uradile. Srediti prugu i signalizaciju, a posle toga bilo kakav voz ce vrsiti posao.
1. Samo grad Beograd ima mogućnost da ulaže, lokalna vlast u Srbiji je u katastrofalnoj finansijskoj situaciji
To o navodnom nedostatku finasijskih sredstava je velika laž. Odakle mogućnost uzimanja kredita od 700.000.000 evra za autoput od Ljiga do Čačka, a da bi se ceo železnički koridor 10. vratio na projektovane brzine 80-120 dovoljno je pola tog novca? Prihvatili to ili ne, železnički krediti se sabotiraju, razjedinjeni, posvađani sindikati sa uglavnom nerelevantnim temama, stroga hijerarhijska struktura u kojoj je vrh poslušan partijama, a partije brane interese drumskih špeditera i lokalnih autobuskih monopolista. Odakle istim tim opštinama pare da monopolistima kupuju autobuse, i daju im subvencije, a železnici šipak, iako i ona obavlja javni saobraćaj na teritoriji tih opština? Kada bi opštine Bogojevo, Sombor, Odžaci, na primer, i još po neka, finasijski stale iza železničkog prevoza, bilo bi makar 6 pari polazaka Macosom Sombor - Novi Sad.
Pendolino":2c3u1dyu je napisao(la):
2. drumski saobraćaj je skoro potpuno preuzeo putnike, i sada je vrlo teško bilo šta uraditi.
Najbolji primer kako se uz tehničku konstrukciju, finasijsku konstrukciju i minimum politike kvaliteta može neka linija postati brzo popularna je BG:VOZ. Pod određenim okolnostima putnici vrlo brzo i lako mogu prelaziti sa autobusa na voz i obrnuto. To je naročito kod nas lako, jer nemamo neku dobru i stalnu strategiju.
Pendolino":2c3u1dyu je napisao(la):
Mislim da brzina od 120km/h na koridoru za brze i IC vozove jednostavno nije konkurentna autobusima koji voze istom tom brzinom.
Autobus koji vozi preko 50km/h kroz nasellje, i preko 80km/h van naselja predstvalja veliku opasnost po sve učesnike u saobraćaju, te i same putnike. Sećate li se autobusa palog u Tisu, više autobusa u kanjonu Morače, dva prevrtanja Laste na liniji Beograd - Split, još nekog slučaja, čini mi se, na Tari. Što je najgore, kršenje propisa od strane autobusa, profesionalnih vozača, stimuliše automobiliste da krše propise. Za sada nemamo instituciju koja bi pravila te studije, ali to ne znači da ih nikada nećemo imati. Inače, komercijalna brzina RailJet Beč-Budimpešta je oko 90km/h, Zagreb-Vinkovci oko 80km/h, i sa tim komercijalnim brzinama autobuski prevoz na tim pravcima je zanemarljiv u odnosu na železnice. Prostim dovođenjem pruga u projektovano stanje, uz uvažavanje ostalih osnovnih standarda politike kvaliteta, železnica postaje dominantna na nekim pravcima.
Na primer, pravac Beograd - Niš. Osnovne smernice, da bi ponovo bili popularni vozovi na ovom pravcu su:
- Sistemska rešenja, koja bi sprečila enormna kašnjenja. Na ovom pravcu su kašnjenja 2-3 sata stvar folklora.
- Urediti same železničke objekte, stanice i perone. Nije u pitanju ogromna investicija, a sada izgledaju kao nakon rata.
- Da veći broj dnevnih vozova omogućava vezu za dalje posle Niša. Makar po jedan jutarnji koji produžava za Vranje i Pirot, i makar po jedan popodnevni koji produžava za Vranje i Pirot. Isti princip u suprotnom pravcu.
- Kapitalni remont pruge, ne parče po parče, nego da se sve faze tog remonta završe u roku od najviše 3 godine, i da na 2/3 pruge bude stvarno 120km/h. Na određenim delovima ostaviti preduslove za 160km/h. U tim uslovima je moguće imati ekspresne vozove koji putuju ispod 3 sata.
- Red vožnje koji će pokriti ceo dan. Na primer, da se vozovi uklope u takt od 2 sata od 6 ujutru, do 20 uveče. U redu vožnje imati kombinaciju ekspresnih i brzih i ubrzanih vozova. Ekspresni staju samo u Jagodini i Stalaću.
- Čistoća, klimatizacija dela voznog parka, restandardizacija po pitanju utičnica u kupuima, mogućnosti prevoza bicikala.
- Sistemi informisanja korisnika, informacije na stanicama, displeji na vozovima, i ostale džidžabidže po pitanju troškova, a koje život (posao) znače. Marketing strategija i brendiranje.
- Da se održi politika cena nižih od autobuskih, izuzev za neke posebne usluge prve ili biznis klase.
Pendolino":2c3u1dyu je napisao(la):
Ako želimo konkurentnu brzinu pruga od Šida do BG čvora i od BG čvora do Niša mora da bude 160km/h za putnički saobraćaj, a na ostatku koridora (Subotica, Vranje, Pirot) bar dovođenje na projektovanu brzinu.
Ja mislim da železnici treba jedna dobra reorganizacija, gde bi ljudi koji znaju i hoće da rade dobili mogućnost da se iskažu, i da budu nagrađeni za trud i, pre svega rezultate.
...mada to u Srbiji izgleda kao naučna fantastika, a u stvari tako je prosto.
Naravno, početak svih početaka je strategija. Koliko god da je lepo što su se pojavili oni Ruski vozići, to je sporedna stvar kada posmatramo celu strategiju. Vidite, danas Svestska banka ne odobrava sredstva ukoliko vašim rešenjem ne destimulišete automobilski saobraćaj. Evropska unija do 2020. gasi 40 rafinerija, i ukupne naftne kapacitete smanjuje za 25%. Ukoliko koristite fondove EU za infrastrukturu, minimalno 40% fondova morate potrošiti na železnicu. Zato naši i uzimaju nepovoljne, korumpirajuće kredite, gde je uslov da uposliš austrijski PORR pored tolike tehničke baze naših građevinskih preduzeća, gde kupuješ železnička vozila 100% strani proizvod, iako bi naša industrija mogla da učestvuje u proizvodnji tramvaja i motornih vozova sa 20%-40% (sada je to realnost. Kasnije bi moglo biti i do 70%.) Ili se uzima kredit od Azerbejdžana, koji želi političku podršku protiv Jermenije... Gde smo mi kada su u pitanju sredstva Japanske investicione banke, verovatno najpovoljnija sredstva na svetskom tržištu, a koja ti uz to omogućavaju da zaposliš i domaću operativu!
Najsvetlija realnot bi bila da nam se vrate projektovane brzine, uz po negde po neko ubrzanje, jer smo iovako finasijski i socijalno pukli sa ovolikim uvozom radi drumskog transporta (gotovo 40% uvoza). Ako bi kojim slučajem što pre to bolje usmerili energiju na železnice, mogli bismo imati mnogo manje i slabije ekonomske posledice, i izbeći Grčki i Hrvatski scenario.
Izvinite za :OT ali ovo je indirektno povezano. Ostvarivanje ovog kredita za EMV može biti opravdano jedino u okviru neke šire strategije, nikako izdvojeno.
Na primer, ako bi 80 vagona poslali na veliki opravak, a od njih jedno 20 pretvorili u PUSH-PULL, 20 lokomotiva 441 poslali u Končar na tiristorizaciju, imali bi isto povećanje kapaciteta. Investicija bi koštala:
- 60*350.000=21.000.000 evra za vagone
- 20*550.000=11.000.000 evra za PUSH-PULL vagone.
- 20*1.000.000=20.000.000 evra za lokomotive
+ oko 25.000.000 evra privreda Srbije mora da izveze da bi pokrila uvoz radi ovog posla.
Ukupno: 52.000.000 + 25.000.000
Kompletni uvezeni EMV: 100.000.000 + 100.000.000 koje privreda Srbije mora da izveze da bi pokrila uvoz ovih vozova.
O deficitu radi drumskog transporta bolje da ne pričam... On je u 2011 iznosio oko 3.000.000.000 evra, a ove godine bi trebao biti oko 4.000.000.000 evra. Primera radi, kompletan suficit naše poljoprivrede, na koju se toliko ponosimo je 2011. bio 1.000.000.000 evra, a ove godine zbog suše će biti samo 500.000.000 evra. Okreni, obrni, samo na povećanju deficita u zbiru ove dve oblasti (poljoprivreda i drumski transport) svakom građanu Srbije je nestalo po 200 evra, od tek rođene bebe do staraca na samrti. Kada to svedeš na zaposlene, koji su nosioci ekonomije, ispadne 700-800 evra po zaposlenom gubitka na razlici ove i prethodne godine.