Šta je novo?

Zelenilo ulica i bulevara Beograda - Drvoredi, travnjaci, baštice

Гага":1o5mlypx je napisao(la):
Разлика у бризи и одржавању зелених површина се види и на делу Саобраћајнице Т6, код Кванташке пијаце (Велетржнице) и Царинског терминала.

Овако је код Царинског терминала, гледано из правца Земуна, све је зарасло у ове бодље, а ускоро ће сигурно и амброзија да процвета. Ту одмах, неких 3-4 метра од тротоара је и жица са стубићима којима је овај део ограђен, али се не виде од овог зараслог растиња. На гугловом "уличном погледу" се виде ти стубићи са жицом:


Овога има ко зна колико, немогуће је свагде посадити лепу травицу и обезбедити наводњавање. Најбоље решење за ово је посадити деталину, покосити је пар пута годишње. Читао сам негде да је постојао такав план за борбу против амброзије али нисам га нешто у пракси видео.
 
Орионе, наравно да се слажем са тобом, а овај део где су ове силне бодље, а касније ће доћи и амброзија :x , се може лако уредити од стране или Царинског терминала или градског Зеленила, само да има и мало воље. Без обзира што је ту она жичана ограда, може се лако уз договор све уредити да то личи на лепо уређену зелену површину, као што је код Кванташа.
Вероватно да та површина још није под надзором Зеленила, а иначе сам видео пре две године да су баш људи из Зеленила косили ову ливаду.
 
preurednje-dvorista.jpg

preurednje-dvorista4.jpg

preurednje-dvorista8.jpg

preurednje-dvorista13.jpg

http://savrsena.com/beogradska-bajka-ka ... avili-raj/
 
Али ми се повраћа од карактера српског комшилука илити вечитих баксуза ...

...Iako su nailazili na prepreke, iako su mnogi bili protiv njihove ideje. čak je i policja dolazila, na poziv komšiluka...
 
Овако се понашају, у већини случајева, људи који су одрасли у свом кућном дворишту, који су научени, од малих ногу, да се двориште треба одржавати и украшавати. Људи рођени у граду немају такав одгој и никад неће они бити ти који ће први кренути у било какво уређење или уљепшавање јер су од малих ногу учени да то треба урадити неко други, нека градска служба и на крају што је најпоразније мисле да је то срамота (блам), да ће бити мање цењени и сл.
 
rasho62":2ys4l26l je napisao(la):
Људи рођени у граду немају такав одгој и никад неће они бити ти који ће први кренути у било какво уређење или уљепшавање јер су од малих ногу учени да то треба урадити неко други,

Морам те допунити.

Није проблем у људима из града као средине у којој су рођени, већ је проблем у људима који су рођени у граду у време социјализма када је све било друштвена својина.

Зато ми данас имамо градско становништво које се не брине о рођеним ходницима зграда, крововима, фасадама, прилазима, двориштима. Имали смо деценијско испирање мозга да је све заједничко и држава ће о свему да брине.

У предратном Београду, није било тако ...
 
СТФ, морам и ја тебе да допуни.

Има и људи који су рођени у граду и у време комунизма и социјализма и који и те како знају да чувају и негују и зеленило испред својих зграда, кровове својих зграда, степениште, ходнике, лифтове у својим зградама,... На жалост мањина нас је таквих.

За остало си наравно у праву, многи још мисле да "живе у друштвеној својини", а и тако се понашају.
 
Стф, тек сада је много горе од времена социјализма, тада није био блам да се људи скупе и по систему срце, рука, лопата изакцијају нешто на тему волонтеризам у општем интересу. Сада је рад једнако срамота.
Нпр. моја генерација која је стасавала у неком прелазном периоду, знали смо да се за викенд окупимо испред средње шк. са из свог џепа купљеном дисперзијом, ваљцима и гајбом и окречимо атеље.. Мада и нас је тада већ било прегазило време, уметници, занесењаци, идеалисти.
 
Dobro, da se i ja nadovezem :)
Iako nisam sklon da idealizujem vreme 'socijalizma' cinjenica jeste da su stanari novouseljenih zgrada neretko radili i ulagali u okruzenje, prilaze kao i zajednicke prostore.
Moja je zgrada useljena 1972. godine. Posadjeno je 120m zive ograde, nekoliko jelki i borica, breze...
Posadjene su i orezivane ruze, sa proleca je sadjeno sezonsko cvece.
Kada je uocena potreba za vise parking mesta, uradjen je projekat, pribavljene dozvole i uredjen parking prostor na nasoj katastatskoj parceli. Radove (polaganje kocke) je izveo Beograd Put.
Sopstvenim sretstvima smo u dvoristu napravili i postavili kos, koji smo svakoh par godina farbali...
Neke kasnije generacije, stasale nakon (ozloglasenog) socijalizma su mnogo inertnije i manje zainteresovane za sopstveni doprinos u uredjenji prostora.
E sad dal je to do socijalizma ili (ne)vaspitanja, procenite sami :D ;)
 
U vreme moje mladosti tj. kraja socijalizma secam se da su se stanari okupljali, aktivirali creva, prali, cistili djubre, kosili i uredjivali...
Onda je dosla demokratija...
 
Да ли постоји неко ко је одговоран за одржавање дрвореда? Пошто је локација Нови Београд, писао сам преко њиховог сајта као грађанин инспектор, али то нико не констатује. Иначе, сви дрвореди засађени у последњих пар година су у жалосном стању. Не заливају се и око 90% дрвећа се осуши. Да илуструјем преко пар примера:

DSC_0366.jpg


DSC_0367.jpg


DSC_0368.jpg


DSC_0371.jpg
 
Да се надовежем...
У улици Милана Ракића, преко пута СЦ Олимп, већ 5 година сваке јесени/пролећа засаде нова стабла, и наравно оставе их да се осуше...и тако из године у годину...

Или неко има интерес или неко нема мозга... :grand:
 
Могуће је да подлога, ту где саде, није добра па дрвеће не може развити корене!?
 
Није, јер у непосредној близини (Војвођанска улица), дрвореди се заливају, и гле чуда - ниједно дрво се није осушило.
 
Није због тла, јер тло је свуда сличног састава на Новом Београду. Бирају неодговарајуће врсте и необавештени су о последицама светске стаклене баште.И даље упорно саде липе, брезе и друго северњачко растиње, занемарују, кестен, јаблан, багрем, бор, кедар , храст и друге медитеранске и јужњачке врсте које вековима успешно успевају код нас.
Нпр. брест у неким улицама посађен пре десетак година је брзо порастао и успешно се примио, платани такође.

НЕЗАЛИВАЊЕ СТАБАЛА је такође узрок. А вода се налази свуда испод тла на Новом Београду. Потребно је само да се испумпа са мале дубине на површину и цео Нови Београд би сијао свежином зеленила и током најтоплијих лета као што је сада.
 
"тек сада је много горе од времена социјализма, тада није био блам да се људи скупе и по систему срце, рука, лопата изакцијају нешто на тему волонтеризам у општем интересу. Сада је рад једнако срамота." "Вожд".


Један народ, једна странка и сви су били своји на своме. А сада када је куд који...на своме се осећају само у свом стану и познато је да се ту много више труде да оставе утисак.
 
Што се тиче проблема заливања и проблема недостатка камионских цистерни за воду у ЈКП Зеленилу, пада ми на памет да се за заливање користе ватрогасни хидранти. Знам да их нема свуда, али могла би се раширити њихова мрежа по граду, добит би била вишеструка, пре свега њихова корист у побољшању противпожарну заштиту, затим, могућност заливања травњака, и наравно смањење трошкова заливања травњака јер се штеди на гориву за цистерне које морају да се возе више пута на допуну воде, као и уштеда на платама возача цистерни.
 
Дошљак":3ii9d7xh je napisao(la):
Што се тиче проблема заливања и проблема недостатка камионских цистерни за воду у ЈКП Зеленилу, пада ми на памет да се за заливање користе ватрогасни хидранти. Знам да их нема свуда, али могла би се раширити њихова мрежа по граду, добит би била вишеструка, пре свега њихова корист у побољшању противпожарну заштиту, затим, могућност заливања травњака, и наравно смањење трошкова заливања травњака јер се штеди на гориву за цистерне које морају да се возе више пута на допуну воде, као и уштеда на платама возача цистерни.

На задњој слици, у Јурија Гагарина, постоји хидрантска мрежа, али се не користи. :violina:

Исто и дуж Војвођанске постоје хидранти, тако да се могу колко-толко покрити и улице нормалне на њу.
 
Значи потребни су само по један радник зеленила са цревом да обиђе неколико хидранта и залије травњаке.
 
Vrh