Ne potcenjujem ja inženjere, već "inženjere" koji donose odluke. Ovo se odnosi generalno.Инжењери и у државним и у приватним фирмама то сасвим добро знају и немој их потцењивати.
Ne potcenjujem ja inženjere, već "inženjere" koji donose odluke. Ovo se odnosi generalno.Инжењери и у државним и у приватним фирмама то сасвим добро знају и немој их потцењивати.
Meni ovo "ne pije vodu" u potpunosti, da se slikovito izrazim, jer je mlaz koji bacan na ulicu bio takav da je programiran da samo jednu stanu kolovoza pokriva.Кажем, вероватно је цев негде испала, или пукла, па се под притиском извија и баца "полукружно" док је програмирано да врши заливање. Када је комп искључио заливање, то је престало.
Odluka sama po sebi nije sporna, to nije ni dovođeno u pitanje. I ne vidim što je nemoguće da se desi da se ponekad i pogreši prilikom montiranja sistema. Na više mesta sam viđao gde su postavljani sistemi za zalivanje, uključujući i parkove, gde prskalice zalivaju i travu / biljke, ali i deo namenjen pešacima.Шта је овде спорно у одлуци да се те биљке наводњавају системом којим се наводњавају?
za ugroženost.Негде није могуће поставити прскалице другачије, да покрију оштре углове а да не закаче пешачку стазу, негде је слаб притисак воде, па се њихов број мора редуковати што проузрокује непрецизност, њихов распоред и зонирање зависи од пуно чинилаца, али оне се укључују углавном касно увече и рано ујутру, тако да не сметају никоме. Дешава се и да се прскалице раздесе, па се могу подесити или заменити. Је ли то толики проблем? Није хлороводонична киселина.
На концу сада је постала пракса да се систем "кап по кап" поставља и испод травњака, да неког случајно не испрска вода па ето да будеш миран, у погледу своје животне угрожености од прскалица за травњак.
Toliko se drveca novoposadjenog posusilo svuda po gradu da nemam reci. Ne moze da se ne zaliva prve 3 godine, jbt procenat stabala koje su se uspesno primila i prezivela im je ispod 50% a treba da bude preko 90%... Bacaju pare
Posle nekoliko posečenih stabala, zaustavljena seča drveća na Vračaru
Radnici Javno-komunalnog preduzeća "Zelenilo" Beograd počeli su danas seču drvoreda starog više od 35 godina na uglu Metohijske i ulice Nikole Stefanovića na Vračaru zbog planirane rekonstrukcije toplovoda, ali su ih stanari zaustavili i najavili protest za sutra u pola devet ujutru.n1info.rs
Da dopunim. Seča je izvršena u prolazu između Vojislava Ilića i Nikole Steafnovića.
Pogledajte prilog 205352Pogledajte prilog 205353Pogledajte prilog 205354
Pogledajte prilog 205355Pogledajte prilog 205356
u kraju koji je prepun zelenila
Pogledajte prilog 205357
Ja sam pak suprotnog mišljenja, pošto je procenat preživljavanja visokih sadnica izuzetno nizak, pre svega gledam NBG gde se i krećem. Manje sadnice omogućavaju da se manje zalivaju i da tokom godina ukorene sistem dovoljno do nekih zaliha vode da mogu da preguraju. Nažalost u sušnim godinama kao ova, a kojih će biti češće, imamo primere i sadnica posađenih pre 5 godina da se osuše (visoko drveće). Pun je blok 45 takvih primera, tako da se broj sadnica koje su pregurale rekonstrukciju pre pet godina svake godine dodatno umanjuje, imamo drveće od po 5-6 metara u parku koje se osuši i ove godine bi se reklo i više..Rešenje je jednostavno: potrebno je saditi odrasle mladice sa dobro razvijenim korenom i intenzivno ih zalivati tokom proleća. Ovaj pristup omogućava mladici da se stabilno ukoreni i pripremi za toplije mesece.
Tokom proleća, drvo ulazi u fazu aktivnog rasta. Unutrašnja struktura drveta, posebno kambijum, tada počinje da stvara nove ćelije. Kambijum, koji se nalazi između kore i drva, proizvodi ćelije koje se diferenciraju u ksilem, koji se formira prema unutrašnjosti, i floem, koji se razvija prema spolja.
Floemi su tkiva koja omogućavaju transport hranljivih materija, prvenstveno šećera, od lista, gde se šećer proizvodi fotosintezom, do drugih delova biljke. Floem, zajedno sa ksilemima, koji transportuju vodu i minerale, čini vaskularni sistem biljke. Ovaj sistem je ključan za efikasan transport materija kroz biljku, što je od vitalnog značaja za njen rast i razvoj.
Mladice sa plitkim korenom i nedovoljno zalivane u proleće imaju slabe šanse da prežive leto. Njihov transportni sistem za vodu i minerale nije dovoljno razvijen, što rezultira slabom sposobnošću biljke da se odupre suši. Tokom leta, takve biljke će se verovatno osušiti, čak i ako se dodatno zalivaju.