Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

Kailan":3axkejoc je napisao(la):
Па добро али шта је овде изненађујуће, менталитет по коме закони треба да важе различито у зависности од етничке припадности је овде стандард, нама људи нису плаћали струју годинама само зато што су Албанци из Прешева

Ови људи суштински верују да су Роми расно инфериорни и због тога требају да имају третман као ментално изазване особе које нису у стању да сносе одговорност за своје поступке већ сви остали треба да им повлађују, макар то и било на општу штету. Наравно онда ће за загађење да буде крив "наш народ" јер "ми" не ваљамо, поготово кад се поредимо са нацијама које нису овако паметне и прогресивне као наша
Ne radi se o tome da su Romi "rasno inferiorni", kako ti kažeš, nego o tome da su socijalno i ekonomski marginalizovani i diskriminisani.
Problem sa narativom u kom se Romi identifikuju kao uzročnici zagađenja je upravo što takav narativ podgreva šovinističke stavove o "rasnoj inferiornosti" koji su već više nego prisutni u društvu.
Ista stvar je i sa PoC ljudima u Americi, koju pominje astrodule.
Nije problem u Romima nego je problem u siromaštvu koje ih tera u takve situacije da izvore prihoda ostvaruju na kakav god način mogu. To je najčešće u neformalnoj ekonomiji sekundarnih sirovina jer su iz formalne ekonomije strukturno izbačeni upravo zbog preovladjujucih diskriminatornih stereotipa da su "rasno inferiorni", da su "sami krivi za svoje sudbine", da su "takvi", "neodgovorni" itd.
Rešenje nije u represiji i kažnjavanju, jer će represija i kažnjavanje da ih gurne samo u još dublje siromaštvo koje će da još više produbi osnovni problem. Rešenje je u afirmativnim aktivnostima koje će da im poboljšaju socio-ekonski status i daju im šanse da ostvare prihode na drugačije načine. Rešenje je u borbi protiv siromaštva i uzročnika istog.
Zar vi zaista mislite da je paljenje kablova i uništavanje sopstvenog zdravlja zarad mizerne zarade od koje tek jedva da mogu da se prehrane njihovo "izabrano" zanimanje? Posao snova? Oni su višestruke žrtve u svemu tome. Da se prebacimo na tvoj jezik tržišta Kailan -mnogo veci profit u celom tom lancu ostvaruju otkupljivači bakra i ostalih sekundarnih sirovina koji, gle čuda, najcesce nisu Romi, i koji stvaraju to isto tržište (kroz potražnju) a na kom Romi posledično učestvuju.


Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901684#p901684:133xq7rc je napisao(la):
.milos. » Sre Nov 24, 2021 12:19 pm[/url]":133xq7rc]
Kailan":133xq7rc je napisao(la):
Па добро али шта је овде изненађујуће, менталитет по коме закони треба да важе различито у зависности од етничке припадности је овде стандард, нама људи нису плаћали струју годинама само зато што су Албанци из Прешева

Zar vi zaista mislite da je paljenje kablova i uništavanje sopstvenog zdravlja zarad mizerne zarade od koje tek jedva da mogu da se prehrane njihovo "izabrano" zanimanje? Posao snova? Oni su višestruke žrtve u svemu tome. Da se prebacimo na tvoj jezik tržišta Kailan -mnogo veci profit u celom tom lancu ostvaruju otkupljivači bakra i ostalih sekundarnih sirovina koji, gle čuda, najcesce nisu Romi, i koji stvaraju to isto tržište (kroz potražnju) a na kom Romi posledično učestvuju.
Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk

Da, ali drzava stiti velike igrace jer daju donacije Partiji.
Problem bi mogao da se spreci vrlo jednostavno kontrolom velikih igraca.
 
Naravno, država je uvek u funkciji velikog kapitala i regulator koji stvara uslove tom istom kapitalu (kapitalističkoj eliti) da eksploatiše siromašne i obespravljene.
Tužno je samo kako uspeva i da okrene eksploatisane gradjane jedne protiv drugih, i da ubedi tzv srednju klasu da je uzrok svih problema u onoj nižoj ili na drugi način marginalizovanoj klasi. Pa se tucite vi sa Romima dok sa druge strane vas i jedne i druge pljačka, truje i porobljava politička elita i globalni kapital (Rio Tinto, Linglong, Zijin...nastavi niz).

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
U poslednjih desetak godina nisam tako često putovao tokom zimskog perioda, a svakako nisam obraćao naročitu pažnju na zagađenje van Srbije. Međutim, tokom poslednjih par grejnih sezona sam baš počeo da obraćam pažnju na to, kao i da poredim PM2.5 zagađenja, subjektivni osećaj, smrad... Boraveći u Segedinu, Plovdivu, Sofiji, Zagrebu, Ljubljani i Frankfurtu, zaključio sam sledeće:

- u Frankfurtu, apsolutno nigde se ne oseća loženje. Svuda se dime ventilacioni odžaci gasnih kotlova.
- U Segedinu, Zagrebu, Ljubljani, Sofiji i Plovdivu se oseća loženje, naročito na periferiji, ali ne i smrad.
- U navedenim gradovima PM2.5 indeks retko prelazi 100, a jako retko 150, tokom nepovoljnih meteo uslova.

Sa druge strane, svako mesto u Srbiji, u nepovoljnim meteo uslovima, jako retko "ide" ispod 150, a ume da "ode" i na 300.

Posebno simptomatično mi je bilo nedavno na Paliću i u Subotici, gde sam hteo dumrem pre neki dan (magla, smrad, PM 2.5 oko 200), i u Segedinu, gde se istovremeno normalno diše (magla, prisutan miris loženja, PM2.5 oko 100).

Vlažni kolubarski lignit - tihi ubica.
 
Pre nekoliko dana sam imao to iskustvo spustanja autom sa Divcibara gde sam proveo dan do jednog lokala u centru Valjeva. Bokte

Kao da sam upao u odzak, bukvalno taj osecaj.
 
Mislim da se možemo složiti da je glavni krivac u Srbiji loš ugalj (vlažni lignit) koji se prodaje u Srbiji i samim tim je sprečavanje ovog trovanja veoma prosto jer potiče sa jednog mesta - zabrana prodaje.
 
Ako postoji razlika izmedju Segedina i Subotice to je za nas katastrofalno.
To govri koliko smo nisko pali.

Tu ima posla i za sociologe, za ankete. Sta ljudi loze? Sta kupuju?
Koliko peciimaju? Koliko dnevno loze.

U prigradskim naseljima (konkretno Bolec) je kvadratura koju grejes statusni simbol. reicmo ljudi se hvale da greju 230 kvadrata i idu u majci.

Covek bi ocekivao da onaj ko greje 230 kcadrata ima puno para. D akorisi kvalitetna goriva.

Da li nas truje sirotnja ili nas truju prigradski snobovi i novobogatasi?

Ima tu posla i za inzenjere. na osnovu uzoraka cestica moze da se odredi od cega je cadj, odakle dolazi, da se upari sa uzorcima raznih goriva.

Ali nasa tzv nauak cuti. Da li su lenji ili su gluplji od naucnika u drugim zemljama. Ili su kupljeni ili nezainteresovani?
Mnogi nasi instituti poseduju opremu pomocu koje gore pomenuto moze da se ispita.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=901758#p901758:zo0o3snp je napisao(la):
astrodule » Sre Nov 24, 2021 4:02 pm[/url]":zo0o3snp]Mislim da se možemo složiti da je glavni krivac u Srbiji loš ugalj (vlažni lignit) koji se prodaje u Srbiji i samim tim je sprečavanje ovog trovanja veoma prosto jer potiče sa jednog mesta - zabrana prodaje.

Apsolutno. resenje je jako jednostavno.
Medjutim, prema mojim kontaktu iz ovce, oni ne kupuju ogrev nego ga sakupljaju kao pre 10000 godina.
Idu pored reke, idu po gradilistima, donose kuci daske itd.
Da li cela Srbija to cini. Ne bih rekao.
 
Konkretno, u poslednja 24 časa u Segedinu je PM2.5 indeks išao do 80, a u Subotici do 256. Gradovi posestrime po svemu, osim po zagađenju.
 
Recimo da neka naša siromašna porodica odluči da kupuje bolji ugalj i smanji broj soba koje greje (ili temperaturu), tj. da ostane na istom trošku.

Šta oni imaju od toga kada svi oko njih nastavljaju da ih (nas) truju?

Da, da, samo sloga Srbina spašava, ali to važi samo u ratu (ako i tada).
 
Da se nadovezem na pomenutu Ovcu. Slicno je na Vozdovcu deo Brace Jerkovica i Marinkova bara, gde ima ljudi koji celo leto obilaze kontejnere i sakupljaju stari namestaj koji ce loziti na zimu. Sve gomilaju u tim manjim dvoristima. Upoznao sam coveka koji to radi, to su ljudi sa ekstremno niskim ili nikakvim primanjima.

Sent from my ANE-LX1 using Tapatalk
 
Svi u predgradjima zagadjuju, svako iz svojih razloga.

Bogati loze mnogo nesto manje loseg goriva da bi iskazali svoj status grejuci po 230 kvadrata danju i nocu, d abi se pricalo d aoni hodaju u kratkim rukavima po kuci zimi.

Sirotinja greje manje, ali lignitom i djubretom.

Rezultat je ovo sto imamo.

Sto se tice lignita, jednostavnim uvidom u poslovne knjige stovarista, jednim jedinim Mailom iz minstarstva ekologije saznali bi smo gde se najvise trosi lignita.

Dakle ova jproblem, koji godisnje oko 8000 ljudi kosta zivota (prema procenama coal watch-a), zbog koga je pros ziv vek skracen za 7 godina, mogao bi da se resi. Odsustvo zelje da se resi? Da li je to zla namera. Da li je to ideja genocida?
 
Ne znam da li može tek tako da se reši. Ako zabraniš prodaju lignita, ljudi će krenuti da lože još gore stvari.Niti može država da kazni sve te ljude. Treba da im se pruži adekvatna zamena. Šta bi to moglo da bude? Ja sam ostao bez ideje.
 
Kako ne može do kazni. Naravno da možeš. To je jedino šta pali na Balkanu. Batina.

Bez batine će se opet naći neko koji će pokušat zaje*******at sistem i što će prepoznat državni napor kao priliku za svoj biznis.

Najveći je problem šta se kaznama gube birači. To je jedini način da ih izgubiš zapravo

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
I tako dolazimo do glavnog objašenjenja zašto se tolerišu stari automobili, korišćenje mobilnog u vožnji, bahato parkiranje, loš ogrev, paljenje kablova, nekorišćenje migavaca, bacanje đubreta,neredi navijača, govna po ulicama...

Ja sam to davno nazvao "čuvanje socijalnog mira" jer šta će prosečna osoba reći ako dobije kaznu za nešto od gore navedenog? "je*** ti Državu" i zatim će da počne ra RAZMIŠLJA za koga da glasa.
 
Stari automobili se tolerišu zato što je to dogovor između EU zemalja i Srbije. Srbija je jedina zemlja u regionu koja nije još zabranila uvoz automobila sa EURO3 motorima. To omogućava jednoj Nemačkoj npr, da se reši svog otpada a da se to ne klasifikuje kao izvoz otpada što bi uslozilo i poskupelo transfer ovih automobila (tj otpada) iz Nemačke u Srbiju.
Nemačka potkupi domaću vlast da i dalje odlaze zabranu uvoza i svi srećni. Nemačka jer se rešila otpada, korumpirana vlast jer je ucarila neke pare, hiljade ljudi jer žive od uvoza polovnjaka i stotine hiljada kojima je to jedini automobil koji mogu da priušte.
E sad, to što će ti automobili za koju godinu svi da završe na domaćim otpadima i da nas potruju sve...to je budućnost koja je ljudima u Srbiji luksuz o kom ne mogu da razmišljaju. Treba se preživeti u sadašnjosti.

Sent from my Redmi Note 8 Pro using Tapatalk
 
Tacno. Srbi nisu id***, nisu ni zveri ni ludaci.

Problem je sa upravljanjem drzavom. problem je sto ne radimo za sebe.

Nasa drzavna uprava bavi se resavanjem problema stranih drzava. U ovom slucaju Nemacke.
Mi imamo veleizdajnicku, vlast, sluge okupatora.
Ali vecina stanovnika nije u stanju to da shvati. Postiji i ne mali broj onih koji su srecni. Znaju da ce nepostenje biti tolerisano, ako su na vlasti neposteni ljudi ili izdajnici.
 
istina je da ljudi svašta koriste za grejanje. Na primer MIloš selidbe imaju uslugu transport starog nameštaja do deponije, naplaćuju neku sumu za to. Ali biznis ne ide više, kažu niko neće da plati samo stave ispred zgrade i odmah ga razgrabe.
Primer 2, na staroj Karaburmi čovek se greje na europaletama, puno mu je dvorište. Ne znam kolika je kalorična vrednost ali verujem da su bogati PM česticama.
Niko ne spominje naftu za grejanje, rezervoar od nekoliko tona se napuni jednom u godinu dana, ako je zima blaga traje i za sledeću zimu. Ne oseća se miris nafte, možda ne zagađuje toliko ne znam.
Nemamo mi neku oštru klimu, zime su sve blaže i blaže šta bi se desilo da su temeprature kao u Rusiji!
 
Za sve kojima su puna usta ekologije i price kako svi ponaosob treba da se borimo za cistije okruzenje, danas u 14h ce biti protesti sirom Srbije. U Beogradu na Gazeli
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=902639#p902639:18326u5x je napisao(la):
nensav » 27 Nov 2021 11:02 am[/url]":18326u5x]istina je da ljudi svašta koriste za grejanje. Na primer MIloš selidbe imaju uslugu transport starog nameštaja do deponije, naplaćuju neku sumu za to. Ali biznis ne ide više, kažu niko neće da plati samo stave ispred zgrade i odmah ga razgrabe.
Primer 2, na staroj Karaburmi čovek se greje na europaletama, puno mu je dvorište. Ne znam kolika je kalorična vrednost ali verujem da su bogati PM česticama.
Niko ne spominje naftu za grejanje, rezervoar od nekoliko tona se napuni jednom u godinu dana, ako je zima blaga traje i za sledeću zimu. Ne oseća se miris nafte, možda ne zagađuje toliko ne znam.
Nemamo mi neku oštru klimu, zime su sve blaže i blaže šta bi se desilo da su temeprature kao u Rusiji!

Europalete su čisto drvo, ne tretiraju se hemikalijama uopšte. Samo toplotni tretman.
 
Da li sam dobro shvatio da je ministarka Vujović rekla da sajtovi lažu (Waqi, AirVisual) i kao DOKAZ iznela podatak da Waqi na za stanicu Stari grad pokazuje 61, a SEPA pokazuje 16.9 ?

Naravno, sve bi bilo OK da nije pomešala jedinice, jer je 61 indeks zagađenja, a 16.9 koncentracija PM2.5 čestica

I što je najbolje taj indeks je baš za tu koncentraciju.

Ne volim mnogo stereotipove, ali za njeno obrazovanje, ponašanje i pripadnost stranci, ovo je klasičan primer osobe koja nema pojma.
 
Vrh