Šta je novo?

Zagađenje urbane sredine i kako ga se rešiti - izduvni gasovi, buka

godisnja-doba-u-srbiji-jpg.146856
 
Tema zagadjenja je poslednja stvar koja zanima naseg "malog coveka".
Tu su starlete, tu je fudbal.
 
07%20%D0%B7%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%92%D0%B5%D1%9A%D0%B5.png


Dok nasa naucna elita stremi Evropi zamisljajuci da je u Kanu gde ispijaju kapucina, stanje vazduha demantuje ta g.o.vna.
 
Tokom vikenda neverovatno mnogo automobila.
Mora da se naplati porez za drugi automobil eksponencijalno.
Mora kampanja protiv onih koji se vozaju po gradu.
 
Обавештење о донетом решењу којим се даје сагласност на студију о процени утицаја на животну средину за котларницу у Вртларској

ГРАДСКА УПРАВА ГРАДА БЕОГРАДА
Сeкретаријат за заштиту животне средине
Карађорђева 71
објављује
ОБАВЕШТЕЊЕ



Секретаријат за заштиту животне средине, на захтев носиоца пројекта ЈКП „Београдске електране”, Савски насип 11, донео је решење којим је дата сагласност на Студију о процени утицаја на животну средину пројекта реконструкције и уградње опреме у котларници „Вртларска”, на катастарским парцелама број 1713 и 1715 КО Земун, у Улици вртларска 21, на подручју градске општине Земун у Београду, коју је израдило Предузеће за пројектовање, консалтинг и инжењеринг „Термоенерго инжењеринг” д.о.о. из Београда, Булевар краља Александра 298.

У спроведеном поступку процене утицаја на животну средину утврђено је да је Студија о процени утицаја на животну средину пројекта реконструкције и уградње опреме у котларници „Вртларска”, на катастарским парцелама број 1713 и 1715 КО Земун, у Улици вртларска 21, на подручју градске општине Земун у Београду, израђена у складу са Законом о процени утицаја на животну средину („Службени гласник РС”, број 135/04 и 36/09) и да садржи дефинисане одговарајуће мере за спречавање, смањење и отклањање могућих штетних утицаја на животну средину.

Решењем о давању сагласности утврђена је обавеза носиоца пројекта да предметни пројекат реализује у свему у складу са условима и мерама заштите животне средине утврђеним у Студији, које се односе на:
1. мере које су планиране у циљу спречавања, смањења и отклањања штетних утицаја на животну средину, и то:
1.1. планске и законске мере заштите животне средине;
1.2. мере заштите животне средине предвиђене пројектно-техничком документацијом;
1.3. додатне организационе и техничке мере заштите животне средине у току коришћења објекта, које укључују и мере заштите у случају удеса;
2. програм праћења утицаја пројекта на животну средину (мониторинг).

Оверене мере заштите животне средине саставни су део решења о давању сагласности на студију о процени утицаја на животну средину и дају се на увид код техничког прегледа објекта.

Решење о давању сагласности на студију о процени утицаја на животну средину је коначно у управном поступку.

Представници заинтересоване јавности могу покренути управни спор подношењем тужбе надлежном Управном суду у року од 30 дана од дана објављивања овог обавештења.

Обавештење се објављује на основу чл. 25. и 29. став 1. Закона о процени утицаја на животну средину („Службени гласник РС”, број 135/04 и 36/09).

 
Pokusao da ispitam kakvod jubre lozi komsija iz prizemne zgrade u ulici.
Dobio psovke.
 
Da li ima neka sluzba kojoj bi to trebalo da se prijavi?
Ne znam, ali to je romsko naselje tako da sumnjam da bi resili to. Nakon 7 uvece vise ne izlazim iz stana jer se osecam kao da udisem auspuh od autobusa, a prozore ovaram minimalno.
 
meri 210 ug PM2.5 po m3 kod Bajlonove pijace.
Vec danima zagadjenje je drasticno gore nego prosle godine u ovo vreme, sto se poklapa samojim saznanjima da je mokri lignit goreg kvaliteta nego ikad.
Jos par hiljada ljudi ekstra sa rakom pluca za par godina, sto nasu vrlu elitu ne zanima.
Vazniji je svima ritualni put u Grcku pa za to imaju, a za normalan ogrev nemaju.
nadaju se ljudi da ce otrovati komsije.
 
Cudno mi je da neko lozi na ovoj temperaturi, moja zgrada se greje na struju i bas smo danas pricali kako niko jos nije ukljucivao grejanje jer je sasvim prijatno i bez njega. Stara zgrada doduse sa debelim zidovima.
 
Moguce, ne izlazim rano pa nisam primetio, uvece mi je sasvim ok u duksu jos nisam nosio jaknu.
 
Ja se smrznem ujutru (7-7:30), juče sam morao i kapu da ponesem jer pUšačim dosta i kratko sam ošišan a jutro bude ledeno. Plus bilo je vetra juče, ali nažalost ne dovoljno da rastera Černobilje nad Beogradom. Peče zagađenje ovih dana samo tako, grebucka grlo a i tera nas koji smo nedavno bili prehlađeni, da prolongirano kašljucamo.

Gledao malopre indekse na AQI. Overavamo 200 noćas ko od šale.
 
Au 200 je horor za zdravlje, primetio sam da imam problema sa grlom ali sam inace alergican na polene svih vrsta pa nisam obracao paznju.
 
Pa da. Ja povremeno kašljucam u toku dana već više od nedelju dana nakon prehlade. Džaba što me sve prošlo kad grlo i dušnik ne mogu da dobiju dva dana da se normalno isprazne i pročiste nego purnjaju trovačnice širom grada non stop. A ko provodi dovoljno vremena na otvorenom u gradu (posebno ujutru) može i u nosnoj dupli da vidi crnilo. Po meni je to najbolji pokazatelj, jer kada dođe dotle da se crnilo toliko nakupi (akumuliraju sitne čestice) da se vidi u nosnoj duplji, to znači da je sve otišlo dođavola.
 
Oko mene bukvalno svi hronično kašlju, pa i ja, ali interesantno da retko kašljemo unutra. Recimo meni posle čekanja prevoza na otvorenom počne kašalj. Ako čekam kratko iskašljem se u vozilu pa prestane, a ako čekam duže iskašljem se pre ulaska. Isto i kad uđem u zgradu. Nije to produktivan kašalj kao kad si bolestan, a baš mi se slivalo iz nosa pre mesec dana. Tad sam baš iskašljavao sve od a do š. Lekar kaže da je verovatno zagađenje jer su rezultati ok. Izgleda mi baš smeta, a čudno jer mi nikad pre nije tako bilo, niti bilo kome u blizini.

Nije to kašalj propraćen ukusom metala u grlu. To mi se samo dvaput desilo, jednom na stajalištu Mostar za 17/18/70, i drugi put na semaforu kod Lidla Čukarica. U oba slučaja me bronhije zabolele zbog prekomerne emisije NO2 od saobraćaja. Kod Lidla sam se nagutao dima iz matorog Kamaza koji ja ne znam kako je uopšte prošao tehnički, odnosno bio registrovan. Ovo je više čađ (PM2.5) rekao bih.

Inače sad nam sestra javila da je njen mali dobio bronhitis. Udariće mu opet antibiotik iako je možda od sagorevanja čvrstih goriva.

Cudno mi je da neko lozi na ovoj temperaturi, moja zgrada se greje na struju i bas smo danas pricali kako niko jos nije ukljucivao grejanje jer je sasvim prijatno i bez njega. Stara zgrada doduse sa debelim zidovima.
Kod nas ledara s termoizolacijom. U jakni smo jer toplana ima problema (kao i svake godine). Napolju milina, ali s obzirom na godišnje doba jutra su hladna. Moraš se slojevito obući, posle samo skidaj višak.
 
Ja takodje kasljem vec dve nedelje otkako sam se vratio sa puta nazad u BG, bas kad je pocela ovogodisnja epizoda braon vazduha.

Inace, kako izgleda trening na 130+ AQI veceras (a napolju nije magla trenutno). Dovoljno je izaci na terasu i posle 5 minuta osecam nadrazeno grlo, oseca se cadj zestoko

1667326224552.png
 
Daleko je daleko gore nego prosle godine, a sezona je tek pocela.
Beograd nije isao u ljubicasto, isalo je Valjevo ili Sabac. Ove godine da.
Umiremo polako kao nemocne zivotinje dok nam se Hulja i njegovi smeju.

1667336463960.png
 
zbog ovoga nekome treba j.... mater.

prestanite da trpite sve što vam rade....
kako? Svi navodni ekolozi su njihovi ljudi. (S. Manjolovic, Cuta..)
Akademsku javnost, lekare, profesore, naucnike itd ovo pitanje ne zanima.
Boriti se protiv zagadjenja vazduha je borba protov citave Borce, Krnjace, Mirijeva, MML-a. Cele Srbije.
Nije to jedan covek koji zagadjuje.
Oticiu SNS i moliti ih da nesto urade?
 
Vrh