Šta je novo?

Zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima

:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Tu je i usvojena navika ignorisanja horizontalne i vertikalne signalizacije, usvojena navika ignorisanja drugih učesnika u saobraćaju, usvojena navika gledanja u mobilni tokom vožnje, usvojena navika motorista da budu prvi u redu na semaforu...​
Па јесте, само то нису позитивне навике, стога нису ни побројане...
 
Кад бих био суочен са проблемом да у мојој канцеларији неко пуши нигде не бих ишао све бих писмено решавао да постоји траг, најпре луцу задуженом за забрану бих писао, ако не би помогло ишао бих даље, никакве расправе, никаква патетика, само позивање на закон.
Tako je i išao radnik iz mog posta, digla se prašina dva dana i sve se nastavilo po starom, a on ispljuvan i skoro niko sa njim ne priča.
 
Posle se pitaju zašto ljudi beže iz Srbije. Ovde na wc kotliću izgleda moraš da napišeš ''pusti vodu iza sebe''.

Mislim kod nas se po bolnicama puši, šta da očekujemo od zajedničkih kancelarija?

Što se tiče omladine nisam primetila da oni puše kao stara komunjarska fela koja po pravilu cigarčinu drži na mestu nekadašnje četvorke.
 
Тачно, омладина се данас мање ложи на Џон Вејн фазон, они користе електронске цигарете
 
Što se mene tiče, jesam za to da se uvedu restrikcije pušenja i na otvorenom i u zatvorenom, ali ne da ja u svom lokalu sprovodim zakon i ulazim u probleme i konflikte sa ljudima, nego da to naša draga džava sprovede u delo.
Ово би требало да споводи комунална полиција бар до тренутка да забрана заживи на прави начин. После ће угоститељи сами да опомену појединце јер ће им бити у интересу да заштите остале госте.

Једном сам присуствовао у Шпанији како особље хотела опомиње једног лика који је пушио у башти хотела али на простору који није био намењен за то. Радило се о странцу који није знао правила. Култутно замољен културно се померио.
 
Posle se pitaju zašto ljudi beže iz Srbije. Ovde na wc kotliću izgleda moraš da napišeš ''pusti vodu iza sebe''.
Svuda po Evropi sam viđao slične opomene u javnim WC-ima ili u toaletima ugostiteljskih objekata, tako da ne morate da brinete, mi smo sasvim običan i normalan narod kao i svaki drugi. Mi samo malo više od drugih volimo da mislimo da smo najgori.
 
A da li si po evropi viđao neispravne vodokotliće ili dugmad za puštanje vode ugrađena u zid?
 
 
Razmišljao se da li da dam doprinos, ma hoću, možda kojim slučajem paradoks uvidi neko ko treba (a ne ko ne treba)...

Žali se drugarica na viber grupi, najobrazovanija u odeljenju institucije koja u stvari treba da kontroliše sve ove mere i piše kazne, van politike, samim tim i moći, ali eto, mora neko da zna i da radi posao. Trpi mobing od koleginice u kancu koja purnja elektronske (meni lično miris 10x gori), a gde između ostalog dolaze stranke itd. Ja joj kažem, pa ti si u materiji, to ti je struka, kakvi su propisi? Kaže nije pravno regulisano, a i između redova osetim strah da ne prođe u zvaničnoj javnoj ustanovi kao kolega iz ove neke firme o kojoj se pisalo na forumu. Sutra će da pošalje ekipu u kafanu koja će da piše kazne u prostoru koji je kao za neki hedonizam/relaksaciju...

Apsurdistan.
 
Да, ко зна колико је таквих примера али то не може да доведе у питање чињеницу да се након доношења закона у великој већини фирми забрана пушења заиста поштује.
Исти тако ће бии и кад се донезе закон о забрани пушења у угоститељским објектима.

То је релативно лако спровести, дође комунална у цивилу, ко пуши на лицу места га ухвати на делу и то је то. Имају право и да снимају тако да могу да имају необориве доказе. И наравно кад то буду спроводили прво ће да оду преко дана на места где је културнија клијентела, неће нико да се качи са припитим гостима после поноћи који припале цигарету (као што и не кажњавају ликове који шетају стафорде без повоза већ оне који шетају пудлице без повоца).

А ове електронске цигарете су мање опасне по околину јер као пасивни пушач не удишеш продукте сагоревања али имају неке ароме од којих се добије нагон на повраћање. Видим да су врло агресивни са рекламама, у многим радњама се на самој каси налазе велике рекламе. Апсолутно се слажем са тим да се изједначи коришћење електронских цигарета и обичних.
 
Rekoh da prenesem jednu dobru anegdotu koju mi je pre milion godina ispričala koleginica Grkinja - koja je inače iz neke elitne porodice iz Atine. To je bitno pošto je zbog toga bila pozvana na neku privatnu proslavu u fensi restoranu u Atini, sve sa tadašnjim ministrom zdravlja i još nekim likovima tog ranga. Proslava je bila zakazana na dan kada je u Grčkoj stupala na snagu zabrana pušenja u zatvorenim prostorijama. Verovatno slutite šta je bilo: ministar i ostali gosti su naravno purnjali (da ne kažem k'o Turci) celo veče kao da za njih zakon ne važi.
 
Aj da i ja kažem par mudrih reči.

Nepušač sam, ne smeta mi kada neko puši pored mene, smeta mi smrdljiva odeća kada se vratim iz kafane gde je loša ventilacija.

Što se tiče zabrane, slažem se da treba zabraniti pušenje u svim zatvorenim prostorijama. Naravno, osim privatnih stanova.

Treba zabraniti i pušenje (u zatvorenom) svih oblika elektronskih cigareta, tj. svega što ima ispušta neki miris ili vidljivi dim.

Argument koji povlače neki ugostitelji da će im opasti poseta je smešan i ne bih uopšte detaljno opovrgavao.

Nargile? Samo u nargila barovima.

Iskreno mislim da je važnije izjednačiti sve elektronske oblike pušenja sa "običnim" cigaretama, tj. prvenstveno ih zabraniti za maloletne.
 
Što se tiče zabrane, slažem se da treba zabraniti pušenje u svim zatvorenim prostorijama. Naravno, osim privatnih stanova.
Problem je sto bi """""liberalne"""" zemlje da zabrane cak i u privatnim stanovima ili na otvorenim prostorima. I problem je sto ljudi misle da ce se (to) zadrzati samo na cigarama. To je ono sto mene brine i sto mi smeta, ne sto me pusaci vise nece usmrdjivati po kancelarijama i kafanama. Jer i nisam pusac. Samo gledam siru sliku.
 
Poslednja izmena:
Забрана пушења у угоститељским објектима је постала толико нормализована појава у свету да пушење у затвореном масивно смета туристима и још мало ће оно бити већа економска штета за кафеџије него његова забрана

Кад смо код пушења самог, најрадије бих видео да се уведе нешто као у Новом Зеланду где би се куповина цигара забранила људима рођеним након одређене године. Па макар то била и 2023. година, бар за 50 година неће скоро нико пушити.
 
Zasto stati tu, daj predlozi nesto i za zabranu secera, soli, alkohola, THCa, kofeina, televizije, interneta, grejanja, svetlosti u domovima, masti, kapsicina, bibera, svega sto se ne uklapa u tvoju poremecenu viziju sveta...

Gospodine mladi anarho liberalu... 😌
 
Poslednja izmena:
330511309_180503748038657_4768640410745674929_n.jpg
 
Ali jeste skakljiva tema jer se stvarno postavlja pitanje dokle ce da ide. Narocito u nasim bananama drzavama ispada i bolje da se snalazimo svako za sebe nego da dajemo da vlast ima mogucnost da uvodi zabrane bilo kakvog tipa jer to svako ne rade za nase dobro. A i sami ljudi pitanje je da li imaju granicu.

Mislim da smo ovde prilicno jasno slozili svi da smo zabranu pusenja u zatvorenim prostorima.

Medjutim, vec vrlo brzo imamo pricu o elektronskim cigaretama koje OBJEKTIVNO ne smrde i nisu otrov ni za pusaca, a ni za okolinu kao obicne cigarete. Kaze kolega da mu smrde gore nego prave, mozda je to tvoj subjektivni osecaj, ali ne mozemo se time voditi kod donosenja zakona jer to nije objektivno i sustinski je netacno.

Pa se dolazi do zabrane svega sto ispusta neki miris ili vidljivi dim.

Time mozemo da uvedemo zabranu prdenja, nosenja jakih parfema ili nenosenja parfema. Taman da drzava napravi neki dil sa nekom kompanijom da svi gradjani moraju da nose njihove parfeme.

Takodje, prelazak na vejping bi mogao biti malo stimulisan i podrzan jer je odredjena osoba time napravila znacaj iskorak i pomak u zivotu, ne vidim poentu da se obeshrabruje time sto ce se izjednacavati sa obicnim cigaretama.
 
Ali jeste skakljiva tema jer se stvarno postavlja pitanje dokle ce da ide. Narocito u nasim bananama drzavama ispada i bolje da se snalazimo svako za sebe nego da dajemo da vlast ima mogucnost da uvodi zabrane bilo kakvog tipa jer to svako ne rade za nase dobro. A i sami ljudi pitanje je da li imaju granicu.

Mislim da smo ovde prilicno jasno slozili svi da smo zabranu pusenja u zatvorenim prostorima.

Medjutim, vec vrlo brzo imamo pricu o elektronskim cigaretama koje OBJEKTIVNO ne smrde i nisu otrov ni za pusaca, a ni za okolinu kao obicne cigarete. Kaze kolega da mu smrde gore nego prave, mozda je to tvoj subjektivni osecaj, ali ne mozemo se time voditi kod donosenja zakona jer to nije objektivno i sustinski je netacno.

Pa se dolazi do zabrane svega sto ispusta neki miris ili vidljivi dim.

Time mozemo da uvedemo zabranu prdenja, nosenja jakih parfema ili nenosenja parfema. Taman da drzava napravi neki dil sa nekom kompanijom da svi gradjani moraju da nose njihove parfeme.

Takodje, prelazak na vejping bi mogao biti malo stimulisan i podrzan jer je odredjena osoba time napravila znacaj iskorak i pomak u zivotu, ne vidim poentu da se obeshrabruje time sto ce se izjednacavati sa obicnim cigaretama.

Puno nelogičnosti, makar meni, u ovom postu... Od relativno banalne stvari kao što je zabrana pušenja, razvijaju se terije zavere "dokle će to dalje da ide".

  1. Zabrana prdenja ne postoji kroz legislativu, ali jeste kroz moralne norme - nije lepo da se prdi na javnom mestu. Valjda u tome nema neke teorije zavere.
  2. Elekronske cigare ne smrde? Kada neko zapali IQOS smrdi kao da se, da izvinete, usrao ili prdnuo (što, istina, nije zabranjeno, ali nije lepo).
  3. Stimlisati vape, ne razumem, zašto bi se bilo šta od toga stimulisalo (vape, el. cigare, nargile, cigare...)?
  4. Pa se dolazi do zabrane svega sto ispusta neki miris ili vidljivi dim - ne postoji ovakva analogija, to su gluposti.
 
Poslednja izmena:
Pa napisao je gore kolega Astrodule da treba zabraniti sve sto ispusta miris ili vidljivi dim. Prdenje na primer ispusta miris :ROFLMAO:

IQOS nije elektronska cigareta.

IQOS is not an e-cigarette, it is a heated tobacco device. While both e-cigs and IQOS are smoking alternatives, they are different

Vidis, i meni je taj IQOS nevidjeno g***o i krstim se kad vidim sta ljudi puse i zasto jednostavno ne uzmu elektronsku cigaretu i vejpuju ko normalni ljudi. Ne koristim elektronsku, ali je imam i jednom sam pusio kod mojih u stanu cisto iz zezanja, cak je i baba bila tu, niko nije primetio bilo kakav miris, a kamoli da im je smetalo.

Ali to je sad opet sve skakljiva tema, ja kazem da je IQOS g***o i ja bih npr dozvolio elektronske cigarete, a zabranio IQOS i sta cemo sad? Koje je to telo dovoljno strucno i moralno u ovoj drzavi koje ce da odredjuje sta sme, a sta ne sme?

A vejp je ipak napredak u odnosu na klasicno pusenje, manje stetan oblik i laksi posle za skidanje. Tako da, ako vidite nekoga da je presao sa cigareta na elektronske, znajte da je doneo bitnu odluku u zivotu i da se trudi. Mozda bi trebalo biti malo mudriji od toga da im se vice da su sve to ista govna.

I izjednacavanje je stvarno smesno jer ja sad lagano mogu u krevetu da povucem par dimova iz elektronske i niti ce meni stetiti kao sto bi cigareta, niti ce soba smrdeti i smetati ostalima. Obicnu cigaretu ne bih nikad zapalio u krevetu, naracito ne u 9 ujutro, morao bih da ustajem prozore da otvaram.

Pusenje je zabranjeno u Britaniji na primer u pabovima, restoranima, kaficima... ali nije vejp. Tako da, mozemo i mi malo da iskuliramo i idemo korak po korak.

Treba tek jasno navuci konsenzus oko zabranje pusenje obicnih cigareta i mislim da smo blizu toga. I to sustinski i jesu zdrave odluke, kada drustvo nekako prirodno dodje do toga i nista se ne namece i nema represivnih mera. Mi kao drustvo definitivno idemo u tom pravcu i purnjamo daleko manje nego nasi roditelji, a i ko purnja postaje razumniji i sve se vise samih pusaca ne protivi zabrani pusenja.

Ipak, tu treba biti tacka, dok se ne sazri za dalje korake.
 
A vejp je ipak napredak u odnosu na klasicno pusenje, manje stetan oblik i laksi posle za skidanje. Tako da, ako vidite nekoga da je presao sa cigareta na elektronske, znajte da je doneo bitnu odluku u zivotu i da se trudi. Mozda bi trebalo biti malo mudriji od toga da im se vice da su sve to ista govna.
Manje je stetan oblik u smislu da se ne udisu produkti sagorevanja ali zasto mislis da se sa toga lakse skinuti, zasto mislis da je ta nikotinska zavisnost laksa za odvikavanje? Meni cak deluje i teze jer je ovo non stop spremno da se "povuce dim" i uzme doza nikotina

Jeste napredak ako neko sa cigareta predje na e-cigarete ali ja mislim da su njihova ciljna grupa mladji kojima su provlacni ti svetlucavi gadzeti. Svakako bih "o jednom trosku" i njih zabranio u zatvorenom prostoru.
 
Pa napisao je gore kolega Astrodule da treba zabraniti sve sto ispusta miris ili vidljivi dim. Prdenje na primer ispusta miris :ROFLMAO:

IQOS nije elektronska cigareta.



Vidis, i meni je taj IQOS nevidjeno g***o i krstim se kad vidim sta ljudi puse i zasto jednostavno ne uzmu elektronsku cigaretu i vejpuju ko normalni ljudi. Ne koristim elektronsku, ali je imam i jednom sam pusio kod mojih u stanu cisto iz zezanja, cak je i baba bila tu, niko nije primetio bilo kakav miris, a kamoli da im je smetalo.

Ali to je sad opet sve skakljiva tema, ja kazem da je IQOS g***o i ja bih npr dozvolio elektronske cigarete, a zabranio IQOS i sta cemo sad? Koje je to telo dovoljno strucno i moralno u ovoj drzavi koje ce da odredjuje sta sme, a sta ne sme?

A vejp je ipak napredak u odnosu na klasicno pusenje, manje stetan oblik i laksi posle za skidanje. Tako da, ako vidite nekoga da je presao sa cigareta na elektronske, znajte da je doneo bitnu odluku u zivotu i da se trudi. Mozda bi trebalo biti malo mudriji od toga da im se vice da su sve to ista govna.

I izjednacavanje je stvarno smesno jer ja sad lagano mogu u krevetu da povucem par dimova iz elektronske i niti ce meni stetiti kao sto bi cigareta, niti ce soba smrdeti i smetati ostalima. Obicnu cigaretu ne bih nikad zapalio u krevetu, naracito ne u 9 ujutro, morao bih da ustajem prozore da otvaram.

Pusenje je zabranjeno u Britaniji na primer u pabovima, restoranima, kaficima... ali nije vejp. Tako da, mozemo i mi malo da iskuliramo i idemo korak po korak.

Treba tek jasno navuci konsenzus oko zabranje pusenje obicnih cigareta i mislim da smo blizu toga. I to sustinski i jesu zdrave odluke, kada drustvo nekako prirodno dodje do toga i nista se ne namece i nema represivnih mera. Mi kao drustvo definitivno idemo u tom pravcu i purnjamo daleko manje nego nasi roditelji, a i ko purnja postaje razumniji i sve se vise samih pusaca ne protivi zabrani pusenja.

Ipak, tu treba biti tacka, dok se ne sazri za dalje korake.

Vape ili iQOS - isto sranjce - i jedno i drugo izazivaju nikotinsku zavisnost, a e-cigare često imaju i veći sadržaj nikotina nego klasične cigarete. Nema katrana to je tačno.

U Americi je vape toliko uzeo maha poslednjih godina, da je na kraju i WHO preporučila zabranu, jer se užasno mnogo proširilo među mlađom populacijom. https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_vaping_bans_in_the_United_States

Mislim da je za nas to veoma jednostavno - implemementirati ono što je preporuke EU po tom pitanju. Svakako nećemo smisliti nešto bolje, ne zato što smo gluplji, nego zato što nema tu nešto posebno da se smišlja.

Takođe, ne razumem kako zabrana e-cigare, iQOS-a ili obične cigare na javnom zatvorenom mestu sprečava tebe ili bilo koga drugoga da upražnjavate iste? Ja kada sam gladan strpim se, pa jedem tamo gde je to predviđeno.

Kod duvana je problem da je tu ipak u pitanju jak oblik nikotinske zavisnosti, pa otuda i tolika buka da se ne zabrani tamo gde je normalno da bude zabranjeno. Niko nikoga ne sprečava da kod kuće ili na otvorenom prostoru konzumira duvan, kao što ti niko ne brani da prdneš kod kuće...

Ne koristim elektronsku, ali je imam i jednom sam pusio kod mojih u stanu cisto iz zezanja, cak je i baba bila tu, niko nije primetio bilo kakav miris, a kamoli da im je smetalo.

To i dalje ne znači da nema isparenje, jer ih ima - tzv. sekundarne aerosoli i mikročestice, kao posledica nikotinskih isparavanja, teški metali itd. Puno toga iz e-cigarete je štetno i po one koji udišu ta sekundarna isparenja. To što nema mirisa ili je manje primetan, jer nema katrana ne znači da je to neškodljivo.
 
Poslednja izmena:
Vrh