Šta je novo?

Zabrana pušenja u ugostiteljskim objektima

Pa ovde se likuje i lajkuje i na pomen totalne zabrane konzumiranja nečega bilo gde, bilo kad. Ne samo u kafiću i ne samo kada su drugi ljudi u blizini.

I kao što rekoh pre, stvara se narativ (i ovde na temi i globalno, u liberalističkim zemljama) da je u redu purnjati i uvlačiti u sebe čađ iz džointa, i THC u njemu, i verovatno primese koje idu sa time (čitaj: raznorazna smeća), ali uvlačiti u sebe čađ od cigarete, i dim od duvana i nikotin... e to je nečuveno.

Isto tako - kafa, kocka, alkohol, konzumerizam, primitivizam... sve je to ''košer'' za konzumiranje. Ali duvan... OMG, neeee, nikako! 😱

Ali dobro, u redu je, što vreme više prolazi, to više uviđam koliko su mnogi ljudi nenormalni i opičeni, te da ako neko hoće da bude bolid, i pritom je u većini, ko sam ja da im kvarim užitak.


Ipak je ovo ''You will own nothing, and you will be happy'' doba.
 
Poslednja izmena:
U zatvorenom prostoru treba da se zabrani pušenje, niko nije dužan to da trpi. Kome nije dosta zagađenja i otrova, ili mu se žuri pod zemlju-nemam ništa protiv, ali da nekome drugom ubrzava put i vuče ga sa sobom- nema pravo.
 
Pušenje u zatvorenim zabraniti, pored zatvaranja kladionica, i BDP raste dugoročno 10%

Sad se vi pitate kako, pa tako šta se narod ne truje i ne bavi pizdarijama, već radi na sebi i napreduje

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
No, sto se tice otvorenog prostora, dok smrde sa automobilima i sve druge smrde truju, pusenje na ulici je zaista minoran problem i ne preterujte. Daleko smo od toga da nam to predstavlja neki problem.

Zapravo sve je problem, to što smo se (neki od nas) kolektivno navikli je posebna tema. Ne pamtim neko mesto u Evropi da sam bila gde je toliko nevaspitanog i neartikulisanog naroda, od nepoznavanja vožnje gradskim prevozom (id*** koji stoje na vratima dok ih drugi obilaze da izađu, id*** koji izađu i stanu tik ispred vrata, id*** koji guraju da uđu dok nisu svi izašli), smdrljivci koji stanu tik uz tebe i zapale, nesmrdljivci koji stanu tik uz tebe bez opravdanog razloga jer ne poznaju pojam ličnog prostora, ljudi koji te celim telom gurnu da prodju recimo između rafova u prodavnici bez da kažu izvinite, ljudi koji opušteno ostavljaju izmet svojih ljubimaca jer eto već je sve braon i smrdi pa što oni da skupljaju.

Što se tiče smrada, on je tu najmanji problem i kod automobila i kod pušača. Otrovi i trajno narušavanje zdravlja, i svog i tuđeg je druga priča i tu država treba da interveniše.
No mislim da će pravi motiv pre biti to što turisti i novi sugrađani na ove navike gledaju sa gađenjem a ne zato što nas godišnje skapa od raka pluća par hiljada i što državu to košta koliko košta.
 
Istina je, turistima iz Evrope se zgadi smrsd iz ugostiteljskih objekata, posto je pusenje u zatvorenim prostorijama tamo davno ukinuto, nisu vise naviknuti na njega.
 
A možda je i prilika da navučemo sve nostalgične za vremenima kad se moglo pušiti unutra.



addtext-com-MTQx-Mz-Ix-Mz-I1-Njc.jpg
 
Bio sam na svirci u Zapa Bazi pre neki mesec. Tamo svira madjarski bend i pevač koji naklapa engleski reče kako u zloj EU ne sme se puši unutra dok ovde svi puše unutra i da je Srbija stvarno slobodna. Izem ti slobodu sa gratis rakom pluća. Ne treba nam strani neprijatelj, sami će se potepamo i pravdamo to slobodom, inatom, slovenskom dušom i sličnim opravdanjima.
 
Не знам колико је репрезентативан пример али на овој теми нико ме оправдава пушење у затвореном простору тако да не бих то приписивао неком инату. Пре бих рекао да постоје лобији који опструишу доношење закона.
 
Лепо кажем, пушење само на Палилули, таман да се та општина развије са дуванским угоститељством а и да се поштује стара традиција :)
 
Па и у Нишу да буде само на Палилули :)
 
Pusaci, dodjite malo u Australiju na odvikavanje. Paklica 40$+, a smete da unesete do 25 cigara. Nista lepse nego kad se vratis posle koncerta ili izlaska a odeca ti i dalje mirise na cisto.
Novozelandjani usvojili zakon zabrane prodaja cigara svakom rodjnom posle 2009-e.
 
Iskreno, kao zakletom nepušaču, duvanski dim mi nikada nije naročito doprinosio boemskom šmeku (za razliku od kvalitetnog alkoholnog pića).
U tom smislu, neće mi smetati kada i ako se zabrani.
 
Kafedžijski lobi.
Нису само они. Ту су и:

1. Дуванска индустрија. Мени се само код нас дешавало да ме дочекују промотерке цигатета. У свим нашим серијама глумци не испуштају цигарету уз руку. Нас сви страни инвеститри уцењују, вероватно то раде и они.
2. Политичари популисти. Мало подсећање на епску изјаву
Ja sam, kao bivši sportista, više puta vodio akciju „Sport – da, alkohol, droga, cigarete – ne”, ali ne možemo mi da zabranimo ljudima da puše. Znate da smo treća država u Evropi po broju pušača. Ljudi su reagovali moleći da se ne dozvoli da poskupi jedino što sebi mogu da priušte, jer od svojih plata ne mogu da prave kuće, već da piju kafu i kupuju cigarete. I mi smo se borili upravo za to da ta dva artikla ne poskupe mnogo – tvrdi on
3. Наводно се и министарство финансија супроставило министарству здравља по том питању
 
Док су код нас супростављени министарство здравља и министарство финансија око закона о забрани пушења ево докле су стигли на Новом Зеланду
На Новом Зеланду ће ускоро клинци да шаљу бабе и деде по цигаре.
 
Нису само они. Ту су и:

1. Дуванска индустрија. Мени се само код нас дешавало да ме дочекују промотерке цигатета. У свим нашим серијама глумци не испуштају цигарету уз руку. Нас сви страни инвеститри уцењују, вероватно то раде и они.
2. Политичари популисти. Мало подсећање на епску изјаву

3. Наводно се и министарство финансија супроставило министарству здравља по том питању
Dal' nam treba uopšte država, ali i neprijatelji pored ovakvih ?

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
U sred Beograda, u jednoj velikoj i poznatoj firmi, ni dan danas se ne poštuje zakon o zabrani pušenja u radnim prostorijama. Puši se po kancelarijama, pogonu, zajedničkoj trpezariji. Iako su pušači u manjini, niko im ništa ne može. Radnik koji je potegao to pitanje i išao čak do rukovodstva firme, sada je ismejan, ispljuvan, osuđivan čak i od nekih nepušača. Da li je na takvim mestima uopšte moguće rešiti pitanje pušenja?
 
Исто ми се десило више пута да сам био у фирмама пословних партнера где се пуши.

Ја сам имао ту срећу да нисам седео са пушачима ни пре усвајања закона о забрани пушења на радном месту. Када је закон усвојен био сам скептичан да ће се спроводити знајући колико су неки пушачи упорни.

Међутим по објављивању закона стигао је мејл где је наведено лице задужено за праћење спровођења закона и казна за то лице ако не реагује на пријаве, наведено је и колика је казна за фирму. Одређена су места где је пушење дозвољено и проблем је преко ноћи решен.

Ја сам после тој мејла осето олакшање иако нисам у том тренутку био директно угрожен јер никад се не зна у којој се канцеларији може завршити.

Кад бих био суочен са проблемом да у мојој канцеларији неко пуши нигде не бих ишао све бих писмено решавао да постоји траг, најпре луцу задуженом за забрану бих писао, ако не би помогло ишао бих даље, никакве расправе, никаква патетика, само позивање на закон.

Чињеница је да је усвајањем закова практично решен проблем и као што је већ речено на овој теми закон је једана од највећих цивилизацијских помака који се десио код нас.
 
Заиста јесте. Уз усвојену навику да се веже појас у колима, којој смо се пре тога 20 година опирали.
Двокорак мали за човечанство, али велики за Србина.
 
Уз усвојену навику да се веже појас у колима,​
:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Tu je i usvojena navika ignorisanja horizontalne i vertikalne signalizacije, usvojena navika ignorisanja drugih učesnika u saobraćaju, usvojena navika gledanja u mobilni tokom vožnje, usvojena navika motorista da budu prvi u redu na semaforu...​
 
Kao bivši pušač, a i višegodišnji ugostitelj svakako jesam za regulisanje problema sa pušenjem.
Pušači su generalno najveći zagađivači i to ne samo vazduha. Na sve strane pobacani pikavci, kutije i celofani od cigara, pa sa usvojenom navikom bacanja po ulici, prenosi se i na ostalo đubre.
Mislim da opet idemo od posledice, a ne od uzroka i problem sečemo na kraju.
Prevashodno je potrebna jako velika i dugogodišnja akcija obrazovanja omladine, a ne ćale i keva sa pljugom u ruci da im viču kako to ne smeju da rade.
Mada je i sve ovo što pišem utopija, pošto kakav se sadržaj plasira omladini, dobro ne mešaju heroin, pljuge i otrov za pacove kako bi se što bolje uklopili....
Što se mene tiče, jesam za to da se uvedu restrikcije pušenja i na otvorenom i u zatvorenom, ali ne da ja u svom lokalu sprovodim zakon i ulazim u probleme i konflikte sa ljudima, nego da to naša draga džava sprovede u delo.
 
Vrh