E mnogo sam se potresao, o gospodine egzaktni.
Što se ostalog tiče, ti kao da ne znaš gde živiš.
Nijedan podatak nisi do sad izneo, niti dao bilo kakav predlog, ali si zato prvi da mračiš ljude oko krajnje nebitnih trivijalnosti i gluposti. Super, samo tako nastavi, javi mi za godinu dana dokle si stigao. I koliko si još ljudi izmračio i odbio od sebe tim pristupom.
Sem tebe, nikog drugog, ali hvala što brineš, cenim empatiju.
Nisam pratio temu od početka pa nisam video koje predloge ti imaš. Video sam samo klasične žalopojke u stilu mi divlji oni pitomi pa sam se tad uključio. To je ono što ti nazivas mracenje a ja borbom protiv stereotipa.
Evo da vidimo neke podatke:
- Irska je 2004. godine postala prva zemlja na svetu koja je zabranila pušenje na javnim mestima kao što su kancelarije, barovi, restorani, i javni prevoz. Gle ti to, znači pre 20 godina prva zemlja na svetu uvodi zabranu.
- Od tada, 16 drugih zemalja u Evropskoj uniji (EU) je usvojilo slične zakone, mada EU kaže da ih neke od njenih članica ne sprovode strogo. Aha, znači i u EU ima raznih, ok valjda smo to znali
- A da li smo većinom protiv zabrane pušenja jer smo taki kaki smo divljaci jedni samoživi? U anketi koju je sprovela Unija poslodavaca Srbije, a povodom najave Ministarstva zdravlja o izmenama i dopunama Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu (“Sl. glasnik RS”, broj 30/2010) i uvođenja zabrane pušenja u svim zatvorenim prostorijama – 58,1 % poslodavaca podržalo je predlog za potpunu zabranu pušenja u zatvorenim prostorima. Gle ti to, većina je za uvodjenje u toj anketi. Anketa je sprovedena u martu 2023. godine
- A šta kažu mladi? Oko 1300 anketiranih na portalu Oblakoder a rezultati: "ono što je posebno važno istaći je podatak da se nešto više od 78 posto ispitanika slaže da treba uvesti zakon o zabrani pušenja u zatvorenom prostoru, dok svega 16% ispitanika smatra da ne treba uvoditi ovaj zakon, što dalje implicira da i polovina ispitanika koji su pušači ili social smoker-i ipak smatraju da je potrebno uvesti ovaj zakon"
Ukratko, u EU je počelo uvodjenje zabrane pušenja pre 20 godina sa Irskom, posle se širilo na ostale zemlje, a danas ima nekih zemalja i u toj EU gde se baš ne sprovodi striktno taj zakon. Pored toga, poslodavci u Srbiji su se većinski izjasnili da su za uvodjenje zabrane u anketi sprovedenoj pre nepune dve godine. I mladi u Srbiji su većinski za uvodjenje zabrane
Ako ovi podaci barem ne dovode u sumnju vaš stav da se zabrana ne uvodi zbog gubitka glasova onda nema šta dalje da polemisemo. Eto sodarac zastupa tezu da nama većinski pušenje na javnom mestu ne smeta. Pa evo rezultata anketa, većinski jesmo da se uvede zabrana. Zašto je onda nema?
Aj sad daj ti neke podatke, bataki opšta mesta.