Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

@Noki
I jedno i drugo imaju svoje posledice. I jedno i drugo se koriste i koristili su se za neke pokušaje širenja straha. Samo što se za Kovid pokazalo da su one najcrnje i najluđe strepnje bile neosnovane. Dok je negiranje klimatskih promena, i to u ovom momentu dok svet opterećuje serija kriza (a najgore još nije ni došlo), u najmanju ruku suludo i opičeno.

Pritom, za razliku od većine ljudi koja u današnje vreme priča o klimi i meteorologiji i ekologiji, ja se manje zanimam time da li se klima menja zbog uticaja ljudi ili prirodnim tokom. Da li su u pitanju Milankovićevi ciklusi ili je zbog zagađenja. To je debata koja nema odgovor i nema kraj, i njome se bave samo zaludnici. Mene s druge strane zanima - ok, očigledno je da se klima menja, nebitno zbog kog razloga. I očigledno je da je ceo živi svet na Zemlji visoko osetljiv na te promene, i na 1.000 raznih načina. Šta možemo da uradimo? E to je ono što mene zanima.

A predložena rešenja postoje, i već se uveliko razrađuju na institutima širom sveta. A u međuvremenu, dok to ne bude spremno i odlučeno, najmanje što svaki običan čovek može da uradi je da makar ne negira promene. Da ne priča kako je 40 stepeni u julu normalno jer kao pa izmereno je i 2021. Pa šta ako je izmereno? Jel izmereno 40 stepeni 2002. godine? Jeste malo morgen.
A Beki ima pomalo neobavezan i nonšalantan stil pisanja, kao protivteža pretencioznih formuskih pisanija i nabrajanja realnih pretnji klimatskih promena kojih je verujem i on u određenoj meri svestan, a mediji prepuni tekstova na tu temu... S tim u vezi ne znam što si se toliko trigerovao pa mu tako ozbiljno uz sva nabrajanja odgovaraš
Beki tera inat. Svima redom. I ismeva članove ovde bez ikada iznošenja bilo kog argumenta, izvora ili obrazloženja. I nije mu ovo prva tema gde to radi.
Ja radim što je do mene... Ne vozim i štedljivo trošim energente... Nek svako radi tako i biće bolje, kad već sistemskog odgovora nema...
Sistemska rešenja se već spremaju, samo ostaje da se na nivou sveta odluči koja će biti najbolja i najbezbednija. Što se tiče toga šta običan čovek može da uradi, kao što rekosmo, prvo i najosnovnije je da svako prestane da negira da promena i problem postoje. Ko hoće da debatiše jel to zbog Milankovića ili zbog zagađenja, bi maj gest. Samo dok i jedni i drugi priznaju da je promena stvarna.

Što se štednje i ekologije tiče, mnogo više bi za planetu značilo kada bi se oladilo sa konzumerskim stilom života bez ikakve mere, nego što joj znači od gašenja sijalice ili tuširanja ledenom vodom. Iako stoji to da svaka sijalica manje znači, jer ih ima na milijarde. Ali evo recimo, i ja, i mnogi drugi ljudi, žele da se vrati i više proširi praksa i mehanizam popravljanja stvari kada se pokvare. A ne da svaki put kada crkne monitor zbog kondenzatora ili telefon zbog čipa, da se dobije odgovor ''ma baci i kupi drugi, ja neću da ti popravljam to''. A ko je upućeniji u hemiju ili zna nekog Voltera Vajta ( XD ) znaće i da se od modernih uređaja jako, jako malo stvari reciklira. Ekrani npr ne mogu da se recikliraju. Baterije isto. Plastike kola isto. Nego se to sve zafrljači na nekim mestima po svetu i onda tamo ispušta otrovne gasove u atmosferu a otrovne hemikalije u zemljište. I pored toga što postoji nemali kolektiv ljudi na svetu koji bi rado popravili. Ali nemaju gde. I nema ko.


To polje i tema ko je koliko odgovoran i šta ko treba da promeni je jako pipav i klizav teren. Zato što su 20. i 21. vek prepuni slučajeva gde bi najveći zagađivači ili najveće štetočine na planeti ubeđivale obične ljude da su oni ti koji su krivi za sve. I da će baš njihova rešenja i mere doneti najveću promenu. Isto tako, ljudi misle da je sa dovođenjem naftaša u red borba sa zlom i neistinama govora. Nije. Samo je naftaški zamenjen električnim lobijem. Koji npr uvek ignoriše pitanja odakle će doći struja za električni automobil? Na koliko će mu se menjati baterije? Koliko košta ekološki da se te baterije naprave? Gde će se odlagati? I tako dalje...

Tako da mislim da je ta disciplina i ta debata vrlo pipava. I svakako je ogromna, svakako je za posebnu temu. Delovi toga su već obrađivani na forumu. Ali naravno teško je ovako ''preko žice''. Mnogo vremena i mnogo redova za nešto što se lakše i bolje izrekne i objasni u 2 minuta govora.
 
Poslednja izmena:
Koji npr uvek ignoriše pitanja odakle će doći struja za električni automobil? Na koliko će mu se menjati baterije? Koliko košta ekološki da se te baterije naprave? Gde će se odlagati? I tako dalje...
Zato ja ne vozim uopšte... Neću ni električna vozila. Samo bicikl i hodanje, ponekad trčanje 🙂 može i na 12km kao Goje, ako je čovek u treningu što da ne...

Mnogo vremena i mnogo redova za nešto što se lakše i bolje izrekne i objasni u 2 minuta govora.
U got that right. Sve to može u 2 minuta... 😄

Šalim se, pročitao sam sve i razumem tvoje stanovište, a nisam znao da tako gledaš na Bekija da te malo nervira što kako kažeš stalno tera inat, svima redom... Vidi se po stilu pisanja ko je zlonameran a ko benigni inatdžija, al ajde... Svako stiče neki svoj utisak ovde... Ja ovo gledam kao razonodu pre svega uz nešto malo korisnih informacija i obojica ste često duhoviti, što je pozitivno✌️
 
Слажем се да је конзумеризам узрок многих невоља, а вероватно утиче и на ово загревање. То што се @Noki i @MC_ сопственим одрицањем боре против тога јесте за похвалу, али неће се тиме много постићи, јер узрок конзумеризма нису незасите муштерије већ мултинационалне гигантске компаније које на сваки начин покушавају да повећају свој профит, без обзира на свеопшту добробит. Нисам левичар, далеко од тога, али неке ствари ипак стоје, и по некад треба да има нека брана чистој тржишној борби када она прети да угрози свеопшту добробит. Е сад кад би ту могла да се нађе права мера...
 
Изгледа да овај Луцифер и није баш погодио Балкан. У западној европи, како видесмо по медијима стварно су обарани рекорди, а код нас овај талас није ни прићи оном из 2007. баш у ово време. Колико се сећам тада је у 8 узастопних дана само један дан званична температура у БГ била испод 40 (и то 39,х) док је 24. јула била 43,6, дакле највиша званично измерена у БГ, а и влажност је била солидна тако да смо тада једва дисали.
Што се тиче субјективног осећаја садашњег топлотног таласа, не могу коментарисати јер сам на неких 1000 км од БГ-а, не смем да кажем где јер ће ме @_MC изгрдити :) . Могу само рећи да је овде на острву изузетно подношљиво, барем што се тиче климе. Што се тиче цена све је отишло у 3 лепе, и мислим да ће како године пролазе све теже бити приуштити себи одмор у Грчкој (упс излете ми).
Nije isto 40°C u Engleskoj, Francuskoj, na Balkanu i u Africi.

Čisto da ti bude lakše, za Adu ti je potrebno 50 - 60€ na dnevnom nivou, ako ništa ne nosiš od kuće.
 
Danas je 38 stepeni maks koliko vidim, nikakvih 43 sa cime su nas plasili. Je li 38 kao najtopliji dan nesto nenormalno za nas grad u julu mesecu?
Dakle, sto se tice prirode nista se spektakularno ne menja, ostalo sve je na nama i kako cemo se organizovati.
A necemo se nikad organizovati ako smo preplaseni. Oni vladaju koristeci strah, a objektivnog razloga za strah nema.
Evo, ovde, mlad covek gubi vreme citajuci clanke sto je neka baba umrla, Bog da joj dusu prosti, ili sto su izbili negde pozari. Stvari koje se desavaju otkad je sveta i veka.
Ekoloski protesti su u velikoj meri zamrli jer je nedelju posle one najvece blokade pala kisica.
Da je danas neko organizovao neki protest ne bi doslo 100 ljudi jer su svi procitali u medijima da ce umreti ako izadju napolje.

Zna da se kuka da se nesto ne valja, kao jao, mediji bolesnici paralisu narod strahom, a onda se to ovde isto radi.
Nece biti hrane, nece biti struje, umire se od toplotnih talasa, izbijaju pozari...ma, bezite, bre.
Eno Goje covek juce trcao 12km.

Nije mi jasno u čemu ti vidiš problem? Kakvo kmečanje? Ko to radi?

Ako pričaš o našim medijima, oni su senzacionalističko đubre, i tako sada izveštavaju o svemu. Da javljaju koliko je sati, pisali bi po istom šablonu. Tako da se već podrazumeva da od svega što oni napišu automatski treba oduzeti senzacionalističku prezentaciju, pa je vest onda ono što preostane (obično ne ostaje ništa, ali to je druga priča). U svakom slučaju se ne može reći da je izveštavanje o vremenu kod njih različito od bilo čega drugog što pišu.

Ako se govori o drugim, ozbiljnijim medijima koji potenciraju vesti o sve toplijem ili nestabilnijem vremenu, i to se može razumeti. Postoji jasno dokazan trend klimatskih promena koji maltene već JESTE dostigao tačku bez povratka (aktiviranje nepovratnih promena). Na takav trend treba dodati uobičajenu slučajnu raspodelu lepog i ružnog vremena. Zbog toga činjenica da vrele dane smenjuju hladni, ili da maksimum nije uvek dostignut, ne znači da osnovni trend više nego alarmatnog otpljavanja ne postoji, nego znači da "na prvu lopotu" vidimo samo varjabilni deo promene vremena, ali ne tako lako i rastuću srednju vrednost temperature. Jedini način da se laicima ukaže na TREND promene varjable sa jakom slučajnom komponentom je da se stalno ukazuje da su topli intervali sve češći, što znači da se o njima MORA pisati. Zbog opšteg varanja naroda jednog naopakog političkog sistema i totalno otuđene elite, ljudi su postali nepoverljivi, pa za mnoge nije dovoljno ako neki autoritet tvrdi da nešto postoji. Narodu se to mora pokazati prstom: "eto još jednog takvog dana". Za mnoge nepoverljive nema drugog načina. Zato to nije "kmečanje" nego nešto što je potrebno raditi.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Što se tiče širenja straha, rekao bih da pogubnije deluje po psihu što samo jednom u 20 godina čujemo da je temperatura prešla 40°C, a svih ostalih puta se zakuca na max 39,99°C.
 
Слажем се да је конзумеризам узрок многих невоља, а вероватно утиче и на ово загревање. То што се @Noki i @MC_ сопственим одрицањем боре против тога јесте за похвалу, али неће се тиме много постићи, јер узрок конзумеризма нису незасите муштерије већ мултинационалне гигантске компаније које на сваки начин покушавају да повећају свој профит, без обзира на свеопшту добробит. Нисам левичар, далеко од тога, али неке ствари ипак стоје, и по некад треба да има нека брана чистој тржишној борби када она прети да угрози свеопшту добробит. Е сад кад би ту могла да се нађе права мера...

Moja borba je slaba. Ljudi misle da sam lud kad odvajam kartoncice za reciklazu.
Medjutim, svako moze da produzi zivot svojim aparatima, namestaju i odeci.
Svako moze da ne renovira stan nego da s eprikloni onome sto je u stanu zatekao.
U stanu u kome zivim prethodni vlasnik je zaboravio crtez svog sina. Ostavio sma taj crtez iz neke vrste sujeverja.
Odnosno pokusavam da se vratim animizmu, verovanju da sve ima svoju svrhu.

Ipak, i ja u brzini proizvodim dosta djubreta. Kese i kese djubreta.
Muka mi je od toga.

Narocito je tesko kad imas decu koja ne mogu da razumeju to.

Svi ovi procesi su samopojacavajuci (poz. pov. sprega).
Npr, nekad je leti potrosnja struej bila niska. Sada moramo da koristimo klime i potrosnja leti je skoro kao i zimi. To povecava potrosnju uglja, ispustanje CO2 i tako u krug.
Bez teorija zavere mozemo reci da ovakavnas put SIGURNO vodi u propast.

Ali ogranicenja h. sapiensa su takva.
1. homo sapiens ne moze da razume efekte svojih akcija na duzi rok
2. homo sapiens ne moze da razume posledice masovnih delovanja

ta dva ogranicenja su kljucna. Zbog toga, ostaje nam da se propremamo za postapokalipticno drustvo.
 
Nije isto 40°C u Engleskoj, Francuskoj, na Balkanu i u Africi.

Čisto da ti bude lakše, za Adu ti je potrebno 50 - 60€ na dnevnom nivou, ako ništa ne nosiš od kuće.
40°C u Zap. Evropi je pakao, gori nego ovde. Tamo ima mnogo vlage od kise.
 
Nije mi jasno u čemu ti vidiš problem? Kakvo kmečanje? Ko to radi?

IMG_20220723_223146.jpg

IMG_20220723_223129.jpg


I to da bi se dokazale neke budalastine da ovo nikad ovako u istoriji nije bilo.

A u stvari:

U Beogradu je najviša izmerena temperatura bila 12. avgusta 1921. godine i 9. septembra 1946. godine (41,80C).



Jedno su price o globalnom zagrevanju, postavljanje naucnih radova itd. a drugo postavljanje linkova sa Blica i slicnih u cilju prestrasivanja naroda.

Ja dodjem ovde da procitam nesto pametno, a takve stvari da hocu da citam isao bih na Alo.

I posle mene naziva kontrasem neko ko na moju konstataciju da je danasnjih 38 stepeni kao neki rekord u julu normalna stvar za Beograd, kaze da nije normalna 🤣

Kao i pozari kojih je bilo otkad je sveta i veka preko leta.

Dakle, kontra sili, kontra mraku na clanke iz Telegrafa o tome kako Lucifer stize tj.panici zbog ovog trenutnog vrelog talasa od par dana.

Nauka i ozbiljni radovi i dugorocne posledice i prognoze su nesto drugo.
 
Beki sam protiv sveta
Jedno su price o globalnom zagrevanju, postavljanje naucnih radova
Phahaha pa kao da bi tebi to nesto pa promenilo. Pa crko bi radije nego da nekad korigujes neki stav. Znam to, vidi se iz aviona.

I opet sam do sada naveo vise argumenata i izvora nego ti.
 
Poslednja izmena:
Lepše zvuči "Neoprezni građani širom Evrope, bacanjem pikavaca izazvali zapaljenje kanti za smeće". ;)

A kad smo već kod podataka: Najviša temperatura od + 44.9°C, izmerena je 24.07.2007. godine u Smedervskoj Palanci
 
Ja bih voleo da svako napise sta je uradio da se promeni nesto pa da onda dalje pricamo.
Prestao sam da pratim medije i počeo sam da se iščuđavam što se igra treće kolo domaćeg šampionata u fudbalu u julu. :D

Šalu na stranu, zar je bitno ko je šta uradio, kada se uvek nekako to okarakteriše kao negativno?​

40°C u Zap. Evropi je pakao, gori nego ovde. Tamo ima mnogo vlage od kise.
Totalno si omašio poentu. Poenta je da Englezu nije normalno da ima 40°C u Engleskoj, jer živi u klimatskom području gde su to ekstremi, onome koji živi u Francuskoj je takva temperatura podnošljivija, dok je onome na Balkanu još više podnošljivija, dok je onim u Africi normalno 50°C leti. Isto tako, kada u Indiji temperatura padne na oko 5°C, indijci imaju problema, jer nisu naviknuti na takvu temperaturu. Onaj Indijac koji živi u hladnijim područjima, je daleko naviknutiji i izdržljiviji, pa podnosi čak i minuse.​
 
Poslednja izmena:
У своју одбрану могу да кажем да сам се туширао млаком водом, нисам баш могао хладном, али сам дефинитивно штедео топлу. :)
 
Kisa pada 🤣 Toliko o koristi gledanja prognoze 🤣
 
A ti vidim ko predsednik ne pratiš N1, Nova S i Danas, a znaš gde je svaka tačka i zarez metnut. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ika

Scientists say temperatures are getting 'hotter faster' than their tools can calculate​

The UK's recent heat wave was the Great British Bake Off that no one wanted -- and it was made at least 10 times more likely by human-caused climate change, a new analysis shows.
But the World Weather Attribution project, which carried out the analysis, also said that its findings are likely to be an underestimate, warning that the tools available to scientists have limitations and are creating a blind spot to just how much of a role humans are playing in heat waves.

Heat waves are becoming more frequent and longer globally, and scientists say that human-caused climate change has an influence on all of them.

The tougher question to answer is: "By how much?"
To determine human influence on extreme heat, scientists use a combination of observations and climate models, or simulations. While models are often conservative in their findings, observed extreme heat in western Europe increased much more than estimated by the models.

"While models estimate greenhouse gas emissions increased temperatures in this heatwave by 2˚C, historical weather records indicate that the heatwave would have been 4˚C cooler in a world that had not been warmed by human activities," WWA said in a press release. "This suggests that models are underestimating the real impact of human-caused climate change on high temperatures in the UK and other parts of Western Europe. It also means that the results of the analysis are conservative and climate change likely increased the frequency of the event by more than the factor of 10 estimated by the study."

The UK last week experienced high temperatures that climbed over 40 degrees Celsius (104.5 degrees Fahrenheit) for the first time on record on July 19, hitting 40.3C in the English village of Coningsby. The British government issued its first-ever red level extreme heat warning for several parts of England, including the capital, London.

As temperatures soared, the country's infrastructure buckled. Train tracks bent out of shape; an airport runway melted; London's fire brigade declared a "major incident" as a number of fires broke out, in what the service said was its busiest days since World War II.

People were advised to work from home, some schools were shuttered, while hospitals and emergency services were stretched to their limits.
"In Europe and other parts of the world we are seeing more and more record-breaking heatwaves causing extreme temperatures that have become hotter faster than in most climate models," said Friederike Otto from the Grantham Institute for Climate Change at Imperial College London, who leads the WWA project. "It's a worrying finding that suggests that if carbon emissions are not rapidly cut, the consequences of climate change on extreme heat in Europe, which already is extremely deadly, could be even worse than we previously thought."

Every fraction of a degree of global warming will bring worsening impacts of the climate crisis. The world has already warmed around 1.2 degrees Celsius on average, and there is a growing consensus that humans must try to keep warming to 1.5 degrees to avoid tipping points, where some ecosystems that the Earth relies on for its ecological balance may struggle to recover.

The scientists said the model results also indicated a heat wave as intense as last week's in the UK is "still rare in today's climate," with a 1% likelihood of it happening each year. However, once again weather records suggest the computer simulation results are conservative and similar extreme heat events are likely to occur more frequently as well.

 
Sada je zaista lepo u Beogradu.
Privremeni Beogradjani su u svojim selima, urbani u Grckoj. Gradj je prepusten ostatku normalnih.

Ipak, najlepseleto je bilo 2020. Usled korone prazni kafici. Palili smo vatre po skolskim dvoristima i zezali se tamo.
To ej bilo leto za pamcenje.
 
Vrh