Зума, озбиљно смо изашли ван оквира теме, а и поприлично ми је тешко водити дискусију с Вама, јер стално ширите њене оквире.
Рећи ћу само следеће:
- Свет науке је данаш више догматизован и исполитизиван него икада од Другог светског рата. Кад је реч о друштвеним наукама, то је посебно случај с пољима историје, философије, социологије и политичких наука, док међу природним наукама предњаче оне које се дотичу "врућих тема" попут теорије еволуције и климатских промена.
- А табу тема и "светиња" у које се не сме дирати, ако вам је до каријере и угледа, из дана у дан је све више. Већ поменута теорија еволуције је једна од њих. Скоро је један врсни математичар, који није ни верник нити заговорник неких алтернативних теорија, издао књигу у којој је теорију еволуције посматрао из угла своје науке, и закључио је да је математички изузетно мало вероватно, тј. практично немогуће, да су се ствари одвиле онако како се да закључити на основу те теорије. Његова књига, коју сам прочитао, и у којој заиста нема ничега спорног, дочекана је на нож. Све што је аутора спасило линчовања је то што се, као математичар, не налази на једном од факултета на којима влада тиранија оних који су своје каријере посветили, не утврђивању истине, већ доказивању исправности теорије еволуције (што говори доста о њима као научницима, и људима, али то је већ нека друга тема).
- То што неко заступа теорију за коју и Ви и ја сматрамо да је валидна, никако га не искупљује за методолошке пропусте и неосноване тврдње.
- Заправо, има цивилизација које су пропале из само једног разлога. На пример, инвазије, болести, деградације земљишта итд.
- Римско царство није једна од њих, осим ако за крај Римског царства не узмемо годину пада Цариграда (мада, и у том случају је завршном ударцу претходио низ другух фактора који су допринели слабљењу државе). То би, заправо, било далеко разумније, јер 476. године није пало Римско царство, већ његов западни део. Тврдња о 476. години као години пада Римског царства, настала под утицајем идеологије, баш као и исторјски неутемељени појмови Византија и Византијско царство, и тврдња да је Ромејско царство наследник искључиво Источног римског царства. Није, јер је подела на истог и запад била чисто административна. Римско царство је остало једно, баш као што је било једно и у време тетрархије. Дакле, Ромејско царство је пуноправни и једини правни наследник и продужетак Римског царства, и то у цели - не само његовог источног дела. Западним историчарима то није одговарало, па су измишљали начине да умање значај Ромејског царстве, истичући каснији нелатински карактер "Византије", као да истог царства није увек био грчки, и као да главнинва богатсва царства није увек била концентрисана управо на истоку - на западу се истицала само Италије, док су све други предели били најобичнија провинција. Насупрот томе, износе се потпуно сулуде теорије о Герману Карлу Великом као наводном (три века закаснелом?) "наследнику западно-римских царева".