Šta je novo?

Vreme i klima u Beogradu

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=647523#p647523:nhxuuef5 je napisao(la):
Vladivoje » 11 Aug 2019 11:18 am[/url]":nhxuuef5]Evo kako farme krava, svinja, pilića, koka-nosilja, ovaca (ne) utiču na temperature u SAD-u:

January-July-Average-Maximum-Temperature-At-All-US-Historical-Climatology-Network-Stations-1024x640-1.png


Vidiš, farme u SAD-u očigledno ne utiču, a ti kažeš da su farme uticale i da utiču sve više...
Po ovom grafikonu ispada da u SAD-u ne postoje farme i farmeri...
Moram priznati da veoma zanimljivo i nadasve čudno izgleda selektivno "saznanje" o "šarenolikom" uticaju farmi na svoje okruženje, zavisno od dela planete...
Eto sjajne ideje za nova (fiktivna) istraživanja i (fiktivne) projekte - o uticaju gasova sa farmi na temperature vazduha u neposrednoj okolini farmi. :lol:

Šta sve čovek neće pročitati...
Zašto je ovaj grafik:

Samo za US a ne za svet? Gasovi staklne bašte, pa i metan, imaju globalni efekat u visokim delovima atmosfere.
Samo od januara do jula?
Baš maksimalna temperatura a ne recimo srednja?
Samo za "istorijske" stanice, a ne sve? A pogotovo ne sa čitave površina USA, što bi dali sateliti recimo?

Ponovo namerno selektivni izbor "dokaza". Dakle, ko god je ovo originalno smislio, namerno je lagao.
 
A što se tiče krava i poljoprivrede, bolje reći zemljišta i klimatskih promena, upravo je izašao veliki specijalni izveštaj Ujedinjenih Nacija, tj IPCC-a:

Climate Change and Land: an IPCC special report on climate change, desertification, land degradation, sustainable land management, food security, and greenhouse gas fluxes in terrestrial ecosystems
https://www.ipcc.ch/report/srccl/

Kratki novinski izveštaj o osnovnim zaključcima:

Change food production and stop abusing land, major climate report warns
https://edition.cnn.com/2019/08/08/worl ... index.html

Glavne teze iz članka:

- Land the size of South America has been degraded
- We need to stop wasting food and eat less meat
- We need to restore natural carbon sinks
- Climate change is threatening food security
- Bioenergy is not the answer

Međutim posebno je zastrašujuća ova analiza OPCC-ovog izveštaja:

This Land Is the Only Land There Is

Here are seven ways of understanding the IPCC’s newest climate warning.
https://www.theatlantic.com/science/arc ... rt/595705/
 
"Šteta od klimatskih promena u Srbiji meri se milijardama evra, a posledice su trenutno najvidljivije u poljoprivredi i elektroprivredi, kaže ministar zaštite životne sredine Goran Trivan i najavljuje da će do kraja godine biti usvojen Zakon o klimatskim promenama koji bi trebalo da doprinese uspostavljanju sistema za ublažavanje tih promena i prilagođanje na izmenjene klimatske uslove. . .
..........
Klimatske promene posledica su sve većeg zagrevanja planete o čemu svedoče i najnoviji podaci
Svetske meteorološke organizacije prema kojima su jun i jul ove godine najtopliji od kada se vrše merenja temperature vazduha. . .
.............
Jedan od razloga za takve pojave su i periodični klimatski ciklusi, ali veliki ''''učinak'''' u svemu, naglašava ministar, ima i čovek koji 200 godina uništava i zagađuje planetu. . .

http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/dr ... aja-godine
 
Zuma, izraz "laganje" koristiš već treći put... Zašto (?).



Baš maksimalna temperatura a ne recimo srednja?

Da, baš maksimalna temperatura, a ne srednja.
Govrio sam o tome zašto maksimalna temperatura, i to više puta.

I ovaj gospodin koji je objavio grafikon - zna zašto baš maksimalna temperatura.



Samo od januara do jula?
Vidiš da su upravo ove godine najniže srednje maksimalne temperature u SAD-u, počev od 1895. godine.
Čovek je uzeo dosadašnji period ove godine i uporedio sa identičnim periodom u ostalim godinama.

Zuma, ako je zagrevanje GLOBALNO i ako traje već 30 godina - temperature bi SVUGDE na planeti morale da budu u IDENTIČNOM porastu, osim možda u urbanim sredinama, gde je zbog aerozagađenja atmosfera mutnija i u kojima su, zbog zamućenosti atmosfere - minimalne temperature više, a maksimalne temperature nešto niže od onih van urbanih sredina.
U principu, u urbanim sredinama su maksimalne temperature nešto niže, a minimalne su daleko više od onih u okolini, pa su zbog toga srednje temperature ipak više, što znači da je zagrevanje intenzivnije u urbanim sredinama, bez obzira na povećanu zamućenost atmosfere usled aerozagađenja.

Zuma, ako je zagrevanje GLOBALNO, onda temperature moraju biti u ravnomernom (direktnom) porastu na SVIM tačkama planete.

Na primer, nemoguće je da se u periodu od 30 godina južna hemisfera zagreva sporije od severne hemisfere, odnosno nemoguće je da se temperatura nije izjednačila za toliko dug vremenski period. To je nemoguće.

Dakle, u slučaju globalnog zagrevanja, temperature svugde na planeti moraju imati identične pozitivne trendove, osim u urbanim sredinama, gde je to zagrevanje nešto intenzivnije.

Sa druge strane, ovi podaci iz SAD-a ne govore u prilog tezi o zagrevanju koje je globalnog karaktera.
 
"Zuma, ako je zagrevanje GLOBALNO i ako traje već 30 godina - temperature bi SVUGDE na planeti morale da budu u IDENTIČNOM porastu, osim možda u urbanim sredinama,"
"Zuma, ako je zagrevanje GLOBALNO, onda temperature moraju biti u ravnomernom (direktnom) porastu na SVIM tačkama planete."

Ne, temperature ne moraju biti u ravnomernom porastu svuda na planeti. To sam već pokušao da ti objasnim nekoliko puta. Zamisli da se zbog topljenja leda na severu i smanjenja saliniteta vode ugasi hemijski "motor" koji pokreće Golfsku struju. Onda će prestati transport toplote iz ekvatorijalnih mora ka obalama Evrope, pa temperatura tamo može postati hladnija iako se Zemlja i dalje globalno zagreva. Isto važi i za svaku drugu tačku na Zemlji. Prosečna klima negde može zavisiti od recimo redovnih vetrova iz Afrike koji duvaju češće od nekih vetrova sa severa. Zagrevanje Zemlje može promeniti tipične raspodele zadržavanja visokih i niskih vazdušnih pritisaka, što će promeniti godišnje učestanosti duvanja pojedinih vetrova. Rezultat može biti i hladnija klima, a ne samo toplija. A pogotovo promena neće biti proprcionalno raspoređena po celoj Zemlji. Zbog toga ti stalno pričam da je besmisleno navoditi lokalne temperature, recimo u Beogradu ili u USA, pa izvoditi globalne zaključke o klimi. Što radite i ti i tvoj prijatelj koji piše problematične naučene radove.

Što se tiče južne polulopte, tamo ima više vode, pa se zato tamo može apsorbovati više energije bez većeg podizanja temperature. Zemljište ima mnogo manji toplotni kapacitet od vode. Tj brže se, i više, greje i hladi od vode. Zato je u primorju klima umerenija nego unutar kontinenta. I južna polulopta se zagreva, ali sporije od severne, što je i očekivano.
 
Apelujem na nekoga ko ima malo vremena da prevede ceo članak. Moguće je prosto malo popraviti Guglov prevod, postaju sve bolji i bolji. Izuzetno je značajan, a sumnjam da će ga zbog dužine i engleskog jezika pročitati puno ljudi. A trebalo bi, ovo je sasvim novi aspekat problema. Posmatranje zemljišta kao ograničenog resursa, a ne samo energije, klime i klasičnih zagađenja.

This Land Is the Only Land There Is
Here are seven ways of understanding the IPCC’s newest climate warning.
https://www.theatlantic.com/science/arc ... rt/595705/
 
Evo, par rečenica sa početka tog članka :

"U glavnom novom izvještaju o klimatskim promjenama i zemljištu ne nedostaju zastrašujuće činjenice, čiji je sažetak danas objavila naučna komisija pod vodstvom Ujedinjenih nacija.
Za sve koji žive na kopnu, opasno zagrejana budućnost planete je već ovde.
Zemljište je već zagrejalo više od 1,5 stepeni Celzijusa od industrijske revolucije, saopšteno je iz Međuvladinog panela za klimatske promene. . .
. . . . .
Kako se drveće ruši i farme zauzimaju svoje mesto, ovo zemljište kojim upravlja čovek emituje oko 1/4 globalnog zagađenja stakleničkim gasom svake godine, uključujući 13% ugljen-dioksida i 44 % metana super zagrejanog, ali kratkotrajnog zagađivača. . .
 
Da, obratite pažnju na recimo taj 1,5 stepen. To je bio postavljeni cilj u Parizu, cilj koji ćemo sada već teško postići. Međutim to se odnosi na globalnu temperaturu cele Zemlje, i mora i kopna. Pri tome znamo da se zemljište greje bitno više vode. Ne manje od 1,5 put više i brže, a možda i 2 puta. Dakle, cilj od 1,5 stepen globalno ustvari znači da će na kopnu taj Pariski cilj možda biti 3 stepena toplije. I to je najbolji scenario koji teško da je realan. Verovatnije zvuče 3 stepena globalno. Što je možda i 6 stepeni porasta na kopnu. Sad probajte da zamislite posledice PROSEČNOG povećanja temperature od 6 stepeni Celzijusa? Pri čemu se za Beograd većinom tvrdi da će biti pogođen više od proseka! Znači, o čemu pričamo? O 7 stepeni, ili možda 8? Imate li predstavu na šta će to ličiti? A već deceniju na Beobuildu slušam kako je recimo ušće "livada" koja ne služi ničemu ... itd. Prave brojeve sada naravno ne znamo, možda bude i bitno manje, ali zar već i ovakvo upozorenje nije dovoljno da se shvati ozbiljnost problema kada su u pitanju dalekosežne urbanističke odluke u gradu?
 
Spektakularan i hipnotički snimak odvajanja dela glečera veličine Menhetna.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=hC3VTgIPoGU[/youtube]
 
Glečeri su zaostavština ledenog doba, veći deo istorije ih uopšte nije ni bilo...
 
Крај ледених доба карактерише повећање температуре и повлачење глечера и леденог покривача. Уз та два процеса такође долази до подизања нивоа мора и настајања острва и залива. Данас се узима да се завршетак последњег леденог доба одиграо отприлике 10000 година пре нове ере. Тада се лед повукао у своје садашње границе и формирали су се климатско-вегетацијски појасеви какве данас познајемо. Након плеистоцена наступио је холоцен у којем и данас живимо.
 
Glečeri su jedan od očiglednih indikatora stabilnosti klime. Bar tu niko ne može da "manipuliše podacima o temperaturi". Iako treba očekivati stalnu promenu, brzina te promene je veoma bitna. Pošto se, kad gledamo dugoročni trend, u ČITAVOM SVETU glečeri povlače, dakle promena je svuda u istom smeru, i to se u poslednje vreme dešava brže nego ranije (postoje zapisi i slike, a za duže vreme se vidi i po tragovima na zemljištu i ostacima biljaka), onda je jasno da je sigurno u toku globalno zagrevanje. To je jedan od jednostavnih dokaza za njega, sasvim nezavisan od toga da li neko tobože manipuliše drugim podacima ili ne.
 
Rabbit season, duck season, rabbit season, duck season...

Meni je fascinantno da se planeta podelila oko pitanja da li se dešava globalno zagrevanje ili ne, i da li je to od ljudskog uticaja ili od prirodnih faktora ,a niko ne kapira da je i jedno i drugo nebitno. Ono što je bitno, i očigledno, je da se klima menja. I da ako se ovako nastavi, uskoro ćemo se udaviti u vrućinama.

Za ove dve decenije koliko se vodi najžustrija debata o globalnom zagrevanju/menjanju klime, umesto što su se ulagale milijarde u istraživanja koja tvrde da je sve ok, pa onda još milijarde u istraživanja koja tvrde da smo mi krivi za sve, moglo je da se započne sa nekim od predloženih rešenja za smanjivanje globalne temperature. Pošumljavanje, pretvaranje pustinja u šume, podsticanje ekosistema, eksperimentisanje sa aerosolima, novim vrstama krovova, plavljenje nekih regija, pa čak i svemirskim paravanima, zašto da ne...

Cela ova podela oko klime mi deluje kao da smo svi u kući koja postaje nesnosno vruća (najverovatnije zbog požara koji negde tinja) i sad jedna strana uporno tvrdi da je to normalno, a druga tvrdi da nije, treća da smo mi krivi za to, a četvrta da je neko drugi.

Posle deset leta prženja na 40 faking stepeni i vlagurinom gorom nego u Singapuru, bole me uvo šta je uzrok tome i da li je do nas, do prirode ili do vanzemunaca... Ono što mene zanima kao stanovnika ove planete, i to regije koja postaje sve nepodnošljivija za život je - kako da se to što pre zaustavi i vrati na stanje kako je bilo nekad.

Ako treba da nasipamo crnicu po Sahari, da sadimo drveće u Gobiju, ili da dižemo panel po panel u orbitu za solarni štit... onda neka bude tako. Sve je bolje od sedenja dve decenije i debatisanja jel toplota od freona, od auspuha, od solarnih oluja, od Zemljinog jezgra, ili od vulkana na Marsu...
 
Да се надовежем на Бендера, чак и ако сво ово загађење (CO, CO2, NOX или било које друго) апсолутно не утиче на климатске промене, свакако је штетно и велико зло и не треба жалити пара да се оно на било који начин смањи. Сигуран сам да се и Владивоје и Зума са овим слажу. Дакле, није спорно чак и ако се обманама многи служе не би ли се већи колач издовојио за тзв "зелене" технологије или неки директан утицај на смањење загађења. Оно што је спорно што до сад нисмо видели никакву корист до тог већег колача, ни по питању загађења ни по питању климе. Малобројни свакако јесу видели корист али по неким другим питањима.
Дакле подржавам сваку акцију намењену јавности али да се прикажу и неки резлтати.
 
Sve je to jasno. Naravno da se mora nešto uraditi bez obzira na tačne razloge zagrevanja. Međutim praktičan i ogroman problem je da to "nešto" u ovom slučaju podrazumeva puno para i sve velike i većinu manjih zemalja na svetu. A na nesreću, to zavisi od političara, koji opet zavise od neobrazovane većine podložne manipulacijama. Pa kad im se kaže da ih neko "vara", da ih neka druga i neprijateljska zemlja prefidno iskorištava, onda taj običan narod više nije u stanju da normalno razmišlja. Nego za inat ne želi da ih neko koristi, pa makar sami pri tome propali. Ili kad im se kaže da ne smeju da žive na kredit jer to retko kad pomaže siromašnima, ili čak bilo kome, van preciznog i zdravog biznis plana za vraćanje. Ali retko ko razmišlja racionalno. Uvek je tako bilo. Čak i ratovima, ili u miru, svuda. Tako da se sve svodi, ne na razum i racionalnost, nego na ubeđivanja mase, na opštu klimu podrške, na politiku umesto logike, što nažalost zahteva da bude što manje aktivista kao Vladivoje.
 
paradox polje":2ze5bb47 je napisao(la):
Дакле подржавам сваку акцију намењену јавности али да се прикажу и неки резлтати.
Pa može, ali da li si spreman da jedeš manje mesa i na nuklearne elektrane kao primaran izvor energije?

Ja lično jesam, ali većina nije.
 
Изузетно ме нервира што је скоро целокупна пажља еколошког покрета у свету усресређена на климатске промене. Данас скоро да се и не говори о загађењу ваздуха, река, земљишта.. Довољан је помен "секси" тема попут климатских промена и ефекта стаклене баште да би се обезбедио извор финансирања за скупе, и понекад не сасвим научно утемељене, пројекте, док бројни други, далеко озбиљнији, остају занемарени. Виђао сам доста тога док сам био у свету науке.

Волео бих да видим више активности на пољу пошумљавања, уклањања отпада итд. За цену научних пројеката на тему климатских промена, на крају којих добијете мртво слово на папиру, могуће је засадити пар хектара шуме.
 
Pošumljavanje, odnosno šume, su tema kojoj se dosta posvećuje pažnju. Jasno je definisan procenat zemljišta koji mora biti pošumljen i svaka država vodi evidenciju o tome. U poslednje vreme se Amazonska prašuma uništava pod vladavinom novog predsednika Brazila u poslednje vreme i svet strogo kažnjava taj potez. Čini mi se, neka me neko ispravi ako grešim, da je Nemačka zbog toga nedavno povukla nekakav ranije planirani vid novčane pomoći ili investicije u Brazil, upravo zbog tog uništavanja.
Svi ostali delovi ekosistema, zemljište, vode i slično, uglavnom su lokalnog karaktera, u odnosu na atmosferu i klimatske promene. Logično je da će se više posvetiti pažnja, jer ako npr. Kina emituje ogromnu količinu CO2, ono nije lokalnog karaktera i ne utiče samo na Kinu, nego na ceo svet. Dok ako zagađuje zemljište, onda to u najvećem delu utiče na područje Kine. Za vode je malo komplikovanije. Ali su sve to regulisani delovi ekosistema. Jasno se zna šta sme, a šta ne sme da se koristi npr. u delatnostima koje uključuju korišćenje zemljišta, jasno su definisani standardi, itd. Mnogo je lakša njihova kontrola i remedijacija. Doduše nešto može da bude izuzetno skupo, kao onaj incident sa British Petroleum u Meksičkom zalivu. Nesagledive posledice po životnu sredinu, ali istovremeno je to moguće rešiti. Doduše dugo traje, i izuzetno je skupo.
Uglavnom, sa razlogom se posvećuje više pažnje na klimatske promene jer je to globalnog karaktera. Naravno, ne umanjujem značaj zagađenja zemljišta, vode, uništavanje šuma. Evo i sada kod nas incident sa izlivanjem mazuta u Moravicu. Ogroman ekološki incident. Znajući naše službe, to će biti rešeno ofrlje. I posledice će se tek videti.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=648659#p648659:1vlkksn2 je napisao(la):
Хаеул » 14 Aug 2019 05:21 pm[/url]":1vlkksn2]Изузетно ме нервира што је скоро целокупна пажља еколошког покрета у свету усресређена на климатске промене. Данас скоро да се и не говори о загађењу ваздуха, река, земљишта.. Довољан је помен "секси" тема попут климатских промена и ефекта стаклене баште да би се обезбедио извор финансирања за скупе, и понекад не сасвим научно утемељене, пројекте, док бројни други, далеко озбиљнији, остају занемарени. Виђао сам доста тога док сам био у свету науке.

Волео бих да видим више активности на пољу пошумљавања, уклањања отпада итд. За цену научних пројеката на тему климатских промена, на крају којих добијете мртво слово на папиру, могуће је засадити пар хектара шуме.
Pa evo, poslušali su te :)
Upravo je izašao specijalni izveštaj o zemljištu i načinu njegovog korišćenja u svetu koji se greje.

Climate Change and Land
An IPCC special report on climate change, desertification, land degradation, sustainable land management, food security, and greenhouse gas fluxes in terrestrial ecosystems
https://www.ipcc.ch/report/srccl/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=648679#p648679:1bnpfq5y je napisao(la):
Zuma » 15 Авг 2019 02:00[/url]":1bnpfq5y]Pa evo, poslušali su te :)
Upravo je izašao specijalni izveštaj o zemljištu i načinu njegovog korišćenja u svetu koji se greje.

Climate Change and Land
An IPCC special report on climate change, desertification, land degradation, sustainable land management, food security, and greenhouse gas fluxes in terrestrial ecosystems
https://www.ipcc.ch/report/srccl/
Дивно. Још једна брошурица за нечију полицу. Теорије, предлози и обећања, а ништа од реализације.

Кад би људи само знали колико ти извештаји коштају. Убеђен сам да пола оних који их пиши нису ништа више од паразита и лицемера.

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=648675#p648675:1bnpfq5y je napisao(la):
marrecar » 15 Авг 2019 01:51[/url]":1bnpfq5y]
Svi ostali delovi ekosistema, zemljište, vode i slično, uglavnom su lokalnog karaktera, u odnosu na atmosferu i klimatske promene.
Еколошки проблеми могу бити локални, али никада нису локализовани, јер сви ми делимо исту планету. Свет је повезанији него што је икада био, и сви сносимо последице своје колективне небриге.

Разлога зашто се толико акцента ставља управо на климатске промене је више. Има ту и нечега разумног, и нечега неразумног, од месијанског комплекса западног друштва надаље, али на крају крајева, то није ни битно. Оно што је битно јесте да зарад једно мега-пројекта, на пољу кога постижемо врло мало, запостављамо све оне друга поља екологије на којима бисмо могли постићи далеко више - и то управо зато што то не би захтевало ништа више од добре воље на локалном нивоу. Да бисмо очистили, рецимо, Нишаву, није нам потребно да чекамо на Америку, и власнике кинеских фабрика. Зашто се троше толика средства, улажу толико напори, на само једном пољу екологије?
 
Zato što samo to više zaista ne može da čeka, i što je neophodan dogovor svih, a sve drugo ipak može još malo da sačeka, a ionako je pitanje lokalnih odluka. Pa ko misli da treba raditi i na drugim planovima, a ne samo klimatskih promena, neka radi, kod sebe.
 
"Američka nacionalna administracija za okeane i atmosferu saopštila je da je Jul
bio za 0,95 stepeni Celzijusa topliji od proseka za taj mesec u 20. veku - prenosi AP.
. . . .
Meteorolozi kažu da je postavljen novi rekord za taj mesec u poslednjih 140 godina.
Temperature su premašile prethodni rekord za Jul, postavljen 2016. za 0,03 stepena."

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1578346
 
Vrh