Šta je novo?

Vojvođanska - Tošin Bunar

Homer Jay":h5zq42jw je napisao(la):
Juče bili Đilas i Šapić u Vojvođanskoj. I opet ni reči o rokovima izgradnje, samo fraze "nastavljaju se radovi", "biće izgrađeno" itd.

Postoji li dovoljno jak sedativ da me uspava do 7. maja? :D
Videh prilog.Samo su bili u ulici i gledali u neki crtez vojvodjanske koji je bio na nekom pultu.Ni reci o rokovima niti pocetku izgradnje.Neverovatno.
 
Pa ne znamo ni da li je raspisan tender, pa kad budemo znali izvodjaca radova e onda cemo da vidimo. Pa za sutrasnji maraton, oni nisu ni ocistili sut od poslednje porusene kuce. A narandzasta "kvazi" ograda samo jos vise ruzi okolinu. Zalosno. :fijasko:
 
vucko":3rpu3civ je napisao(la):
Evo izbora drvorednog drveca pa birajte.Ja sam za hrast ili platan.

http://www.biosan.rs/katalog/vlist.htm

Ja ne znam koja je tacno vrsta listopadnog drveta zasadjena na zavrsenom potezu od Dr I Ribara do D. Vukasovica, ali sam siguran da ce se ista vrsta koristiti za drvored u nastavku. Ovo drvece je posadjeno pocetkom 2009 i vec baca pristojnu hladovinu.
 
Dakle prodje i ova posast od izbora. Posto ce gradska vlast maltene biti istovetna kao prethodna, nadajmo se da ce ispuniti obecanja i zavrsiti ono sto su sami zapoceli tokom proslog mandata. U poslednjih mesec dana se nista nije desavalo, sto potvrdjuje i tisina na ovom topiku.

Pa da se onda u ovoj pauzi vratimo stoci u Bezaniji. Ceo potez od crkve pa prema Ledinama i dalje jezivo smrdi i zitelji su ocajni a slucajni prolaznici zaprepasceni sta ih je snaslo. Jedni se smeju, drugi psuju, a vecina navlaci majicu preko lica i produzava brzim korakom.

Kada je 22 septembra beogradska vlast donela Odluku o drzanju zivotinja na teritoriji grada, u clanu 37 je naveden jasan rok od 6 meseci u kojem opstine moraju da donesu akt kojim blize odredjuju delove opstine u kojima je moguce drzati papkare i kopitare. Koliko vidim na sajtu Sluzbenog lista grada Beograda, za sada su to uradili samo Vozdovac i Zvezdara:

Vozdovac:
http://www.sllistbeograd.rs/pdf/2012/19-2012.pdf#view=Fit&page=4
Члан 6.
Животиње (копитари и папкари, живина и кунићи)
могу се држати на територији општине само у насељеним
местима општине: Јајинци, Раковица село, Бели Поток, Пи-
носава, Зуце, Рипањ и МЗ Кумодраж

Zvezdara:
http://www.sllistbeograd.rs/pdf/2012/12-2012.pdf#view=Fit&page=38
Члан 2.
Члан 3. одлуке се мења и гласи:
„На територији градске општине Звездара копитари,
папкари, перната живина и кунићи, могу се држати само у
деловима Миријева који се налазе искључиво ван граница
Регулационог плана насеља Миријево; у деловима Малог
Мокрог Луга искључиво ван граница Регулационог плана
насеља Мали Мокри Луг; у деловима Великог Мокрог Луга
искључиво ван граница детаљног урбанистичког плана на-
сеља Велики Мокри Луг


Ja iz ovoga izvlacim zakljucak da ce verovatno i opstina Novi Beograd (nadlezna za Bezaniju) doneti akt po kome u delovima regulacionog plana nece biti dozvoljeno drzanje svinja i krava, ali koliko smo culi u prethodnim postovima taj r. plan tek treba da ide na javni uvid, pa onda usvajanje itd.

Ostade smrad i ovog leta, sigurno. Nakon toliko para ulozenih u nove uniforme i nova kola za pripadnike komunalne policije. Ostaje jedino nada da ce neko od njih proci Vojvodjanskom kolima sa otvorenim prozorom, ili jos bolje da se doseli negde u blizinu. Tada ce valjda nesto preduzeti.
 
Koliko je meni poznato Skupština gradske opštine Novi Beograd je u julu 2009 godine donela Odluku kojom se stavlja van snage Odluka o držanju domaćih životinja na teritoriji opštine Novi Beograd iz 1985. godine i da je držaocima životinja određen rok da iste izmeste u roku od dve godine.
E kako je taj rok prošao to znači da životinjke te vrste na teritoriji opštine Novi Beograd ne mogu više da se drže. Da li je doneta posebna odluka ne znam, ali me zanima ako neko nije izmestio ili neće da izmesti krave, ovce i slično, kako će komunalna policija ili inspekcija da ih prinudno izmesti kad ne sme da ulazi u ničiji privatni posed bez sudskog naloga.
 
Clandestino,evo glupog predloga.Idi do opstine i reci da zivis u Vojvodjanskoj i priupitaj ih da li smes da kupis neke prasice posto vidis da komsije dobro zaradjuju drzeci ih.Ako ti kazu da ne mozes pitaj ih zasto ti ne mozes a oni mogu da imaju prasice ;)
 
Ja stanujem u zgradi preko puta kuće u kojoj se smrad svakodnevno proizvodi, to je stvarno sramota za gradsku vlast. Da u sred Novog Beograda imamo neopisiv smrad, ljudi ne mogu da otvore prozor, svi su u šoku koji tuda prolaze, pun mi je ku..c tog smrada, ja više ne znam šta treba da se preduzme, ili da kupimo gas maske ili da se svi skupimo i izvršimo operaciju "higijena". Ni zoološki vrt ne smrdi toliko, stvarno neznam čime hrane te životinje, verovatno prebrancem pa prde po ceo dan, tuuuuuuga...
 
Ok, pre nego sto ponovo krenu zalopojke o zagadjenju i trovanju stajskim mirisom, moram da kazem nesto u odbranu svojih komsija -

Vrlo cesto se tu i tamo javljaju razni dusebriznici kojima je striktan komunalni red toliki zivotni prioritet da im najvise smeta - necija stala u privatnom dvoristu. Znamo da je drzanje zivotinja zabranjeno i tu nema dileme.

Nazalost, koliko god miris bio neprijatan, mislim da se ne radi o tome, vec o neveselom sukobu mentaliteta, koji je vidljiv i drugde u Beogradu (Zeleznik, Surcin...) - starosedelaca, s jedne strane, koji zive svoje zivote, tu gde jesu, tako kako ga zive - ruralno, tradicionalno, poljoprivredno. zaostalo, primitivno, nazovite to kako hocete... i s druge strane, novopecenih Beogradjana, zeljnih modernog stanovanja, visokih standarda urbanog zivota i emancipacije od svojih isto tako manje ili vise ruralnih proslosti, a cesto pokondirenih likova...

Pogledajte ove "seljake" u Vojvodjanskoj - oni nisu prizivali grad u svoj komsiluk, njima ne smeta i oni se ne stide mirisa stale i obora u svom dvoristu, stavise, ponosni su na to, jer oni to rade i od toga zive. Nemaju izbora. Ne rade to da bi nekome gurali prst u oko, niti to rade od juce, nego oduvek.

Onaj ko je kupovao stan - juce, pre jedne, dve, pet godina, i nastanjivao se u ovom kraju, imao je slobodu da izabere da ne zivi pored ambara i stala, ako mu/joj to vec toliko smeta. No offence.
 
Slažem se . Medjutim, i na Vračaru, Starom gradu i Savskom vencu nekada su se držale domaće životinje ali odavno više ne mogu. Došao je red i na Novi Beograd. I on spada u gradske opštine. Urbanizacija.
 
...Voždovac, Zvezdara, Rakovica, Čukarica, Palilula... Do sutra možemo da nabrajamo opštine čija je sela grad progutao u poslednjih 30-40 godina i čiji su se starosedeoci odavno odrekli starog načina života (porodica moje majke je imala baštu sa kupusom gde danas okreću tramvaji na Banjici, a na Trošarini u gde im je bila kuća su imali štale sa stokom i konjima sve do 1970-tih; ni oni nisu tražili urbanizaciju ali su je dobili!!), a Bežanija je očigledno poslednji Mohikanac i veoma tvrd orah... :)
 
Videh danas ono stado kozica na kraju tog pravca kod stanice voza Tosin Bunar.Demokratija vam je teror vecine nad manjinom i posto postoji zvanicna gradska odluka ona se mora postovati.
 
ДРЖАЊЕ ДОМАЋИХ ЖИВОТИЊА
Члан 7.
На подручју градских општина: Врачар, Савски венац и
Стари град, не могу се држати копитари, папкари, живина
и кунићи.
Скупштине градских општина Барајево, Вождовац,
Гроцка, Звездара, Земун, Лазаревац, Младеновац, Нови Бео-
град, Обреновац, Палилула, Раковица, Сопот, Сурчин и Чу-
карица, својим актом ближе одређују места, односно делове
подручја градске општине у којима се могу држати домаће
животиње
(копитари и папкари, живина и кунићи).
Место, у смислу одредаба ове одлуке је део подручја
градске општине, односно насељено место, катастарска
општина, месна заједница, део једне или више улица и сл. у
којима се могу држати домаће животиње.

E jedino ne znamo da li je Opština Novi Beograd odredila mesta i lokacije kao Voždovac i Zvezdara ili ne može nigde.
 
Ne bih da idemo u preveliki offtopic, ali moram da se nadovezem -

Bezanija je danas "mohikanac" i "tvrd orah" po mom misljenju, barem iz dva razloga, a vezani su za istorijski kontekst:

1. Poljoprivrednici, u ekonomiji ovakvoj kakva je, nemaju dobru aternativu ovome cime se bave, niti dobar izgled za zaposlenje. Nemaju je ga ni daleko obrazovaniji gradjani Beograda. To je valjda svima jasno. Koiko god banalno zvucalo, znatan broj poljoprivrednih domacinstava Bezanije je dobrovoljno i bez zabrane, ispraznio stale kada je sa radom pocela industrija i privreda se diversifikovala - IMT, MINEL, FOM... pre toga Aerodrom Bezanija... To je urbanizacija. Zabranjivanje poljoprivrednih aktivnosti, bez alteranatve, ovako kako se sada radi, nije dobro.
2. Ovde dolazimo do drugog razloga. Lokalna samouprava danas nema sistemski pristup, niti sistemsko resenje za ovaj problem. Ko se seca, ili ko je malo informisaniji, zna da su, upravo tih '70ih godina koje markobg pominje, na teritoriji NBGD-a podizani Blokovi 61, 62, 63, 64. Tada je, pa do kraja '80ih, iz Bezanije planski raseljeno oko 100 poljoprivrednih domacinstava. Naseljeni su na Bezanijsku Kosu, danasnju ulicu Bezanijskih Ilegalaca. Jos tada se pricalo o zabrani drzanja stoke u Bezaniji, ali je zato predvidjeno da raseljena domacinstva mogu da se bave poljoprivredom na Bezanijskoj Kosi, na novoj lokaciji, i svi uslovi za to su im obezbedjeni. U medjuvremenu se i to novo naselje urbanizovalo. E, tako se to radi.

Ako nadlezni zele urbanizaciju, moraju da je omoguce i planiraju inace dobijamo urbanizaciju tipa Kaludjerica. Dakle, zabrana drzanja stoke je u redu, ali to bi trebalo da bude poslednja mera, a ne prva. Prvo bi trebalo definisati lokaciju gde se st*** moze drzati, tu obezbediti infrastrukturu, obestetiti korisnike na staroj lokaciji i planski, postepeno, u definisanom vremenskom okviru, migrirati ovu delatnost na "ruralniju" lokaciju. E onda, ko se oglusi na sve ovo, zasluzuje zabranu drzanja, zasluzuje i kaznu. Ovako ne. Poljoprivreda nije kriminal, da se tako zabranjuje. Izvinjavam se na off-u.
 
Bezaninac":3jdr68wj je napisao(la):
Ok, pre nego sto ponovo krenu zalopojke o zagadjenju i trovanju stajskim mirisom, moram da kazem nesto u odbranu svojih komsija -

Vrlo cesto se tu i tamo javljaju razni dusebriznici kojima je striktan komunalni red toliki zivotni prioritet da im najvise smeta - necija stala u privatnom dvoristu. Znamo da je drzanje zivotinja zabranjeno i tu nema dileme.

Mislim da bi bilo kontraproduktivno da sad ovo predstavljamo kao rat starosedelaca i pokondirenih dosljaka. Hajde da pocnemo od zajednicke tacke oko koje se svi slazemo, a to je da je zabranjeno drzanje papkara i kopitara u urbanoj sredini. A Vojvodjanska je sada definitivno moderan bulevar sa uredjenom infrastrukturom i gradskim nacinom zivota.

Takodje se slazemo da treba obezbediti pravicno resenje za ljude koji se bave uzgojem svinja od pamtiveka. Zato svi glavu okrecemo prema Gradu tj. opstini Nbg, a ne prema komsijama. Po meni bi najbolji prvi korak bio da ih pozovu u Opstinu i ponude uslove za prestanak uzgoja stoke. Onda komsije iznesu sta bi njih zadovoljilo, nadje se kompromis i to je to.

Samo sto je to trebalo da bude vec zavrseno, jer su pre dve godine obecali da od ovog leta vise nece biti svinja i krava na Novom Beogradu.

Bezaninac, prosetaj malo "nizvodno" Vojvodjanskom, smrad je neizdrziv, veruj mi. Ne radi se ovde o nekom inacenju i sl.
 
clandestino":t0ami6p5 je napisao(la):
Takodje se slazemo da treba obezbediti pravicno resenje za ljude koji se bave uzgojem svinja od pamtiveka. Zato svi glavu okrecemo prema Gradu tj. opstini Nbg, a ne prema komsijama. Po meni bi najbolji prvi korak bio da ih pozovu u Opstinu i ponude uslove za prestanak uzgoja stoke. Onda komsije iznesu sta bi njih zadovoljilo, nadje se kompromis i to je to.

Samo sto je to trebalo da bude vec zavrseno, jer su pre dve godine obecali da od ovog leta vise nece biti svinja i krava na Novom Beogradu.

+ 100
Nazalost, ne da nije uradjeno, nego nece ni biti, i onda ce"urbani rat", sukobi, protesti jednih i drugih i blame-game biti neizbezni. Gasice se pozar, losim sredstvima, i neko ce biti ostecen.
Btw, setam svaki dan, znam o cemu pricamo :).
 
Bezaninac":304fzjx6 je napisao(la):
2. Ovde dolazimo do drugog razloga. Lokalna samouprava danas nema sistemski pristup, niti sistemsko resenje za ovaj problem. Ko se seca, ili ko je malo informisaniji, zna da su, upravo tih '70ih godina koje markobg pominje, na teritoriji NBGD-a podizani Blokovi 61, 62, 63, 64. Tada je, pa do kraja '80ih, iz Bezanije planski raseljeno oko 100 poljoprivrednih domacinstava. Naseljeni su na Bezanijsku Kosu, danasnju ulicu Bezanijskih Ilegalaca. Jos tada se pricalo o zabrani drzanja stoke u Bezaniji, ali je zato predvidjeno da raseljena domacinstva mogu da se bave poljoprivredom na Bezanijskoj Kosi, na novoj lokaciji, i svi uslovi za to su im obezbedjeni. U medjuvremenu se i to novo naselje urbanizovalo. E, tako se to radi.

Apsolutno! Samo, čisto radi istorijske pravde, treba reći da tih 1970-tih o kojima ja pričam stvar nije bila uopšte idealna! Moja porodica (kao i sve komšije "seljaci" sa Banjice) su za svu tu zemlju, štale, kuće dobili po stan i novac od eksproprijacije dovoljan da kupe, recimo, jednog Fiću. Nije bilo alternative tipa - ako hoćeš da nastaviš da se baviš poljoprivredom dobićeš adekvatnu zemlju i imanje. Ne. Jok! Bilo je uzmi stan i tu siću od para i gubi se! Ako hoćeš ti posle kupi sam zemlju u nekom selu van Beograda i snađi se, ako ti je poljoprivreda u krvi. Dakle, nije bilo nikakvog izbora ni fer sistematskog pristupa! Isti slučaj je i sa ostalim opštinama na ovoj strani Save... Jedino što je tad, istini za volju, bilo neuporedivo lakše dobiti posao u industriji ili uslugama, pa i nije bilo tako teško ostaviti poljoprivredu...

Još tada se i znalo i govorilo da su sa Bežaninci mnogo bolje prolazili, bar oni koji su imali sreće da se nađu u pravom trenutku na pravom mestu (oni koji su ostali sve do danas su, na žalost, izvisili), delom i zbog toga što ih je lako bilo preseliti na B. Kosu.

Slažem se da je sistemski pristup ovom problemu neophodan. Ali sa druge strane, nisam optimista da je to izvodljivo.
 
Znate šta, poštovanje svim seljacima na Bežaniji koji žive seljačkim životom uzgajajući stoku i obrađujući njive. Neka se bavi svako sa čim može i hoće, ali ovde je problem u tome što taj seljački način života ugrožava veliki broj stanovnika glavnog grada Beograda, stvarno je sramota da usred velikog naselja, pored jedne crkve toliko smrdi. Priča o istoriji, o tome čija je baba muzla krave dok je Novi Beograd još bio močvara, neće učiniti da smrad nestane. Šta sad? Novi Beograd nije trebao biti izgradjen, razvijan, jer negde tamo na Bežaniji žive seljaci. Pa da se nije širio grad i da nije ovih novih zgrada u Vojvođanskoj ulici, pitam se kad bi Vojvođanska bila rekonstruisana i kada bi stari bežaninci dobili kanalizaciju? Verovatno nikad. Tako da razvoj grada, bolji uslovi za život, što čistiji vazduh je prioritet! Smrad STOP!!!
 
Da, ali za smrad zaista nisu krivi oni koji drže stoku, kako god to nekome zvučalo.
 
Da da, onda su za smrad krivi oni što ne drže stoku jer trećeg nema :bash: ! Ne zvuči mi to baš logično. Na kraju će biti niko nije kriv a smrad nikad veći hara Novim Beogradom. A da, krive su životinje što neće da se isele sa bežanije, tu im je bas lepo, osećaju hijerarhiju neko trajanje :lol: , samo ne mogu da se dogovore oko rasporeda tuširanja pa zato smrde. :laugh:
 
Nije ti jasno?

Ti ljudi tu žive i time se bave već generacijama.

Krivi su oni koji planiraju razvoj grada misleći da će "sve samo da se reši" zato što ih baš zabole kako će živeti novi stanari i od čega će živeti starosedeoci.

Život ne počinje sa dolaskom novih stanara.
 
Pa da, krivi smo mi koji poštujemo zakon i plaćamo komunalije da bi živeli u smradu a da bi isti ti starosedeoci dobili moderni bulevar i kanalizaciju. A što deca idu po smradu u školu i u vrtić i što se vernici mole u smradu i što ljudi u smradu čekaju autobus i što svi mi, starosedeoci ili novi stanari Bežanije kad otvorimo prozor živimo u smradu to nema veze, ok hajde onda da srušimo nove zgrade, izgradimo štale, i zaoremo Vojvodjansku ulicu jer tu žive starosedeoci koji nemaju nameru da se asimiluju u gradski život. Znači rešenje nije uraditi nešto da bi se smrad neutralisao ( a to je jedino moguće poštovanjem zakona to jest izmeštanjem domaćih životinja iz gradske sredine) nego je rešenje pustiti starosedeoce da šire smrad pa kud koji mili moji. Živeli starosedeoci, živeo smrad. Bravo sad mi je jasno šta si hteo da kažeš!
 
Aha, a oni ne plaćaju komunalije, oni krše zakon svojim postojanjem, njihova deca ne idu u školu i vrtić, crkvu Sv. Đorđa nisu njihovi preci podigli, oni jednostavno treba da nestanu, ispare bilo gde i oni i njihova imovina, samo su novi stanari plaćali porez od kojeg se izgradila ulica....

Mnogo si besan i ljut, ali na pogrešne ljude.
Ja živim u bloku već 30 godina, upoznao sam mnoge ljude sa Bežanije.
Velika je uvreda za njih to što si napisao da treba "da se asimiluju u gradski život".
Živeo ti meni.
 
Vrh