Šta je novo?

Vojvođanska - Tošin Bunar

Prošao sam jutros Vojvođanskom na putu za posao.

Na mestu apoteke je sada (još uvek!?!) omanje brdo starih opeka.

Kod te "blindirane" nisam primetio ništa novo, osim da je jedan bočni dvorišni zid na jednom mestu malo urušen.
'ajd, videćemo narednih dana.

Nešto dalje "Zelena" kuća koju nastanjuju "pripdanici romske populacije" je zatrpanija "sekundarnim sirovinama" neko prošli put kada sam prolazio.

Odmah do nje je gradilište nove zgrada sa neprofitnim stanovima. Radnici uređuju prostor ispred, upaljene su bele svetiljke na žardinjerama....zgrada je malo kičasta, ali i simpatična. Biće prijatno mesto za život, jednog dana....
 
jedan od nas":2s60ohdm je napisao(la):
Pre 2 dana je pocelo ali ide sporo posto se rusi odnosi deo po deo, ko gleda spolja sa ulice rekao bi da se nista ne desava. A u vezi rusevina i mene cudi sto su ostatci apoteke jos tu tj da je cigani jos nisu pokupili. Kad su kod mene u firmi radili adaptaciju nismo se mogli braniti od istih koji su trazili otpad..
Juce sam prosao pored kuce, nisam primetio neku promenu u vezi rusenja. Valjda covek treba prvo da se trajno iseli da bi sve porusili, a sinoc se jasno videlo da covek i dalje zivi u svojoj kuci. Cekacemo mi jos na njega.:grand:
 
Aj sad kad ne verujete morao sam da cimam ortaka da slika

img0611x.jpg
 
Paaaa...... uklonjena je ograda gradilišta zgrade sa neprofitnim stanovima.

Sve ostalo je po starom.
 
U Službenom glasniku sam našao odluku da je grad odustao od javne nabavke usluga rušenja preostalih objekata u Vojvođanskoj.

Ovo može da znači samo dve stvari: odustali su od radova u ovoj godini ili su vlasnici pristali da ih uklone o svom trošku.

Nekako mi je bliža prva varijanta. :(
 
Kakav kontrast:

Nova stambena zgrada, 4 sprata (za razliku od stepenastih čudovišta iza nje), vesela braon/narandžasta fasada, kosi limeni krov, podzemna garaža i prostran parking iza, a ispred velike žardinjere i niske bele svetiljke u ukusnim braon metalnim kućištima....

i pored ne stara zelena bežanijska kuća, raspadnuta i zatrpana đubretom koje kao da ispada iz svakog prozora i svake pukotine.
 
Verovatno idu na to da ce novi stanari te zgrade da zapale te kucice i otpad...
 
vucko":eun4qmhw je napisao(la):
Verovatno idu na to da ce novi stanari te zgrade da zapale te kucice i otpad...
Bice kao u Srecnim ljudima. :p
 
relja":1enxvrbp je napisao(la):
Kakav kontrast:

Nova stambena zgrada, 4 sprata (za razliku od stepenastih čudovišta iza nje), vesela braon/narandžasta fasada, kosi limeni krov, podzemna garaža i prostran parking iza, a ispred velike žardinjere i niske bele svetiljke u ukusnim braon metalnim kućištima....

i pored ne stara zelena bežanijska kuća, raspadnuta i zatrpana đubretom koje kao da ispada iz svakog prozora i svake pukotine.
Stvarno ne znam sta vise cekaju sa tom kucom, sto ne presele rome i poruse taj lom, sta ocekuju da ce ljudi da se usele u zgradu i imaju njih u dvoristu za prve komsije ili da udisu mirise kad krene lozenje sirovina. :rant::bash:
 
PIGLET":2lsl5oh5 je napisao(la):
U Službenom glasniku sam našao odluku da je grad odustao od javne nabavke usluga rušenja preostalih objekata u Vojvođanskoj.

Ovo može da znači samo dve stvari: odustali su od radova u ovoj godini ili su vlasnici pristali da ih uklone o svom trošku.

Nekako mi je bliža prva varijanta. :(
Nisam ni ocekivao da ce krenuli radovi ove godine, nekako se nadam da ce porusiti sve do proleca i onda zapoceti radove kako je bilo i sa prvim delom izgradnje. A to da ce vlasnici sami da uklone o svom trosku, mozda u nekoj drugoj drzavi. :violina:
 
stf":3ob1vtyv je napisao(la):
vucko":3ob1vtyv je napisao(la):
Verovatno idu na to da ce novi stanari te zgrade da zapale te kucice i otpad...
Bice kao u Srecnim ljudima. :p
Ранч проклетих... Куд се тога сети... :laugh: +1

Само да не крене и да лети смеће са зграде као у Срећним људима...
 
Wile E. Coyote":d2awsm44 je napisao(la):
stf":d2awsm44 je napisao(la):
vucko":d2awsm44 je napisao(la):
Verovatno idu na to da ce novi stanari te zgrade da zapale te kucice i otpad...
Bice kao u Srecnim ljudima. :p
Ранч проклетих... Куд се тога сети... :laugh: +1

Само да не крене и да лети смеће са зграде као у Срећним људима...
:D Jedino sto je u Srecnim ljudima na kraju Ranc prokletih ostao nedirnut. Valjda se to nece i ovde desiti....:/
 
NVO: Prinudno iseljavanje Roma
27. septembar 2010. | 21:20 | Izvor: B92 Beograd
Sutra će, po zahtevu Direkcije za građevinsko zemljište Beograda, iz kuće u Vojvođanskoj ulici u naselju Bežanija biti prinudno iseljeno osam romskih porodica.

Ovaj objekat im je dodeljen 2003. godine na privremeno korišćenje nakon što su porodice iseljene sa Dorćola iz baraka u tzv. naselju Betonjerka.

I porodice i Direkcija su se obraćali nadležnim gradskim i opštinskim službama za pomoć i obezbeđivanje alternativnog smeštaja, ali bez uspeha, navode tri nevladine organizacije.

"Iako Grad raspolaže sa još slobodnih kontejnera nabavljenih prilikom raseljavanja Gazele, odbijaju da ih dodele ovim porodicama budući da ne žive u nehigijenskom naselju", navode u saopštenju Centar za prava manjina, Regionalni centar za manjine i Centar za ekologiju i održivi razvoj.

"Podsećamo da brojne međunarodne konvencije koje je Republika Srbija ratifikovala, kao i praksa Evropskog suda za ljudska prava nalažu da iseljenje ne može da ima za posledicu beskućništvo, već organi vlasti moraju obezbediti adekvatan alternativni smeštaj ili druge kompenzatorne mere ako lice koje se iseljava nije u mogućnosti da ih samo obezbedi", navodi se u saopštenju.

"Takođe želimo da skrenemo pažnju na brojne slučajeve prinudnog iseljenja koji prođu nezapaženo upravo zato što se ne radi o većim neformalnim naseljima koji, po pravilu, privlače pažnju javnosti pa samim tim i obzirnije ophođenje nadležnih vlasti, već o slučajevim iseljavanja pojedinačnih ili nekolicine porodica ostavljenih na ulici bez ikakve pomoći", navodi se dalje.

Centar za prava manjina apeluje na Direkciju da privremeno obustavi postupak iseljenja porodica iz Vojvođanske ulice, a da gradske vlasti i organi Opštine Novi Beograd u kratkom roku iznađu rešenje za obezbeđivanje nužnog smeštaja.

"U suprotnom, Grad će biti odgovoran što će više od trideset lica, od toga devetnaestoro maloletne dece, ostati na ulici bez krova nad glavom", navodi se na kraju.
Ima li ovo neke veze sa budućim radovima..?
 
Jes!!!To mora da je ona kuca sa otpadom,fino...Polako nestaju te udzerice,jedna po jedna...Podseca me na onu pesmu o ljutim gusarima :)
 
Konacno!!! Ne mogu da verujem. :kk:
Kako bre ne zive u nehigijenskim uslovima, jeste li videli kakav su lom napravili, a u kakav solidan smestaj su se uselili pre 5-6 godina. Samo ne mogu da verujem da im do sada nisu nasli novi smestaj a hoce da ih sele.
Inace sad sam ubedjen da hoce da ociste celu stranu da bi poceli radovi na prolece. :gobb:
 
Zatrazila NVO za manjinska prava, a razlog je nedostatak smestaja za Rome.
 
Odloženo iseljavanje u Vojvođanskoj
28. septembar 2010. | 17:01 | Izvor: B92
Beograd -- Prinudno iseljavanje osam romskih porodica iz Vojvođanske ulice u beogradskom naselju Bežanija, koje je bilo najvaljeno za danas odloženo je za 7. oktobar.

Reč je o 30-ak Roma, među kojima je 16 dece. Oni žive u prizemnoj zgradi, koja im je 2003. dodeljana na privremeno korišćenje.

U gradskoj Direkciji za građevinsko zemljište tvrde da u toj kući, predviđenoj za rušenje, više ne žive stanari koji su tu bili privremeno smešteni.

Remzi Jašarovski u Vojvođanskoj ulici 25 živi od 2003. godine kada su ga gradske vlasti doselile sa Dorćola. On kaže da se neće iseliti dok ne dobije bilo kakav alternativni smeštaj.

“Mi ćemo blokirati ako nema i dalje smeštaja. Mi ćemo se zaključati familijrano po sobama, zakovaćemo i eksere. Nek ruše, neka nas i zatrpaju! Bolje da nas nema”, poručuje Jašarovski.

Centar za prava manjina predložio je gradu da se ovi ljudi smeste u neki od stambenih kontejnera koji su preostali prilikom raseljavanja naselja ispod “Gazela”, kaže predstavnica Centra Andrea Čolak.

“Iz njihovog odgovora se vidi da oni raspolažu slobodnim kontejnerima, ali nisu u mogućnosti da ih dodele, jer ovo ne spada u nehigijensko naselje i nije obuhvaćeno planom raseljavanja. Tako da je ovo još jedan slučaj kao što je bilo u ‘azbestnom naselju’, da pojedinačne porodice ostanu na ulici daleko su od očiju javnosti”, upozorava ona.

Iz kabineta gradonačelnika uputili su nas gradsku Direkciju za građevinsko zemljište, odakle nam je stigao dopis u kome se navodi da zbog proširivanja Vojvođanske ulice rušenje pomenute zgrade više ne može da se odlaže:

“Od 2003. Direkcija iz humanih i socijalnih razloga nije pokretala postupak izvršenja rešenja o iseljenju, a u objekat su se u tom periodu bespravno uselila nepoznata lica, kojima nije odobren privremen smeštaj. Prema dokumentima koja su ova lica prezentovala više od polovine ih već ima prebivališta na nekoj drugoj lokaciji, a preostala lica nisu mogla da predoče lična dokumenta”, navodi se u dopisu Direkcije.

Romi iz Vojvođanske negiraju te navode.

“Slobodno nek dođu neka provere. Mi smo ta lica iz betonjerke. To lažu vas oni lično, to su isti ljudi, nema menjaže”, kaže jedan stanovnik iz Vojvođanske.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava predložilo je gradu formiranje zajedničkog Saveta koji bi popisao stanovnike svih nelegalnih naselja i odredio nadležne za rešavanje njihovih problema, kaže pomoćnik ministra Petar Antić.

“Mi planiramo i savetovalil smo gradu da se sva ta naselja istraže mobilnim timovima u kojima će biti predstavnici različitih institucija, jer bez tih podataka ne možemo govoriti”, kaže on.

Iz Ministarstva poručuju da prinudno iseljavanje porodica iz Vojvođanske 25 bez obezbeđenog alternativnog smeštaja krši evropsku praksu da posledica iseljavanja ne može da bude beskućništvo.


http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=09&dd=28&nav_category=12&nav_id=461634
 
Vrh