Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,9%
  • Ne

    Glasovi: 195 59,8%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,3%

  • Ukupno glasača
    326
Инжињерија је поприлично модернизована последњих година.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=AhW_TGirV8g[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821552#p821552:26u67kg5 je napisao(la):
Perkan » Uto Feb 09, 2021 12:16 am[/url]":26u67kg5]
Da li vi stvarno mislite da će neki profesionalni vojnik da ide da brani Srbiju, dok vi sedite kući i mitingujete po internetu?
A od koga da je brani?

Ko će to da napadne Srbiju pa da će biti neophodna hitna mobilizacija svog muškog stanovništva Srbije od 18 do 65 godina, što se btw nije desilo nigde na svetu poslednjih XY godina... Već se uvek mobilisao samo deo rezerve, i to samo u najvećim sukobima i pretnjama po celu zemlju.

I još bitnije pitanje:

Šta bi svi ti muškarci od 18 do 65 godina znali da urade nakon odsluženja vojnog roka u ovakvoj vojsci?
Znali bi da se raspodele po svojim jedinicama. Znali bi komande. Znali bi da legnu na pod i pucaju ispred sebe iz ležećeg stava. I to je manje više to.

Delom karikiram, ali poenta je više nego jasna.
 
Ali Perkane, dragi druže, kakav ti je to moral da se Ti mešaš dal ću Ja da idem u vojsku? Mislim ok je da Ti želiš vojsku ali da li misliš da je korektno da se mešaš drugima da moraju da idu? I druga stvar, da li možemo da se složimo da nam nisu svima isti neprijatelji? Kao što smo i u ovoj raspravi videli, oni koje ja smatram neprijateljima, Drakche smatra prijateljima. Ja recimo ne bi imo ništa protiv da neki "neprijatelj" napadne i skine ovu vlast.
Eto, ako može odgovori na ova dva pitanja.
 
Kao što rekoh, nema šta da se tebi ili meni ko meša u to šta želimo ili ne.
Postoji nešto što se zove zakon... ako se taj zakon donese, svaki građanin je dužan da ga poštuje, bez obzira šta o tome lično misli.
Isto kao sa porezom - niko ga ne želi, ali ga svi plaćamo...
E isto ti je i sa vojskom - ako se zakon donese, to je to...
Ako se ne donese, i to je ok...

A to da priželjkuješ da nas neko napadne da bi skinuo ovu vlast, i da misliš da bi ti posle toga došla neka bolja vlast samo govori o tebi.
Ja o tome neću ni da raspravljam, ispod časti mi je da se spuštam na taj nivo rasuđivanja...
Ako tebe nije sramota da takve stvari javno govoriš, mene jeste sramota da na tom nivou učestvujem u diskusiji. Zato ću se praviti kao da to nisam ni pročitao...
 
A zakone u Nacionalnom parku Srbija inače donose sve sama stručna i poštena lica, u najboljem interesu naroda. I ti zakoni se svuda i podjednako primenjuju, i podjednako važe za svakog...

Prosto se ne zna koja vlast u Srbiji ima više moralnih i stručnih gromada - da li zakonodavna, sudska ili izvršna.
Skoro sam baš čuo jednu foricu koja me slatko nasmejala - ''nezavisan k'o Srpsko pravosuđe''. :lol:
 
Ma pusti ti tu priču Bendere...
Uvek stvar može da se relativizuje do besmisla...
Ako ti zakon ne valja, delegitimizuješ donosioca... to ne vodi ničemu osim anarhiji i potpunom raspadu.

Ako se stvar svede na to da za mene postoji zakon samo ako su ga doneli "moji", a ne postoji ako su ga doneli "ovi drugi koji nisu moji", onda tu više nema ni reda, ni države ni bilo čega drugog... jedan je onda korak do potpune anarhije na ulicama.

Da skratim - bude referendum, donese se odluka.
Ako odluka bude za vojni rok, uvodi se zakonski okvir koji važi za sve.
Posle toga više niko neće pitati pojedinca šta misli o vojnom roku niti kakva je njegova lična procena "ko će nas da napadne" i "šta će nam sve to" ili "ja neću da idem da ratujem" ili slično...

Jbt šta se desilo u mozgovima ljudi da čak i pitanje odbrane sopstvene zemlje dovode u pitanje, o argumentaciji ili infantilnosti te argumentacije, da ne govorim...

Strašno, ali strašno su nas pokorili mentalno...
 
Ja razumem tvoj način razmišljanja ali problem sa njim je što je on ostao zarobljen u 90im. I kad kažem 90te, ne mislim samo na naše 90te nego globalno.
 
Perkane, ako Vučić krade Izbore, o kakvim zakonima ti govoriš? Skupština od kradenih Izbora ne donosi odluke u ime većine naroda, već šačice privatnih lica. Zato pitam zašto bi mi poštovali njijove privatne zakone, uključujući i taj potencijalni o vojnom roku?
Drugo pitanje je zar savezništvo protiv neprijatelja nije legitimna vojna stratrgija? Znači ako meni prijatelj pomogne u svrgavanju Vučićevskih neprijatelja o kakvoj sramoti ti pričaš?
I treće, pravi razliku između Njih i Nas. Tako da to tvoje "da nas neko napadne" ne znam na koga misliš, kad ne postojimo Mi. Kako možemo postojati "mi" ako su Drakchetu prijatelji oni što su meni neprijatelji? I ako ja ne želim da budem na istoj strani sa Vučićevcima? Onda ne postoji "mi" i "nas".
 
@Bender
Srljamo u vreme koje će biti daleko gore od 90tih...
90tih smo imali jedan lokalni sukob, težak po nas ali ipak lokalan.

Sada celi svet srlja u globalni sukob sa posledicama koje ne mogu da se predvide.
A to nas ne može da zaobiđe...
 
Sada lobiraju da se u srednje škole ubaci predmet vojna odbrana a izbacuju filozofiju i sociologiju. Idiotizacija na delu.
 
@Zemljani,
Ja ne mogu da diskutujem sa tobom na tom tvom nivou razmišljanja.
Izvini... potraži odgovore na drugim mestu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821625#p821625:2m1ddfnc je napisao(la):
vucko » 09 Feb 2021 12:10 pm[/url]":2m1ddfnc]Sada lobiraju da se u srednje škole ubaci predmet vojna odbrana a izbacuju filozofiju i sociologiju. Idiotizacija na delu.

Ko lobira? Izvor?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821624#p821624:1itvj1r7 je napisao(la):
Perkan » Uto Feb 09, 2021 12:09 pm[/url]":1itvj1r7]
Sada celi svet srlja u globalni sukob sa posledicama koje ne mogu da se predvide.
A to nas ne može da zaobiđe...
To slušam već 20 godina. Ali bukvalno 20 godina.
Tačnije, i više od 20, jer ako računamo i Slobina lupetanja pred rat na Kosovu i bombardovanje, onda mu dođe oko 23 godine.

Te kreće svetski rat, te Evropa će se raspasti, te Amerika će sve da nas strpa u kaveze, te ovo te ono...
 
I za tih 20 godina stvari se ubrzano pogoršavaju...
Štampa se novac... polarizacija između svetskih sila.... cenzura javnih medija na masovnoj osnovi... zveckanje oružjem.... ideološki frontovi na sve strane... ekonomski sistem se urušava, uvode se sankcije na sve strane, dolar se koristi kao oružje, proces dedolarizacije ide svojim tokom, pad prirodnog priraštaja, nedostatak radne snage na zapadu, migranti, pandemija sve dodatno sve negativne procese ubrzava... neće ovo dobro da se završi... otvori oči Bendere...

Taj tvoj argument nije PROTIV moje teze, nego u stvari ZA moju tezu, samo pogledaj šta se sve promenilo u tih 20 godina.
Da, ta priča je bila poprilično avangardna za 90te i Sloba je izgledao kao blećak kad je to pričao, ali danas to uopšte više nije smešno, jer vidimo da se dešava ispred naših očiju...

U takvom nestabilnom svetu Srbija može da dođe u veoma tešku situaciju jer smo okruženi veoma neprijateljski raspoloženim susedima plus smo stalna meta Zapada plus imamo nerešena nacionalna pitanja u okolini... ne valja, ništa to ne valja...

I zato - treba se spremati dok još ima vremena.
Čak i da svet nekim čudom izvuče iz svega ovoga i odjednom osvane dan mira, saradnje i niskog rizika od sukoba, nema veze, i dalje treb biti spreman... jer nikad ne znaš šta budućnost donosi... a spremaš se uvek za najgori scenario...
 
Ako dođe do svetskog pičvajza - za šta ja ne kažem da je nemoguće, ali se razlikujemo u procenama verovatnoće i načina na koji bi se to desilo - tu onda više neće biti država A protiv države B. Nego potpuno urušavanje ogromnog dela čovečanstva.

Nema više sveta u kome 70% Srba radi u Srbiji za srpska preduzeća, 70% Nemaca radi u Nemačkoj za nemačka predzeća, Kinez u Kini za kineska, itd itd... Nema više sveta u kome može da besni rat u Vijetnamu a da nekoga u Evropi to ič ne dotiče ekonomski i finansijski. Nema više vremena i doktrina u kojima svi živimo pod konstantnim strahom i spremnošću za mogućnost nuklearnog rata i kraja sveta za pola sata. Nego je sve uvezano i spregnuto jedno s drugim. I ako bi izbio haos u dovoljno velikom broju svetskih centara moći i ekonomije, to bi onda značilo da svi koji zavise od njih padaju sa njima. A to znači na stotine i stotine miliona ljudi širom planete. Svi oni kojima posao na bilo koji način, makar jednu trunku, zavisi od svetske ekonomije, trgovine i finansija.

E ako se to desi, tu onda neće Bugarin da se okrene protiv Srbina i Nemac protiv Rusa... Nego će da se pokrene lavina građanskih ratova i kolapsa društava. U Americi, u Zapadnoj Evropi, u Istočnoj Evropi, u Aziji, u Australiji...

A tu vojske i policije kao kolektivi neće ništa značiti, jer kad bi milioni ljudi izašli na ulice u borbi za opstanak, ne bi bilo te sile i reda koji će to da obuzda. A i ovi s druge strane kordona bi videli da dok oni brane vlast i poredak, da im kod kuće porodica ostaje nezaštićena, i vrlo brzo bi napustili sve pozicije i naređenja i ''pridružili se'' opštoj borbi za opstanak.
 
Problem sa tvojim rasuđivanjem je što razmatraš doomsday scenario koji bi se dogodio u jednom trenutku svuda...
Ali pre da će proces haosa da bude postepen... umesto jednog big bang-a dešavaće se milion lokalnih sukoba, kriza, ratova i to će da traje i traje... posebno se bojim proxy sukoba kada jedan centar moći iskoristi nestabilan region da započne lokalni konflikt da bi napakostio drugom centru moći... a to je veoma veoma veoma verovatna situacija, pogotovo u našem slučaju... e kad počneš da razmatraš stvari iz te vizure, zaključi sam treba li nam jaka vojna sila i obučeno stanovništvo...
 
S nekim delovima se slažem, s nekim ne. Ali, ajde da na kratko stavim to na stranu i da se fokusiram na nešto drugo.

Mene brine što svake godine trpimo velike štete (a ponekad i žrtve) ili zbog poplava ili zbog požara. Brine me što se dešava da neka mesta ostanu odsečena zbog snega, pa bolesni i ugroženi ispaštaju. Brine me što većina stanovništva ne ume pravilno da postupi u slučaju, kako takvih nepogoda, tako i u slučaju kućnog požara, zemljotresa, urušavanja, klizišta, itd... To možda ovako kad se pogleda šira slika deluje minorno, ali u proseku svake godine tako ode jedno 100ak života i ko zna koliko miliona evra štete zbog takvih situacija.

I mada je nemoguće potpuno svesti taj broj na nulu, mislim da bi fokus na edukaciju ljudi - makar na osnovnom i teorijskom nivou - to značajno smanjilo. Da ljudi u slučaju poplava i bujica znaju šta da rade, šta pakuju, i gde da se jave da pomognu. Da u slučaju evakuacija bilo koje vrste znaju kuda da se upute i kome da se obrate. Da znaju kako se koji požar gasi. Da znaju prvu pomoć. Da znaju šta da ne rade da ne bi ugrozili sebe ili ometali spasilačke službe i organe. I tako, svašta nešto.

Ja da sam na mestu države, pre razmišljanja o vojnom roku, prvo bih se pozabavio tom problematikom. Kako? Pa kao što rekoh, za početak makar da svaki učenik jednom prođe kroz osnove toga. I makar samo u teoriji, nema veze. Čak i ako samo ''protrči'' i otalja to, sutra kad vidi požar ili poplavu pred sobom, čak i ako ne zna kako da postupi, znaće bar šta da NE radi. I time će znatno pomoći i olakšati, i sebi i nadležnima.

A prostora za takvu edukaciju bi bilo kada bi se izbacili zgubidanski predmeti od Veronauke i Građanskog, koji srpskog đaka opterećuju punih 12 godina školovanja. Na kraju će da ispadne da sam neki fanatik u krvničkom pohodu na Veronauku, ali nisam. Niti sam ateista. Samo znam koliko su ta dva predmeta gubljenje vremena i vremensko opterećenje učenicima. I dok se neki predmeti ukidaju (kao što reče Vučko gore) ili im se ne daje prostora (kao ova Civilna zaštita), oni se drve i drve i drve i drve... 12 GODINA. A ništa ne nauče! :shock: :bash:

Elem, dakle umesto tih besmislica, dati klincima da u jednom razredu osnovne, pa potom i u jednom razredu srednje škole, uče o osnovama te civilne zaštite. Od ostalih ''slotova'' koji bi se oslobodili ukidanjem ili bar redukcijom Veronauke i Građanskog, može se vratiti Filozofija koja je ukinuta i čak dodati neki drugi predmet(i). Ali sve u svemu, prvo bih od toga krenuo i gledao kako se odvija stanje. Pa bih onda razmišljao o vojnom roku.

A ovako kako je sada, da svake godine stasa 35.000 muškaraca, a na dobrovoljno ili profesionalno služenje se javi njih 3-4 hiljade... i država na takav odnos uzme i kaže ''ne ne, ili će svi u vojsku, ili neće niko''... to je prosto apsurdno. I samo ilustruje stepen njihovog bezumlja, slepila i ograničenog ''ili - ili'' razmišljanja.
 
Perkane, ti ništa ne razumeš, nije stvar na kom "nivou" raspravljamo već da ti mene mimo moje volje, na silu, svrstavaš u "nas". Nemoj ni mene ni druge koji to ne žele da svrstavaš u neke svoje imaginarne grupe. Znači za sebe i Vučićevce reci "mi" a nas ostale nemoj petljati u vaše stvari jer ti niko nije dao odobrenje da govoriš u naše ime. Govori u svoje. Dakle to ko će "vas" Vučićevce da napadne je vaš problem.
 
@Bender,
Ne bih da ulazim u temu obrazovnog sistema i da polemišem šta od predmeta treba a šta ne.
Na kraju krajeva, mnogo bitnije je šta dete učiš unutar samog predmeta od toga ima li neki predmet u programu ili ne.

No, ovo što se tiče civilne zaštite, potpuno se slažem.
Ja to ne povezujem sa služenjem vojnog roka - osnove civilne zaštite morale bi imati značajno mesto u školskom programu, sa akcentom na praktičnu obuku ili obrazovanje kada god je to moguće.

Što više praktičnog znanja, to više koristi i više zabave za klince na kraju krajeva.
Nije to lako organizovati, nije to ni jeftina rabota, naročito ako obrazovni proces podrazumeva utrošak materijalnih sredstava, ali vredi...

Meni je tragikomično što smo mi sve ove stvari imali... a onda smo odlučili da ih ukinemo...
A sada dolazimo na to da ih treba vraćati nazad... eto šta se desi kad dopustiš da te stranci kolonizuju.
Em što ukineš potrebne institucije i procese, em ubede ljude da je to u stvari dobro... dobro je da nemaš vojni rok, dobro je da vojska ne čuva granicu, dobro je da nemaš civilnu zaštitu, dobro je da se ne uči istorija, nemoj da dižeš spomenika itd).... pa kad hoćeš da stvari vratiš na normalu, kolonijalni mindset krene da daje otpor... ima vas takvih na forumu kao Vilotića (Bender, nije na tvoj račun... )...
 
Ja se slažem da je dobro da Vojska čuva granicu, mislim da joj je to osnovna funkcija. Ali kad sam bio u vojsci uvek sam se pitao zašto giljam tamo za dž, a onaj što radi podjednako važan posao - pravi hranu, biva plaćen za to. Zapravo ima puno oblasti koje su važne, ne samo granica. Ali samo se za to jedno tražilo da se radi robovski, tj besplatno.
 
Dobar klip o Nori:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=KEAQbwH2HGY[/youtube]
 
Кладим се да је ово само још један покушај одвраћања пажње јавности с далеко важнијих питања, баш као и трагикомедична „борба против мафије”, пропраћена - сад већ традиционалним - „покушајем атентанта” на уобичајеног „мученика”.

Уосталом, ми више немамо ни теоретску могућност увођења обавезног војног рока. Пола касарни је продато или руинирано.

Да и не говорим о проналажењу неопходних средстава у овој беспарици, па негодовању страног фактора..
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=821749#p821749:371ggiah je napisao(la):
Аполон » Уто Феб 09, 2021 8:32 pm[/url]":371ggiah]Кладим се да је ово само још један покушај одвраћања пажње јавности с далеко важнијих питања, баш као и трагикомедична „борба против мафије”, пропраћена - сад већ традиционалним - „покушајем атентанта” на уобичајеног „мученика”.

Уосталом, ми више немамо ни теоретску могућност увођења обавезног војног рока. Пола касарни је продато или руинирано.

Да и не говорим о проналажењу неопходних средстава у овој беспарици, па негодовању страног фактора..

Пратећи изјаве званичника чини ми се да ће да буде, а да ће то проћи “глат” на некаквом рефенрендуму до краја године. Надам се да сте у праву и да је то само спин
 
Referendumi, Izbori, Ankete... to ovi sve nameštaju. Uz pomoć promotera raznih Perkana i ovih drugih koji smiruju tenziju tipa opustite se neće to da bude.
 
Vrh