Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=715710#p715710:2kwnbve0 je napisao(la):
relja » Pon Mar 09, 2020 2:18 pm[/url]":2kwnbve0]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=714998#p714998:2kwnbve0 je napisao(la):
Roy » 07 Mar 2020 10:28 am[/url]":2kwnbve0]Samo da pitam od kad se to kod nas govori protivvazduhoplovna odbrana. Jesu li to pismeni novinari uveli ili neko strucan? U zadnje vreme novinari su glavni lingvisti, naucnici, astronomi, doktori, filozofi. Kad sam sluzio vojsku bila je Protuvazdusna Odbrana.
To isto kao kad kazu " raznorazni" ne postoje raznorazni, moze samo biti razni. Kao da kazes crveno crveni i plavo plavi. Imaju samo crveni i plavi.
Zajvaljujem na odgovoru
To novi, zvanično usvojen naziv.
 
"Србија ће у склопу војне сарадње са Русијом на поклон добити 30 тенкова Т-72, а колико је моћан овај оклопњак у реалним условима, показала је и вежба одржана на три полигона у Русији.
Руски тенкисти увежбавали су на тенковима Т-72 и Т-80 брзину реакције, односно за које време могу да погоде мету која се појављује само на тренутак. Мете које су биле удаљене од 700 метара до два километра, гађали су топовским гранатама и тенковским митраљезима. . . "
https://rs.sputniknews.com/videoclub/20 ... ija-video/
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718066#p718066:3lxtv2lv je napisao(la):
Bender Rodriguez » 16 Mar 2020 05:36 pm[/url]":3lxtv2lv]Inače, koga zanima, ovo što vidite na ulicama gradova sad su pripadnici Specijalne Brigade. Ne Vojne policije (bar po mojim saznanjima i slikama).

Naravno, kao što su ljudi počeli da primećuju, potrebe za nošenjem dugih cevi i prsluka nema. U ovakvim situacijama, gde se Vojska poziva da bude vidljiva na ulicama, da čuva objekte i da sprečava nerede, sve što joj je potrebno od opreme je ovo. Standardna oprema Vojne policije pri angažovanjima u gradu:

Trg_parada_pripreme_7.jpg


Dodaš na ovo par štitova, šlemova i suzavaca koji mogu da stanu u bilo koji džip ili kamion i izvuku se po potrebi... i to je sve što Vojsci treba za čuvanje javnog reda i mira u gradu.
Automatska puška i prsluk neće ništa više pomoći vojniku koji razdvaja dvojicu u tuči nego da ima samo pištolj. A pendrek i suzavac će mu itekako pomoći.
Ali kao što svi znamo, mora malo da se napravi drama i cirkus. I otud Specijalna brigada na ulicama. :roll:
 
Bili su i jedni i drugi. Do sada sam video PTJ i VP. Neki zaboravljaju da je proglaseno vanredno stanje. Za razliku od redovnog u vanrednom stanju vojska izlazi na ulice pod punom opremom. Pistolje i pendreke ima i obicna policija, onda cemu vojska? Nije na nama da procenjujemo sta je vojniku potrebno a sta ne. Vojnik bez oruzja nije vojnik. Ako ne zelite vojsku na ulicama, onda apelujte da se ukine vanredno stanje.
 
Prvo, vanredno stanje nije ratno stanje. Vanredno stanje se može krojiti i urediti po meri i potrebi.

Drugo, to u kakvom će sastavu i opremi Vojska izaći na ulice nije fiksno u mnogim zemljama pa ni kod nas, već zavisi od odluke državnog vrha.

Treće, odgovor na pitanje ''ako policija ima pendreke i pištolje, čemu vojska?'' je prost. Vojska je,u ovom slučaju, tu da poveća brojnost i rasprostranjenost pripadnika bezbednosnih struktura zarad javnog reda i mira. Ne da bude s puškama na gotovs usred Kneza jer postoji bojazan od invazije Šipaca na Terazije ili zaletanja bombaša Al Kaide u prazan Trg Republike.

Četvrto, ovo je 80% predstava za narod a tek 20% bezbednosno pojačanje. Javnom redu i miru ne treba Vojska koja će biti raspoređena u 5 timova od po 3 pripadnika specijalnih snaga naoružanih do zuba. Javnom redu i miru, u ovom slučaju, treba Vojska koja će biti raspoređena u 50 timova od po 5 pripadnika optimalno opremljenih sredstvima za suzbijanje: 1) mogućeg kriminala u vidu pljački i obijanja i 2) nereda i tuča usled panike. Za takve potrebe im ne trebaju automatske puške niti prsluci. Naprotiv, mogu samo da im smetaju. Za takve potrebe se koriste pendreci, suzavci, štitovi, šlemovi i, u najgorem slučaju - pištolji.

Peto, puška može da se okači i o remnik odnosno ''sling''. U slučaju ''statičnih'' jedinica (kao kod KBC) može da stoji u vozilu. Ne mora da se drži u rukama non stop da izgleda ko da se juriša na Košare a ne u patrolu po praznom gradu odnosno trotoaru ispred KBC.
 
Puške su tu zbog psihološkog momenta, a za pancirima stvarno nema potrebe jer vremenom gube svoja svojstva...
 
Nisam ni reko da je ratno stanje. Vojska uopste ne mora biti angazovana. Ako je vec donesena odluka da se vojska angazuje na obezbedjenju objekata i mira, onda to vojska radi onako kako se od vojske i ocekuje. Ovde vojska nije angazovana kao ispomoc u nepogodama nego kao obezbedjenje sto je jasno receno. Da li je vojska trebala biti angazovana, to je vec drugo pitnje. Samo nemojte da pitate sta ce vojniku puska.
 
Meni je jasno da vojska na ulici sa prstom na okidacu ima za cilj zastrasivanje, koje bi se produzilo i posle epidemije.
 
Mene apsolutno ne zastrasuje vojska sa prstom na okidacu pušaka.
Sta vise uliva mi poverenje da je drzava nesto preduzela i da ima ko da nam pomogne.

Verujte mi niste navikli ali ovo recimo u francuskoj je redovna pojava.
 
Znam i razumem ali mi nismo Francuska. I u tom aspektu ni ne treba da budemo kao Francuska.

Naglasavam ovo "u tom aspektu", dakle ne doticem se drugih stvari sad.
 
Francuzi su imali lose iskustvo sa kojekakvim teroristima pa ima logike da drze prst na obaracu.
Korona virusi su imuni na olovo.
 
I da dodam da Francuzi jako jako često imaju nerede i rulje širom predgrađa u više gradova. Samo što se o tome ne izveštava širom sveta.

I tu ne preterujem, jer sam baš jednom pre koju godinu, nakon što su mi ljudi govorili da u Francuskoj svake nedelje poleti neka kamenica ili Molotov... otišao na net u vreme dok nije bilo nikakvih ''udarnih vesti iz Francuske'' (znači u relativno mirno vreme, ne kad je bio Šarli Ebdo), i proguglao šta se dešava kod njih. I zaista, otkrio sam da ako nije bilo nereda nigde tog dana, bilo ih je recimo nedelju dana pre. Samo što o tome nećemo čitati u svakodnevnom Blicu.

Šta hoću da kažem, Francuska, Amerika, pa i Britanija, Nemačka, Italija... to su zemlje koje: ili su u velikoj opasnosti od terorizma, ili su (bile) pune turista i posetilaca, ili su sad među najgore pogođenima od KV (Italija). I očekivano je da se onda malo malo kod njih vidi duga cev na ulicama. Tako da ne možemo sad da uzmemo sliku Legije stranaca ispod Ajfelovog tornja ili Nacionalne garde posle "Sendi", i kažemo ''eto, ako mogu oni, možemo i mi''. Nije baš za poređenje. Bar ne na tom osnovu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718318#p718318:3hb7kkfo je napisao(la):
spatiotecte » Uto Mar 17, 2020 4:26 pm[/url]":3hb7kkfo]Mene apsolutno ne zastrasuje vojska sa prstom na okidacu pušaka.
Sta vise uliva mi poverenje da je drzava nesto preduzela i da ima ko da nam pomogne.

Verujte mi niste navikli ali ovo recimo u francuskoj je redovna pojava.
Не мођеш нас поредити са Француском. И у Италији Трг Дуомо чувају карабињери са дугим цевима. Друга је овде прича.
Због кога /чега држе оружје онако? Ако виде који вирус да му саспу шаржер у грло?
Представа за обе стране! Једне куражи, друге упозорава. Није да се није дешавало свашта у прошлости. Ја бар памтим поприлично деценија.
 
Najpovrsniji prizor necega je uvek najjaca poruka, a onda se gleda sta stoji iza toga.
Ako ste np. gradjanin Francuske koji ima poverenja u drzavu, predsednika i ministra odbrane, onda imate poverenja da taj uznemirujuci prizor ima neku visu svrhu, bez obzira sto vi bas ne razumete cemu sve to.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=718510#p718510:3goy9lbz je napisao(la):
Drakche » 18 Mar 2020 08:17 am[/url]":3goy9lbz]Najpovrsniji prizor necega je uvek najjaca poruka, a onda se gleda sta stoji iza toga.
Ako ste np. gradjanin Francuske koji ima poverenja u drzavu, predsednika i ministra odbrane, onda imate poverenja da taj uznemirujuci prizor ima neku visu svrhu, bez obzira sto vi bas ne razumete cemu sve to.

Ne znam samo zasto se pretpostavlja da gradjanin francuske ima bezuslovno poverenje u nekog makrona koji znamo ko je i sta je. Isto vazi i za srbiju. Nista mi ne razumemo, vazno da tapsemo ko ovce svako vece ne znamo ni cemu, 3 sestre koje opsluzuju 10 bolesnika u bolnicama.
 
Da li znaš šta pričaš?
Trenutno u malim gradovima lekari i osoblje hp i opšte medicine vode ljutu borbu za zaustavljanje širenja. A širi se. Gomile gastosa koje su ušle prošlog vikenda ne poštuju obaveznii karantin, zaraženi piju kafucsa komšilukom, a oni nemaju opremu.
Gurnuti su u prvi red, žrtvovani, baš kao Poslednja odbrana Beograda 1915.
"Vi ste žrtvovani za slobodu otadžbine...!
 
Ventilator_BGD":2vgf3y39 je napisao(la):
Ne znam samo zasto se pretpostavlja da gradjanin francuske ima bezuslovno poverenje u nekog makrona koji znamo ko je i sta je

Zato što Makron voli babe, a one su najugroženije u ovoj situaciji
 
Vojska sa prstima na okidaču mi je OK ako je protivnik takav da je potrebna oružana sila. Ovde nismo ni blizu toga da je oružje potrebno na ulicama.

Ja vojsku i policiju na ulicama vidim kao nekoga ko treba da opomene ljude ako su previše pribijeni u redovima, ili ako nastane neka gužva u tredovima. U tom slučaju oružje samo smeta.

Ako krenu ljudi da razbijaju izloge i provaljuju u apoteke i prodavnice, onda vidim smisao oružja na ulicama.
 
Cak 9 kamiona pa toliko je izlazilo iz FAP svako 2 h
 
Da li ima neko strucan ko bi mogao da pretpostavi kakav kontejnerski tip je u pitanju, i sta mozemo ocekivati na ovom kamionu. Da li to znaci da Morava ulazi u serijsku proizvodnju ili je taj kontejner nesto drugo ipak.
 
Наводно војска има у плану да пређе у логистици потпуно на контејнере. Ево слике са пробе.

FB_IMG_1587802667083.jpg


Поред оваквих карго контејнера, ових нових 9 би требало да носе и различита средства везе што су до сада носили камиони ТАМ 110 и 150, као и командне центре.
 
A zasto nema onda utovarnu ruku za kontise ...
 
Вероватно ће монтирати стопе на контејнер које ће га одигнути од шасије, слично већ постоји на контејнерима које војска већ користи за везу.
 
Vrh