Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
Isto što je i tebe nateralo da pišeš gluposti i klevete na moj račun par strana ranije.

A znam ja odavno kuda vodi ova tinejdžerska tema, pa zato i pitam kad će neko da odvali da Srbija može da nastavi i proizvodnju Novog aviona. O oslobađanju Kosova i ratovanju sa NATOom se već pričalo, taj stadijum ste već prošli. Pa pitam šta je sledeće.

Inače, nema više T-55ica u Srbiji, "oni pre" su iseckali sve i poubacivali u visoku peć u Smederevskoj železari. Od njih su se posle pravili Zastava 10 i Alfaplam šporeti. Reko Vučić.
 
Isto što je i tebe nateralo da pišeš gluposti i klevete na moj račun par strana ranije.

A znam ja odavno kuda vodi ova tinejdžerska tema, pa zato i pitam kad će neko da odvali da Srbija može da nastavi i proizvodnju Novog aviona.

Inače, nema više T-55ica u Srbiji, "oni pre" su iseckali sve i poubacivali u visoku peć. Od njih su se pravili Zastava 10 i Alfaplam šporeti. Reko Vučić.
Како сам те оклеветао? Питао сам ко су ,,оркови'', и ти си ми одговорио. Ако су нешто глупости и клевете то би можда могле бити тврдње да радим за СНС и да не радим посао за који сам плаћен народним парама. Мада не сматрам то ни глупошћу ни клеветом.
 
Зашто је погрешно заступати војску?
nije, i uvek ce biti ljudi koji su opcinjeni vojskom i vojnom tehnikom, a na kraju krajeva i ja obozavam vojne/ratne filmove, ALI
iako sam sluzio redovnu vojsku necu nametati da drugi ljudi MORAJU da obavezno sluze vojsku
zamisli tek licemerstvo onoga ko bi druge da utera u uniformu a sam to nije izabrao za sebe, vec neke polu varijante
 
nije, i uvek ce biti ljudi koji su opcinjeni vojskom i vojnom tehnikom, a na kraju krajeva i ja obozavam vojne/ratne filmove, ALI
iako sam sluzio redovnu vojsku necu nametati da drugi ljudi MORAJU da obavezno sluze vojsku
zamisli tek licemerstvo onoga ko bi druge da utera u uniformu a sam to nije izabrao za sebe, vec neke polu varijante
Мора постојати неки облик васпитног деловања. Ја бих за почетак увео униформе у школе. Али не стриктно, већ неку границу по питању облачења.
 
Мора постојати неки облик васпитног деловања. Ја бих за почетак увео униформе у школе.
ja bih za pocetak uveo primenu i sprovodjenje postojecih zakona
vece kaznjavanje svih prestupa
bolje placanje lekara, nastavnika, policije, sudstva, tuzilastva i redovne vojske, ali i odgovornos svih
pa bi onda kozmeticke promene tipa "ucenicke uniforme" dosle na red (a bile bi i manje potrebne kao kada smo mi stariji isli u skolu)
 
Немамо фабрике које би то изнеСама монтажа тенка у Славонском броду је прецењена фаза производње, њу су могли да преузму и МИН и ИМК 14.10. али производња топа и мотора су биле кључне и остале у БиХ (Братство Нови Травник и ФАМОС Пале).
Teško je napraviti motor za tenk. N ee uspevaju ni Turci za njihov, moraju da kupe korejski hjundai. Čak su i Rusi za armatu promenili motor koji se koristi u ostalim tenkovima i zeznuli se. Zato top ne znam, za nas je verovatno i to teško
 
Sve priče i fantazije o nekom prevaspitavanju naroda i omladine putem vojske su šuplje i neodržive naprednjačke demagogije dokle god na svaki pokušaj ili akt vaspitavanja u državi ima po 100 izvora i proizvođača prostakluka, kiča, šunda, korupcije, kriminala, neukusa, izdajstva...

Evo i ilustracije, da bude lakše
9k=.jpg


S tim što se slažem za uniforme u školama. Samo što bih (i) ja išao na dizajn koji bi omogućio da budu udobne iiii prihvatljive samim učenicima. I da pritom ne bude isti kalup od glave do pete, nego recimo da bude obavezna standardizovana uniformna polo majica leti i isto tako kragna-bluza zimi, a sve ostalo kako ko želi. Samo naravno da je u skladu sa postojećim pravilnicima.
 
a sto si u rezervi, sto nisi u sluzbi?
msm, vidim da zastupas obavezno sluzenje vojnog roka i da si veliki zatupnik vojske ovde na portalu a i da si sl;uzio dobrovoljno, pa kad je vec sve tako divno i krasno i patriotski - sto druze ne obuce uniformu profesionalno?
Бавим се у цивилству неким другим стварима, али ме је интересовало да то прођем пошто ми је то била жеља. Политиколог сам по струци и занимљива је та димензија војске која је тотално дригачија од цивилства. Сваком бих препоручио исто. Животно искуство заиста, поготово што је ШРО односно КСРО како се тада звало нешто где заиста много тога можеш да научиш (полажеш испите, имаш разне терене...), да командујеш итд. Друга димензија у односу на класично служење војног рока. О томе сам овде на форуму већ говорио у неколико постова. А заиста не разумем у чему је проблем да неко воли своју војску? Ја нпр. полицију не могу да смислим (част изузецима) и сматрам да је војска претрпела апсолутно неправедан губитак имиџа у јавности. Већина тих људи који раде у војсци заслужује много веће поштовање свих нас. То је моје мишљење и драго ми је што овде на форуму можемо цивилизовано да износимо и супротне ставове па и по овом питању.
 
Politikolog, nije mogao da nađe posao u struci pa otišao u vojsku. :)
 
Jel kažu nešto na Politikologiji šta raditi kada od svih predviđenih i sposobnih za vojsku, se godišnje dobrovoljno prijavi manje od 1% ?

Da pogodim, verovatno kažu: kad vas pitaju takva škakljiva pitanja, vi zabodite glave u pesak i čekajte da vas zaobiđu i zaborave, ili potegnite priču o "onima pre".
 
Nije problem voleti vojsku. Na kraju, i to je jedan vid patriotizma.
Ali, isto tako, ne videti njeno realno stanje, ozbiljne nedostatke, nerešene probleme, i prepreke za sprovođenje obaveznog vojnog roka, takođe je vid nekog drugog -izma.
Granica između patriotskog odnosa prema jednom od stubova države i patološki-nekritičkog veličanja, takođe je jako tanka i začas se pređe.
Zanimljivo je ovde posmatrati i skoro tinejdžersko loženje na sve što ima veze sa uniformom, oružjem i vojskom i kritički odnos prema sistemu koji još nije primetio da SFRJ koja ga je stvorila, odavno ne postoji.
I onda dođemo do našeg velikog problema kada god pokušamo nešto da reformišemo i izmenimo, možda čak i do tajne zašto skoro nikad ne uspevamo: kao po pravilu, prednost uvek dajemo formi nad suštinom. A zašto je tako? Zato što se ne unose na podjednak način svi činioci promena, zato što se ideja nedovoljno kritički razmatra i analizira pre implementacije i zato što prednost uvek dobija populizam nad dugoročnim interesima, što je takođe izraz trijumfa forme.
 
Politikolog, nije mogao da nađe posao u struci pa otišao u vojsku. :)
О чему ти говориш? Радим у својој струци а могао сам и да останем у војсци као многи моји класићи. Него је мени ненормално да се напада здрава и нормална ствар у овој земљи. Ја сам и за забрану ријалитија и других простаклука и за школске униформе по енглеском/аустралијском моделу и за обавезно служење војног рока по швајцарском моделу и за обавезни курс цивилне заштите за жене. Не служи војска васпитању али основном оспособљавању као и јачању колективног духа. И увек ћу подржавати то као неко ко је то сам прошао.
 
Сутра почасна паљба са тврђава у Београду, Новом Саду у Нишу.
У Нишу изложба наоружања, у НС и БГ дефиле речне флотиле, у Бг концерт оркестра Гарде и МУПа. Налет авијације у та три града и још неколико градова у Србији.

 
Na stranu izvori i emiteri negativnih uticaja... Poenta je da potrebe za teranjem ljudi u vojsku ne bi bilo da vlast vodi ispravnu kadrovsku, finansijsku i politiku vezanu za nabavke i resurse, i da istinski vodi računa o svojoj vojsci.

I ne treba narod da ispašta zbog toga, niti da čisti njihove brljotine. Dakle čak i da nemamo drugih 100.000 štetočina koji obesmišljavaju služenje vojske i vaspitavanje naroda, opet ne bi postojao nikakav razlog da se poziva narod da služi vojsku koju niko neće jer je vlast oterala previše profesionalaca iz nje.

Štaviše, insistiranje da narod treba da plaća i nadoknađuje zbog takvih svinjarija vlasti je samo još jedan vid štetočinstva i zalivanja pogrešnih vrednosti i praksi u Srbiji. Jer se ljudi ne uče da će odgovarati onaj koji nešto zasere, nego da sve može da prođe i da uvek ima neko kome će se uvaliti račun. Kao recimo kada nepismena svinja sa Ibarske magistrale syebe pola energetskog sektora i onda država i SNS uvale narodu da plaća njegove pi...rije a on samo bude smenjen i čeka da mu daju sledeću funkciju i masnu platu od narodnih para.

A ti Generale samo nastavi da bežiš od činjenica i da podržavaš sve one izdajnike, štetočine i prakse protiv kojih se navodno boriš i zalažeš. A lično mislim da i tebe će kad tad za nešto iskoristiti a onda te posle ispaliti ili ti ostati dužni nešto. A ti ćeš se razočarati i otići u suprotan ekstrem od ovog na kome si sada.
 
Poslednja izmena:
О чему ти говориш? Радим у својој струци а могао сам и да останем у војсци као многи моји класићи. Него је мени ненормално да се напада здрава и нормална ствар у овој земљи. Ја сам и за забрану ријалитија и других простаклука и за школске униформе по енглеском/аустралијском моделу и за обавезно служење војног рока по швајцарском моделу и за обавезни курс цивилне заштите за жене. Не служи војска васпитању али основном оспособљавању као и јачању колективног духа. И увек ћу подржавати то као неко ко је то сам прошао.

Samo opušteno, pozz sa međunarodnog.
 
Zašto helikopter satima leti u krug iznad grada? Mahom iznas vozdovca, banjice
 
Zašto helikopter satima leti u krug iznad grada? Mahom iznas vozdovca, banjice

Trenanažni letovi helikoptera u noćnim uslovima se uglavnom rade na relaciji aerodrom Batajnica - Banjica (heliodrom ,,Banjički vis" kod VMA i BIA-e). Rade se kružni letovi gde se samo kratko sleti na Banjički vis i odmah poleti nazad ka Batajnici.
Letovi se odvijaju serijski određenim danima kada je obuka. Uglavnom po mraku kada se vežba instrumentalno letenje u noćnim uslovima.
Poslednje dve godine su ovi noćni serijski letovi učestaliji. Verovatno je u vezi sa intenzivnijim školovanjem pilota helikoptera za novonabavljane mašine. Ovakva letačka obuka pilota se valjda radi na završnoj godini Vojne akademije.
 
890. ескадрила добија три Х145М, од тога два санитетско-спасилачка, и у будуће ће они обављати санитетске летове на ВМА уместо Ми-17.
 
Izgleda da je nema.
Trebalo bi da je 65.
A nekadašnji trećepozivci bili su ljudi između 38 i 45. (Sva rezerva nam je sad skoro u trećem pozivu).
Moji ispisnici i ja bismo onda samo mogli da budemo raspoređeni u jedinicu za ne daj bože - poslednja odbrana: stariji od trećepozivaca i nedorasli do prvog (u21).
Ako ustreba kao u prvom redu tu su i prekobrojni bjese ...
 
Diirrektorr wrotte :
,,Ako ustreba kao u prvom redu tu su i prekobrojni bjese ... ,,
😂
Bjjese.... bjese i ovo....

Pogledaj stado, andjele
Sve samo bogalji i prosjaci
Slepi tumaraju u gomili
Svima su kicmu polomili
Od tebe ocekuju spas..... ,,
 
Poslednja izmena:
Da ne bude da samo ja mračim, da samo ja vidim nedostatke i probleme vojske, ili nečega što je od nje ostalo(nažalost, nije dostupan ceo tekst): https://vreme.com/vreme/srbija-ima-najstariju-vojsku-u-evropi/
Izvinjavam se onima koji se busaju u svoje balkanske grudi i Z na njima, pa se i zakljinju u vojsku kakva je trenutno naša, ako to vređa njihove patriotske osećaje.
Patriotizam je i ukazati na problem, skrenuti pažnju na nedostatke, ne bi li ko preduzeo nešto da stanje poboljša.
Patriotizam sigurno nije crtanje grafita u kojima se pominje povratak, vojska i Kosovo, sledeća godina i Prizren, osuđenih generala i tapšanje u stilu budućeg ministra, ex ambasadora, na svaki pomen vraćanja vojnog roka.
A taj vojni rok izvađen je ovog puta da zamaskira izbornu krađu, ali samo za unutrašnju upotrebu. Kad ono, puče bruka u Evropi.
I neko bi predao sebe ili svoje dete takvoj državi, državi u kojoj ne postoji apsolutno nikakva odgovornost nekog zvaničnika, ni za učinjeno, a kamoli za izgovoreno
 
Vrh