Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 105 31,7%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    331
Срби на Косову имају. Не знам тачно просек, али знам их са 3 и са 4 и са 5. Идем тамо често. Проблем Срба на Косову није фертилитет, него исељавање услед тензија. Зато сам и написао да је кључна ствар направити неки договор како би ти људи могли тамо да живе без свакодневних тензија. Онај који прима плату из буџета Србије, финансијски може много боље стајати него већина у централној Србији. Због тога се Албанци и брецају на ЗСО, јер знају да би то био механизам путем којег би Србија могла легално и по косовским законима да финансира Србе, Горанце и друге грађане лојалне Србији.

Што лудацима?

На Косову нема 1,8 милиона Албанаца. То је попис из 2011, укључујући и оне који су на "привременом" боравку у иностранству. Од тад их се доста иселило, а сад ће их се тек иселити након визне либерализације. Истраживања су показала да 30% косовских Албанаца планира да се исели у западне земље након визне либерализације. По неким проценама, тренутно нема више од 1,2 милиона Албанаца који стално живе на Косову. Можда и мање. Ко не верује, нека се провоза путевима око Приштине у време празника када Албанци дођу у посету родбини и током радне недеље далеко од празника. У априлу 2023. је било 360 хиљада запослених на Косову, а годину дана раније 388 хиљада запослених. Када се упореде цене и плате на Косову, Косово има најнижу платежну моћ у Европи. Гомила људи на Косову живи од новца чланова породице који им шаљу новац из Швајцарске, Немачке итд. Колико год звучало нереално, наше једино оружје на Косову је сада демографија.
Потписујем сваку реч! Проблем је у томе што су све власти од 2000. године мало по мало разводњавале и уздале Србе на КиМ, пре свега на северу који је до пре пар година био тврђава. Што се демографије тиче, интересантна је чињеница да Срби у Србији, БиХ и у Црној Гори у протеклих 5 година имају далеко виши (иако још увек лош) наталитет од Шиптара и Муслимана. Ако би се тренд одласка нашег народа са ових простора свео на минимум а наталитет подигао за 0,5 детета по жени онда би смо били спашени. То би било мало изнад просте репродукције. Светски тренд је смањење броја деце у корелацији са бољим животним стандардом до одређеног прага. Екстремно богати имају вишу стопу наталитета, па тако је кампања о наталитету у Данској која је само подизала свест Данцима о рађању уродила плодом и омогућила (мимо миграција) да се подигне наталитет респектабилно. Уопште није био новац лајтмотив него кампања:
 
Једну занимљиву ствар сам закључио читајући ову тему, а то је да се НАТО уствари залаже за одржавање вековних непријатељстава према Русији.
A rusija se svojski trudi da tako i ostane, cela istocna evropa to zna samo se ovde "sanja" o rusiji kao bata živojinovic u 3 karte za holivud...
Šteta što nas staljin nije napao i okupirao onomad 1948, sad bi bili gori antirusi i od poljaka i ukarjinaca zajedno...
Ovako smo se izvukli i nismo osetili rusku prljavu šapu kao ostali u istočnoj evropi...
 
Opet Srbi potcenjuju svoje potencijalne protivnike. Čovek bi pomislio da će se naučiti nešto iz 4 izgubljena rata ali jok. Očigledno bes, kompleksi i inat ponovo remete i vid a i um.
Сложићу се делимично са тобом. Само што заборављаш важну чињеницу а то је да ми готово никада не губимо у рату, већ у миру због наше политике. Да је било до војске, територија БиХ данас не би изгледала тако да имамо 49% територије већ много више...а на КиМ нису више генерације УЧК-племеснких структура као 1998 и 1999 које смо чак и поред свих опструкција од стране "међународног фактора" ипак потукли на више фронтова у већином одлично одрађеним акцијама. А сутра не би смо били сами о томе се ради, то је суштина. Види се на примеру Сирије и Либије. Либију су Руси пустили низ воду а Сирију? Уз руску подршку Асад је консолидовао редове и контролише 90% своје територије поново! То је суштина коју желим да истакнем причом о мултиполарном свету. Ниједан народ у Европи после 45те није преживео то што смо ми Срби 90тих. Тако бруталан ембарго је био и агресије на наш народ да би ретко који други народ издржао тако нешто! Па погледајте Украјину, да им није западне подршке, обуке, наоружања, логистике не би се толико дуго копрцали...
 
A rusija se svojski trudi da tako i ostane, cela istocna evropa to zna samo se ovde "sanja" o rusiji kao bata živojinovic u 3 karte za holivud...
Šteta što nas staljin nije napao i okupirao onomad 1948, sad bi bili gori antirusi i od poljaka i ukarjinaca zajedno...
Ovako smo se izvukli i nismo osetili rusku prljavu šapu kao ostali u istočnoj evropi...
Садашња Русија и Совјетски савез су два различита пара опанака! Русија је данас турбо-капиталистичка земља која има више заједничког са САД него са Венецуелом. Ја не желим да живим ни под диктатом САД ни Русије! Али се интереси моје земље у 21. веку поклапају више са интересима Русије и Кине. Просто као пасуљ! Нема филозофије ни дискусије, САД су пропустиле шансу да задобију Србе који би им били далеко бољи савезници од ових новокомпованих отпадака попут Хрвата, Северних-Македонаца итд. Замислите да је рецимо Дража победио а не Партизани?! Па данас би смо ми били Запад, зар не? Или да САД нису 90тих извршили агресију на нас и просто нас гурали према Истоку који је нажалост тада био слаб. Али се историја понавља, само да подсетим на ултиматум Цара Николаја Другог Романова, па Есад Паша Топтаниј, албански премијер који је више помогао српску војску од многих савезника...дакле онај коме је интерес да буде добар са мном за њега ћу бити!!!
 
Садашња Русија и Совјетски савез су два различита пара опанака! Русија је данас турбо-капиталистичка земља која има више заједничког са САД него са Венецуелом. Ја не желим да живим ни под диктатом САД ни Русије! Али се интереси моје земље у 21. веку поклапају више са интересима Русије и Кине. Просто као пасуљ! Нема филозофије ни дискусије, САД су пропустиле шансу да задобију Србе који би им били далеко бољи савезници од ових новокомпованих отпадака попут Хрвата, Северних-Македонаца итд. Замислите да је рецимо Дража победио а не Партизани?! Па данас би смо ми били Запад, зар не? Или да САД нису 90тих извршили агресију на нас и просто нас гурали према Истоку који је нажалост тада био слаб. Али се историја понавља, само да подсетим на ултиматум Цара Николаја Другог Романова, па Есад Паша Топтаниј, албански премијер који је више помогао српску војску од многих савезника...дакле онај коме је интерес да буде добар са мном за њега ћу бити!!!
Da da, SAD su tek tako jedno jutro se probudile i rekle e sad cemo da napadnemo Srbiju?
Da nije tako i rusija napala ukrajnu?
A ne, za nju imate ceo spektar opravdanja za agresiju...
Lepo i romantično si ti to napisao, samo još da pogledaš atlas i konačno shvatiš gde se Srbija nalazi i da li ima izlaz na otvoreno more.
Inače svi srpski neprijatelji navijaju za vas rusofile, tako su i 90tih jer dobro znaju da niko neće tako dobro ukanaliti Srbiju i pomoći njima u ostvarenju njihovih interesa kao vi koji sanjate rusiju
 
A rusija se svojski trudi da tako i ostane, cela istocna evropa to zna samo se ovde "sanja" o rusiji kao bata živojinovic u 3 karte za holivud...
Šteta što nas staljin nije napao i okupirao onomad 1948, sad bi bili gori antirusi i od poljaka i ukarjinaca zajedno...
Ovako smo se izvukli i nismo osetili rusku prljavu šapu kao ostali u istočnoj evropi...
Ја сам се базирао на томе шта потенцирају про-НАТО форумаши на овој теми:
-историјска мржња Пољака и Руса
-да ће мржња Руса и Украјинаца бити заувек после овог рата
-шта ће нам 1,8 милиона Албанаца у држави
-исток лош, запад добар
 
Ја сам се базирао на томе шта потенцирају про-НАТО форумаши на овој теми:
-историјска мржња Пољака и Руса
-да ће мржња Руса и Украјинаца бити заувек после овог рата
-шта ће нам 1,8 милиона Албанаца у држави
-исток лош, запад добар
Pa proruski forumasi poput tebe potenciraju istok dobar - zapad loš,
dakle odraz u ogledalu...
- mrznja poljaka prema rusima je cinjenica, zacementirana posle 45godisnje okupacije
- da li ce biti zauvek se ne zna ali ce sigurno mrznja ukrajinaca prema rusima biti prisutna duugo vremena i nakon ove agresije
- jos samo da vi rusofili iznesete vas stav o tome kako cete integrisati 1.8milki albanaca (ili koliko već) a da to nije proterivanje preko prokletija ili vlažni snovi kako će oni od ovakve patoloske mrznje prema svemu srpskom odjednom da nas vole i igraju kolo sa nama...
 
Priča oko Kosova će za Srbiju biti završena formalnim ulaskom Kosova u NATO za koju godinu. Posle toga nećemo smeti ni da pisnemo a kamoli pretimo jednoj NATO članici.
UN i sve ostalo je apsolutno nebitno u takvom razvoju događaja.
 
Pa proruski forumasi poput tebe potenciraju istok dobar - zapad loš,
dakle odraz u ogledalu...
- mrznja poljaka prema rusima je cinjenica, zacementirana posle 45godisnje okupacije
- da li ce biti zauvek se ne zna ali ce sigurno mrznja ukrajinaca prema rusima biti prisutna duugo vremena i nakon ove agresije
- jos samo da vi rusofili iznesete vas stav o tome kako cete integrisati 1.8milki albanaca (ili koliko već) a da to nije proterivanje preko prokletija ili vlažni snovi kako će oni od ovakve patoloske mrznje prema svemu srpskom odjednom da nas vole i igraju kolo sa nama...
Хајде да пођемо од премисе да сви ми овде на свим форумима желимо Србији све најбоље! Дакле, твоја оцена би била да учеснике форума делимо на Русофиле и НАТОфиле. Е па ја нисам ни једно ни друго - већ Србофил. Ништа лоше не видим у сарадњи са Западом где је она оправдана али пошто је српски национални интерес да буде на победничкој страни и страни цивилизације које ће доминирати 21. век а то је пре свега Кина и онда наравно Русија и пошто су ми некако ближи они што ме не бомбардују и неће да ме прогласе за геноцидним, већ то спречавају, онда ваљда логика налаже да будем ближи тој страни? А мени не смета да волиш ове што те убијају, то је нека врста Стокхолмског синдрома који је највише изражен у кругу двојке некако надпропорционално...
 
Хајде да пођемо од премисе да сви ми овде на свим форумима желимо Србији све најбоље! Дакле, твоја оцена би била да учеснике форума делимо на Русофиле и НАТОфиле. Е па ја нисам ни једно ни друго - већ Србофил. Ништа лоше не видим у сарадњи са Западом где је она оправдана али пошто је српски национални интерес да буде на победничкој страни и страни цивилизације које ће доминирати 21. век а то је пре свега Кина и онда наравно Русија и пошто су ми некако ближи они што ме не бомбардују и неће да ме прогласе за геноцидним, већ то спречавају, онда ваљда логика налаже да будем ближи тој страни? А мени не смета да волиш ове што те убијају, то је нека врста Стокхолмског синдрома који је највише изражен у кругу двојке некако надпропорционално...
Nisi rusilofil al bukvalno stalno pises hvalospeve o rusiji i postovi su ti copy + paste ruske propagande sa sputnjika?
Čuj rusija u nečemu pobednička strana lol, ma jok nisi rusofil...

Nemam ja nista protiv toga, mora neko i njih da voli ali je cinjenica da je takav pristup uzasno los za srbiju koja je geografski tu gde jeste i to se vec pokazalo..
Zanimljivo je da ti meni projektujes da ja volim zapad,
Pa ta bizarna "ljubav" je svojstvena samo vama rusofilima i to je najbolje prikazano u filmu tri karte za holivud...
Mene bas briga za zapad i smatram bizarnim da neko moze da voli neku drugu drzavu ili silu kao vi rusiju ili nekog strankog drzavnika (ili politicara uopste) kao vi onog kepeca putina
 
Nisi rusilofil al bukvalno stalno pises hvalospeve o rusiji i postovi su ti copy + paste ruske propagande sa sputnjika?
Čuj rusija u nečemu pobednička strana lol, ma jok nisi rusofil...
Kad Putin pandrkne i sledećeg dana onaj Kadirov proglasi nezavisnost Čečenije biće u muci za koga da navijaju.
 
Kad prozivaju da neko gleda N1 a iz njih govore aktuelnosti, sve veruju onim komunjarama 70 + koji glume kao neke eksperte a izvor informacija im je politika stampano izdanje.
 
Види се на примеру Сирије и Либије. Либију су Руси пустили низ воду а Сирију? Уз руску подршку Асад је консолидовао редове и контролише 90% своје територије поново!
Ne znam kako da ti kažem ovo ali između Rusije i Srbije ima 1000 km NATO teritorije. I svuda oko Srbije je NATO. Tako da ideje o nekakvim Ruskim intervencijama otpadaju već odavno, otkako su EU i NATO opkolili Srbiju.

Drugo, Rusi i Asad su upostavili kontrolu nad 70% Sirije (ne 90% kako ti kažeš). A to su platili enormnim cenama, što materijalno, što u ljudstvu što u opštem (ne)prosperitetu zemlje. Ne znam za tebe, ali ja ne želim da moja zemlja završi kao Sirija.
 
Pa proruski forumasi poput tebe potenciraju istok dobar - zapad loš,
dakle odraz u ogledalu...
- mrznja poljaka prema rusima je cinjenica, zacementirana posle 45godisnje okupacije
- da li ce biti zauvek se ne zna ali ce sigurno mrznja ukrajinaca prema rusima biti prisutna duugo vremena i nakon ove agresije
- jos samo da vi rusofili iznesete vas stav o tome kako cete integrisati 1.8milki albanaca (ili koliko već) a da to nije proterivanje preko prokletija ili vlažni snovi kako će oni od ovakve patoloske mrznje prema svemu srpskom odjednom da nas vole i igraju kolo sa nama...
Када сам ја рекао исток добар - запад лош?
Мени је само НАТО као хегемонија лош.
-Да ли су мржње Ираца и Енглеза, Немаца и Француза, Грка и Турака, католика и протестаната чињеница и како стојимо са њима данас?
-Да ли је оправдана наша мржња према НАТО након агресије или треба да гледамо у будућност и тежимо помирењу?
-Ко ми Русофили?
--Како имамо Албанце у три општине на југу? Шта је проблем да они имају апсолутну могућу аутономију и самоуправу под нашим суверенитетом, рачунајући ту судску, законодавну и извршну власт? Како други народи живе у Србији без проблема? Или како живе нпр. људи који говоре Италијански и Француски у Швајцарској? И како очекивати да Срби живе на Косову?
 
Priča oko Kosova će za Srbiju biti završena formalnim ulaskom Kosova u NATO za koju godinu. Posle toga nećemo smeti ni da pisnemo a kamoli pretimo jednoj NATO članici.
UN i sve ostalo je apsolutno nebitno u takvom razvoju događaja.
УН и све остало је јако битно. Како мислиш да Косово уђе у НАТО докле 1) има територијални спор са Србијом и 2) 4 чланице НАТО је не признају као независну државу? Кипар и Украјина и Молдавија неће ући у НАТО докле год имају територијални спор. Слично је и са Косовом, које још додатно не признају неке чланице НАТО и није члан УН. Можда Косово и уђе у НАТО некад, али у тренутним околностима јако тешко. С тим у вези сам и навео да је демографија наше једино оружје на Косову. Западне земље форсирају Косово као мултиетничку државу. Хипотетички Косово као члан НАТО за 20-30 година, у случају успостављања ЗСО и у случају наставка исељавања Албанаца са Косова може имати проценат Срба исти као што је данас проценат Албанаца у Македонији. А види шта раде данас Албанци у Македонији, добили су и премијера. Само кажем - многи сценарији су могући. И добри по нас и лоши. Треба играти мудро.

Хајде да пођемо од премисе да сви ми овде на свим форумима желимо Србији све најбоље! Дакле, твоја оцена би била да учеснике форума делимо на Русофиле и НАТОфиле. Е па ја нисам ни једно ни друго - већ Србофил
Етикетирање на овом форуму (и генерално форумима) је честа ствар. Када скренеш пажњу на неку чињеницу нигде их нема. Ја сам овде последњих дана поставио пар питања и нисам добио одговор. "Ако ниси са нама, онда си са њима". Искључивост.

Nisi rusilofil al bukvalno stalno pises hvalospeve o rusiji i postovi su ti copy + paste ruske propagande sa sputnjika?
Погледај како је РИА (матична кућа Спутњика) извештавала о последњим протестима опозиције након избора у децембру у Србији. Видећеш да су били тачно негде на средини између режимских и опозиционих медија. Наравно, РИА и друге руске новинске агенције ће пласирати руску пропаганду, у сличној мери као Си-ен-ен и Би-би-си западну. То је сасвим логично, нормално и природно у оваквим геополитичким околностима. Истина је увек негде у средини. Зато ме је и зачудило релативно неутрално извештавање РИА из Србије иако су раније нагињали на Вучићеву страну.

Kad Putin pandrkne i sledećeg dana onaj Kadirov proglasi nezavisnost Čečenije biće u muci za koga da navijaju.
Овај коментар показује колико нереално сагледаваш ствари у Русији. Да ли заиста мислиш да Русија већ сад нема добро разрађен план "шта после Путина". А друго, зашто би Кадиров проглашавао независност? Чеченија је од Русије добила након рата такав ниво финансирања и развоја да би било потпуно сулудо борити се за независност. Уосталом, једина економија и у Чеченији за време оних пар година де-факто независности је била препродаја наркотика. Тај народ једноставно није способан за самостално вођење државе. Након те црне епизоде и самим Чеченима је то више него јасно.
 
Да ли заиста мислиш да Русија већ сад нема добро разрађен план "шта после Путина".
Zar zaista misliš da ima?!? Koji crni plan oni imaju?? Trula,lopovska, korumpirana do koske država. Da, imali su jedan genijalan plan da se ušetaju u Ukrajinu očekujući da će ih Ukri dočekati sa cvećem i Kijev pasti k'o kula od karata, svaka im čast na planiranju!
 
Zar zaista misliš da ima?!? Koji crni plan oni imaju?? Trula,lopovska, korumpirana do koske država. Da, imali su jedan genijalan plan da se ušetaju u Ukrajinu očekujući da će ih Ukri dočekati sa cvećem i Kijev pasti k'o kula od karata.
Заиста не желим да улазим у ту расправу. Чујемо се кад умре Путин.
 
Када скренеш пажњу на неку чињеницу нигде их нема. Ја сам овде последњих дана поставио пар питања и нисам добио одговор. "Ако ниси са нама, онда си са њима". Искључивост
Заиста не желим да улазим у ту расправу. Чујемо се кад умре Путин.
tenor.gif
 
Вероватно би то био сваки други викенд али после заклетве! То се не односи на децембарску и мартовску класу, пошто због божићних и новогодишњих празника, сретења и васкрса свакако у том периоду имају неки вид одсуства али неће онда имати додатне викенде: Даћу вам пример: Војник децембарске класе се јави 01.12 у касарну и крене са обуком. До заклетве се не напушта касарна, то је негде 21. дан, дакле до 21. децембра. Први викенд после заклетве је одувек био слободан. Онда 30.12.-01.01 је такође одсуство па онда 06.01-08.01. и 15.02.-16.02 Дакле ту има толико одсуства да сигурно до краја служења неће пуштати више од тога, можда један викенд пред крај. Такође напомињем да децембарска класа због краћег трајана дана и дневног светла не може да врши обуку као јунска класа, евентуално стројеву обуку под рефлекторима или обуку у кабинетима за ННГ. Плата од 46.000 је изузетно висока на већи број регрута. Волео бих да је тако али пре ће бити око 20.000 динара. Што се годишта тиче, верујем да ће бити 18 до 30 година а за оне генерације које нису служиле скраћена обука од 21 дан до заклетве и отпуст. Такође је битно радити на активној резерви која постоји у многим армијама света.

Zakletva može i online eventualno sa digitalnim potpisom, nije ovo JNA :)
Kada bolje razmislim, ovi ratnici sa tastature bi mogli da odsluže vojni rok i preko neke aplikacije na telefonu, pa da idu da oslobađaju Kosovo. Ionako im je plan da će ih albanci dočekati sa baklavama i sljadoledom.
 
Bilo bi nekog otpora sigurno ali i sami znaju da ne bi imali nikakve šanse. Mislim da bi bili pametniji od Ukrajinaca.

Što, pa ukrajinci su ionako proterali ruse u mišju rupu... Razbežala se druga svetska armija, pardon taktički povukla, oko Kijeva, Harkova, Hersona... Eno ih tamo na par kilometara od Luganska gde su i bili pre 10 godina. Čudna neka logika tog multipolarnog Sveta.

Nego, uvodi se vojni rok, pa se prijavi.
 
Poslednja izmena:
Moj otac visoki officir u penziji jos dok sam bio mladja usijana glava mi je govorio da je nemoguce osvojiti KiM bez ogromnih zrtava ili ih drzati posle u okupaciji. Uvek mi je govorio da li smo spremni da svakodnevno imamo desetak ubijenih vojnika, sto bi bila realnost kada bi sada zauzeli Kosovsko-Metohijske gradove. Pre si imao Albance u policiji i DB sto je menjalo potpuno sliku drzenja gradova.

Koja slučajnost, moj je bio general i isto je pričao.
A što se tiče NATO-a, kada je izašao u penziju, rekao mi je da smo propustili tu šansu, a da su nam rusi poslali 1998. S300 Amerikanci ne bi ni napali.
 
Vrh