Чудно да БТР-80А зову БВП, и чудна цифра од 26 комада. Надам се да иду у пешадијске батаљоне, тј. сви у један батаљон.
Mislim da na dosadašnja razmišljanja o tome šta bi trebalo da ide u koji bataljon možemo da zaboravimo. Razmišljali smo po dosadašnjoj formaciji vojske i jedinica, ali je sada već izvesno da se priprema
nova formacija.
Neka moja očekivanje za delove nove formacije:
1. formiranje jedinica ranga samostalnih bataljona, sposobnih za samostalno delovanje, brzo pokretnih sa vozilima i oruđima točkašima. Recimo neke slične formacije:
# Četa BVP točkaš (recimo jedna četa vozila sa ukrcajnom pešadijom u svom sastavu jedinice),
# četa oklopni transporter (recimo jedna do dve čete, sa pripadajućom ukrcajnom posadom),
# četa za borbenu podršku:
A - vod do dva za borbenu podršku tipa samohodni minobacači, tenkolovci,
B - vod do dva za artiljerijsku vatrenu i PVO podršku sa oruđima tipa PASARS i radarom za rad u pokretu
C - vod sa dronovima letelicama (izviđački i napadni)
# četa za logistiku
A - inženjerijski vod (lansirani mostovi, vozila/tenkovi za izvlačenje, miniranje - razminiranje)
B - vod sa odeljenjima radionica, sanitet, veza
C - vod intendantski sa kuhinjom, odeljenje za saobraćaj i snabdevanje (kamioni)
# komanda bataljona
2. formiranje jedinica ranga samostalnih bataljona, sposobnih za samostalno delovanje, sporije pokretnih, tromijih, veće vatrene moći sa boljom terenskom sposobnosti i zaštitom, sa guseničarima.
Recimo neke slične formacije, slično prethodnom:
# četa tenkova
# četa do dve BVP guseničara
# u četi za podršku pojačano sa samohodnom artiljerijom guseničarima (gvozdika)
- ostalo za protivoklopnu, PVO podršku, inženjerija, veza, dronovi, logistika kao prethodno.
Za bataljone tipa 1 i 2:
Profesionalni sastav na borbenoj opremi i posade vozila kao i deo ukrcajne pešadije (oko 50% formacije ukrcajne pešadije tj. po 3 do 4 vojnika ukrcajna pešadinaca po vozilu), ostalo popuna iz rezerve u ratu.
U sastavu ovih bataljona formiranje po jedne čete za obuku vojnika (oko 120 vojnika na obuci) na služenju vojnog roka. Obuka samo za ukrcajnu pešadiju. Odnosno eventualno jedan manji broj (jedan vod) nakon osnovne obuke, a sa specifičnim znanjima i veštinama stečenim pre vojnog roka, obuka u jedinicama za podršku i logistiku uz rad (prof vozači u saobraćajno i inženjeriju, majstori u radionice, kuvari u kuhinju, medicinski tehničari u sanitet, frizeri za šišanje).
3. Formiranje pešadijskih i inženjerijskih bataljona po mešovitom principu:
- 1 do 2 čete punog profesionalnog sastava
- 1 do 2 čete vojnika na obuci za pešadiju i inženjeriju (dominantno prethodno iskustvo na građevinskim mašinama, prof vozači i sl.)
U ratu se čete za obuku popunjavaju rezervnim sastavom
4. Formiranje bataljona za osnovnu obuku i specijalističku obuku vojnika na služenju vojnog roka.
5. Zadržavanje čisto profesionalnih jedinica i kasarni. Tipa 63. Padobranska, spec Pančevo, vojna policija, Garda uz proširenje formacije i donaoružavanje, Baza jug, recimo Raška.
Pružiti mogućnost da se nakon završenog obaveznog vojnog roka, on onima koji to žele i imaju predispozicija, produži isti za recimo 3 meseca (sigurno će biti zainteresovanih) za dodatnu specijalističku obuku u specijalnim jedinicama (padobranske, ronilačke, specijalne pešadijske i sl) uz intenzivnu obuku i uz platu prof vojnika (,,običnog" ne dodatno plaćenog specijalca). Istima tada dati čin razvodnika (vojnici tokom obaveznog služenja su bez čina ili isti dobijaju po posebnoj zasluzi). Istima ponuditi mogućnost odmah po završetku dodatne obuke prijem u radni odnos kao profesionalnog vojnika. Odmah, bez ikakvih provera i konkursa. Sve provere se moraju završiti tokom služenja vojnog roka.
Eto nekih mojih ideja.