Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 105 31,7%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    331
A od kada to služenje vojske ima veze sa vaspitavanjem? Vojska treba samo da osposobi ljude za ratovanje. Ništa više i ništa manje.
 
50их и 60их је војска доста допринела описмењавању и самим тим еманципацији тада бројног сеоског становништва. Многи су у ЈНА први пут видели филм, изашли у град, видели сређене девојке на улици. Многи су се научили модерној хигијени, многи су та знања пренела и у свакодневни живот код куће што је значило за целокупну еманципацију друштва.
Са друге стране има то мишљење тих генерација да војска научи размажене мамине синове да устају раном зором, намештају кревет и брију се, слушају наређења. Наравно увек је било и непоправљивих, и многи су из војске изашли још гори.
 
Au da! Baš smo smrdeli i '98-99. I sve držali zaključano u kaseti, jer se sve kralo. A tek laganje, potkazivanje, izvlačenje...
 
O kojoj modernoj higijeni pričaš, kad su mi u avgustu 1985. prvo kupanje dozvoliki posle 14 dana? I to kolektivno: pusti vodu, zatvori, sapunjaj se, opet pusti, gotovo.
Ako sam kad smrdeo, tada sam!
50их и 60их многи у својим селима нису имали ни струју ни сапун.
 
50их и 60их је војска доста допринела описмењавању и самим тим еманципацији тада бројног сеоског становништва. Многи су у ЈНА први пут видели филм, изашли у град, видели сређене девојке на улици. Многи су се научили модерној хигијени, многи су та знања пренела и у свакодневни живот код куће што је значило за целокупну еманципацију друштва.
Са друге стране има то мишљење тих генерација да војска научи размажене мамине синове да устају раном зором, намештају кревет и брију се, слушају наређења. Наравно увек је било и непоправљивих, и многи су из војске изашли још гори.
Mnogi su propusili i postali pivopije u vojsci. Neko je spomenuo da su i narkomani postali al to vec ne mogu da tvrdim
 
Poslednja izmena:
Vojna obuka DA vojni rok u kasarni NE. Vojni rok u kasarni je prevaziđen u ovom vremenu. Brže se živi i umesto da radim na sebi u svakom smislu treba da gubim vreme u nekoj kasarni gde će me neki nevaspitani iskompleksirani istraumirani lik maltretirati, jer ima čin.Ako te porodica nije vaspitala neće ni vojska. Umesto toga, svi i muskarci i žene u završnim godinama srednje škole lepo obuka iz preživljavanja, logorovanja, civilne zaštite rukovanja ličnim oružjem, dodao bih i deo domaćinstva i sve to propraćeno školom kako se zaista voli država, da nestanu ove kvazi patriJote i da stvorimo generacije koje su odgovorne održive iskrene i realne, prosvećene i posvećene za sebe i državu.
 
Ko je dokon, lako će prostom pretragom videti da ta JNA generacija itekako pravi haos, malo, malo, pa iskoči neka vest da je muž ubio suprugu i skoro uvek se ispostavi da je neki stariji čovek u pitanju.

A i ova retorika, narod jedva zarađuje za hleb... Šta reći. Znači u nemaštini, ajde da se bijemo za jedno pile, i mani me te priče da nemaju para, to da nema para i da je vaspitano u toj famoznoj vojsci, ne bi gazilo sve pred sobom da dođe ne do jednog pileta, nego da izvuče što više. Toliko o toj solidarnosti. Kako to nisu naučili u vojsci, nego grabe što više.

Poenta moje priče je da taj argument "vojska pravi od deteta čoveka" je totalni nonsense. Ko je vaspitan u kući, njemu to neće trebati, koga je ulica vaspitala, neće mu ni 100 vojnih rokova pomoći.
Ja kad ukucam ubijen u tuci, automobilom, mafijaski okrsaj vidim sve mladja lica. To naravno ne istiskuje pravilo. Sa poslednjim pasusom se slazem delimicno. Bar dok sam Ja sluzio nismo imali problema i svako je izasao normalan (osim par pojedinaca koji nisu mogli psihicki da izdrze da im mama ne namesta krevet i bili ubrzo otpusteni iz vojske). Nije lako i nije za svakoga ali bar neka obuka da se prodje i oseti kolektiv. Da vidis malo svoje zemljake i kako zive drugi.
 
Ja kad ukucam ubijen u tuci, automobilom, mafijaski okrsaj vidim sve mladja lica. To naravno ne istiskuje pravilo. Sa poslednjim pasusom se slazem delimicno. Bar dok sam Ja sluzio nismo imali problema i svako je izasao normalan (osim par pojedinaca koji nisu mogli psihicki da izdrze da im mama ne namesta krevet i bili ubrzo otpusteni iz vojske). Nije lako i nije za svakoga ali bar neka obuka da se prodje i oseti kolektiv. Da vidis malo svoje zemljake i kako zive drugi.
Nema potrebe, fala za dobro. Nepotrebno gubljenje vremena i para pogotovu sa ovim ugursuzima na vlasti. Nek idu deca ciji roditelji imaju clanske karte SNS i koji su se uhlebili na drzavna jasla gde godinama crpe nase pare za nikakav ili jako mali rad, dovoljno je da popune redove pa nek se igraju vojske. Eto nek vrate dug drzavi tako, ja ne dugujem nista, nisam ni kod doktora bio bukvalno 12 godina a placam svaki mesec zdravstveno
 
Poslednja izmena:
oseti kolektiv. Da vidis malo svoje zemljake i kako zive drugi.
Ne zanima me iskreno.
Vojska treba da sluzi da naučiš da rukujes naoružanjem, da naučiš koja su ti zaduženja u slučaju rata i kako da ih obavljas.

Vaspitanje, kolektiv, upoznavanje zemljaka… ništa od toga za mene nije vredno gubljenja vremena. Niti smatram da bih ikakvu vrednost dobio sto se toga tiče. Samo bih četiri meseca bio na robiji gde bi neko pokušao da mi nametne neke vrednosti koje on ima.
 
Preporučujem da se pogleda sledeće može svašta da se čuje. Probajte da zanemarite scenografiju i lične sklonosti i antipatije, slušajte šta se direktno kaže i između redova.

Počinje na varijantu ,,ko ima veći". Nastavlja nabavkom novih aviona za RV (boljih od onih hrvatskih Rafala kojima se hvale, a koji tek treba da im stignu, a i kad im stignu moćiće da se hvale samo godinu do 1,5 godine jer nama tada dolaze bolji i u većem broju....). U fazi smao nabavke 12 novih aviona. Nabavka novih sredstava za PVO koji je ,,svakim danom jači ali o tome ne smemo da pričamo sada". Najava novih PVO srdstava, koje do sada nismo imali (dakle ne FK-3, Pancir, Mistral, već nešto NOVO). Domaća proizvodnja drona samoubice ,,Komarac" pre kraja godine .....

 
Poslednja izmena:
U suštini imamo potvrdu sa pristizanje FK3, a najverovatnije i nabavku HQ17AE. Zanimljiva je i informacija o 20 aviona za godinu i po dana. O kojih dodatnih 6 se radi, ostaje vrlo upitno, ali ono što je jasno je da će postojećih 14 Migova 29 biti zamenjeno Rafalima F4.1 u broju od 12 aparata.

Pomenuto, a takođe ekskluzivno je najava 12 novih helikoptera. O čemu je tačno reč ostaje nejasno. Znamo da do septembra treba da bude isporučeno 9 H145M. (1 je već tu)

To bi možda moglo da znači da će konačno biti isporučeno i 3 Mi17v5 koji zbog rata u Ukrajini kasne godinu i po dana.

Impresivna je i izrečena brojka Pasarsa - 40 komada do kraja godine. Znamo sa sigurnošću da ih sada imamo oko 30.
 
Neće ti Beograđani u vojsku, majke im ga pokvarene izdajničke, sram ih bilo! :LOL:
Pa nek idu patriJote iz Lopara i Kalesije, kojima je najvece dostignuce u zivotu prekrajanje izborne volje gradjana Srbije za racun Velikog Firera, narocito u mrskom ''ustaskom'' Beogradu.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: BGG
Stormfrontovci su i na ''zapadu'' minoran % populacije. Tako da gresis.
Отприлике су клинци данас 30% јуришници новог доба (и нацоши и неостаљинци, и Z, и екочетници и тастатура ујаци), 60% тикток-популарна музика, 10% воке левица.
 
Отприлике су клинци данас 30% јуришници новог доба (и нацоши и неостаљинци, и Z, и екочетници и тастатура ујаци), 60% тикток-популарна музика, 10% воке левица.
Sve su to tviter/tiktok/telegram/kafanski ratnici i patriote, da se ne daj Bože ovde opet zapuca bila bi takva bežanija , totalni kolaps na granicima, 10 puta gora od one u Rusiji kad su masovno pobegli od mobilizacije u Kazahstan, Gruziju ,ovde kod nas itd.
 
Пре свега желим свим форумашима да честитам Божић- МИР БОЖИЈИ ХРИСТОС СЕ РОДИ!
Драго ми је да је дискусија релативно конструктивна и да не полемишемо претерано око ствари са војском немају везе. Хоћу неке ствари да потврдим из свог личног искуства које сам имао у касарнама у Ваљеву, Панчеву, Рашкој, Зајечару, Пожаревцу и на Војној академији пошто сам био у ШРО (односно КСРО или сада ВСРО). Војна академија је спејс шатл, то је изнад свега осталог од инфраструктуре до кадрова, апсолутно примерено 21. веку по бројним стварима (купатила су колективна али условна за велики број људи и туширање је у слободно време апсолутно могуће свакодневно, као и коришћење велелепног спортског центра и других садржаја, спаваонице су од дво- до петорокреветних и нема касета, већ ормана, столова и столица као и Сошки (за лично наоружање и опрему) а у току је санација делова комплекса војне академије). Ваљево и Пожаревац су солидне касарне док је Зајечар огроман али делом изузетно запуштен, а за Рашку па тек Панчево (где је део прве Бригаде а не 72. Специјална) је најбоља опција рушење великог дела комплекса и изградња нових капацитета. Што се личне хигијене тиче, то зависи од касарне, пошто у многим нема топле воде или недовољно, негде је колективно туширање (нпр. Панчево) а негде постоје нормалне туш кабине. Тоалети су већином француски керамички чучавци (негде су нормалне ВЦ шоље) што има смисла са аспекта хигијене (јер нико не седи на ВЦ шољи, брзо се обавља посао и чисти са цревом или џогером) и тек сам то увидео у војсци када сам са обуке у униформи користио тоалет. ЖЕНЕ и мушкарци су одвојени по питању спаваоница и мокрих чворова. У већини објеката постоје кафеаутомати односно они снек аутомати где војници могу да купе нешто, док у свакој касарни постоји кантина коју војска може у одређено време да користи. Што се кантине тиче, оне су све соц-реализам и има запакованих артикала, прибора за чишћење ципеле, средства за хигијену као и пекарски производи, неке имају и роштиљ и наравно кафе бар. ПИВО је избачено из кантина 2006. године! Спаваонице се разликују од објекта до објекта, јер је било оних белих металних кревета на спрат са касетом али и дрвених кревета са дрвеним орманима у зависности од објекта. Пошто сам у зимском периоду био нпр. у Зајечару или Рашкој није у неким деловима касарне било грејања док је у Пожаревцу претопло због топловода из Костолца који постоји. Исто важи и за туширање- Пожаревац и Ваљево супер, у Рашкој се нисам купао 8 дана!!! Само се запереш мало са хладном водом. База југ је (причали ми другари) одлична као и нова касарна у Лозници. Све зависи како се заломи коме. Храна је за ручак и вечеру углавном разноврсна и укусна док је доручак онако средња жалост. За доручак имаш да бираш два различита као и за вечеру док за ручак обично нуде три јела. Храна за ручак се састоји од салате, супе или чорбе, главног јела и дезерта/воћа. Уз доручак јединица задужује ужину која је нпр. паковање кикирикија/сланог кекса/чоколаде/наполитанке... као и сок или млеко/чоко млеко. И то често "домаћи брендови" попут нектара, моја кравица, штарк итд. Е сад постоји и ситуација када је војска на терену, полигонима или на гађању односно викендом када нема топле вечере где војска добија СД (суви дневни оброк) који се састоји од великог парчета хлеба и паштете/месног нареска/туњевине/скуше и велике конзерве од 400грама нпр. пасуља са месом (који је одличан) или ћуфти у парадјз сосу. Ту се обично добија воће (банане/јабуке/крушке...) или дезерт попут оних сувих колача. Дакле храна је свугде била баш солидна и једино бих волео да се мало поправи доручак као и амбијент тих војних ресторана (бољи стољњаци, више сланика за со и бибер на сваком столу, као и бифе са салатама односно ујутру неким пецивима) и разликује се по томе што нпр. негде кувају за нас 30 а негде за 300 или 500. Дакле веће су линије у великим објектима. Што се обуке тиче, не могу да кажем да је икада било неког претераног иживљавања над војницима, пре сам био за још јачу дисциплину и строгоћу. Овде многи форумаши не разумеју зашто не може да се иде нонстоп за викенд кући или да се не спава колективно итд. Морате схватити да је основа сваке јединице одељење/вод/батерија у оквиру веће јединице. ИНДИВИДУА у ниједној војсци не сме да постоји јер то нарушава основна два принципа војске и командовања а то су СУБОРДИНАЦИЈА и ЈЕДНОСТАРЕШИНСТВО. Није могуће радити индивидуалну обуку, већ се најчешће обучава вод или батерија (дакле 20-40 људи) у кабинетима, на полигонима или писти. Ујутру мора све да буде спремно до подизања државне заставе, читања заповести, инспекција личне опреме итд. Дакле ако говоримо о једној пешадијској чети која је нпр. смештена у једном објекту и састоји се од 4 вода од по 30 војника то је 120 људи. 120 људи мора да изврши личну хигијену, обави редарство, построји се и оде на јутарње вежбање, затим доручак па на писту за предају рапорта команданту на пример. Ту не постоји Кец-Мец, већ мора да све буде уходано како би обука најкасније почела у 08:00 и завршила се у 13:00 па наставила после ручка. Затим поподне постоји некада период обуке, некада одмора пре вечере. Све зависи од јединице и намене. Дакле имате ефективно 6-8 сати обуке дневно. Ако основна обука траје 6 недеља онда морате да рачунате да ви за 42 дана треба од цивила да направите војника, од тик 42 дана 15 дана отпадну на недеље, прву фазу оријентације као и на припрему заклетве. И онда ту видите да ви фактички за 4 недеље правите војника који је тек онда у стању да крене на неку напредну обуку до краја војног рока. И онда где ћете ви да пуштате нонстоп људе кући, или да правите којекакве курсеве. Мора да се направи обука коју разни људи могу и да прате па некоме се старешина посвети мало више неком мало мање и тако. Ево овде ћу још окачити један снимак како то изгледа од прилике унутар касарне:

И ово:
 
Rečni minolovac / minopolagač klase Neštin.
Projektovan kao minolovac. Sada preimenovan u višenamenski brod. Zbog oplate i korita od aluminijuma izuzetno je ranjiv na neprijateljsku vatru. Korišćen je aluminijum zbog elektromagnetnog otiska broda zbog minolovačkih zadataka. Započet proces modernizacije i remotorizacije. Završeno je prenaoružavanje. Pramčani topovi su sada 30 PAT ,,Praga", a krmeni četvorocevni Zastavini 20 mm PAT (koji su ranije bili na pramcu) umesto dva jednocevna.

Lično vidim namenu ovog broda kao broda matice sa kuhinjom, krevetima, rezervom vode, goriva i municije za recimo dva prateće brza, oklopljena, dobro naoružana, brza manja čamca koji bi delovali u radijusu od oko 2o km od broda matice.

 
Poslednja izmena:
Vrh