Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 110 30,6%
  • Ne

    Glasovi: 223 61,9%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 7,5%

  • Ukupno glasača
    360
Doktrina 1999. je bila, u slučaju upada kopnenih trupa NATO, da se branimo na Dunavu kod Beograda. Danas je teže zamislivo da bi imali problem sa mađarima, ali teren ostaje takav kakav jeste. Mislim da je nerealan scenario rata na jugu, a tek neki rat na severu je trenutno još dalje od realnosti.
Haha ti se nadas da su nam madjari prijatelji? Kao i Bugari 🔪
 
Згазиће нас брже него Хитлер. Без обзира што смо потписали гомилу споразума са НАТО. Згазиће нас превентивно као што су и Аустроугари хтели без обзира што смо потписали 9/10 зсхтева. Напали би нас и да смо 10/10 потписали.

Па, кад већ имамо то искуство, зашто би смо ишта потписивали?
 
Naravno. Sa danasnjim stanjem vojske usli bi bez otpora. Mozda bi se samo ljudi samoorganizovali negde. Mada Vucic se prema srpskim interesima, resursima i odnosu prema KiM ponasa manje vise kao Milan Nedic
 
I mene zanima sta ce da rade osim ciscenja svega moguceg po kasarni :D

Eventualno da pripomažeš oko papira u odsecima, pomažeš civiljnoj zaštiti, komunalnim preduzećima itd itd..
Ma banja, dok se neko peče na 45 sa oružjem i teškom opremom ja blejim negde, kao radim. Ovo za duplo vreme služenja mi dodatno odgovara, primam duže novac i imam besplatnu klopu, krov nad glavom. Parazitiram bukvalno, a još dobijam i novac.
A onda tamo u budućnosti pričam svojoj deci, dok su svi ostali služili vojsku 75 dana, ja sam 150, jer duplo više volim svoju otadžbinu od njih. :grand:

Jedva čekam da iskoristim svoje ustavno pravo i služim civilno vojsku i time dam doprinos svojoj otadžbini, služim Srbiji!:gobb:🫡🫡
 
Doktrina NATO je da u slucaju rata sa Rusijom Srbiju zauzmu za 4 dana za svaki slucaj.

NATO je već u ratu sa Rusijom (zvanično nije), ništa manje ili ništa više nego što je Rusija u ratu sa Ukrajinom (zvanično nije). Jedni se (Rusija) kriju iza naziva SVO, drugi se (NATO) kriju iza krvi i mesa Ukrajinaca.

Trenutna strategija NATO na Balkanu je da gase vatru, jer im ne treba sukob u svom dvorištu za vreme sukoba sa Rusijom (a možda ne samo Rusijom). Mirovna misija NATO na Kosovu, čija je zvanična misija očuvanje bezbednosti lokalnog stanovništva bez obzira na nacionalnu pripadnost, kao razlog zašto se protive otvaranju mosta na Ibru u Kosovskoj Mitrovici, po rečima zvaničnika SAD ne navode kao razlog protivljenja to što bi to ugrozilo bezbednost lokalnog stanovništva nego (gle sad) to što bi to ugrozilo bezbednost američkih vojnika. Meni ovo deluje kao jeziva iskrenost. Ajde što nisu pomenuli lokalno stanovništvo (boli ih ćoše, to već znamo), nego nisu pomenuli ni vojnike drugih država u sastavu KFOR-a. U principu, radite šta 'oćete, samo nemojte da ijedan američki vojničić bude povređen. Takva je upravo i situacija na terenu i u BiH i na Kosovu. Radite šta 'oćete, mi ćemo malo da vas kritikujemo, samo nemojte da pokrećete rat, dirate američke vojničiće i nećemo mi ni vas da diramo.
 
Неки форумаши почињу да личе на дете које неће у школу па измишља разлоге зашто не би требало ићи.
Овде је у питању перспектива државе а не регрута, дакле њој је, претпостављам, потребна оружана сила која може да одговори на политичке и војне изазове са којим се суочава.
На који начин може да је поседује? Професионалним саставом, комбинацијом професионалног и рочног састава, рочним саставом. Такође ту је и питање резерве, на који начин је попунити..
 
Poslednja izmena:
Мени је фасцинантно како овде на форуму већина мисли да је само наша војска у дефициту са кадровима...онда те бајке о НАТО или Русији...смешно. Такође већина на форуму мисли да се обука врши за 3 дана и војничење...моје искуство као старешине говори о томе да баш тим лицима треба најдуже за обуку 😉
 
Meni je još fascinantnije što ovde neki diskutuju o nekoj mogućoj invaziji NATOa ili još nekog drugog izmišljenog vojnog neprijatelja a oni nas uništavaju ekonomski i politički bez ijednog ispaljenog metka. Kakav crni rat ova zemlja je već kolonizovana u većoj meri nego neke afričke zemlje.
 
Meni je još fascinantnije što ovde neki diskutuju o nekoj mogućoj invaziji NATOa ili još nekog drugog izmišljenog vojnog neprijatelja a oni nas uništavaju ekonomski i politički bez ijednog ispaljenog metka. Kakav crni rat ova zemlja je već kolonizovana u većoj meri nego neke afričke zemlje.

Апсолутно тачно. И то већ неколико деценија.
 
Meni je još fascinantnije što ovde neki diskutuju o nekoj mogućoj invaziji NATOa ili još nekog drugog izmišljenog vojnog neprijatelja a oni nas uništavaju ekonomski i politički bez ijednog ispaljenog metka. Kakav crni rat ova zemlja je već kolonizovana u većoj meri nego neke afričke zemlje.
Koliko je licemerno da neko napise "izmisljeni vojni neprijatelj" za nekoga ko je pobio 2.000 dece izmedju ostalog i Milicu Rakic i potpuno nas opkolio.
Da li je realno da takvi ljudi jos uvek postoje u Srbiji?
 
Imam dva pitanja ovako meni logična:

1. Vrši li se neko ocenjivanje pri redovnoj vojnoj obuci? Može li ono kao da se padne ispit, kao u bilo kojoj drugoj obuci?

2. Zašto država ne poziva na neke vojne vežbe generacije koje su zvanično rezervni sastav a nisu služili redovni rok (ja i slični). ?
 
Koliko je licemerno da neko napise "izmisljeni vojni neprijatelj" za nekoga ko je pobio 2.000 dece izmedju ostalog i Milicu Rakic i potpuno nas opkolio.
Da li je realno da takvi ljudi jos uvek postoje u Srbiji?
Razmišljah šta da ti odgovorim al ovo je spin na nivou vođe. A ja mu nisam ni do kolena...ne znam ti ja da reagujem na te spinove iz izraelske kuhinje.
 
Meni je još fascinantnije što ovde neki diskutuju o nekoj mogućoj invaziji NATOa ili još nekog drugog izmišljenog vojnog neprijatelja a oni nas uništavaju ekonomski i politički bez ijednog ispaljenog metka. Kakav crni rat ova zemlja je već kolonizovana u većoj meri nego neke afričke zemlje.
Док не одеш у Африку и видиш шта је беда...буди срећан што имамо земљу каква год да је. Курди на пример живе у 4 државе и немају никаква права а ми ипак имамо Србијицу каква год да је наша је! И ако ми не будемо бољи неће ни власт бити боља- све по заслузи!
 
Imam dva pitanja ovako meni logična:

1. Vrši li se neko ocenjivanje pri redovnoj vojnoj obuci? Može li ono kao da se padne ispit, kao u bilo kojoj drugoj obuci?

2. Zašto država ne poziva na neke vojne vežbe generacije koje su zvanično rezervni sastav a nisu služili redovni rok (ja i slični). ?
Да врши се оцењивање и такође прави извештај о сваком војнику. За ово друго знам да су нешто позивали на заклетву као али ништа озбиљно.
 
I kakva je procedura na kraju između regruta koji je vrhunski gađao u odnosu na nekog koje sve izmašio i nikad nije savladao dobro?
 
I kakva je procedura na kraju između regruta koji je vrhunski gađao u odnosu na nekog koje sve izmašio i nikad nije savladao dobro?
Па обично је по садашњем систему тако да се врши евалуација након првих 6 недеља основне обуке и по томе распоређује за ВЕС. Нпр. неко ко је одличан био на гађањима из М70 и М21 иде после у снајперисте, итд. После се опет врши евалуација за распоред по јединицама и на крају они што су до сада добровољно служили су добили на крају оцену и препоруку за професионалну службу. Такође хедоника има своју тежину у том процесу. Е сас како ће то бити за тих 75 дана стварно не знам, могу само да нагађам да ће бити нека оцена која иде после у Регионални центар МОД.
 
Док не одеш у Африку и видиш шта је беда...буди срећан што имамо земљу каква год да је. Курди на пример живе у 4 државе и немају никаква права а ми ипак имамо Србијицу каква год да је наша је! И ако ми не будемо бољи неће ни власт бити боља- све по заслузи!
Generale, nek je tvojoj majci hvala ja došao iz te Afrike pre nekoliko dana...i to mi na svu sreću nije prvi odlazak tamo pa znam šta pričam. Po nekim stvarima, i infrastrukturno su ispred nas 100 godina.
 
Generale, nek je tvojoj majci hvala ja došao iz te Afrike pre nekoliko dana...i to mi na svu sreću nije prvi odlazak tamo pa znam šta pričam. Po nekim stvarima, i infrastrukturno su ispred nas 100 godina.
Супер видим цео свет хрли у Африку да живи а не у Европу...
 
Mauricijus skoro, ranije JAR, Kenija, Egipat i Maroko... Šta ti treba od info...evo ti najsvežiji aerodrom prihvata Airbus380, glavni grad ima funkcionalan LRT, putevi sa tri trake po smeru, ravni uredni..bez smeća. Hoćeš da ti pričam šta radi Kenija i Egipat...i JAR. Oni se oslobodili kolonijalizma, preuzimaju ih neki novi Kinezi a mi duboko u kolonijalizmu.
 
С што је другачије? Инфраструктура се гради како би се експлоатисана домаћа привреда. Инфраструктуру наравно граде за рачун димицилног становништва помистој шеми: кредит али наша актива да гради локалима мрвице. И главница кредита.

Тако да, колонија је колонија, ко год био експлоататор.
 
Vrh