Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 104 31,5%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,3%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    330
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788549#p788549:1x4aejh8 je napisao(la):
milanche » Čet Okt 29, 2020 5:49 pm[/url]":1x4aejh8]perkane, pretekao si me za sekund :D mislim da je jako objektivan tekst i retrospektiva do sad ucinjenog

Da, i meni se učinilo.
Ma ne bih ja imao ništa protiv i da se ovaj naredni šepuri ko Vulin, samo da se opremanje vojske nastave ovim tempom.
Mnooooogo tu još mora da se radi...
 
Sad se nešto pitam - imaju li naši igde da smeste ove tenkove pod krov, ili će na livadu, pa šta im Bog da...
O posadama da i ne govorimo... :(
 
Sad sam video iznad Batajnice veliki beli teretni avion kako se spušta na aerodrom :)
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=788751#p788751:2fcvrmm9 je napisao(la):
Perkan » Пет Окт 30, 2020 10:49 am[/url]":2fcvrmm9]Sad se nešto pitam - imaju li naši igde da smeste ove tenkove pod krov, ili će na livadu, pa šta im Bog da...
O posadama da i ne govorimo... :(

Како нема, имаш хангаре по свакој касарни у Србији, ако треба ново - направи се за месец дана.
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=PMtR4qBcigI[/youtube]
 
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=oAr0PNdcK3U[/youtube]
 
E jesu braća Ruje poslagali ove kutije sa reaktivnim oklopom, ko pijani...
Estetika nula, a funkcionalnost polovična. Veliki razmak između kutija je pratkično nebranjen prostor do osnovnog oklopa.
Da ne govorim da je predeo oko same cevi nezaštićen.

Tipična ruska logika - napravi dovoljno dobar tenk sa prihvatljivim troškom, a ne savršen a preskup.
I onda štancaj masovnu seriju... ionako će na kraju kvantitet u ratu da se pokaže kao kvalitet posebne vrste.

Na našem M84 je reaktivna zaštita oklopa rešena daleko bolje i lepše, s tim što ne ulazim u karakteristike sadržaja unutra...
Pretpostavljam da tu Rusima nismo ni do kolena.
 
Sve to počisti dron kao što smo videli u Nagorno Karabahu. Tenkovi su prevaziđeni.
 
Za tenkove se priča da su prevaziđeni još od 1960ih. Dronovi su počeli da menjaju okolnosti, ali kao što uvođenje raketnih tehnologija nije istisnulo tenkove sa modernih bojišta, neće ni dronovi.
Perkan":33dlzeuw je napisao(la):
E jesu braća Ruje poslagali ove kutije sa reaktivnim oklopom, ko pijani...
Estetika nula, a funkcionalnost polovična. Veliki razmak između kutija je pratkično nebranjen prostor do osnovnog oklopa.
Da ne govorim da je predeo oko same cevi nezaštićen.

Tipična ruska logika - napravi dovoljno dobar tenk sa prihvatljivim troškom, a ne savršen a preskup.
I onda štancaj masovnu seriju... ionako će na kraju kvantitet u ratu da se pokaže kao kvalitet posebne vrste.

Na našem M84 je reaktivna zaštita oklopa rešena daleko bolje i lepše, s tim što ne ulazim u karakteristike sadržaja unutra...
Pretpostavljam da tu Rusima nismo ni do kolena.
Pa različite varijante i izvedbe. I različiti oklopi. MS je jedno od brojnih improvizovanih i prelaznih rešenja, gde se tražio balans između cene i efikasnosti. Naravno da oklop ne pokriva svaki cm2 ali ide se na verovatnoću. Površina pokrivena iznosi toliko i toliko. Samim tim, verovatnoća pogotka u kutiju iznosi toliko i toliko. Ne baš najbolje rešenje, ali svakako mnogo bolja stvar nego goli čelični oklop. Modernizovani M84 koristi noviji i kompleksniji i samim tim skuplji oklop. Mada i dalje se špekuliše koji je i koliko će toga zaista biti uvedeno u upotrebu. No o tome otom potom. Meni je lično drago što smo dobili ove T-72MS.

Ali da, svakako se slažem da su Rusi uvek bili aljkavi kod opremanja svojih tenkova 3. generacije ERO pa i svim drugim modifikacijama. Ono što nikad nisam razumeo, i nad čim sam se večito grozio, je njihova tendencija da za suknjice koriste gumene trake umesto da se ugledaju na zapadnjake (pa i mnoge druge) koji u te svrhe koriste suknjice od krutih i jačih materijala. Rezultat korišćenja gumenih suknjica, pored toga što usled prirodnih deformacija gume (od toplote i savijanja) daje tenku izgled rasklimanosti, smandrljanosti i ''jeftinoće'', takođe dovodi do toga da često otpadaju prilikom kretanja kroz teren ili ruševine. Sa sve kutijama ERO, koje uopšte nisu jeftine kad se troše tako ko klikeri.
T-72.jpg
 
vucko":q23mj570 je napisao(la):
Sve to počisti dron kao što smo videli u Nagorno Karabahu. Tenkovi su prevaziđeni.
1999 je bila mnogo veća gužva na nebu od aviona do dronova pa opet nista. Ameri su u zalivskom ratu par godina ranije napravili mnogo veci pokolj oklopnih jedinica nego ovo sada. Stvar je u tome sto smo mi tad izvukli pouke i promenili taktiku , a Jermeni su ziveli na krilima stare slave.
Naravno da mi i sada trebamo izvući neke pouke, ali to nema veze sa tenkovima vec sa PVO.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797600#p797600:2l8waclp je napisao(la):
direktor » 28 Nov 2020 11:51 pm[/url]":2l8waclp]Stiglo 11 od 33 valjda dobijena tenka ....
11 od 30

Evo jedne analize

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=YCDbpV6I1SE[/youtube]
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=797672#p797672:yfyr4d5z je napisao(la):
Dart » Ned Nov 29, 2020 3:08 am[/url]":yfyr4d5z]
vucko":yfyr4d5z je napisao(la):
Sve to počisti dron kao što smo videli u Nagorno Karabahu. Tenkovi su prevaziđeni.
1999 je bila mnogo veća gužva na nebu od aviona do dronova pa opet nista. Ameri su u zalivskom ratu par godina ranije napravili mnogo veci pokolj oklopnih jedinica nego ovo sada. Stvar je u tome sto smo mi tad izvukli pouke i promenili taktiku , a Jermeni su ziveli na krilima stare slave.
Naravno da mi i sada trebamo izvući neke pouke, ali to nema veze sa tenkovima vec sa PVO.
Ništa jer je najveći broj tenkova proveo rat maskiran i zaštićen. Gde su to bile borbe u kojima su tenkovi intezivno korišćeni?
 
Pa maskiranje i lazne mete su ključne u borbi protiv neprijatelja koji ima nadmoć u vazduhu. Jermeni su ostavljali tehniku na brisanom prostoru ili su eventualno iskopali rov okolo i tako bili jos vidljiviji iz vazduha. Na Kosovu se rat svodio na gerilske upade i njihovu bezaniju kada vojska dođe da očisti to područje uz podršku jednog ili dva tenka.
 
Opet ne možemo porediti razvijenost dronova 1999. godine i danas. Jesu Jermeni sa sovjetskom vojnom doktrinom počišćeni ali su Turski i Izraelski dronovi koji su koristili Azeri neverovatni. Nisam ni znao do skoro da postoje ti Izraelski dronovi samoubice.
 
Pa da, sam si rekao - koristili su Turske i Izraelske dronove. I iza sebe su imali odvratnog Erdogana Pomahnitalog Osmanliju koji je pun ko brod, i željan krvi. Mislim, Pomahnitali Osmanlija je željan svačije krvi pošto je prso ko dulek, ali Jermenska i pravoslavna su mu poseban delikates. No dobro, to je druga tema. Elem, znači imali su vrlo moćna i napredna sredstva.

A ko će na Balkanu da koristi takve stvari u narednih 20 godina? I još bitnije - ko će da ih kupuje u toliko velikim količinama? Pa niko. Osim Grčke jelte, zbog Pomahnitalog Osmanlije.

Treba imati u vidu i ovo što je Dart rekao, da su Jermeni dosta tehnike ostavljali tj. bili primorani da slabo skrivaju. Ali nisu oni krivi nego im je i teren takav. Sve kamenjar i platoi sa malo šuma. Bar po onome što sam video baš sa snimaka uništenja. Džaba i najbolja kamuflaža ako imaš plato sa bledom travicom na kome se vidi svaki trag svake gume ili gusenice.

Kod nas na Balkanu naravno nije tako. Ni po pitanju terena, ni po pitanju arsenala (i našeg i tuđeg), ni po pitanju okolnosti pod kojima bi se desio potencijalni sukob. Kao što se oni Migovi nisu nabavljali sa idejom da će sutra da počne rat i da će da se prave frontovi od XY kilometara sa čitavim brigadama u jurišima, tako isto se i ovi tenkovi ne nabavljaju zato što neko predviđa rat ili namerava da oponaša bitku za Kursk. Nabavlja se radi odvraćanja, radi balansa (ili pak nadmoći) nad okruženjem, i radi obezbeđenja od potencijalnih kraćih i manjih okršaja.
 
Prilično sam siguran da Azeri nisu koristili turske dronove vec su to bili direktno Turci.
Njima je Barjaktar isporučen mesec dana pre sukoba i nema sanse da su stigli da obuče operatere za tako kratko vreme.
Izraelske dronove poseduju duze vreme, ali su i Izraelci imali demonstraciju na zivim metama. https://www.haaretz.com/israel-news/isr ... -1.5442426
Inače izraelski dronovi samoubice postoje vec oko 40 godina ( prvi put su korišćeni u dolini Beka Liban/Sirija)
 
Vrlo moguće. U svakom slučaju, poenta je ista - Jermene je napala dobro naoružana i moderna sila. I dobro obučena.
Pride, Azeri i Jermeni su počeli da ratuju u isto vreme kad i mi ovde. Ali smo mi stali još pre 20 godina. A oni su svo vreme u stanju rata ili povremenih okršaja. Samim tim ni geopolitička situacija nije baš ista. To jest, naoružavanje i pripreme za rat su konstantna praksa.
 
Donekle smo mi imali sreće 99te jer ova čuda od tehnoloških inovacija i dalje nisu bila na nivou koji bi omogućavao NATOu da pronalazi lako položaje vojske i napada ih vođenim sredstvima... bojali su se da siđu u domet IC raketa i topova... znali su da imamo solidnu vojsku koja ipak zna šta radi. A danas... pustiš neko sokoćalo da leti, pilota nema unutra, boli te uvo hoće li biti oborena ili ne... i samo lovi... lovi dok ne ulovi... a onda uništi.

Želim da verujem da zbog obučenosti i iskustva, te prokletinje ipak ne bi bile tako velika enigma za naš PVO kao što su Jermenima.
Ali treba biti oprezan... i naoružavati se, i stalno biti u treningu.
Jer pre ili kasnije.... nadam se kasnije nego pre... zatrebaće... to je izvesnost kao i što će sutra da svane novi dan.
 
Otkrivena dugo čuvana tajna: Srbi su pogodili i drugi F-117

Beograd -- Poznato je da su Srbi, tokom NATO Bombardovanja oborili F-117, ali do sada je potpuno nepoznato ostalo da je bio pogođen još jedan "nevidljivi".

Američki portal "The Drive" navodi da su detalji o tome šta se desilo sa drugim avionom postali poznati tek nedavno, a potpukovnik vazduhoplovstva SAD u penziji Čarli "Tuna" Hajnlajn, i bivši pilot F-117, u podkastu "Afterburn" lično je potvrdio ono što je dugi niz godina bila samo glasina.

Naša PVO je uspela da pogodi i drugi stelt avion, ali je on ipak uspeo da se vrati u bazu u Nemačkoj, pišu "Novosti". Nije poznat tačan datum kada se pogodak desio, ali je sigurno da se ovaj događaj odigrao tokom aprila 1999. posle obaranja prvog F-117.

U tekstu se podseća da su četvrtog dana NATO bombardovanja, pripadnici Trećeg raketnog diviziona 250. raketne brigade Protivvazdušne odbrane Vojske Jugoslavije oborili F-117A, američko čudo od aviona izrađeno u stelt tehnologiji, koje je svoju reputaciju "nevidljivog" steklo u Zalivskom ratu u Iraku.

Pilota Dejla Zelka su američke snage uspele bezbedno da evakuišu, a njegov avion je završio na njivi u ataru sela Buđanovci kod Rume.

U svom svedočenju, Hajnlajn je opisao kako je pogođen drugi F-117. On je naveo da su u akciju nad Beogradom iz baze u Nemačkoj krenula dva "nevidljiva" aviona, praćena letelicama F-16J. On je bio pilotirao jednim F-117, a kada su se našli iznad Novog Beograda, oba "nevidljiva" su bila napadnuta raketama koje je ispalila srpska PVO.

"Pogledao sam udesno na nebo nad Beogradom i video ogromnu raketu kako se približava. Izgledala je kao Saturn V. Znao sam da je moj momak broj dva tamo negde. Tada sam video još jedno lansiranje i veliki sjaj, dim, a onda vatrenu kuglu koja dolazi prema meni", kazao je on.

Američki pilot navodi da je on ipak uspeo da izbegne eksploziju projektila i obaranje svog aviona uz pomoć autopilota, i da izvrši svoju misiju, odnosno bombarduje zadati cilj.

U povratku je međutim shvatio da je drugi avion ozbiljno oštećen, ali su obe letelice ipak uspele da se vrate u bazu, prenele su "Novosti" pisanje "Kurira".

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1773898
 
Kad malo bolje razmislim, ispalo je najbolje što je moglo u datom trenutku.
Da smo ih nalupali mnogo više nego što je aviona palo na našu teritoriju - to je činjenica.
ali mogli su to da sakriju prinudnim sletanjima itd... nije bilo medijskog eksponiranja.

Da smo ih nalupali i oborili više - pritisak na kopnenu intervenciju, zbog očuvanja kredibiliteta, bi postao nepodnošljiv, uprkos protivljenju javnosi...
I onda bi bio haos...

Ovako - svaka rupa na avionu im je bila jasna poruka... a opet nije bilo javno.
Ko je trebao da primi poruku, primio je...

Epilog - rat je vojnički završen pat pozicijom, politički je izgubljen, ali sa dovoljno koncesija da nastavimo borbu i da nismo potpuno van igre.
To je realno ekvivalent pobedi, s obzirom na disbalans snaga.
A danas, 20 godina posle, i dalje se pregovara...
 
Штета што и тај други не паде...
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=798772#p798772:3gudrgfo je napisao(la):
Bender Rodriguez » 02 Dec 2020 10:58 am[/url]":3gudrgfo]Otkrivena dugo čuvana tajna: Srbi su pogodili i drugi F-117

Beograd -- Poznato je da su Srbi, tokom NATO Bombardovanja oborili F-117, ali do sada je potpuno nepoznato ostalo da je bio pogođen još jedan "nevidljivi".

Američki portal "The Drive" navodi da su detalji o tome šta se desilo sa drugim avionom postali poznati tek nedavno, a potpukovnik vazduhoplovstva SAD u penziji Čarli "Tuna" Hajnlajn, i bivši pilot F-117, u podkastu "Afterburn" lično je potvrdio ono što je dugi niz godina bila samo glasina.

Naša PVO je uspela da pogodi i drugi stelt avion, ali je on ipak uspeo da se vrati u bazu u Nemačkoj, pišu "Novosti". Nije poznat tačan datum kada se pogodak desio, ali je sigurno da se ovaj događaj odigrao tokom aprila 1999. posle obaranja prvog F-117.

U tekstu se podseća da su četvrtog dana NATO bombardovanja, pripadnici Trećeg raketnog diviziona 250. raketne brigade Protivvazdušne odbrane Vojske Jugoslavije oborili F-117A, američko čudo od aviona izrađeno u stelt tehnologiji, koje je svoju reputaciju "nevidljivog" steklo u Zalivskom ratu u Iraku.

Pilota Dejla Zelka su američke snage uspele bezbedno da evakuišu, a njegov avion je završio na njivi u ataru sela Buđanovci kod Rume.

U svom svedočenju, Hajnlajn je opisao kako je pogođen drugi F-117. On je naveo da su u akciju nad Beogradom iz baze u Nemačkoj krenula dva "nevidljiva" aviona, praćena letelicama F-16J. On je bio pilotirao jednim F-117, a kada su se našli iznad Novog Beograda, oba "nevidljiva" su bila napadnuta raketama koje je ispalila srpska PVO.

"Pogledao sam udesno na nebo nad Beogradom i video ogromnu raketu kako se približava. Izgledala je kao Saturn V. Znao sam da je moj momak broj dva tamo negde. Tada sam video još jedno lansiranje i veliki sjaj, dim, a onda vatrenu kuglu koja dolazi prema meni", kazao je on.

Američki pilot navodi da je on ipak uspeo da izbegne eksploziju projektila i obaranje svog aviona uz pomoć autopilota, i da izvrši svoju misiju, odnosno bombarduje zadati cilj.

U povratku je međutim shvatio da je drugi avion ozbiljno oštećen, ali su obe letelice ipak uspele da se vrate u bazu, prenele su "Novosti" pisanje "Kurira".

https://www.b92.net/info/vesti/index.ph ... id=1773898


Evo ti i izvorni članak
https://www.thedrive.com/the-war-zone/3 ... LuHiykwt9k
Inače, ta (druga) dva pogotka i oštećenja F-117 su spomenuta i u zapadnoj štampi još 1999. (Air Forces Monthly, ako se sećam, davno je bilo), ali posle toga se zaboravilo.
 
А шта је са оним што је пак негде у Славонском шумама? Јел истина?
 
Vrh