T
temp852
Guest
Na predsedničkim izborima na Tajvanu je pobedio onaj koji se ne dopada Kini (on je za nezavisnost Tajvana). Slobodno možemo očekivati napad Kine u bliskoj budućnosti.
Ukrajina ima drugu najjaču vojsku u Evropi, jake oklopne snage, imali su i dobar PVO kao zaostavštinu sovjetskog saveza, teško da bi neka država zapadne alijanse uspela da se suprotstavi njihovoj vojsci.
Znam da nam je Amerika ovde dovela Broza 1945. godine, da su u bombardovanju Beograda 1944. pobili 4000 Srba i 300 nemačkih vojnika, a prethodni glavni anglosaksonski šerif Velika Britanija ima potpuni kontinuitet antisrpske politike od Prvog Srpskog Ustanka pa 200 godina sve do danas.Zar ne znas kakve smo odnose i postovanje imali sa amerikom do dolaska milosevica ma vlast? Koincidentno bas tada krece surovanje sa Rusijom i dalje znamo sta je bilo......
Ne, ne smatram da im smetamo jer smo pravoslavci niti zato sto ovde postojimo nego zato sto se ponasamo kao ruski satelit
Zapad ili njegove marionete koje ovde drži na vlasti i ključnim pozicijama u odbrani, svejedno je. Danas se priča o Zastavinoj modularnoj pušci M19, a pitanje da li je čak i prethodna službena puška M21 iz ranih 2000-tih uopšte proizvedena i uvedena u naoružanje VS u većem broju. Da ne govorimo o modernizovanom tenku M84AS ili M2001, koji već više od 20 godina ne mrda od faze prototipa. Raketni sistem ALAS, desetak i više godina u fazi razvoja. M90 Stršljen i M95 Bumbar skoro celih 30. I to je sve slučajnost ili puka nesposobnost najveće namenske industrije na Balkanu? Ne bih rekao.Zapad opstruiše srpsku vojnu industriju i vojne izume. Uplašili su se da će srpska oružja da osvoje ceo svet, pa petnim žilama ssbotiraju naše inženjere i fabrike.
Све касарне ЈНА и сви објекти за смештај са приземљем и два спрата који су рађени по том систему обично су направљени за смештај једне чете. На бази југ која је 100% по америчком систему направљена пре 15так година су те смештајне јединице у приземним објектима и чини ми се да је 6-8 војника у спаваоници што је сасвим коректно. У другим касарнама је то између 20 и 30 војника (ређе 30) који су смештени у једној спаваоници. Како чујем ради се на томе да се то сведе на мање смештајне јединице.
Редарства смарају али ако има пуно војске на војни рок од 100-120 дана (то је прецизирано сада) онда дођеш једанпут на ред за мокри чвор и можда један део ходника или спаваонице да чистиш.
To je kompleksna tema, iskreno ne znam da li se slažem s time ili ne. Iskreno ne znam, ne znam čak ni kako bih kvantifikovao to. Jer na kraju krajeva, i sama Evropa zavisi u nekim stvarima od Amera.Tačno, zavisimo od Zapada ali pod tim se misli na Evropu a ne USA. Bez USA bi svima nama u Evropi bilo bolje.
Da znaš nešto o prošlosti "najveće industrije na Balkanu" , a i Srbije i njene ekonomije, znao bi i zašto se sve to dešava. Ovako, poput prave ljute a neinformisane Srbende, ne preostaje ti ništa drugo nego da veruješ da nas zapad sabotira.Zapad ili njegove marionete koje ovde drži na vlasti i ključnim pozicijama u odbrani, svejedno je. Danas se priča o Zastavinoj modularnoj pušci M19, a pitanje da li je čak i prethodna službena puška M21 iz ranih 2000-tih uopšte proizvedena i uvedena u naoružanje VS u većem broju. Da ne govorimo o modernizovanom tenku M84AS ili M2001, koji već više od 20 godina ne mrda od faze prototipa. Raketni sistem ALAS, desetak i više godina u fazi razvoja. M90 Stršljen i M95 Bumbar skoro celih 30. I to je sve slučajnost ili puka nesposobnost najveće namenske industrije na Balkanu? Ne bih rekao.
Ako ne računamo Amere/kolektivni NATO, dve verovatno najjače konvencionale armije u Evropi su/biće Turska i Poljska.
Jeste, juče sam pročitao ovaj odličan tekst: https://bmanalysis.substack.com/p/economics-and-empiresTo je kompleksna tema
Jel moguće da baš nijedan projekat namenske ne može da se izgura ljudski i do kraja, u nekom razumnom roku? Jedan propadne, pa drugi, ali baš svi do jednog?Da znaš nešto o prošlosti "najveće industrije na Balkanu" , a i Srbije i njene ekonomije, znao bi i zašto se sve to dešava.
Zapad ih sabotira, uz njegovu svesrdnu pomoć. Sotona će ovde imati većinu dokle god mu "glavna opozicija" budu Đilas i Tepićka koji ga kritikuju samo zato što navodno "nije dovoljno prozapadan", i dokle god većinsko suverenističko biračko telo u ovoj zemlji bude na svake izbore išlo podeljeno u 50 odvojenih lista.I koliko god se vi turbo-Srbi i turbo-nacionalisti gnušali Vučića, on vas sve voza već 15 godina. Prvi vas je naložio na priče o istopljenim T-55icama a sad vas je naložio i na priče da Srbiji ne uspeva nekoliko projekata jer ih zapad sabotira. Vi ste u stvari Vučićevi najbolji saveznici i pomagači. Dokle god je dovoljno vas takvih, on će imati većinu u ovoj opičenoj plemenskoj zajednici.
Морам да те исправим: помоћник дежурног касарне је подофицир а не војникNadam se da se nećete ljutiti da se vratim na temu redovnog služenja, opet u cilju da dočaram onima koji ne znaju kako je bilo, odnosno šta se može očekivati ponovo ako se uvede redovno služenje. Kada sam već započeo da završim.
Pisao sam o svom iskustvu redovnog vojnog roka pa da nastavim u vezi sa uslovima smeštaja. Prethodno pisanje se odnosilo na osnovnu obuku i o tome sledi nastavak.
Ovo je iz mog iskustva, bilo je varijacija u različitim kasarnama.
Verujem da neće biti mnogo promena navedenog koncepta ni ubuduće tokom perioda osnovne obuke. Koliko god neke stvari i pojave delovale apsurdno, sve one imaju određenu svrhu.
Osnovna obuka je bila u okviru bataljona za obuku. Svi rodovi i službe zajedno, ista obuka prvih 6 nedelja.
Tokom osnovne obuke smeštaj u objektu koji je bio namenjen za jednu četu. Četa za obuku se sastojala od 4 voda. Vod od 3 odeljenja.
Drugim rečima:
Odeljenje od 12 vojnika, na čelu dodatno komandir odeljenja, podoficir - vodnik.
Vod je činilo 3 odeljenja - tj. 3 x 12 vojnika = 36 vojnika u vodu, na čelu oficir komandir voda - potporučnik/poručnik.
Četu je činilo 4 voda - tj. 4 x 36 vojnike = 144 vojnika u četi, na čelu komandir oficir kapetan, zamenik oficir poručnik.
Bataljon za obuku 3 čete tj oko 400 do 450 vojnika, na čelu major.
Četa je bila osnovni nivo na kom se izvodila obuka, kasarski život i sve ostalo. Komandir čete je imao konačnu odluku što se tiče statusa vojnika, potpisivao puštanje za vikend, propisivao kazne, potpisivao dnevnu zapovest - popis dužnosti za sledeći dan,....
Po mom sećanju okvirno:
Ukupno četa: 144 vojnika na služenju + možda 4 prof. vojnika (vozači) + 12 podoficira (vodnika) na čelu odeljenja + podoficir (zastavnik) četni starešina + 6 oficira (4 komandira voda, zamenik komandira čete i komandir čete). Ukupno dakle oko 160 do 170 ljudi u četi sa starešinama i prof vojnicima.
Četa je smeštena u jednom objektu.
Objekat je bio prizemlje + 2 sprata. Prizemlje: prostorije profesionalnih pripadnika, magacini, učionica. Smeštaj vojske na 1. i 2. spratu po principu dva voda (77 vojnika na jednom spratu).
Smeštaj se ostvarivao po principu 1 vod (36 vojnika) - 1 spavaonica. Dakle 36 vojnika koliko je činilo jedan vod smešteno je bilo u jednu spavaonicu. Na jednom spratu kao što je rečeno, dva voda u dve spavaonice, ukupno 77 vojnika. Jedan sprat - jedan ,,mokri čvor" (toaleti i pisoari) i jedan ,,umivaonik" (lavaboi sa ogledalima, prostor za pranje nogu i čizama, tuševi koji se u načelu nisu koristili - tuširanje u posebnom objektu).
Dodatno na spratu su:
- ,,oružana" (za prof pripadnike, vojnike koji odu na vikend, nešto bojeve municije),
- ,,civilana" (za odlaganje civilnih stvari i garderobe po principu u kesu - na policu - zaključana vrata)
- ,,dežurana" (kancelarija dežurnog),
- magacin sredstava i rekvizita za obuku (ispucane Zolje, modeli ručnih bombi, protivpešadijskih i protivtenkovskih mina, zastavice, tablice sa natpisima, papirne mete, i sl., poljski kreveti, šatori, vreće za spavanje kada nisu potrebne...)
- magacin potrošnih sredstava (metle, sunđeri, krpe, imalin, sapuni, hemija za čišćenje, toalet papir,.....) i posteljine.
- kancelarije starešina,
- džuboks soba sa jednim krevetom za odmor dežurnog / pomoćnika.
Posle osnovne obuke je bilo izmena. Deo vojnika je otišao u druge kasarne na specijalističku obuku. Ostali su oni za nastavak pešadijske specijalističke obuke. Čete je spala na 3 voda, a bataljon na dve čete.
Svaki dan se pisala dnevna zapovest sa popisom svih dužnosti za sledeći dan. Čitalo se uveče, pred spavanje u hodniku gde smo svi bili postrojeni u pidžamama. Po pravilu se nije čitalo na taj dan na jutarnjoj smotri jer su neke dužnosti počinjale pre nego se jutarnja smotra završi, a i bilo je mnogio dužnosti što je zahtevalo vreme za čitanje.
Četa je imala veliki broj dužnosti koje su se određivale, skoro svi su prošli sve dužnosti pa ih se u principu i sećam. Posle požarstva i dežurstva je bilo oslobađanje redarstva. Dežurni 24 h su imali pravo da spavaju do ručka dok su drugi na obuci.
Po sećanju:
- straža u kasarni - 4 vojnika iz čete za smenu od 7 dana (bilo je i drugih vojnika), uslov za stražara je da je pouzdan, zdravstveno i bezbednosno čist jer se dobijala bojeva municija. Posle straže obavezna nagrada produženi vikend.
- pomoćnik dežurnog kasarne - 1 vojnik 24 h,
- pomoćnik dežurnog čete - 1 vojnik 24 h
- požarni na PTS-u (parku tehničkih sredstava tj. parkirani i uskladišteni kamioni i druga vozila) - 3 vojnika, 2 sata dužnost / 4 sata odmor tokom 24 h,
- požarni u susednoj profesionalnoj jedinici u istoj kasarni - 3 vojnika, 2 sata dužnost / 4 sata odmor tokom 24 h,
- požarni kod oružija 1.sprat (u hodniku, oružje u soškama) - 3 vojnika, 2 sata dužnost / 4 sata odmor tokom 24 h, tokom dana kada je obuka i oružje van soški ne daju požarstvo već sa svima ostalima na obuci
- požarni kod oružja 2. sprat - 3 vojnika, isto kao prethodno
- redar spavaonice - 4 vojnika ukupno za 4 spavaonice
- redar hodnika - 3 vojnika ukupno za dva sprata i prizemlje
- redar stepeništa - 1 vojnik
- redar mokrog čvora - 2 vojnika za dva mokra čvora ukupno na oba sprata
- redar umivaonika - 2 vojnika za dva umivaonika ukupno na oba sprata
- redar ,,kruga" - 4 vojnika neposredno ispred i oko objekta čete - čišćenje oko ulaza u bjekat gde je moglo da se puši, pražnjenje kanti
- podizanje / spuštanje zastave po pravilu padalo na moju četu - 2 vojnika
Bilo je verovatno toga još ali mi sada ne pada na pamet.
Starešine kontrolišu da li je redarstvo adekvatno odrađeno.
Kao što se vidi koncept je jasan. Svako svojim imenom i prezimenom dobija jednu dužnost i za nju odgovara. Ako nešto nije urađeno adekvatno zna se odgovoran, nema izgovora. Ako neko sabotira redara (npr. pobaca smeće kada se završi redarstvo pre kontrole starešine ili sl) starešine to ne zanima. Obračun sa njim ide u jedinici sa drugim vojnicima na neki od ranije opisanih načina. Najjednostavnije i najblaže - koliko sutra će biti neko redarstvo navedenog sabotera i ima da mu se čitava četa ,,use.e u dežurstvo", ako lekcija nije naučena ide se dalje...
Lazar, Miloš, BOV M11, Nora, Lasta, M-21... su samo neki od projekata koji su uspeli tehnički i našli svoj plasman i kupce.Jel moguće da baš nijedan projekat namenske ne može da se izgura ljudski i do kraja, u nekom razumnom roku? Jedan propadne, pa drugi, ali baš svi do jednog?
Морам да те исправим: помоћник дежурног касарне је подофицир а не војник
Da li je Vojska Srbije jedan od njihovih kupaca, ili baš sve mora da uvozi iz inostranstva?Lazar, Miloš, BOV M11, Nora, Lasta, M-21... su samo neki od projekata koji su uspeli tehnički i našli svoj plasman i kupce.
Ovi su valjda shvatili da na bilo šta rusko mogu da zaborave pa su tražili neku kavu takvu zamenu. Očekivanja da će NATO dozvoliti da bilo kakva vojna oprema dolazi ovamo iz sankcionisane Rusije su van pameti.Изгледа су системи за електронско ометање стигли из Народне Републике Кине, а не Руске Федерације. Наводно ради се о систему РДН-1000.
Чудно да БТР-80А зову БВП, и чудна цифра од 26 комада. Надам се да иду у пешадијске батаљоне, тј. сви у један батаљон.
Pa idi na net pa pročitaj pobogu...Da li je Vojska Srbije jedan od njihovih kupaca, ili baš sve mora da uvozi iz inostranstva?
Više nego dovoljno za Srbiju i njene potrebe. A sad to što drugi ne kupuju više, to je stvar njihovih preferenci i pomenutog gubitka tržišta i reputacije 90ih. Verovatno i samih mogućnosti aviona. Takođe, Utva je bila bombardovana i osakaćena 99' tako da i nisu mogli da urade nešto mnogo više nego da malo unaprede Lastu-75. S te strane Utva jeste sabotirana 99', bombardovanjem. Ali ne posle toga. Da se zapad istinski plašio nje kao konkurencije ili opasnosti, još 2000ih bi je privatizovao i prodao. Ili bi prosto uveo FT1P kojim bi joj onemogućio da uvozi sve motore koje koristi. Isto važi za mnoge druge firme koje opstaju i danas.i opet na Vikipediji stoji podatak da je do sada u Utvi proizvedeno 37 primeraka za domaću upotrebu i izvoz.
Zato što su tehnologije, proizvodni procesi, standardi i kriterijumi tada i danas nebo i zemlja. I opet, zato što je tada za to bila uposlena cela Jugoslavija sa 10 puta više fabrika. I mnogo jačom ekonomijom. Pa je čak i tada proizvodnja nekih mašina bila nategnuta (M-84, Orao, G-4...)Ništa što ima mlazni pogon pa čak ni helikopter mi danas ne proizvodimo, a i jedno i drugo smo po licenci proizvodili pedesetih i šezdesetih godina.
Dakle, mi smo kolonija kojoj stranci ne dozvoljavaju da svoju vojsku opremi bilo kakvim oružjem kojim će moći da se brani od agresora koji bi je napao sa udaljenosti veće od par desetina kilometara? I sve to nezvanično, pošto Sporazum o Subregionalnoj Kontroli Naoružanja koji je SRJ potpisala 1996. njoj ne zabranjuje da razvija ili poseduje balističke rakete kratkog dometa, pa čak i srednjeg? Njime je jedino ograničena u broju tenkova i borbenih aviona, a tehnički može imati čak i strateške bomardere. I imali smo ih na neki način, teški transporter AN-26 je u originalu posedovao nosače za avio-bombe, oni su bez ikakvog razloga skinuti i bačeni posle 5. oktobra, bilo ih je ukupno 6 komada, a skoro su poslednja 2 primerka u letnom stanju povučena i zamenjena sa C-295.Od svega što si nabrojao, jedino je Šumadija ograničena na neki način, i to time da je Srbija uslovljena da neće za sebe proizvoditi i koristiti varijante sa preko 120 ili koliko već kilometara. O tome je čini mi se pisao i Došljak na ovoj temi nedavno. Jednostavno, zapad ne želi čak ni teoretsku opasnost da Srbija iz svojih granica granatira pola Balkana.
Ali dakle čak ni Šumadija nije sabotirana, već je projekat urađen i dovršen ali tek treba da se nađu kupci a Srbiji je dato do znanja da teške varijante može da pravi samo za izvoz.
Teško se jedna nuklearna sila može nazvati bilo čijom kolonijom, sve i da ima ukupno 5 atomskih bombi. Da ih je JNA imala 1991. ne bi bilo NATO bombardovanja i okupacije KiM, a i Krajina i Republika Srpska i Crna Gora bi sve do danas bile sa Srbijom u jednoj državi. Ekonomskih sankcija zapada bi sigurno bilo, ali ne i otvorene agresije.Čak je i jedna Severna Koreja - na koju se mnogi Srbi lože i navode je kao primer """suverene zemlje""" - kolonija Kine.