Šta je novo?

Vojska i Namenska industrija Srbije

Da li ste za povratak vojnog roka?

  • Da

    Glasovi: 105 31,7%
  • Ne

    Glasovi: 199 60,1%
  • Ne znam

    Glasovi: 27 8,2%

  • Ukupno glasača
    331
Baš suprotno, Ukrajina je dokaz da nema brzog rata sa dobrom PVO i da se to plaća velikim žrtvama na obe strane.
Ukrainski PVO je uništen, rat i dalje traje. Rusi imaju S400 pa im ponovo proleću projektili skoro do Moskve. Pvo samo može da nanese veću štetu potencijalnom agresoru, dok je isti ne uništi.
 
Ukrainski PVO je uništen, rat i dalje traje. Rusi imaju S400 pa im ponovo proleću projektili skoro do Moskve. Pvo samo može da nanese veću štetu potencijalnom agresoru, dok je isti ne uništi.
Ukrajinski PVO očigledno nije uništen, ja ne videh nesto bombardere iznad Kijeva. Leti nesto malo aviona na jako niskim visinama ali i to sve ređe jer popiju IC raketu sa zemlje.
Sto se tice za krstareće rakete, naravno da proleću kada lete ispod radara. Dobar deo njih ipak bude i oboren, ali je gubitak sasvim sigurno manji nego kada je oboren avion vredan 200 miliona i pilot.
Ja sam rekao da pored radara treba nabaviti krstareće rakete i kamikaze dronove, jer je to oružje budućnosti.
 
Da ali to je bilo pre više od 50 godina, te generacije aviona danas mogu da se koriste za vojnu paradu. Da li ima slučajeva sa avionima 3. i 4. generacije. Da li je mig 29 stvarno premoćan avion kako se mi ložimo ili je prosečan lovac? Da li je negde Mig29 nadjačao F16, kao glavnog konkurenta?

Ko se "loži"? :)
Avion (aparat) je samo jedan deo mnogo šire priče. Ti Mig-ovi i Suhoji su projektovani za sovjetsku/rusku doktrinu, za njihovu vojsku, njihov način ratovanja, uklapa se u ostale njihove sisteme VOJIN, PVO... kada se eskadrila ili puk tih aviona proda nekoj stranoj zemlji koja nema kompletan sistem, onda se ne može očekivati ni da jedinice koje koriste te avione postižu rezultate kako je zamišljeno. Plus, tu je i pitanje obuke, trenaže, održavanja, trenutnog stanja.... Taman kada su ušli u širu upotrebu u SSSR, SSSR se raspao, a time se i smanjio kvalitet obuke i trenaže sovjetskih/ruskih pilota.

A to što su se neke stvari dešavale pre 50 godina nikako ne znači da se nešto značajno promenilo.
U istoj eri su se amerikanci dosta mučili u Vijetnamu protiv Mig-ova zbog pogrešne primene sopstvene avijacije... pa njihovi generali su 1950-tih maltene mislili da potpuno ukinu lovačku avijaciju u USAF, smatrajući da će sledeći rat biti i poslednji i da će se rešavati strateškim bombarderima i raketama (famozno "kao da se Koreja nikada nije i desila").
Piloti lovci USAF su pre Vijetnama imali neku minimalnu obuku u vazdušnoj borbi, učeni su da se oslanjaju na radar i rakete, prve verzije F-4 nisu imale ugrađene topove... vojska je jedan prilično krut i nefleksibilan sistem koji teško prima inovacije i promene, ko se usudi da da preispituje usvojene dogme ne prolazi dobro... a sovjeti su obučavali vijetnamce upravo za prikradanje i blisku vazdušnu borbu. Tu su se Amerikanci dosta mučili dok nije u Vijetnam došao stari as iz II svetskog rata Robin Olds, malo obučio mlađe pilote i organizovao zamku za vijetnamske lovce (operacija "Bolo") gde su ih amerikanci bukvalno masakrirali.
Međutim, zna se ko je na kraju dobio rat - Vijetnam.
Odprilike u isto vreme, na drugom kraju sveta, sovjeti su poslali u Egipat svoje lovce da dokažu arapima kako oni nemaju pojma...
Palkovnici okićeni orednjima su se malo precenili pa dobili lekciju iz skromnosti.

Sve se na kraju svodi na kvalitet sistema i na stručnost ljudi. Džaba nekome i F-16 ili F-35 ako je - pajser. Videćemo jednog dana ako UAE ili Saudi Arabija zarate sa nekim, kako će da prođu sa svojom zapadnom tehnikom.
 
Па то шире ложане.

А замисли дивног сценарија из 1999, да смо имали много јачу војску, и да смо им оборили солидан број авиона... и они нама онда ракетама униште термоелектране. И ето нас у 1899. Ал` смо им показали!

Не треба се ложити, осим на фудбал, музику, филмове и на те безазлене ствари.
 
Rat sa "indivualnom državom u okruženju" članicom NATO je rat sa NATO paktom i tu nema nikakve dileme šta to znači za Srbiju.
I kad to Kosovo, na ovaj ili onaj način, na kraju prime u NATO to će biti kraj priče za nas.
Ti Rafali će služiti za air policing, vojne parade i Pasuljanske livade.


@Пантограф Nikakav rat nije neophodan-dovoljno je samo da nas NATO zemlje stave u karantin i zatvore granice, u roku od par dana bi ostali bez nafte,gasa,struje, i ne bi imali hleba da jedemo...kakav rat sa NATO, kakvi bakrači.
Geopoliticka situacija moze da se promeni, ko zna sta moze da se desi i kada. U istoriji smo svedoci toga bezbroj puta. Ni jedan vojni savez nije postojao vecno i treba biti spreman za svaku eventualnost. Ovo ne kazem da mi treba da se nadamo raspadu NATOa da bi nekog napali ali moraju da postoje kapaciteti u koliko rat bude neizbezan. Bolje biti ratnik u basti nego bastovan u ratu.
 
Е, знаш како кажу - генерали би увек да воде последњи рат...
(а онда дође неко инвентиван и спржи им концепцију)
 
Da li je mig 29 stvarno premoćan avion kako se mi ložimo
Nikad nije bio premocan, to su samo bile plasirane iluzije i propagande. Od starta je on bio razvijen i namenjen za niskobudzetne vojske dok su Suhoji trebali da budu udarna pesnica i avangarda. Medjutim, mnogim vojskama je bilo lakse i jeftinije da se opreme vecim brojem Migova nego kvalitetnijih Suhoja, ukljucujuci i sam SSSR.

Naravno, nama Migovi za sada rade glavni posao, a to je cuvanje VAPa. Ali da su premocni, sada ili nekad bili, nisu.

Sto se S-300 tice, taj deo price da NATO ne bi smeo na nas da smo ga imali, jeste tacan odnosno nije lozana. S-300 nije bio valjano istestiran sve do Sirije, a pre toga ga je pratila opaka reputacija, cak su ga i zapadnjaci precenjivali i bojali ga se. U Siriji je postalo jasno da nije toliko nadmocan koliko se mislilo, kao i da je i tu, logicno, veliki faktor obucenost posada.

Naravno, zavisi sve i koja varijanta se koristi, ko je koristi, kako je koristi... u ovom aktuelnom sukobu se potvrdilo da nisu bitni samo kolicina i udarna moc oruzja nego i taktika. A Rusi vec hronicno odbijaju da porade na stepenu obucenosti, kao i na primeni koncepta Combined arms, kombinovanih dejstava.
 
Poslednja izmena:
Sto se S-300 tice, taj deo price da NATO ne bi smeo na nas da smo ga imali, jeste tacan odnosno nije lozana. S-300 nije bio valjano istestiran sve do Sirije, a pre toga ga je pratila opaka reputacija, cak su ga i zapadnjaci precenjivali i bojali ga se. U Siriji je postalo jasno da nije toliko nadmocan koliko se mislilo, kao i da je i tu, logicno, veliki faktor obucenost posada.
Sumnjam da ne bi smeli, veći bi im taktika bila drugačija. Sa više krstarećih raketa a izbegavanjem napada avionom.
 
Nije tu pitanje da li bi oni pobedili ili izgubili. Jasno je i neosporivo da bi NATO pobedio. Stvar je samo u tome sto bi bilo velikih dilema da li se napad na Jugoslaviju isplati. Malo je falilo da do napada nikada ni ne dodje, jer je NATO bio pred razilazenjem par meseci ranije.

Pored toga, to su bile godine kada Zapad nije bio siguran sta sve od nagomilanih oruzja mrske nazadne SFRJ jos uvek stoji po kasarnama i skladistima sirom SRJ. A stajalo je sve i svasta, jer se sve i svasta i proizvodilo. I pod time ne mislim samo na konvencionalna naoruzanja. A tek ce da se prica po ovdasnjim medijima o tim zalihama. Stavise, cudo je da vec i nije (vise).

Sad ce iz svega ovoga (opet) da ispadne da se tvrdi da su Srbi nebeski narod koji bi pobedio NATO. A niko ne pise to, vec samo da je NATO bio u dilemi sta sve moze da ocekuje. I da kada je otkriveno da nema nista od S-300, da je to dodatno doprinelo da se odluce za akciju, jer se Zapad tada bojao S-300. A posle, kasnije, se u drugim zaristima potvrdilo da je ioak bio precenjen i ne toliko ubojit kao sto se ranije mislilo.
 
Видимо С-300 на делу у Украјини. Нијр свемогућ, али једнин делом ограничава офанзивна дејства авијације.
 
Dejstvo avijacije je potpuno ograničeno. Mada se BUK najbolje pokazao. S300 je kao i nas FK 3 previše glomazan sistem, samim tim ranjiviji od BUK-a koji je znatno mobilniji.
 
Vučić je konkretno nabrojao da je naručeno 109 Miloša, 39 oklopnih vozila Lazar, 26 modernizovanih tenkova (sasvim je sigurno reč o tenkovima M-84), 26 modernizovanih vozila pešadija (BVP, greškom je rekao BRDM), 20 modernizovanih samohodnih višecevnih lansera raketa Oganj (8 modularnih i 12 digitalnih), 12 modernizovanih samohodnih haubica Gvozdika, kao i 60 raketa ALAS sa 8 lansera koji će biti integrisani na modularnoj verziji sistema raketne artiljerije Oganj.

 
Pominje se u Vučićevoj izjavi izgradnja 109 Miloša ali mislim da se ne radi o 4x4 borbenom vozilu Miloš nego o besposadnoj platformi mali Miloš, onaj mali guseničar sa mitraljezom na daljinsko upravljanje.
 
Aaa pa i palo mi je na pamet da mislis na to, al reko da proverim. Meni se ipak cini da govore o BOV Milos vozilu. Jer ako su se zahuktali sa proizvodnjom Lazara, mislim da ce ici na to da onda naprave i sto vise Milosa. Plus, potrebe za Milos robotom su male, dok su potrebe za BOV Milos sve vece. Nema mi bas logike da prave 109 taktickih gusenicarskih robota za specijalne namene. Dok za BOV siroke upotrebe i namene itekako ima potrebe i primene.
 
Mislim da se radi o 109 malih Miloša

MIslio je BOV M16 MILOS ,ne na robotizovanu platformu

"Ministarstvo odbrane i Vojska Srbije planiraju da od domaće industrije nabave preko 200, kako je rekao, “teških oruđa“ Vučić je konkretno nabrojao da je naručeno 109 Miloša, 39 oklopnih vozila Lazar, 26 modernizovanih tenkova (sasvim je sigurno reč o tenkovima M-84), 26 modernizovanih vozila pešadija (BVP, greškom je rekao BRDM), 20 modernizovanih samohodnih višecevnih lansera raketa Oganj (8 modularnih i 12 digitalnih), 12 modernizovanih samohodnih haubica Gvozdika, kao i 60 raketa ALAS sa 8 lansera koji će biti integrisani na modularnoj verziji sistema raketne artiljerije Oganj.

^Tesko da robotizovana platforma spada u "tesko orudje".




Inače, čuo sam da za noru imamo problema sa nabavkom kamiona. Kamaz je izgleda završena priča, a ima problema i sa uvozom drugih platformi. Možda ovog puta Nora bude na Fapu kao kompletno domaći proizvod.

Obezbedjene su Kamaz-ove sasije. Radi se i MAN-ovim, ali su 200K EUR skuplje.
 
Vrh