Šta je novo?

Vojna parada za 70godina oslobođenja Beograda

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=t1oSgidrUA4[/youtube]
 
Igor":3ex0xj1x je napisao(la):
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=t1oSgidrUA4[/youtube]


Kada sam ovo gledao prvi put, slatko sam se smejao.
Ali - ima tu nešto, i nije baš toliko glupo, naročito kada čovek uporedi sa stanjem danas, nakon godina samodestrukcije države...
 
relja":2tgrou0i je napisao(la):
Drakče, ali to nije stvar ličnih interesovanja, to je stvar stvarnog života.
To je profesija koja postoji iz debelih, objektivnih razloga, to nije "fazon" tipa "šminker", "dizelaš", "hipster" ili šta već.

To su životne stvari, a ti to očigledno ne razumeš, jer te ne dotiču.

O,, razumem ja to odlicno. Pitanje je kakavo drustvo zelimo da imamo u buducosti? Mnoge profesije su postojale iz debelih i objektivnih razloga, pa sada vise ne postoje.

direktor":2tgrou0i je napisao(la):
A samo koliko je noviteta izuma doslo zbog ove ili one vojske i ulaganja u istu koje je danas poboljsalo zivot civilima napravilo vjekovni tehnoloski skok .Samo napredak srb hirurgije u I sv ratu recimo koji je kasnije medjnarodno priznat itd .
Mnogo cega nebi bilo bez ulaganja u vojsku .
A ti vjeruj u sta hoces

To jeste tacno, mada bih radije da nemam takav tehnoloski skok, nego da imam dva svetska rata.

rasho62":2tgrou0i je napisao(la):
Дракче свима одговори осим мени!
Pa jesam odgovorio, ali evo, tesko da bi dosli do mog praga, ali ako bi dosli, onda bi se angazovao da ljudima spasem zive glave pre nego sto vatra stigne do njih. I da , u krajnjoj liniji bih uzeo oruzje u sake da bih odbranio sebe i ljude oko sebe.
Ali pre svega toga bih se angazovao da do pucnjave nikad ne dodje.

stf":2tgrou0i je napisao(la):
znači, tvoj stav je da vojska ne treba da postoji. Znači ni policija?

Ne. Moj stav nije da policija ne treba da postoji. Zapravo - da, ali o tome ne razmisljam, posto je to bas utopijski, nazalost.
 
Drakche":33hywd4f je napisao(la):
relja":33hywd4f je napisao(la):
Drakče, ali to nije stvar ličnih interesovanja, to je stvar stvarnog života.
To je profesija koja postoji iz debelih, objektivnih razloga, to nije "fazon" tipa "šminker", "dizelaš", "hipster" ili šta već.

To su životne stvari, a ti to očigledno ne razumeš, jer te ne dotiču.

O,, razumem ja to odlicno. Pitanje je kakavo drustvo zelimo da imamo u buducosti? Mnoge profesije su postojale iz debelih i objektivnih razloga, pa sada vise ne postoje.


Eo vidiš - pričaš u množni "kakvo društvo želimo da imamo u buducnosti".
Ko čini tu množinu? UČK, ISIS i - ti? Da li stvarno misliš da oni i ti imate istu viziju? Ne znam da li stvarno veruješ u to što pišeš, ali to što pišeš je detinjasto i naivno.
 
Drakche":3izlez50 je napisao(la):
stf":3izlez50 je napisao(la):
znači, tvoj stav je da vojska ne treba da postoji. Znači ni policija?
Ne. Moj stav nije da policija ne treba da postoji. Zapravo - da, ali o tome ne razmisljam, posto je to bas utopijski, nazalost.

Треба да раздвојиш утопизам од реалности тренутног степена еволуције људске колективне свести. Мој лични став је да не треба да постоје ни државе ни нације, али ни НОВАЦ. Укидањем држава, а пре свега НОВЦА, за годину до две би се успоставио систем и искорениле све патње човечанства (сиромаштво, глад, болести ... )

Али, тако нешто неће бити могуће још јако јако јако јако дуго времена. То је теорија о којој треба размишљати, а биће могућа оног тренутка када човек еволуцијом своје свести превазиђе похлепу. Кад ће то бити могуће? Кроз 200, 500, или 2 000 година. Не знам.

Као и војска. Можда је теоријски племенито и цивилизовано немати је али само у теорији. У пракси, немати восјку је - будалаштина. За сада.
 
Za ovo nam treba jedan smajli koji se lupa po čelu....
 
Реља, ево га и званично се овај смешко зове "ијооој".
А може да послужи и овај смешко "куку"
 
image.gif
 
stf":wozkzitg je napisao(la):
Drakche":wozkzitg je napisao(la):
stf":wozkzitg je napisao(la):
znači, tvoj stav je da vojska ne treba da postoji. Znači ni policija?
Ne. Moj stav nije da policija ne treba da postoji. Zapravo - da, ali o tome ne razmisljam, posto je to bas utopijski, nazalost.

Треба да раздвојиш утопизам од реалности тренутног степена еволуције људске колективне свести. Мој лични став је да не треба да постоје ни државе ни нације, али ни НОВАЦ. Укидањем држава, а пре свега НОВЦА, за годину до две би се успоставио систем и искорениле све патње човечанства (сиромаштво, глад, болести ... )

Али, тако нешто неће бити могуће још јако јако јако јако дуго времена. То је теорија о којој треба размишљати, а биће могућа оног тренутка када човек еволуцијом своје свести превазиђе похлепу. Кад ће то бити могуће? Кроз 200, 500, или 2 000 година. Не знам.

Као и војска. Можда је теоријски племенито и цивилизовано немати је али само у теорији. У пракси, немати восјку је - будалаштина. За сада.

Pa nije bas isto, ima drzava koje nemaju vojsku, ali imaju policiju, valutu, naciju, administraciju... jer je sve to manje-vise neophodno. Vojska nije, i to nije nista utopijski za jednu drzavu, mozda globalno gledano jos uvek jeste. Ali sve dok budemo ponavljali mantru da "to nije realno", nece biti realno ni za 2000 godina.
 
Koje to drzave a da nisu manje od cg nemaju vojsku
 
Drakche":1q3o1s6m je napisao(la):
....

Pa nije bas isto, ima drzava koje nemaju vojsku, ali imaju policiju, valutu, naciju, administraciju... jer je sve to manje-vise neophodno. Vojska nije, i to nije nista utopijski za jednu drzavu, mozda globalno gledano jos uvek jeste. Ali sve dok budemo ponavljali mantru da "to nije realno", nece biti realno ni za 2000 godina.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_co ... med_forces

Bez vojske:
 Andorra
 Costa Rica
 Grenada
 Kiribati
 Liechtenstein
 Marshall Islands
 Federated States of Micronesia
 Nauru
 Palau
 Saint Lucia
 Saint Vincent and the Grenadines
 Samoa
 Solomon Islands
 Tuvalu
  Vatican City

Simbolična vojska (ceremonije i sl.)
 Haiti
 Iceland
 Mauritius
 Monaco
 Panama
 Vanuatu



E pa, kada nam dođe ISIS i UČK, mi ćemo lepo da im kažemo: Da li ste vi svesni da to što radite nije realno?
A oni će nama: - A jelte? Pre nego što počnemo da vas koljemo, čisto radi informacije i opšte obaveštenosti, a odkud vam to?
Mi: Rekao Drakče.
Oni: A zar Drakče nema jezik da sam to sam kaže?
Mi: Ma ima, ali nije tu, upravo ste se mimoišli.
 
Да, Драгче, али редовну војску нема свега 20 држава. Са нагласком на редовну.

Када погледамо списак држава које немају војску и упоредимо њихов геостратешки и локални положај као и регионалну ситуацију са нашим случајем, можемо да закључимо само да би укидање војске у Србији - било потпуно неразумно и неодговорно.

Не можеш поредити један Ислад који се налази на месту које никоме није битно и који нема ни копнене границе. Или Лихтенштајн? Монако?

Балкан има етничке проблеме и недефинисане границе а постоји и активан план претендовања једне државе на територије околних држава. Између осталог, та држава претендује на територију Србије. У суседним државама постоје активне терористичке групације, хуље, вехабије ... У нашој ситуацији укидање редовног служења војног рока је било неодговорно. Укидање војске - самоубиство.

За 200, 300 година можда.
 
Posto smo usli u debeo OF, da dodam da ovakvo ukidanje kakvo je realizovano kod nas nije ni bilo planirano, makar u javno dostupnim 'pricama'.
Neka zamisao je bila da se ukine klasicno sluzenje vojnog roka.
Umesto toga bilo je reci da ce mladici prolaziti obuku po sistemu 7 - 15, 5 dana nedeljno.
Takodje, bilo je reci da bi nakon takve obuke, vojnici polagali teoretski i praktican ispit osposobljenosti u vidu testa i u vidu zavrsne vojne vezbe.

Takav sistem kod mene licno ima podrsku, jer se smanjuju troskovi, smanjuje i vreme 'zaludnog' gluvarenja, a da se ipak izvrsi kompletna vojno-tehnicka obuka opste kao i specificne specijalnosti.

Kakvu situaciju imamo danas?
Imamo momke 'prvopozivce' koji bi u slucaju eventualnog rata bili potpuno nesposobni.
Nesposobni po pitanju koriscenja oruzja, ali nesposobni i po pitanju koriscenja specificnih uredjaja.

Paradoks je da je pored toga sto je ukinuta vojska, ukinuta i tzv. 'predvojnicka obuka' po srednjim skolama, u kojoj se bar ucilo osnovno o sklapanju i rasklapanju rucnog naoruzanja, kao i gadjanje iz istog.

@Drakche
Vojska ne mora, a u nasem slucaju ne bi bila niti trebala da bude sredstvo agresije, vec upravo sredstvo odvracanja od agresije.
Ako neki potencijalni agresor zna da imas ljudstvo i opremu da pruzis zestok otpor agresiji i da su tvoje sanse da se odbranis znacajne, on ce 3 puta razmisliti dal uopste da razmatra opciju agresije.
Nasuprot tome, ako proceni da nemas cime da pruzis otpor...
Jasno ti je, nadam se.

Lepo je to sto ti razmisljas o nenasilnim nacinima resavanja problema, ali tu ideju stvarnost demantuje i to sirom sveta.
Danas je situacija takva da po svetu, ali i po Evropi imas paravojske spavaca, potpuno obucenih, motivisanih ali i spremnih na masovne likvidacije i zlocine.
Takodje, imas drzave koje vec i otvoreno, preko svojih politicara isticu teritorijalne pretenzije ka susedima!!!
Zaista mislis da mi u takvoj situaciji i na smesteni na ovom prostoru sa jednim takvim susedom treba da se odreknemo obucene vojske???
Ja smatram da nam je neophodno znacajno jacanje vojske u tehnici i ljudstvu, kao i neki vid vojne obuke i to kompletnog stanovnistva.
I mladica i devojaka!!!
Jer danas, kada se vode 'sofisticirani' ratovi, svakako da su devojke u mnogim oblastima jednako, ako ne i sposobnije od mladica.

I da ponovim jos jednom nesto sto sam vec pisao ranije.
Raduje me to sto je zadnjih godina znacajno povecano interesovanje mladih za dobrovoljno sluzenje vojnog roka i to upravo onih uspesnih i obrazovanih.
To znaci da kod njih i pored besomucne propagandne kampanje i ispiranja mozga, postoji svest o potencijalni opasnostima po Srbiju, kao i svest kako se to moze preduprediti i spreciti.

Izvinjavam se na duzem postu.
 
Imao sam predvojničku u gimnaziji, kao poslednja generacija. To je bila smejurija koju niko nije shvatao ozbiljno.
Predavač (ne bi bilo u redu reći "profesor") je bio nepismen. Ne znam kako je bilo 30 godina pre toga, ali "u moje vreme" nije valjalo.

Đaci treba da uče neke osnovne stvari - prvu pomoć (tj. šta NE TREBA RADITI!), pp obuku, koju vodu ne treba piti... i naravno - šta je čija obaveza, koje su nadležnosti institucija, šta ko treba da radi.
Samo, poplave od prošle godine su pokazale koliko se ne zna ko šta treba da radi...
 
У дефилеу кроз срце Пекинга, у част победе над фашизмом у Другом светском рату и јапанске предаје, учествоваће и припадници Војске Србије, највероватније с једном јединицом гарде - сазнају "Новости".
 
Nego, kada će da vrate zeleno ostrvo po sredini bulevara?
 
Elem pošto smo ovde svi o vojsci pisali da sročim dve tri polupametne. U poslednje vreme me izrazito nervira kurčenje sa vojskom otkako je žvalavi preuzeo i ulogu vrhovnog komandanta, što uopšte nije u opisu njegovog radnog mesta. Ako bi i ne daj bože došlo do ratnog stanja on bi se po ustavu pitao koliko i mi ovde na forumu, pošto je vrhovni komadant oružanih snaga trenutno nadvojvoda master&comander Nikolić. Vučić ne kapira da u situaciji u kojoj on vidi da bi Srbija bila jača od svih (a naravno da ne bi) jedan pogrešan potez njegovog dojučerašnjeg šefa mogao da nas odvede u propast i to nema nikakve veze sa jakom namenskom industrijom ili brojem strateških lovaca za odbranu neba od eventualnih terorističkih napada. Jaku vojsku u evropskim okvirima nemamo. Pri tome uzimam sve armije pojedinačno a ne vojne alijanse i saveze. Bukvalno jedan-na-jedan i tu bismo trebali da prestanemo da se lažemo.
Evo zanomljivog teksta o tome o čemu uvek pomislim kada iz usta AV čujem reč vojska: spremna da odgovori, vodeća sila u regionu itd.
http://fakti.org/rossiya/medija-men...-ne-moze-odbraniti-ni-tri-beogradska-bulevara
 
То му остало од мандата министра одбране. Шарена лажа за широке народне масе.
 
Распадом Југе тај систем је начет, деведесетих је био занемарен и девастиран, двехиљадитих потпуно уништен.
Људи ми смо колонија и као такви, озбиљан систем одбране не смемо имати.
Колонијални управници који заступају интересе страних власника капитала се мењају, али стање остаје.

Што се Јевте тиче, пише он одавно..

Под окупацијом и у власти НАТО (ЕУ) - како смо „реформисали“ и „модернизовали“ систем одбране и војску

http://srb.fondsk.ru/news/2014/12/31/po ... sku-1.html

http://srb.fondsk.ru/news/2015/01/13/po ... oisku.html

http://srb.fondsk.ru/news/2015/01/28/po ... aba-3.html
 
Vrh