Šta je novo?

Vjera i društvo

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne mislim da je hrišćanstvo nešto što treba ukinuti i njegove vernike proganjati. Naprotiv.

Poštujem i ulogu koju je naša crkva imala kroz vekove i sve što je učinila da naš narod ne nestane.

Ako već imamo ovu temu na forumu, trebao bi da je otvori neko ko je istinski vernik i dobar čovek i da svojim pisanjem približi veru običnom čoveku ili bar da pokuša da približi i bolje objasni i nađe zajednički jezik sa onima koji su druge vere ili ateisti, agnostici itd.

Bilo bi lepo saznati nešto više o veri, o životu monaha, istoriji, arhitekturi manastira i crkvava...

Što se mene tiče, ja bih ovo brisao i krenuo ispočetka.
 
Ne znam šta je u tebe ušlo. Beki, ali dobar si primjer zašto se politikom ne treba baviti. Nema razloga išta prenositi na lični nivo. Ako te šta konkretno muči u ovoj temi što sam iznio, slobodno pitaj, argumentuj, pa da diskutujemo, što je i smisao foruma. Ako ima ko bolje da objasni, naravno da je bolje da taj neko drugi piše, a ne ja.
 
На први поглед делује јако интересантно. Да ли се зна нешто о аутору (ауторима) портала.
 
Par mlađih ljudi je naparvilo portal. Znam samo da rade na YT kanalu i da će biti neki intervjui i debate.
 
Ne, naravno. Ideja mi je bila da govorimo uopšte o vjeri u mjestu društva i kako ga vjerba oblikuje i utiče na njega.
Ali razumljivo da se najviše govori o pravoslavlju s obzirom da smo u državi gdje je pravoslavlje najzastupljenije.
 
Ja jesam pravoslavni verik, ali sam relativno skoro gledao jedan dobar intervju sa Reis Sead er. Nasufovicem. Izuzetno i temeljno obrazovan, stalozen i mudar covek. Zbog ljudi kao sto je on, istinskih vernika, pitam se da li je vreme da Bgd dobije jos jedan adekvatan verski objekat Islamske vre. Da li je prerano za to Ne znam da li je to? Beograd je konacno odlobodjen od turaka pre ravno 154 godine. Veoleo bih da cujem sta ljudi misle o tome. Mozda jedini ovaj deo foruma nije mesto za tu temu?
 
Izgrade se na jednom mestu, kao u Abu Dabiju, ckrva, dzamija i sinagoga i plus ko sta jos hoce i spreman je da finansira i zavrsi se sa tim 8)

Uzmu se pare od Izraela, Emirata i ekipe za izgradnju

Abrahamic-Family-House.jpg
 
Beki, u redu je sarkazam (šale nikad dosta), ali to je glupost. Crkve i džamije se ne prave kao ukras, nego zbog bogosluženja. Crkva je potrebna tamo gdje ima ljudi koji hoće da učestvuju na Svetoj Liturgiji.

Isto kao što nećeš da ideš sa kraja na kraj Beograda u poštu, prodavnicu, pijacu, nego želiš da ti je blizu, tako je i sa ovim.
 
Kod nas je posredi očigledno nešto više od pravnih zavrzlama i komplikovane situaciaja unutar same islamske zajenice. Osim toga teško je zaobići turbulentne odnose u prošlosti, od srednjeg veka pa do skorijih dešavanja. Od drugog svetskog rata ili možda i nešto ranije, medjuverske odnose manje -više gotovo u potpunosti determiniše politika. Lepo bi bilo da se napravi otklon od politike, da se produbi madjuverski dijalog i da se uzme ozbiljno u razmatranje ideja o izgradnji "ozbiljnijeg" islamskog verskog objekta. Zagreb u Ljubljana, pa i Rijeka ga već imaju. Moje lično razmisljanje.
 
Ja sam pastarastafarijanac, verujem u leteće špageti čudovište.
 
Religiozna osećanja vere u Boga pretstavljaju za mnoge ljude životni smisao i oslobadjaju ih anksioznosti.
Prof dr Dragan M. Pavlović vrhunski neurolog, psihijatar, neuropsiholog
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843369#p843369:t4f78aow je napisao(la):
vucko » Uto Apr 20, 2021 8:13 am[/url]":t4f78aow]Ja sam pastarastafarijanac, verujem u leteće špageti čudovište.

Koliko god i to bio sarkazam, mislim da je to dobar upis za ovu temu. Pokazuje koliko ljudi imaju loše opšte poznavanje religije i filozofije i koliko internet utiče na formiranje stavova. Taj argument sa "špageti stvorenjem" je užasno loš i nikada ga neće upotrebiti niko na nivou intelektualne rasprave.
 
Ja zaista verujem, ne shvatam zašto vređate moja religiozna ubeđenja.
 
Mislim da ima vise muslimana nego katolika u Beogradu, a imamo jednu dzamiju i 16 katolickih crkava, ako se ne varam. Tako da, pod hitno nam trebaju dzamije da zadovolje potrebe islamskog stanovnistva u Beogradu.
 
Ne radi se o tome koga ima više, nego da li ima potrebe. Ako ima, što da ne. Koliko je muslimana u Beogradu i koliko misliš da im džamija treba?
 
Islamska zajednica
U Beogradu ima oko 23.600 vernika. Bajrakli džamija mala je za njihove potrebe. Novih 1.500 kvadrata, koji mogu da budu raspoređeni na jednu veću ili više manjih džamija, mogli bi da budu sagrađeni u Novom Beogradu, Zemunu ili Paliluli jer u ovim opštinama živi najviše muslimana.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=843075#p843075:7zrcmtbu je napisao(la):
Babyaardvark » Пон Апр 19, 2021 11:15 am[/url]":7zrcmtbu]Ja jesam pravoslavni verik, ali sam relativno skoro gledao jedan dobar intervju sa Reis Sead er. Nasufovicem. Izuzetno i temeljno obrazovan, stalozen i mudar covek. Zbog ljudi kao sto je on, istinskih vernika, pitam se da li je vreme da Bgd dobije jos jedan adekvatan verski objekat Islamske vre. Da li je prerano za to Ne znam da li je to? Beograd je konacno odlobodjen od turaka pre ravno 154 godine. Veoleo bih da cujem sta ljudi misle o tome. Mozda jedini ovaj deo foruma nije mesto za tu temu?

Пошаљи тај интервју, можеш и на пп.

Што се тиче изградње џамија, па и других верских објеката, они се граде по потреби а не зато што је дошло време или тако, про форме ради. У Београду има чини ми се 5 џамија, а од њих је Бајракли једина са отоманским минаретом.

Пошто питаш за мишљење, мишљења сам да у Србији минарети џамија не требају да се граде у отоманском стилу, сувише је болно подсећање и на колац и на турску окупацију. У исламском свету има фантастичних решења за минарете, ето места за развој...
 
Sad sam ukucao, imaju mesdžid i u Zemunu i Novom Beogradu (kao i Karaburmi, Borči, Makišu...). Mada je ovo više za temu "Vjerski objekti", ali još jednom, ako ima potrebe za izgradnjom nekog vjerskog objekta, zašto da ne.
 
Не, ако је финансирана од арапа и турака.
 
Evo postaviću intervju ovde. Ovaj mladić koji vodi podkast zna da postavi pitanje, a i odgovori reis-ul-uleme Seada ef. Nasufovića, cini mi se, mogu biti na korist svima. Jedino, sto je skroz opravdano u ovom slučaju, podksat ima 15 ak minuta "praznog hoda" jer je reis otisao da klanja

https://www.youtube.com/watch?v=yf5ThkHemqk&t=580s

On doduse nigde u intervju nije pominjao izgradnju nove dzamjije, tekije ili bilo kakvog verskog objekta. Mada se moze izvesti zakljucak da se o tome govori
 
Zanima me jedna stvar i ako moze neko upuceniji da potvrdi.

Po onome sto sam procitao, SPC kaze da je Sveti Mrata u stvari Stefan Decanski.

Medjutim, nijedan istorijski izvor to ne potvrdjuje.

Ono sto istorija kaze je da je Mrata u stvari Sveti Martin, svetac koji je ziveo pre podele crkve, kao Sveti Nikola na primer, i koji je bio slavljen kod Srba i pre Nemanjica.

Neka prica o mom poreklu kaze da sam potomak Sasa rudara koje doveo Stefan Uros. Njihov zastitnik je po prici bio Sveti Martin i njegov dan se proslavljao 24.novembra.

Stefan Decanski je unuk Stefana Urosa i umire svakako posle dolaska rudara iz Saksonije, a i u svakom slucaju daleko posle nego sto je postojao kult Svetog Martina medju Srbima. Ali, eto, umro je 24.novembra i to je postala slava, na isti datum kada se slavio Sveti Martin.

Danas, nasa crkva, po onome sto se da procitati na internetu, negira da slavi Svetog Martina i kaze da je Mrata Stefan Decanski. A ja koji slavim slavu tog dana, prakticno ni nemam upisanu svoju slavu i sveca u crkveni kalendar tj.pise Stefan Decanski - Mratindan, a kao sto rekoh, po njima je Mrata-Decanski.

Ispade Martin kao katolicki svetac pa se kao ogradjuju od njega, iako je ziveo pre podele.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Vrh