Šta je novo?

Vinča: Skladište nuklearnog otpada

trialin

Advanced
Učlanjen(a)
20.11.2008.
Poruke
3.085
Pohvaljen
4.739
Beograd -- Najveće skladište nuklearnog otpada u Evropi, građeno po standardima EU za nekoliko nedelja će biti otvoreno u Vinči. Čeka se trajna upotrebna dozvola.

9769977924eafc6e0e038e984475466_368x322.JPG


Prema rečima Radojice Pešića direktor Javnog preduzeća Nuklearni objekti Srbije, skladište će zadovoljiti potrebe skladištenja radioaktivnog otpada sa teritorije Srbije u narednih nekoliko decenija.

"Kapacitet objekta je 8.500 buradi od 200 litara i 100 transportnih kontejnera u okviru bezbednog skladištenja radioaktivnog izvora", rekao je Pešić.

Izgradnju ovog skladišta je počeo Institut u Vinči 2007, a od osnivanja NOS pre dve godine, to preduzeće je u potpunosti preuzelo taj posao.

Pešić je dodao da je to prvi objekat u okviru Vinče koji je završen "striktno po zakonskoj proceduri, od građevinske dozvole, zaključno sa upotrebnom koja je dobijena pre mesec dana".

Prema rečima direktora JP Nuklearni objekti Srbije Radojice Pešića, novo skladište će doprineti uspostavljanju međunarodnih standarda koje je propisala Međunarodna agencija za atomsku energiju, dodaje se u saopštenju.

Pešić je za 2012. godinu najavio početak demontiranja dotrajalog skladišta otpada i njegovo prebacivanje u novo skladište.


http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=11&dd=01&nav_category=12&nav_id=554048
 
Fino to se uglavnom u svjetu pravi na 18 km od centra glavnog grada pametno :bash: :bash:
 
Sećam se reportaže od pre par godina o postojećem skladištu.
Jad i beda, kriminalno očajno stanje.

Jedino što mene zanima i ništa više je da li je to skladište zaista namenjeno samo za domaći otpad iz klinika, instituta i industrije, ili ćemo da ga "uvozimo."

O JP "Nuklearni objekti Srbije", objavljeno mnogo pre "otkrića" službene Škode Superb sa BG-ČA tablicama:

http://blog.b92.net/text/13560/Nuklearni-objekti-Srbije-revizija-zavrsnog-racuna/
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=11&dd=24&nav_category=12&nav_id=394449
 
Pešić je za 2012. godinu najavio početak demontiranja dotrajalog skladišta otpada i njegovo prebacivanje u novo skladište.

Ovo je kljucna recenica i kao i Relja, nadam se da je samo to u pitanju - izgradnja bezbednijeg skladista za sopstvene potrebe. Stanje u Vinci je inace uzasno i nazalost znam za slucajeve ljudi koji su se usled rada u Institutut razboleli, a neki su se zavrsili i fatalnim ishodom. Ukoliko ce izgradnja novjih, bezbednijih postrojenja da ubuduce spreci ovakve slucajeve, pozdravljam naravno. Ukoliko je rec o trash canu za nuklearni otpad sa raznoraznih strana, onda sam zabrinut.
 
relja":1ht8gnig je napisao(la):
Jedino što mene zanima i ništa više je da li je to skladište zaista namenjeno samo za domaći otpad iz klinika, instituta i industrije, ili ćemo da ga "uvozimo."


kapacitet skladišta je 8.500 buradi od 200 litara.......

naravno da ćemo da skladištimo. kad nismo u stanju ništa da proizvedemo onda makar da služimo kao deponija.

fasciniran sam time što je ovaj objekat urađen u tajnosti i onda kao odjednom otvaramo sutra skladište. bolje da su skroz ćutali da živimo u neznanju lakše bi nam bilo.
 
Ja sam zabrinut.. znajuci srpska posla i muljanje ne mogu da se otmem utisku da ce najvece skladiste u Evropi sluziti za inkognito odlaganje belosvetskog otpada radi bogacenja odredjenih individua koje samo na svoj dzep misle ne mareci ni za koga :| Realno, sta ce nama najvece skladiste u Evropi kad nemamo nuklearne elektrane?
 
ja sam u soku!!!
dobili smo NAJVECE skladiste radioaktivnog otpada u Evropi, jer imamo i NAJVECE debile u Evropi na mestu politicare.

majku bi prodalu da bi ostali na vlasti, pa pristaju na sve moguce ucene Zapada.
ali, naravno, dobili su i sargarepu u privatni dzep
 
Ја сам се најежио.....

Ако је само за домаће складиштење, зашто је највећи у Европи!!!! :o :o :o

Немамо нити један озбиљни нуклеарни институт, нуклеарну електрану, или не дај Боже, нуклеарну муницију.

Шта ће нам највећи магацин у Европи????

А локација је најдебилнија могућа. На пола пута између главног града и воћарског краја поред међународно важне реке....
 
Какве сте ви прженице, куку. Стварно верујете да је "Највеће у Европи"?? Док не видим сателитску слику или било какву слику, не верујем :cool:
 
Nije najvece u Evropi ali sigurno planiraju da skladiste otpad iz neke nam prijateljske EU zemlje.Znam da nemam dokaz ali posto ne pravimo novi otpad jer nemamo nijedan funkcionalan reaktor ovo mora da se o tome radi.Imam nekog ko radi u Vinci kao istrazivac,doduse ne na nuklearnom odseku ali nema veze,raspitacu se oko tog skladista.
 
То је вероватно због учествовања Србије у изградњи Белене у Румунији, ако то није пропало :D
 
Jedna sitnica - zasto bi nuzno nuklearni otpad koji bi navodno dolazio u ovo skladoste bio sa zapada, odnosno iz EU? zasto ne bi bio iz Rusije npr?

Ne kazem da su ovi zlato, ali me ta asimetrija u vrednovanju spoljnjeg sveta uzasno nervira.
 
И мени је логичније да отпад долази из Русије, но добро.

Да резимирамо - изградили смо ново складиште нуклеарног отпада, у предграђу главног града, одмах поред тока друге највеће реке у Европи. И тишина. Мук.
 
Prvo su nas `prijatelji` gadjali osiromasenim uranijumom.
Onda je ugasen reaktor u Vinci (da ne bi mi slucajno tu nesto...) i nuklearno gorivo je bezbedno preneseno na `prijateljski` zapad. Sada se pravi skladiste za nuklearni otpad.

Sve me ovo podseca na pricu o nesigurnim blokovima elektrane Kozloduj u Bugarskoj, koji su sada napunjeni otpadom iz Nemacke i Francuske
 
Za izgradnju ovog skladišta se znalo od ranije, nije to bila nikakva tajna, kao što nije bila ni tajna da je staro skladište bilo u kastrofalnom stanju.

Najveće zamerke su na kapacitet i na lokaciju. Nekako mi je logično da se nalazi u krugu Instituta, i kada ne budem ovoliko umoran i pospan, potražiću da pročitam šta o lokaciji misle ljudi iz te struke.

B92 je, nakon lavine negativnih komentara objavio proširenu vest:

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=11&dd=01&nav_category=12&nav_id=554048

Bezbedno skladištenje našeg otpada
Izvor: B92, Beta, Danas, Tanjug

Beograd -- Najveće skladište nuklearnog otpada u Evropi, građeno po standardima EU, za nekoliko nedelja će biti otvoreno u Vinči. Čeka se trajna upotrebna dozvola.

Prema rečima Radojice Pešića, direktor Javnog preduzeća Nuklearni objekti Srbije, skladište će zadovoljiti potrebe skladištenja radioaktivnog otpada sa teritorije Srbije u narednih nekoliko decenija. On je za B92 objasnio da će se tu skladištiti otpad koji je i do sada u Srbiji nastajao kao medicinski otpad, u industrijskoj proizvodnji i naučnim istraživanjima.

Nukelarni objekti Srbije navode da se u postojećim skladištima nalazi oko 3000 kubnih metara radioaktivnog otpada, te da je zbog te i količine otpada koji nastaje svakodnevno završena izgradnja modernog i bezbednog skladišta, dovoljno velikog kapaciteta.

"Planirano je da u to skladište bude premešten kompletan otpad iz postojećih skladišta, koja će potom biti demontirana. Na taj način će se sav radioaktivni otpad iz naše zemlje biti uskladišten bezbedno i sigurno na jednom mestu", saopštava to Javno preduzeće.

"Kapacitet objekta je 8.500 buradi od 200 litara i 100 transportnih kontejnera u okviru bezbednog skladištenja radioaktivnog izvora
", kaže direktor Radojica Pešić.

Novo skladište neće služiti za odlaganje nuklearnog goriva jer je Srbija već otpremila nuklearno gorivo u Rusiju. Nadležni kažu i da novo skladište neće služiti za eventualno odlaganje radioaktivnog otpada koji nastaje u drugim državama, već isključivo za skladištenje radioaktivnog otpada, koji nastaje u našoj zemlji.

Kako kažu u Nuklearnim objekitma Srbije, novo skladište će doprineti uspostavljanju međunarodnih standarda koje je propisala Međunarodna agencija za atomsku energiju.

.

Pešić je za 2012. godinu najavio početak demontiranja dotrajalog skladišta otpada i njegovo prebacivanje u novo skladište inače kako navode prvi objekat u Vinči koji je završen "striktno po zakonskoj proceduri, od građevinske dozvole, zaključno sa upotrebnom, koja je dobijena pre mesec dana".

Izgradnju ovog skladišta je počeo Institut u Vinči 2007, a od osnivanja NOS pre dve godine, to preduzeće je u potpunosti preuzelo taj posao.


Dakle, ni kapacitet nije tajna.
Verovatno nije tajna ni koliki su kapaciteti drugih skladišta po Evropi, niti koliko skladišta imaju druge zemlje. Bilo bi zanimljivo da neko objasni po čemu je ovo skladište najveće u Evropi, da vidimo nko poređenje. Koliko je to kubika ili buradi više od do sada najvećeg? Nešto merljivo?
I ko ovde zaista zna kakve sve vrste skladišta postoje, kako se dele, šta se gde i kako skladišti?

Sve ovo može i drugačije da se shvati - u Srbiji se neće više nikada graditi drugo skladište, sav otpad koji se proizvede će se skladištiti na jednom mestu naredinih 100 i više godina.

A ne bi me iznenadilo ni da su namerno pravili predimenzionisano skladište, iz istih razloga zbog kojih se grade razne gluposti po Srbiji. Setite se samo nalaza budžetske inspekcije u JP NOS, na šta su se trošile pare.

Sve bi bilo ok, i niko se ne bi uzbudjivao zbog prebacivanja otpada iz starog i nesigurng skladišta u novo i moderno, da se se direktor Radojica nije pohvalio da je skladiste podignuto za njegovog mandata "najveće u Evropi".

To je njegov seljoberski manir, da se prdeka, uvlači šefovima, da ističe sebe, da ima najveću kuću u selu u koju je skrljao najviše para, da se bahati za budzetke pare dok je neki faktor, da ispadne laf i da svom zemi u zavičaju sredi posao za nabavku Škode Superb od 2800 kubika i sa "svi dugmići", da mu ceo zavičaj zavidi što ima tablice BG 001 ČA i šta sve još...

Dok ne vidim kontejnere sa otpadom iz inostranstva, verovaću u ovu prozaičnu verziju.


NIje da branim vlast (daleko bilo), i da prihvatam zvanične verzije, ali me iritira panika koja je nastala zbog nečega što i nije bila nikakva tajna.
 
laki72":3sy79i49 je napisao(la):
Prvo su nas `prijatelji` gadjali osiromasenim uranijumom.
Onda je ugasen reaktor u Vinci (da ne bi mi slucajno tu nesto...) i nuklearno gorivo je bezbedno preneseno na `prijateljski` zapad. Sada se pravi skladiste za nuklearni otpad.

Sve me ovo podseca na pricu o nesigurnim blokovima elektrane Kozloduj u Bugarskoj, koji su sada napunjeni otpadom iz Nemacke i Francuske


Gorivo je otišlo u Rusiju, a ne na zapad, i to za DŽ. Kad nas vode idijoti.

Priča o osiromašenom uranijumu je objašnjena toliko puta, znaju se tačne lokacije, znaju se i efekti. Što se njega tiče, u mnogo većem problemu su stanovnici Kosova nego mi u užoj Srbiji.
 
Somi303":n2rvb7st je napisao(la):
Какве сте ви прженице, куку. Стварно верујете да је "Највеће у Европи"?? Док не видим сателитску слику или било какву слику, не верујем :cool:

Ma mi imamo
- najvecu halu sportova u evropi
- najvisi most sa jednim polonom na svetu
- najduzi most preko dunava
- najveci pravoslavni hram na svetu


Vreme je i da dobijemo najvecu nuklearnu deponiju u evropi :D

Jer smo mi srbi, mi smo uvek naj naj! :lol:
 
Ово ме подсети на рекламу за једне од новина 90-их: Наша крмача - лист са највећим у Србији
 
A najgore je od svega sto iz ovoga proizilazi da smo do sada imali nebezbedno skladiste na istom mestu i niko se zbog toga ne uzbudjuje... bitno je da smo mi raskrinkali jos jednu svetsku zaveru.
 
Burad sa nuklearnim otpadom su 99te za vreme bombardovanja cuvana po kucama u vinci.Imao je cast clan mog udruzenja oko sume,inace dr Biologije koji je radio u Vinci da cuva tu burad.To je bila bezbednost na nivou...
 
relja":2uj0v0xa je napisao(la):
laki72":2uj0v0xa je napisao(la):
Prvo su nas `prijatelji` gadjali osiromasenim uranijumom.
Onda je ugasen reaktor u Vinci (da ne bi mi slucajno tu nesto...) i nuklearno gorivo je bezbedno preneseno na `prijateljski` zapad. Sada se pravi skladiste za nuklearni otpad.

Sve me ovo podseca na pricu o nesigurnim blokovima elektrane Kozloduj u Bugarskoj, koji su sada napunjeni otpadom iz Nemacke i Francuske


Gorivo je otišlo u Rusiju, a ne na zapad, i to za DŽ. Kad nas vode idijoti.

Priča o osiromašenom uranijumu je objašnjena toliko puta, znaju se tačne lokacije, znaju se i efekti. Što se njega tiče, u mnogo većem problemu su stanovnici Kosova nego mi u užoj Srbiji.

Ok na `Prijateljski istok` :D
Nije meni poenta ni istok ni zapad. Prijateljstva u medjunarodnim odnosima nema....
poenta mi je da smo slepci neopevani.
Jel poklanjamo N. gorivo? das im i otpad kao uslov....
 
Није једини отпад нуклеадни отпад.
А за бисере да ће нам зли Руси уваљивати свој отпад http://www.nuklearniobjekti.rs/?p=1026 види се да смо лидери у још нечему кад је нуклеарна енергија у питању
 
Homer Jay":165uf740 je napisao(la):
A najgore je od svega sto iz ovoga proizilazi da smo do sada imali nebezbedno skladiste na istom mestu i niko se zbog toga ne uzbudjuje... bitno je da smo mi raskrinkali jos jednu svetsku zaveru.

laki72":165uf740 je napisao(la):
Ok na `Prijateljski istok` :D
Nije meni poenta ni istok ni zapad. Prijateljstva u medjunarodnim odnosima nema....
poenta mi je da smo slepci neopevani.
Jel poklanjamo N. gorivo? das im i otpad kao uslov....

Dolazimo do poente - imali smo svetski priznate ljude u Institutu koji je takođe imao nekakav ugled, ali je tavorio zbog nedostatka finansiranja jer magarci u vladajućim strankama jednostavno ne razumeju problematiku niti vide dalje od službenih privilegija i ugrađivanja. Onda se otvorila ogućnost da Vinča može da dobije grdne milione iz inostranstva. E da bi ti milioni bili "pravilno" kanalisani, nastavljeno je sa sabotiranem Vinče i osnovano je Javno Preduzeće (?!?) koje će ispred države da prima ta sredstva iz inostranstva. Idealno rešenje - pošto ne mogu da ubace partijke vojnike u jedan takav institut, izmene zakone, ispreče se sa svojim JP, i pokupe pare.
A ko j***, da prostite, resurse kao što je nuklearno gorivo, i naučnike, jer oni i ovako ne razumeju da je život jedan i da treba uzeti sve što ti pruža :bash:

I sada se još hvale kako su se rešili goriva i izgradili "najveće" skladište u Evropi, i da su poštovali sve zakone (?!?).
 
Радијација је много мање опасна него што се мисли, не дижите панику. Чернобил је до сада убио мање од 100 људи, неће нам бити ништа од пара буради у Винчи. Кога интересује истина о радијацији нека погледа одличан БиБиЦијев документарац BBC Horizon - Nuclear Nightmares из 2006.
 
Jes vala.Radijacija je bezopasna.Ja se ozracih ali samo lako starom jugoslovenskom gas maskom sa azbestnim filterom posle samo 2 udisaja.Bese je u pitanju gama zracenje.7 dana sam osecao mucninu i povracao povremeno oko 10tak dana.Od samo 2 udisaja...
 
Vrh